Obory · přijímačky 2026 · celé Česko
Lycea v Česku
Lycea v Česku v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 253 škol – dohromady 289 oborů s 9 151 místy.
- Škol
- 253
- 289 oborů · 9 151 míst
- Stačilo bodů – medián
- 39ze 100
- od 9 do 79
- Přihlášek na místo
- 2,9
- všechny priority
- Volná místa ve 2. kole
- 1 582
- u 122 oborů
Na přijetí stačilo od 9 bodů (Vyšší odborná škola a Střední zemědělská škola, Benešov) po 79 bodů (Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední zdravotnická škola, Praha 4); u poloviny oborů stačilo nejvýš 39 bodů ze 100. Na jedno místo připadlo v průměru 2,9 přihlášky (všechny priority). Volná místa pro 2. kolo zůstala u 122 oborů (1 582 míst). Soukromé nebo církevní: 63 z 253 škol. Internát nebo domov mládeže uvádí 130 z 253 škol.
Lycea podle krajů
Školy a obory v 1. kole přijímaček 2026. Medián = u poloviny oborů stačilo nejvýš tolik bodů.
| Kraj | Škol | Oborů | Míst | Stačilo bodů (medián) | Přihlášek na místo | Volná místa ve 2. kole |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hlavní město Praha | 29 | 34 | 1 380 | 53,5 | 3,3 | 210 |
| Jihočeský kraj | 21 | 24 | 757 | 34,5 | 2,4 | 155 |
| Jihomoravský kraj | 38 | 44 | 1 347 | 39 | 2,9 | 247 |
| Karlovarský kraj | 4 | 4 | 180 | 49 | 3,2 | 0 |
| Kraj Vysočina | 19 | 20 | 547 | 30 | 2,4 | 81 |
| Královéhradecký kraj | 12 | 14 | 357 | 43,5 | 3,3 | 37 |
| Liberecký kraj | 6 | 6 | 230 | 45,5 | 3,1 | 24 |
| Moravskoslezský kraj | 24 | 29 | 817 | 40,5 | 3,3 | 74 |
| Olomoucký kraj | 8 | 8 | 270 | 38 | 3,2 | 27 |
| Pardubický kraj | 8 | 10 | 304 | 40 | 2,8 | 44 |
| Plzeňský kraj | 14 | 15 | 518 | 44 | 2,7 | 120 |
| Středočeský kraj | 45 | 53 | 1 510 | 35,5 | 2,8 | 418 |
| Ústecký kraj | 13 | 15 | 510 | 26 | 3,2 | 47 |
| Zlínský kraj | 12 | 13 | 424 | 36 | 2,5 | 98 |
Nejvíc bodů na přijetí
Nejtěžší přijetí v Česku
Obory s nejvyšším počtem bodů posledního přijatého v 1. kole.
