Obory · přijímačky 2026 · celé Česko
Mechanik elektrotechnik v Česku
Obor Mechanik elektrotechnik v Česku v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 65 škol – dohromady 1 946 míst.
- Škol
- 65
- 73 oborů · 1 946 míst
- Stačilo bodů – medián
- 27ze 100
- od 8 do 64
- Přihlášek na místo
- 2,7
- všechny priority
- Volná místa ve 2. kole
- 164
- u 22 oborů
Na přijetí stačilo od 8 bodů (Střední odborné učiliště elektrotechnické, Plzeň) po 64 bodů (Škoda Auto a.s., Střední odborné učiliště strojírenské, odštěpný závod); u poloviny oborů stačilo nejvýš 27 bodů ze 100. Na jedno místo připadlo v průměru 2,7 přihlášky (všechny priority). Volná místa pro 2. kolo zůstala u 22 oborů (164 míst). Soukromé nebo církevní: 8 z 65 škol. Internát nebo domov mládeže uvádí 44 z 65 škol.
Mechanik elektrotechnik podle krajů
Školy a obory v 1. kole přijímaček 2026. Medián = u poloviny oborů stačilo nejvýš tolik bodů.
| Kraj | Škol | Oborů | Míst | Stačilo bodů (medián) | Přihlášek na místo | Volná místa ve 2. kole |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hlavní město Praha | 6 | 8 | 224 | 34 | 2,8 | 44 |
| Jihočeský kraj | 5 | 5 | 148 | 28 | 2,1 | 24 |
| Jihomoravský kraj | 8 | 10 | 330 | 26 | 2,9 | 15 |
| Karlovarský kraj | 1 | 1 | 12 | 27 | 3,3 | 1 |
| Kraj Vysočina | 5 | 5 | 149 | 24 | 2,3 | 6 |
| Královéhradecký kraj | 3 | 3 | 82 | 33 | 2,6 | 0 |
| Liberecký kraj | 2 | 2 | 50 | 25,5 | 3,4 | 1 |
| Moravskoslezský kraj | 5 | 6 | 195 | 19 | 2,3 | 20 |
| Olomoucký kraj | 4 | 5 | 120 | 23 | 2,4 | 21 |
| Pardubický kraj | 3 | 3 | 85 | 34 | 2,2 | 15 |
| Plzeňský kraj | 3 | 5 | 111 | 15 | 2,8 | 3 |
| Středočeský kraj | 7 | 7 | 158 | 31 | 3,4 | 11 |
| Ústecký kraj | 7 | 7 | 132 | 24 | 3,3 | 0 |
| Zlínský kraj | 6 | 6 | 150 | 33,5 | 3,2 | 3 |
Nejvíc bodů na přijetí
Nejtěžší přijetí v Česku
Obory s nejvyšším počtem bodů posledního přijatého v 1. kole.
Co znamená: body ze 100 převis obtížnost přijetí index kvality
| Škola | Míst | Přihlášek na místo | Stačilo bodů | Obtížnost | Index kvality | 2. kolo – míst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Střední odborná škola civilního letectví, Praha - RuzyněPraha · Avionik | 20 | 3,3 | 64 | těžké | 99 | – |
| Škoda Auto a.s., Střední odborné učiliště strojírenské, odštěpný závodMladá Boleslav | 20 | 5,7 | 64 | těžké | 99 | – |
| Střední průmyslová škola Brno, PurkyňovaBrno | 24 | 4,8 | 58 | těžké | 73 | – |
| Střední škola elektrotechnická a energetická SokolniceBrno · Technik silnoproudých zařízení · internát | 30 | 4,0 | 53 | těžké | 95 | – |
| Střední průmyslová škola TřebíčKožichovice · doplňující obor 26-51-H/02 Elektrikář - silnoproud · internát | 25 | 3,8 | 47 | mírný převis | 67 | – |
| Střední škola technická a ekonomická Brno, OlomouckáBrno · 26-52-H/01 Elektromechanik pro zařízení a přístroje | 90 | 3,5 | 47 | mírný převis | 79 | – |
| SPŠ elektrotechnická a VOŠPardubice · internát | 25 | 3,0 | 44 | mírný převis | 84 | – |
| SPŠ strojírenská a JŠ s právem SJZKolín | 24 | 4,6 | 44 | mírný převis | 21 | – |
| Integrovaná střední škola Valašské MeziříčíValašské Meziříčí · Elektrikář · internát | 20 | 3,2 | 39 | mírný převis | 4 | – |
| Střední odborná škola - Centrum odborné přípravy a GymnáziumPraha · Mechanik silnoproudých zařízení | 30 | 3,1 | 38 | mírný převis | 44 | – |
| Střední škola technických profesí OlomoucOlomouc · 26-51-H/02 Elektrikář - silnoproud · internát | 30 | 3,1 | 38 | mírný převis | 11 | – |
| Střední průmyslová škola polytechnická - Centrum odborné přípravy ZlínZlín · Elektromechanik pro zařízení a přístroje (možnost získat výuční list ve 3. r.) · internát | 27 | 4,7 | 37 | mírný převis | 24 | – |
| Střední škola elektrotechniky a strojírenstvíPraha · Elektrotechnik | 26 | 3,7 | 37 | mírný převis | 42 | – |
| MESIT střední školaUherské Hradiště | 15 | 4,7 | 35 | mírný převis | 97 | – |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Kladno, DubskáKladno · internát | 30 | 2,7 | 35 | mírný převis | 80 | – |
Kolik budete dojíždět?
Seznam středních škol s tímto zaměřením podle dojezdu veřejnou dopravou i autem z vaší obce.
Související
Časté otázky
Kolik bodů stačilo na přijetí – Mechanik elektrotechnik v Česku?
V 1. kole přijímaček 2026 stačilo od 8 bodů (Střední odborné učiliště elektrotechnické, Plzeň) po 64 bodů (Škoda Auto a.s., Střední odborné učiliště strojírenské, odštěpný závod, Mladá Boleslav). U poloviny oborů stačilo nejvýš 27 bodů. Body jsou součet testů z češtiny a matematiky (nejvýš 100), školy ale hodnotí i vysvědčení a vlastní kritéria.
Kam je v Česku nejtěžší se dostat?
Nejvíc bodů bylo potřeba na: Střední odborná škola civilního letectví, Praha - Ruzyně (Avionik) – 64 bodů, 3,3 přihlášky na místo; Škoda Auto a.s., Střední odborné učiliště strojírenské, odštěpný závod, Mladá Boleslav (Mechanik elektrotechnik) – 64 bodů, 5,7 přihlášky na místo; Střední průmyslová škola Brno, Purkyňova (Mechanik elektrotechnik) – 58 bodů, 4,8 přihlášky na místo.
Kde zbyla volná místa ve 2. kole – Mechanik elektrotechnik v Česku?
Po 1. kole přijímaček 2026 vypsalo 2. kolo 22 oborů s 164 místy, nejvíc míst: Střední odborné učiliště, Praha 4 (26 míst); Střední škola a Základní škola, Vimperk, Prachatice (20 míst); Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Kuřim, s.r.o. (15 míst).
Kolik škol nabízí obor Mechanik elektrotechnik v Česku?
Obor Mechanik elektrotechnik v Česku v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 65 škol s 1 946 místy. Soukromé nebo církevní jsou 8 z nich, ostatní zřizuje kraj, obec nebo stát.
Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška 2026, 1. a 2. kolo; MŠMT – rejstřík škol; MPSV – ubytování.