Obory · přijímačky 2026 · celé Česko
Obory s maturitou v Česku
Obory s maturitou v Česku v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 787 škol – dohromady 2 290 oborů s 71 119 místy.
- Škol
- 787
- 2 290 oborů · 71 119 míst
- Stačilo bodů – medián
- 30ze 100
- od 5 do 79
- Přihlášek na místo
- 2,7
- všechny priority
- Volná místa ve 2. kole
- 9 589
- u 909 oborů
Na přijetí stačilo od 5 bodů (Krkonošské gymnázium a Střední odborná škola) po 79 bodů (Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední zdravotnická škola, Praha 4); u poloviny oborů stačilo nejvýš 30 bodů ze 100. Bez jednotné přijímací zkoušky bylo 248 oborů. Na jedno místo připadlo v průměru 2,7 přihlášky (všechny priority). Volná místa pro 2. kolo zůstala u 909 oborů (9 589 míst). Soukromé nebo církevní: 228 z 787 škol. Internát nebo domov mládeže uvádí 433 z 787 škol.
Obory s maturitou podle krajů
Školy a obory v 1. kole přijímaček 2026. Medián = u poloviny oborů stačilo nejvýš tolik bodů.
| Kraj | Škol | Oborů | Míst | Stačilo bodů (medián) | Přihlášek na místo | Volná místa ve 2. kole |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hlavní město Praha | 99 | 274 | 10 080 | 42 | 3,5 | 921 |
| Jihočeský kraj | 55 | 160 | 4 865 | 27 | 2,3 | 690 |
| Jihomoravský kraj | 74 | 233 | 7 467 | 32 | 2,8 | 1 133 |
| Karlovarský kraj | 21 | 57 | 1 781 | 25 | 2,8 | 194 |
| Kraj Vysočina | 41 | 154 | 4 103 | 26 | 2,1 | 630 |
| Královéhradecký kraj | 44 | 126 | 3 814 | 29 | 2,5 | 574 |
| Liberecký kraj | 36 | 86 | 2 625 | 31 | 3,0 | 200 |
| Moravskoslezský kraj | 85 | 260 | 7 369 | 25 | 2,6 | 935 |
| Olomoucký kraj | 55 | 152 | 4 330 | 27,5 | 2,4 | 661 |
| Pardubický kraj | 47 | 114 | 3 778 | 32 | 2,4 | 491 |
| Plzeňský kraj | 39 | 130 | 4 127 | 27 | 2,6 | 599 |
| Středočeský kraj | 84 | 237 | 7 043 | 31 | 2,9 | 1 193 |
| Ústecký kraj | 58 | 167 | 5 383 | 21 | 2,4 | 733 |
| Zlínský kraj | 49 | 140 | 4 354 | 29 | 2,4 | 635 |
Nejvíc bodů na přijetí
Nejtěžší přijetí v Česku
Obory s nejvyšším počtem bodů posledního přijatého v 1. kole.
Co znamená: body ze 100 převis obtížnost přijetí index kvality
| Škola a obor | Míst | Přihlášek na místo | Stačilo bodů | Obtížnost | Index kvality | 2. kolo – míst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední zdravotnická škola, Praha 4Zdravotnické lyceum · Praha | 28 | 6,8 | 79 | velmi těžké | 92 | – |
| Střední průmyslová škola na ProsekuInformační technologie · Praha · Vývoj aplikací | 30 | 5,3 | 76 | velmi těžké | 92 | – |
| ŠKOLA EU PRAHA, střední odborná škola a gymnáziumVeřejnosprávní činnost · Praha · Právo · internát | 30 | 4,9 | 76 | velmi těžké | 98 | – |
| Smíchovská střední školaInformační technologie · Praha · Kybernetická bezpečnost | 32 | 4,7 | 74 | velmi těžké | 98 | – |
| Střední odborná škola, Praha 5Veřejnosprávní činnost · Praha · Právní a diplomatické služby | 60 | 5,1 | 73 | velmi těžké | 99 | – |
| ŠKOLA EU PRAHA, střední odborná škola a gymnáziumEkonomika a podnikání · Praha · Personální management · internát | 30 | 3,4 | 73 | velmi těžké | 98 | – |
| ŠKOLA EU PRAHA, střední odborná škola a gymnáziumVeřejnosprávní činnost · Praha · Diplomatické služby · internát | 60 | 3,6 | 73 | velmi těžké | 98 | – |
| Střední průmyslová škola na ProsekuElektrotechnika · Praha · Mechatronika | 30 | 4,5 | 71 | velmi těžké | 92 | – |
| Cyrilometodějské gymnázium, SPedŠ a MŠ BrnoPedagogické lyceum · Brno | 29 | 5,5 | 70 | velmi těžké | 100 | – |
| Smíchovská střední školaInformační technologie · Praha | 96 | 3,6 | 70 | velmi těžké | 98 | – |
| Střední průmyslová škola stavební, PlzeňTechnické lyceum · Plzeň | 30 | 2,6 | 70 | velmi těžké | 60 | – |
| ŠKOLA EU PRAHA, střední odborná škola a gymnáziumInformační služby · Praha · Mediální komunikace · internát | 30 | 3,4 | 70 | velmi těžké | 98 | – |
| Škoda Auto a.s., Střední odborné učiliště strojírenské, odštěpný závodElektrotechnika · Mladá Boleslav | 10 | 6,3 | 70 | velmi těžké | 99 | – |
| SPŠ, SOŠ a G, Praha 2, Podskalská 10Veterinářství · Praha | 30 | 6,2 | 69 | velmi těžké | 78 | – |
| Střední průmyslová škola stavební Josefa Gočára, Praha 4Stavebnictví · Praha · Stavitelství a architektura | 60 | 3,3 | 69 | velmi těžké | 93 | – |
Které obory sem patří
Obory podle počtu nabídek v Česku.
