Obory · přijímačky 2026 · celé Česko
Lyceum (režim pokusného ověřování) v Česku
Obor Lyceum (režim pokusného ověřování) v Česku v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 43 škol – dohromady 1 326 míst.
- Škol
- 43
- 44 oborů · 1 326 míst
- Stačilo bodů – medián
- 30ze 100
- od 9 do 62
- Přihlášek na místo
- 2,4
- všechny priority
- Volná místa ve 2. kole
- 415
- u 27 oborů
Na přijetí stačilo od 9 bodů (Vyšší odborná škola a Střední zemědělská škola, Benešov) po 62 bodů (Obchodní akademie, Praha 3); u poloviny oborů stačilo nejvýš 30 bodů ze 100. Na jedno místo připadlo v průměru 2,4 přihlášky (všechny priority). Volná místa pro 2. kolo zůstala u 27 oborů (415 míst). Soukromé nebo církevní: 9 z 43 škol. Internát nebo domov mládeže uvádí 27 z 43 škol.
Lyceum (režim pokusného ověřování) podle krajů
Školy a obory v 1. kole přijímaček 2026. Medián = u poloviny oborů stačilo nejvýš tolik bodů.
| Kraj | Škol | Oborů | Míst | Stačilo bodů (medián) | Přihlášek na místo | Volná místa ve 2. kole |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hlavní město Praha | 7 | 8 | 288 | 46,5 | 2,6 | 46 |
| Jihočeský kraj | 7 | 7 | 210 | 27 | 2,7 | 58 |
| Jihomoravský kraj | 5 | 5 | 129 | 30 | 1,8 | 54 |
| Kraj Vysočina | 1 | 1 | 30 | 23 | 1,8 | 7 |
| Královéhradecký kraj | 1 | 1 | 16 | 43 | 3,5 | 0 |
| Moravskoslezský kraj | 1 | 1 | 30 | 41 | 4,1 | 0 |
| Pardubický kraj | 3 | 3 | 86 | 37 | 2,0 | 34 |
| Plzeňský kraj | 3 | 3 | 92 | 28 | 2,9 | 24 |
| Středočeský kraj | 13 | 13 | 396 | 28,5 | 2,2 | 174 |
| Ústecký kraj | 1 | 1 | 25 | 26 | 1,6 | 0 |
| Zlínský kraj | 1 | 1 | 24 | 29 | 0,9 | 18 |
Nejvíc bodů na přijetí
Nejtěžší přijetí v Česku
Obory s nejvyšším počtem bodů posledního přijatého v 1. kole.
Co znamená: body ze 100 převis obtížnost přijetí index kvality
| Škola | Míst | Přihlášek na místo | Stačilo bodů | Obtížnost | Index kvality | 2. kolo – míst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Obchodní akademie, Praha 10Praha | 30 | 3,5 | 62 | těžké | 96 | – |
| Obchodní akademie, Praha 3Praha · Lyceum OA Kubelíkova | 30 | 3,8 | 62 | těžké | 88 | – |
| Střední škola a Vyšší odborná škola cestovního ruchu, České BudějoviceČeské Budějovice · Cestovní ruch s rozšířenou výukou cizích jazyků · internát | 30 | 5,3 | 60 | těžké | 68 | – |
| Smíchovská střední školaPraha | 32 | 4,9 | 58 | těžké | 98 | 16 |
| Střední odborná škola obchodu, užitého umění a designu, PlzeňPlzeň | 32 | 4,0 | 57 | těžké | 90 | – |
| SPŠ strojírenská a JŠ s právem SJZKolín | 30 | 4,6 | 52 | těžké | 21 | – |
| Českoslovanská AO Dr. E. Beneše, SOŠPraha · Finance v digitální době | 30 | 3,3 | 51 | těžké | 83 | – |
| Střední škola obchodní, České BudějoviceČeské Budějovice · komunikace a marketing · internát | 30 | 6,1 | 49 | mírný převis | 33 | – |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, HořoviceHořovice · 1) Přírodní a potravinové zdroje 2) Udržitelný rozvoj společnosti | 22 | 1,9 | 44 | mírný převis | 54 | 16 |
| OA, SPgŠ, VOŠ a JŠ s pr. SJZHradec Králové · internát | 16 | 3,5 | 43 | mírný převis | 96 | – |
| Střední odborná škola logistiky a podnikáníPraha · Lyceum | 30 | 2,6 | 42 | mírný převis | 70 | – |
| Mendelova střední škola, Nový JičínNový Jičín · Právo a pedagogika v digitální době | 30 | 4,1 | 41 | mírný převis | 71 | – |
| Střední průmyslová škola chemická PardubicePardubice · internát | 26 | 2,2 | 39 | mírný převis | 76 | 8 |
| Gymnázium a střední odborná škola zdravotnická a ekonomická VyškovVyškov | 22 | 2,8 | 37 | mírný převis | 34 | – |
| Střední zdravotnická škola PardubicePardubice · internát | 30 | 2,5 | 37 | mírný převis | 22 | 16 |
Kolik budete dojíždět?
Seznam středních škol s tímto zaměřením podle dojezdu veřejnou dopravou i autem z vaší obce.
Související
Časté otázky
Kolik bodů stačilo na přijetí – Lyceum (režim pokusného ověřování) v Česku?
V 1. kole přijímaček 2026 stačilo od 9 bodů (Vyšší odborná škola a Střední zemědělská škola, Benešov) po 62 bodů (Obchodní akademie, Praha 3). U poloviny oborů stačilo nejvýš 30 bodů. Body jsou součet testů z češtiny a matematiky (nejvýš 100), školy ale hodnotí i vysvědčení a vlastní kritéria.
Kam je v Česku nejtěžší se dostat?
Nejvíc bodů bylo potřeba na: Obchodní akademie, Praha 10 (Lyceum (režim pokusného ověřování)) – 62 bodů, 3,5 přihlášky na místo; Obchodní akademie, Praha 3 (Lyceum OA Kubelíkova) – 62 bodů, 3,8 přihlášky na místo; Střední škola a Vyšší odborná škola cestovního ruchu, České Budějovice (Cestovní ruch s rozšířenou výukou cizích jazyků) – 60 bodů, 5,3 přihlášky na místo.
Kde zbyla volná místa ve 2. kole – Lyceum (režim pokusného ověřování) v Česku?
Po 1. kole přijímaček 2026 vypsalo 2. kolo 27 oborů s 415 místy, nejvíc míst: Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Beroun - Hlinky (35 míst); Futurum - Základní škola, Střední škola a Gymnázium, s.r.o., Praha (30 míst); Akademie hotelnictví a cestovního ruchu - střední škola, s.r.o., Plzeň (24 míst).
Kolik škol nabízí obor Lyceum (režim pokusného ověřování) v Česku?
Obor Lyceum (režim pokusného ověřování) v Česku v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 43 škol s 1 326 místy. Soukromé nebo církevní jsou 9 z nich, ostatní zřizuje kraj, obec nebo stát.
Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška 2026, 1. a 2. kolo; MŠMT – rejstřík škol; MPSV – ubytování.