Obory · přijímačky 2026 · celé Česko
Mechanik strojů a zařízení v Česku
Obor Mechanik strojů a zařízení v Česku v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 25 škol – dohromady 522 míst.
- Škol
- 25
- 26 oborů · 522 míst
- Stačilo bodů – medián
- 23ze 100
- od 17 do 36
- Přihlášek na místo
- 1,0
- všechny priority
- Volná místa ve 2. kole
- 182
- u 19 oborů
Na přijetí stačilo od 17 bodů (Střední škola technických profesí Olomouc) po 36 bodů (Integrovaná střední škola technická Mělník); u poloviny oborů stačilo nejvýš 23 bodů ze 100. Na jedno místo připadlo v průměru 1 přihláška (všechny priority). Volná místa pro 2. kolo zůstala u 19 oborů (182 míst). Soukromé nebo církevní: 5 z 25 škol. Internát nebo domov mládeže uvádí 16 z 25 škol.
Mechanik strojů a zařízení podle krajů
Školy a obory v 1. kole přijímaček 2026. Medián = u poloviny oborů stačilo nejvýš tolik bodů.
| Kraj | Škol | Oborů | Míst | Stačilo bodů (medián) | Přihlášek na místo | Volná místa ve 2. kole |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Jihočeský kraj | 3 | 4 | 57 | – | 0,5 | 31 |
| Jihomoravský kraj | 3 | 3 | 54 | 26,5 | 1,1 | 8 |
| Kraj Vysočina | 1 | 1 | 12 | 26 | 1,6 | 4 |
| Královéhradecký kraj | 2 | 2 | 37 | 23 | 1,2 | 20 |
| Moravskoslezský kraj | 4 | 4 | 113 | 25,5 | 0,8 | 11 |
| Olomoucký kraj | 4 | 4 | 72 | 22 | 1,5 | 18 |
| Pardubický kraj | 4 | 4 | 116 | – | 0,4 | 65 |
| Plzeňský kraj | 1 | 1 | 12 | 18 | 2,6 | 0 |
| Středočeský kraj | 1 | 1 | 24 | 36 | 1,7 | 19 |
| Zlínský kraj | 2 | 2 | 25 | 25,5 | 2,0 | 6 |
Nejvíc bodů na přijetí
Nejtěžší přijetí v Česku
Obory s nejvyšším počtem bodů posledního přijatého v 1. kole.
Co znamená: body ze 100 převis obtížnost přijetí index kvality
| Škola | Míst | Přihlášek na místo | Stačilo bodů | Obtížnost | Index kvality | 2. kolo – míst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Integrovaná střední škola technická MělníkMělník · Robotika, automatizace, strojírenství · internát | 24 | 1,7 | 36 | mírný převis | 80 | 19 |
| MESIT střední školaUherské Hradiště | 15 | 1,8 | 33 | volné | 97 | 6 |
| Střední škola André Citroëna BoskoviceBoskovice · internát | 10 | 2,1 | 33 | volné | 57 | – |
| Střední škola polytechnická, Havířov-ŠumbarkHavířov · Mechanik strojů a zařízení (+ Strojní mechanik) | 30 | 1,1 | 30 | volné | 79 | 6 |
| Střední škola Akademie AGROSTROJ, s.r.o.Pelhřimov · Technik robotických a výrobních systémů, 23-51-H/01 · internát | 12 | 1,6 | 26 | volné | – | 4 |
| Střední průmyslová škola HraniceHranice · Strojní mechanik · internát | 30 | 1,6 | 25 | volné | 46 | 5 |
| Střední škola strojírenská a elektrotechnickáNová Paka · Strojní mechanik · internát | 25 | 1,3 | 23 | volné | 5 | 9 |
| Střední škola řemesel, ŠumperkŠumperk · v kombinaci s oborem 23-51-H/01 Strojní mechanik | 15 | 1,4 | 22 | volné | 7 | 8 |
| Střední škola technická a zemědělská, Nový JičínNový Jičín | 30 | 1,4 | 21 | volné | 7 | 5 |
| Integrovaná střední škola HodonínHodonín · 23-52-H/01 Nástrojař · internát | 20 | 1,4 | 20 | volné | ≈ podprůměr | 4 |
| Integrovaná střední škola Valašské MeziříčíValašské Meziříčí · Strojní mechanik · internát | 10 | 2,3 | 18 | volné | 4 | – |
| SPŠ strojnická a SOŠ profesora ŠvejcaraPlzeň · Strojní mechanik | 12 | 2,6 | 18 | volné | 64 | – |
| Střední škola technických profesí OlomoucOlomouc · 23-44-L/01 · internát | 15 | 1,7 | 17 | volné | 11 | 5 |
| SOŠ průmyslová a SOU strojírenskéProstějov | 12 | 1,1 | – | 43 | – | |
| Střední odborná škola a Střední odborné učilištěTýn nad Vltavou · Technik jaderných zařízení · internát | 12 | 0,5 | – | 49 | 11 |
Kolik budete dojíždět?
Seznam středních škol s tímto zaměřením podle dojezdu veřejnou dopravou i autem z vaší obce.
Související
Časté otázky
Kolik bodů stačilo na přijetí – Mechanik strojů a zařízení v Česku?
V 1. kole přijímaček 2026 stačilo od 17 bodů (Střední škola technických profesí Olomouc) po 36 bodů (Integrovaná střední škola technická Mělník). U poloviny oborů stačilo nejvýš 23 bodů. Body jsou součet testů z češtiny a matematiky (nejvýš 100), školy ale hodnotí i vysvědčení a vlastní kritéria.
Kam je v Česku nejtěžší se dostat?
Nejvíc bodů bylo potřeba na: Integrovaná střední škola technická Mělník (Robotika, automatizace, strojírenství) – 36 bodů, 1,7 přihlášky na místo; MESIT střední škola, Uherské Hradiště (Mechanik strojů a zařízení) – 33 bodů, 1,8 přihlášky na místo; Střední škola André Citroëna Boskovice (Mechanik strojů a zařízení) – 33 bodů, 2,1 přihlášky na místo.
Kde zbyla volná místa ve 2. kole – Mechanik strojů a zařízení v Česku?
Po 1. kole přijímaček 2026 vypsalo 2. kolo 19 oborů s 182 místy, nejvíc míst: Střední škola technická Svitavy (29 míst); Střední škola technická Vysoké Mýto (20 míst); Integrovaná střední škola technická Mělník (19 míst).
Kolik škol nabízí obor Mechanik strojů a zařízení v Česku?
Obor Mechanik strojů a zařízení v Česku v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 25 škol s 522 místy. Soukromé nebo církevní jsou 5 z nich, ostatní zřizuje kraj, obec nebo stát.
Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška 2026, 1. a 2. kolo; MŠMT – rejstřík škol; MPSV – ubytování.