| Obor | Škol | Stačilo bodů (medián) |
|---|---|---|
| Informační technologie | 131 | 30 |
| Obchodní akademie | 119 | 35 |
| Ekonomika a podnikání | 105 | 31 |
| Elektrotechnika | 68 | 33 |
| Strojírenství | 72 | 28 |
| Mechanik elektrotechnik | 65 | 27 |
| Praktická sestra | 68 | 27 |
| Ekonomické lyceum | 68 | 43 |
| Sociální činnost | 64 | 21 |
| Hotelnictví | 59 | 23,5 |
| Mechanik seřizovač | 55 | 19,5 |
| Veřejnosprávní činnost | 59 | 27 |
| Grafický design | 42 | bez zkoušky |
| Technické lyceum | 59 | 36,5 |
| Stavebnictví | 45 | 38 |
| Předškolní a mimoškolní pedagogika | 47 | 31,5 |
| Cestovní ruch | 42 | 30 |
| Agropodnikání | 38 | 23 |
| Lyceum (režim pokusného ověřování) | 43 | 30 |
| Pedagogické lyceum | 39 | 38 |
| Kosmetické služby | 38 | 26 |
| Bezpečnostně právní činnost | 35 | 33,5 |
| Autotronik | 32 | 29 |
| Provoz a ekonomika dopravy | 26 | 29 |
| Gastronomie | 30 | 20,5 |
| Zdravotnické lyceum | 31 | 49 |
| Mechanik strojů a zařízení | 25 | 23 |
| Dopravní prostředky | 21 | 24 |
| Kombinované lyceum | 22 | 38,5 |
| Multimediální tvorba | 17 | bez zkoušky |
| Přírodovědné lyceum | 22 | 32 |
| Ekologie a životní prostředí | 20 | 25 |
| Modelářství a návrhářství oděvů | 18 | bez zkoušky |
| Veterinářství | 17 | 41,5 |
| Design interiéru | 16 | bez zkoušky |
| Mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení | 16 | 27 |
| Aplikovaná chemie | 15 | 34 |
| Požární ochrana | 14 | 24 |
| Průmyslový design | 14 | bez zkoušky |
| Technická zařízení budov | 14 | 28 |
| Masér ve zdravotnictví | 13 | 26 |
| Nábytkářská a dřevařská výroba | 13 | 30 |
| Obchodník | 13 | 22 |
| Užitá fotografie a média | 11 | bez zkoušky |
| Užitá malba | 13 | bez zkoušky |
| Logistické a finanční služby | 11 | 33 |
| Masér sportovní a rekondiční | 12 | 24,5 |
| Nutriční asistent | 12 | 34 |
| Zahradnictví | 11 | 23,5 |
| Scénická a výstavní tvorba | 9 | bez zkoušky |
| Uměleckořemeslné zpracování dřeva | 9 | bez zkoušky |
| Výtvarné zpracování kovů a drahých kamenů | 5 | bez zkoušky |
| Fotograf | 10 | 26,5 |
| Analýza potravin | 8 | 27,5 |
| Asistent zubního technika | 9 | 43 |
| Informační služby | 8 | 27,5 |
| Laboratorní asistent | 9 | 37 |
| Operátor dřevařské a nábytkářské výroby | 9 | 25 |
| Výtvarné zpracování keramiky a porcelánu | 9 | bez zkoušky |
| Geodézie a katastr nemovitostí | 8 | 37 |
| Reprodukční grafik pro média | 8 | 22,5 |
| Technologie potravin | 5 | 32 |
| Mechanizace a služby | 7 | 28 |
| Obalová technika | 7 | 25 |
| Telekomunikace | 7 | 33 |
| Uměleckořemeslné zpracování kovů | 7 | bez zkoušky |
| Chovatelství | 6 | 26 |
| Lesnictví | 6 | 27 |
| Textilní výtvarnictví | 5 | bez zkoušky |
| Uměleckořemeslné zpracování skla | 3 | bez zkoušky |
| Výtvarné zpracování skla a světelných objektů | 6 | bez zkoušky |
| Kamenosochařství | 5 | bez zkoušky |
| Letecký mechanik | 5 | 45 |
| Oděvnictví | 5 | 22 |
| Polygrafie | 4 | 18,5 |
| Průmyslová ekologie | 4 | 32 |
| Uměleckořemeslné zpracování kamene a keramiky | 3 | bez zkoušky |
| Chemik operátor | 3 | 39 |
