Obory · přijímačky 2026 · celé Česko
Cestovní ruch v Česku
Obor Cestovní ruch v Česku v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 42 škol – dohromady 1 560 míst.
- Škol
- 42
- 47 oborů · 1 560 míst
- Stačilo bodů – medián
- 30ze 100
- od 12 do 52
- Přihlášek na místo
- 3,6
- všechny priority
- Volná místa ve 2. kole
- 54
- u 7 oborů
Na přijetí stačilo od 12 bodů (Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Sušice) po 52 bodů (Smíchovská střední škola); u poloviny oborů stačilo nejvýš 30 bodů ze 100. Na jedno místo připadlo v průměru 3,6 přihlášky (všechny priority). Volná místa pro 2. kolo zůstala u 7 oborů (54 míst). Soukromé nebo církevní: 19 z 42 škol. Internát nebo domov mládeže uvádí 23 z 42 škol.
Cestovní ruch podle krajů
Školy a obory v 1. kole přijímaček 2026. Medián = u poloviny oborů stačilo nejvýš tolik bodů.
| Kraj | Škol | Oborů | Míst | Stačilo bodů (medián) | Přihlášek na místo | Volná místa ve 2. kole |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hlavní město Praha | 7 | 7 | 326 | 43 | 4,4 | 0 |
| Jihočeský kraj | 2 | 2 | 80 | 28 | 3,9 | 13 |
| Jihomoravský kraj | 3 | 3 | 117 | 30 | 4,1 | 15 |
| Karlovarský kraj | 1 | 1 | 60 | 49 | 4,4 | 0 |
| Kraj Vysočina | 3 | 3 | 90 | 18 | 3,2 | 6 |
| Královéhradecký kraj | 2 | 2 | 60 | 34,5 | 3,3 | 0 |
| Liberecký kraj | 2 | 2 | 60 | 31,5 | 4,5 | 0 |
| Moravskoslezský kraj | 8 | 9 | 208 | 26 | 3,8 | 7 |
| Olomoucký kraj | 3 | 4 | 112 | 36,5 | 3,3 | 10 |
| Pardubický kraj | 2 | 2 | 90 | 44 | 4,3 | 0 |
| Plzeňský kraj | 2 | 2 | 56 | 14,5 | 2,1 | 0 |
| Středočeský kraj | 4 | 4 | 120 | 26,5 | 4,2 | 3 |
| Ústecký kraj | 2 | 2 | 46 | 18 | 3,8 | 0 |
| Zlínský kraj | 1 | 4 | 135 | 12 | 0,7 | 0 |
Nejvíc bodů na přijetí
Nejtěžší přijetí v Česku
Obory s nejvyšším počtem bodů posledního přijatého v 1. kole.
Co znamená: body ze 100 převis obtížnost přijetí index kvality
| Škola | Míst | Přihlášek na místo | Stačilo bodů | Obtížnost | Index kvality | 2. kolo – míst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Smíchovská střední školaPraha | 32 | 7,3 | 52 | těžké | 98 | – |
| Obchodní akademie a Střední odborná škola cestovního ruchu ChoceňChoceň · internát | 30 | 6,3 | 50 | těžké | 70 | – |
| OA, VOŠ cest.ruchu a Jaz.škola s pr. SJZKarlovy Vary | 60 | 4,4 | 49 | mírný převis | 97 | – |
| Střední škola ARCUS, s.r.o.Praha | 26 | 5,3 | 48 | mírný převis | 89 | – |
| Obchodní akademie, Hotelová škola a Střední odborná škola, TurnovTurnov · internát | 30 | 6,0 | 47 | mírný převis | 38 | – |
| Obchodní akademie HovorčovickáPraha | 120 | 3,8 | 44 | mírný převis | 69 | – |
| Střední odborná škola služeb s.r.o.Olomouc · Management cestovního ruchu | 32 | 3,7 | 44 | mírný převis | 55 | – |
| Střední škola gastronomická a hotelová s.r.o.Praha | 66 | 3,6 | 43 | mírný převis | 52 | – |
| Střední škola Brno, CharbulovaBrno | 60 | 5,1 | 41 | mírný převis | 34 | – |
| Střední odborná škola HraniceHranice | 20 | 1,6 | 40 | mírný převis | 47 | 10 |
| Střední škola hotelnictví a služeb a Vyšší odborná škola, OpavaOpava · internát | 30 | 6,7 | 40 | mírný převis | 62 | – |
| Soukromá střední odborná škola START, s.r.o.Praha | 24 | 4,9 | 39 | mírný převis | 36 | – |
| Střední škola cestovního ruchu a grafického designu, s.r.o.Pardubice · internát | 60 | 3,3 | 38 | mírný převis | 87 | – |
| Střední škola obchodní, České BudějoviceČeské Budějovice · internát | 50 | 5,1 | 37 | mírný převis | 33 | – |
| SPŠ a SOŠDvůr Králové nad Labem · internát | 30 | 3,3 | 36 | mírný převis | 67 | – |
Kolik budete dojíždět?
Seznam středních škol s tímto zaměřením podle dojezdu veřejnou dopravou i autem z vaší obce.
Související
Časté otázky
Kolik bodů stačilo na přijetí – Cestovní ruch v Česku?
V 1. kole přijímaček 2026 stačilo od 12 bodů (Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Sušice) po 52 bodů (Smíchovská střední škola, Praha). U poloviny oborů stačilo nejvýš 30 bodů. Body jsou součet testů z češtiny a matematiky (nejvýš 100), školy ale hodnotí i vysvědčení a vlastní kritéria.
Kam je v Česku nejtěžší se dostat?
Nejvíc bodů bylo potřeba na: Smíchovská střední škola, Praha (Cestovní ruch) – 52 bodů, 7,3 přihlášky na místo; Obchodní akademie a Střední odborná škola cestovního ruchu Choceň (Cestovní ruch) – 50 bodů, 6,3 přihlášky na místo; OA, VOŠ cest.ruchu a Jaz.škola s pr. SJZ, Karlovy Vary (Cestovní ruch) – 49 bodů, 4,4 přihlášky na místo.
Kde zbyla volná místa ve 2. kole – Cestovní ruch v Česku?
Po 1. kole přijímaček 2026 vypsalo 2. kolo 7 oborů s 54 místy, nejvíc míst: Střední odborné učiliště a Střední odborná škola SČMSD, Znojmo, s.r.o. (15 míst); OA, SOŠ a SOU, Třeboň (13 míst); Střední odborná škola Hranice (10 míst).
Kolik škol nabízí obor Cestovní ruch v Česku?
Obor Cestovní ruch v Česku v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 42 škol s 1 560 místy. Soukromé nebo církevní jsou 19 z nich, ostatní zřizuje kraj, obec nebo stát.
Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška 2026, 1. a 2. kolo; MŠMT – rejstřík škol; MPSV – ubytování.