Obory · přijímačky 2026 · celé Česko
Gastronomie v Česku
Obor Gastronomie v Česku v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 30 škol – dohromady 815 míst.
- Škol
- 30
- 31 oborů · 815 míst
- Stačilo bodů – medián
- 20,5ze 100
- od 10 do 37
- Přihlášek na místo
- 1,5
- všechny priority
- Volná místa ve 2. kole
- 308
- u 21 oborů
Na přijetí stačilo od 10 bodů (Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Praha - Čakovice) po 37 bodů (Střední škola hotelnictví a gastronomie SČMSD Praha, s.r.o.); u poloviny oborů stačilo nejvýš 20,5 bodu ze 100. Na jedno místo připadlo v průměru 1,5 přihlášky (všechny priority). Volná místa pro 2. kolo zůstala u 21 oborů (308 míst). Soukromé nebo církevní: 7 z 30 škol. Internát nebo domov mládeže uvádí 11 z 30 škol.
Gastronomie podle krajů
Školy a obory v 1. kole přijímaček 2026. Medián = u poloviny oborů stačilo nejvýš tolik bodů.
| Kraj | Škol | Oborů | Míst | Stačilo bodů (medián) | Přihlášek na místo | Volná místa ve 2. kole |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hlavní město Praha | 6 | 7 | 254 | 23 | 1,5 | 125 |
| Jihočeský kraj | 1 | 1 | 25 | 20 | 2,3 | 0 |
| Jihomoravský kraj | 2 | 2 | 44 | 27 | 1,3 | 27 |
| Karlovarský kraj | 1 | 1 | 30 | 25 | 3,0 | 0 |
| Liberecký kraj | 1 | 1 | 30 | 19 | 2,3 | 0 |
| Moravskoslezský kraj | 3 | 3 | 75 | 17 | 1,3 | 22 |
| Olomoucký kraj | 3 | 3 | 45 | 20,5 | 1,6 | 21 |
| Pardubický kraj | 3 | 3 | 90 | 28 | 1,1 | 20 |
| Plzeňský kraj | 5 | 5 | 115 | 20 | 0,9 | 47 |
| Středočeský kraj | 2 | 2 | 35 | 21,5 | 2,0 | 15 |
| Ústecký kraj | 1 | 1 | 30 | – | 0,9 | 26 |
| Zlínský kraj | 2 | 2 | 42 | 19,5 | 2,4 | 5 |
Nejvíc bodů na přijetí
Nejtěžší přijetí v Česku
Obory s nejvyšším počtem bodů posledního přijatého v 1. kole.
Co znamená: body ze 100 převis obtížnost přijetí index kvality
| Škola | Míst | Přihlášek na místo | Stačilo bodů | Obtížnost | Index kvality | 2. kolo – míst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soukromá střední škola gastronomie s.r.o.Praha | 23 | 1,9 | 37 | mírný převis | 96 | 15 |
| Střední škola hotelnictví a gastronomie SČMSD Praha, s.r.o.Praha | 15 | 1,7 | 37 | mírný převis | 18 | 10 |
| SOŠ a SOU obchodu a služebChrudim · internát | 30 | 1,6 | 31 | volné | 62 | 7 |
| Střední škola gastronomická a hotelová s.r.o.Praha · 65-51-H/01 Kuchař - číšník | 66 | 1,9 | 30 | volné | 52 | 18 |
| Střední škola Brno, CharbulovaBrno · kuchař - číšník | 30 | 1,6 | 27 | volné | 34 | 16 |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, PoličkaPolička · internát | 30 | 1,2 | 25 | volné | ≈ podprůměr | 6 |
| Střední škola stravování a služeb Karlovy VaryKarlovy Vary · (Gastronomie a hotelnictví) | 30 | 3,0 | 25 | volné | 5 | – |
| Střední odborná škola ProstějovProstějov · Kuchař | 15 | 1,4 | 24 | volné | 33 | 6 |
| Střední škola gastronomie a obchodu ZlínZlín · Gastronomie s hotelovým provozem | 30 | 2,7 | 24 | volné | ≈ podprůměr | – |
| Střední odborné učiliště, DomažliceStod · L0+H v zaměření 65-51-H/01 Kuchař-číšník · internát | 15 | 1,7 | 23 | volné | ≈ podprůměr | – |
| Střední škola gastronomiePraha · Gastronomie PLUS (v kombinaci s oborem Kuchař-číšník) | 90 | 1,3 | 23 | volné | 72 | 54 |
| Střední škola tradičních řemesel HERMÉS MB s.r.o.Mladá Boleslav | 12 | 1,9 | 23 | volné | 59 | 15 |
| Střední škola zemědělská a potravinářská, KlatovyKlatovy · internát | 30 | 1,0 | 21 | volné | 35 | – |
| Střední odborná škola a Střední odborné učilištěHorky nad Jizerou · internát | 23 | 2,0 | 20 | volné | 9 | – |
| Střední škola a Vyšší odborná škola cestovního ruchu, České BudějoviceČeské Budějovice · Kuchař · internát | 25 | 2,3 | 20 | volné | 68 | – |
Kolik budete dojíždět?
Seznam středních škol s tímto zaměřením podle dojezdu veřejnou dopravou i autem z vaší obce.
Související
Časté otázky
Kolik bodů stačilo na přijetí – Gastronomie v Česku?
V 1. kole přijímaček 2026 stačilo od 10 bodů (Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Praha - Čakovice) po 37 bodů (Střední škola hotelnictví a gastronomie SČMSD Praha, s.r.o.). U poloviny oborů stačilo nejvýš 20,5 bodu. Body jsou součet testů z češtiny a matematiky (nejvýš 100), školy ale hodnotí i vysvědčení a vlastní kritéria.
Kam je v Česku nejtěžší se dostat?
Nejvíc bodů bylo potřeba na: Soukromá střední škola gastronomie s.r.o., Praha (Gastronomie) – 37 bodů, 1,9 přihlášky na místo; Střední škola hotelnictví a gastronomie SČMSD Praha, s.r.o. (Gastronomie) – 37 bodů, 1,7 přihlášky na místo; SOŠ a SOU obchodu a služeb, Chrudim (Gastronomie) – 31 bodů, 1,6 přihlášky na místo.
Kde zbyla volná místa ve 2. kole – Gastronomie v Česku?
Po 1. kole přijímaček 2026 vypsalo 2. kolo 21 oborů s 308 místy, nejvíc míst: Střední škola gastronomie, Praha (54 míst); Střední škola kosmetiky a hotelnictví BEAN, s.r.o., Praha (28 míst); SPŠ a SOŠ gastronomie a služeb, Most (26 míst).
Kolik škol nabízí obor Gastronomie v Česku?
Obor Gastronomie v Česku v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 30 škol s 815 místy. Soukromé nebo církevní jsou 7 z nich, ostatní zřizuje kraj, obec nebo stát.
Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška 2026, 1. a 2. kolo; MŠMT – rejstřík škol; MPSV – ubytování.