| Knihkupecké a nakladatelské činnosti | 3 | 41 |
| Konzervátorství a restaurátorství | 3 | bez zkoušky |
| Ortoticko – protetický technik | 3 | 27 |
| Oční optik | 3 | 44 |
| Rybářství | 2 | 28 |
| Tiskař na polygrafických strojích | 3 | 14 |
| Chovatel cizokrajných zvířat | 2 | 38,5 |
| Optik | 2 | 17 |
| Rostlinolékařství | 2 | 23 |
| Stavební materiály | 2 | bez zkoušky |
| Technik – puškař | 2 | 21,5 |
| Tvorba hraček a herních předmětů | 2 | bez zkoušky |
| Uměleckořemeslná stavba hudebních nástrojů | 2 | bez zkoušky |
| Vnitřní pořádek a bezpečnost (režim pokusného ověřování) | 1 | 32,5 |
| Geotechnika | 1 | 20 |
| Hutník operátor | 1 | bez zkoušky |
| Ladění klavírů a příbuzných nástrojů | 1 | bez zkoušky |
| Modelářství a návrhářství obuvi a módních doplňků | 1 | bez zkoušky |
| Technik dokončovacího zpracování tiskovin | 1 | bez zkoušky |
| Technik modelových zařízení | 1 | bez zkoušky |
| Technologie silikátů | 1 | bez zkoušky |
| Textilnictví | 1 | bez zkoušky |
| Tvorba a vzorování bižuterie | 1 | bez zkoušky |
| Uměleckořemeslné zpracování textilu | 1 | bez zkoušky |
| Vinohradnictví | 1 | 22 |
| Vojenské lyceum | 1 | 45 |
| Řezbářství | 1 | bez zkoušky |
Kolik budete dojíždět?
Seznam středních škol s tímto zaměřením podle dojezdu veřejnou dopravou i autem z vaší obce.
Související
Časté otázky
Kolik bodů stačilo na přijetí – obory s maturitou v Česku?
V 1. kole přijímaček 2026 stačilo od 5 bodů (Krkonošské gymnázium a Střední odborná škola, Vrchlabí) po 79 bodů (Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední zdravotnická škola, Praha 4). U poloviny oborů stačilo nejvýš 30 bodů. Body jsou součet testů z češtiny a matematiky (nejvýš 100), školy ale hodnotí i vysvědčení a vlastní kritéria.
Kam je v Česku nejtěžší se dostat?
Nejvíc bodů bylo potřeba na: Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední zdravotnická škola, Praha 4 (Zdravotnické lyceum) – 79 bodů, 6,8 přihlášky na místo; Střední průmyslová škola na Proseku, Praha (Informační technologie) – 76 bodů, 5,3 přihlášky na místo; ŠKOLA EU PRAHA, střední odborná škola a gymnázium, Praha (Veřejnosprávní činnost) – 76 bodů, 4,9 přihlášky na místo.
Kde zbyla volná místa ve 2. kole – obory s maturitou v Česku?
Po 1. kole přijímaček 2026 vypsalo 2. kolo 909 oborů s 9 589 místy, nejvíc míst: Střední škola gastronomie, Praha (54 míst); Střední škola obchodní, Praha (47 míst); Střední škola obchodní, Praha (47 míst).
Kolik škol nabízí obory s maturitou v Česku?
Obory s maturitou v Česku v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 787 škol s 71 119 místy. Soukromé nebo církevní jsou 228 z nich, ostatní zřizuje kraj, obec nebo stát.
Dělá se na obory s maturitou přijímací zkouška?
Jednotnou přijímací zkoušku z češtiny a matematiky vyžadovalo 2 042 oborů, 248 oborů ji nevyžadovalo. Bez ní školy přijímají podle vlastních kritérií – hlavně podle vysvědčení, umělecké obory podle talentové zkoušky.
Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška 2026, 1. a 2. kolo; MŠMT – rejstřík škol; MPSV – ubytování.