Co znamená: body ze 100 převis obtížnost přijetí index kvality
| Škola a obor | Míst | Přihlášek na místo | Stačilo bodů | Obtížnost | Index kvality | 2. kolo – míst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední zdravotnická škola, Praha 4Zdravotnické lyceum · Praha | 28 | 6,8 | 79 | velmi těžké | 92 | – |
| Cyrilometodějské gymnázium, SPedŠ a MŠ BrnoPedagogické lyceum · Brno | 29 | 5,5 | 70 | velmi těžké | 100 | – |
| Střední průmyslová škola stavební, PlzeňTechnické lyceum · Plzeň | 30 | 2,6 | 70 | velmi těžké | 60 | – |
| Střední průmyslová škola stavební, Hradec KrálovéTechnické lyceum · Hradec Králové · Architektura · internát | 30 | 3,7 | 69 | velmi těžké | 77 | – |
| OA, SOŠ a JŠ s pr. st. jaz. zk.Ekonomické lyceum · Hradec Králové · internát | 30 | 5,6 | 67 | velmi těžké | 94 | – |
| Obchodní akademie, Praha 10Ekonomické lyceum · Praha | 60 | 4,2 | 66 | velmi těžké | 96 | – |
| Obchodní akademie, Praha 3Ekonomické lyceum · Praha · Sportovněmanažerské lyceum | 30 | 4,8 | 66 | velmi těžké | 88 | – |
| Střední zdravotnická škola a VOŠ zdravotnickáZdravotnické lyceum · České Budějovice | 30 | 4,8 | 66 | velmi těžké | 71 | – |
| VOŠ ped. a soc., SOŠ ped. a GymnáziumPedagogické lyceum · Praha | 59 | 4,4 | 66 | velmi těžké | 99 | – |
| VOŠ zdravotnická a Střední zdrav. školaZdravotnické lyceum · Hradec Králové · internát | 60 | 4,2 | 65 | těžké | 90 | – |
| Obchodní akademie, OlomoucEkonomické lyceum · Olomouc | 60 | 4,9 | 64 | těžké | 86 | – |
| Střední průmyslová škola stavební BrnoTechnické lyceum · Brno | 30 | 4,0 | 64 | těžké | 82 | – |
| Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie, KladnoTechnické lyceum · Kladno · internát | 28 | 3,0 | 64 | těžké | 92 | – |
| Střední zdravotnická školaZdravotnické lyceum · Praha | 56 | 4,1 | 64 | těžké | 88 | – |
| Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola Brno, SokolskáTechnické lyceum · Brno | 60 | 3,3 | 63 | těžké | 75 | – |
Které obory sem patří
Obory podle počtu nabídek v Česku.
| Obor | Škol | Stačilo bodů (medián) |
|---|---|---|
| Ekonomické lyceum | 68 | 43 |
| Technické lyceum | 59 | 36,5 |
| Lyceum (režim pokusného ověřování) | 43 | 30 |
| Pedagogické lyceum | 39 | 38 |
| Zdravotnické lyceum | 31 | 49 |
| Kombinované lyceum | 22 | 38,5 |
| Přírodovědné lyceum | 22 | 32 |
| Vojenské lyceum | 1 | 45 |
Kolik budete dojíždět?
Seznam středních škol s tímto zaměřením podle dojezdu veřejnou dopravou i autem z vaší obce.
Související
Časté otázky
Kolik bodů stačilo na přijetí – lycea v Česku?
V 1. kole přijímaček 2026 stačilo od 9 bodů (Vyšší odborná škola a Střední zemědělská škola, Benešov) po 79 bodů (Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední zdravotnická škola, Praha 4). U poloviny oborů stačilo nejvýš 39 bodů. Body jsou součet testů z češtiny a matematiky (nejvýš 100), školy ale hodnotí i vysvědčení a vlastní kritéria.
Kam je v Česku nejtěžší se dostat?
Nejvíc bodů bylo potřeba na: Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední zdravotnická škola, Praha 4 (Zdravotnické lyceum) – 79 bodů, 6,8 přihlášky na místo; Cyrilometodějské gymnázium, SPedŠ a MŠ Brno (Pedagogické lyceum) – 70 bodů, 5,5 přihlášky na místo; Střední průmyslová škola stavební, Plzeň (Technické lyceum) – 70 bodů, 2,6 přihlášky na místo.
Kde zbyla volná místa ve 2. kole – lycea v Česku?
Po 1. kole přijímaček 2026 vypsalo 2. kolo 122 oborů s 1 582 místy, nejvíc míst: Střední škola obchodní, Praha (47 míst); Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola elektrotechnická, Plzeň (44 míst); Střední škola Baltimore, Beroun (40 míst).
Kolik škol nabízí lycea v Česku?
Lycea v Česku v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 253 škol s 9 151 místy. Soukromé nebo církevní jsou 63 z nich, ostatní zřizuje kraj, obec nebo stát.
Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška 2026, 1. a 2. kolo; MŠMT – rejstřík škol; MPSV – ubytování.