Obory · přijímačky 2026 · celé Česko
Mechanik seřizovač v Česku
Obor Mechanik seřizovač v Česku v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 55 škol – dohromady 1 497 míst.
- Škol
- 55
- 61 oborů · 1 497 míst
- Stačilo bodů – medián
- 19,5ze 100
- od 9 do 56
- Přihlášek na místo
- 1,1
- všechny priority
- Volná místa ve 2. kole
- 535
- u 50 oborů
Na přijetí stačilo od 9 bodů (Střední škola technicko-ekonomická Chotěboř) po 56 bodů (Škoda Auto a.s., Střední odborné učiliště strojírenské, odštěpný závod); u poloviny oborů stačilo nejvýš 19,5 bodu ze 100. Na jedno místo připadlo v průměru 1,1 přihlášky (všechny priority). Volná místa pro 2. kolo zůstala u 50 oborů (535 míst). Soukromé nebo církevní: 5 z 55 škol. Internát nebo domov mládeže uvádí 40 z 55 škol.
Mechanik seřizovač podle krajů
Školy a obory v 1. kole přijímaček 2026. Medián = u poloviny oborů stačilo nejvýš tolik bodů.
| Kraj | Škol | Oborů | Míst | Stačilo bodů (medián) | Přihlášek na místo | Volná místa ve 2. kole |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hlavní město Praha | 2 | 2 | 21 | 48 | 1,3 | 10 |
| Jihočeský kraj | 5 | 7 | 204 | 21 | 1,1 | 62 |
| Jihomoravský kraj | 5 | 6 | 114 | 19 | 1,5 | 56 |
| Kraj Vysočina | 8 | 9 | 217 | 22 | 0,8 | 62 |
| Královéhradecký kraj | 3 | 3 | 54 | 36 | 0,9 | 26 |
| Liberecký kraj | 2 | 2 | 70 | 19,5 | 0,9 | 16 |
| Moravskoslezský kraj | 6 | 6 | 168 | 17 | 1,1 | 73 |
| Olomoucký kraj | 5 | 6 | 122 | 18 | 1,2 | 41 |
| Pardubický kraj | 2 | 2 | 56 | 26 | 0,6 | 34 |
| Plzeňský kraj | 4 | 5 | 146 | 15 | 1,0 | 42 |
| Středočeský kraj | 2 | 2 | 54 | 40,5 | 3,1 | 8 |
| Ústecký kraj | 5 | 5 | 108 | 18,5 | 0,9 | 52 |
| Zlínský kraj | 6 | 6 | 163 | 17 | 0,9 | 53 |
Nejvíc bodů na přijetí
Nejtěžší přijetí v Česku
Obory s nejvyšším počtem bodů posledního přijatého v 1. kole.
Co znamená: body ze 100 převis obtížnost přijetí index kvality
| Škola | Míst | Přihlášek na místo | Stačilo bodů | Obtížnost | Index kvality | 2. kolo – míst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Škoda Auto a.s., Střední odborné učiliště strojírenské, odštěpný závodMladá Boleslav | 30 | 4,2 | 56 | těžké | 99 | – |
| Akademie řemesel Praha - Střední škola technickáPraha · Obráběč kovů 23-56-H/01 · internát | 8 | 1,8 | 48 | mírný převis | 84 | 3 |
| Střední škola technická a ekonomická Brno, OlomouckáBrno · 23-56-H/01 Obráběč kovů | 30 | 3,0 | 37 | mírný převis | 79 | – |
| SPŠ, SOŠ a SOUHradec Králové · internát | 30 | 1,0 | 36 | mírný převis | 43 | 6 |
| Střední průmyslová škola TřebíčKožichovice · doplňující obor 23-56-H/01 Obráběč kovů · internát | 25 | 1,0 | 33 | volné | 67 | – |
| Střední odborná škola strojní a elektrotechnická, VelešínVelešín · Mechatronika a robotika · internát | 30 | 1,2 | 31 | volné | ≈ podprůměr | 10 |
| Střední škola řemesel a služeb Moravské BudějoviceMoravské Budějovice · 23-56-H/01 Obráběč kovů · internát | 12 | 0,8 | 29 | volné | ≈ podprůměr | 4 |
| Střední škola technická SvitavySvitavy · 23-56-H/01 Obráběč kovů · internát | 32 | 0,8 | 26 | volné | 3 | 26 |
| Střední škola technická a obchodní, DačiceDačice · Programování CNC (L0+H) · internát | 24 | 0,5 | 26 | volné | 59 | 7 |
| Střední průmyslová škola VlašimVlašim · internát | 24 | 1,6 | 25 | volné | 6 | 8 |
| Střední škola a Vyšší odborná škola, KopřivniceKopřivnice · Programátor CNC | 24 | 2,1 | 24 | volné | 64 | 2 |
| Sigmundova střední škola strojírenská, LutínLutín · Management ve strojírenství · internát | 20 | 1,8 | 22 | volné | ≈ podprůměr | 9 |
| Střední odborná škola Jana Tiraye Velká BítešVelká Bíteš | 24 | 1,0 | 22 | volné | 7 | 16 |
| Střední průmyslová škola JihlavaJihlava | 24 | 1,0 | 22 | volné | 94 | 15 |
| Střední průmyslová škola TOS VARNSDORF s.r.o.Varnsdorf · 23-56-H/01 Obráběč kovů · internát | 12 | 1,8 | 22 | volné | 81 | – |
Kolik budete dojíždět?
Seznam středních škol s tímto zaměřením podle dojezdu veřejnou dopravou i autem z vaší obce.
Související
Časté otázky
Kolik bodů stačilo na přijetí – Mechanik seřizovač v Česku?
V 1. kole přijímaček 2026 stačilo od 9 bodů (Střední škola technicko-ekonomická Chotěboř, Havlíčkův Brod) po 56 bodů (Škoda Auto a.s., Střední odborné učiliště strojírenské, odštěpný závod, Mladá Boleslav). U poloviny oborů stačilo nejvýš 19,5 bodu. Body jsou součet testů z češtiny a matematiky (nejvýš 100), školy ale hodnotí i vysvědčení a vlastní kritéria.
Kam je v Česku nejtěžší se dostat?
Nejvíc bodů bylo potřeba na: Škoda Auto a.s., Střední odborné učiliště strojírenské, odštěpný závod, Mladá Boleslav (Mechanik seřizovač) – 56 bodů, 4,2 přihlášky na místo; Akademie řemesel Praha - Střední škola technická (Obráběč kovů 23-56-H/01) – 48 bodů, 1,8 přihlášky na místo; Střední škola technická a ekonomická Brno, Olomoucká (23-56-H/01 Obráběč kovů) – 37 bodů, 3 přihlášky na místo.
Kde zbyla volná místa ve 2. kole – Mechanik seřizovač v Česku?
Po 1. kole přijímaček 2026 vypsalo 2. kolo 50 oborů s 535 místy, nejvíc míst: Střední škola, Rokycany (35 míst); Střední škola technická Svitavy (26 míst); Střední škola technická a gastronomická Blansko (22 míst).
Kolik škol nabízí obor Mechanik seřizovač v Česku?
Obor Mechanik seřizovač v Česku v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 55 škol s 1 497 místy. Soukromé nebo církevní jsou 5 z nich, ostatní zřizuje kraj, obec nebo stát.
Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška 2026, 1. a 2. kolo; MŠMT – rejstřík škol; MPSV – ubytování.