Obory · přijímačky 2026 · celé Česko
Zemědělské a přírodovědné obory v Česku
Zemědělské a přírodovědné obory v Česku v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 220 škol – dohromady 554 oborů s 12 469 místy.
- Škol
- 220
- 554 oborů · 12 469 míst
- Stačilo bodů – medián
- 25ze 100
- od 9 do 69
- Přihlášek na místo
- 2,1
- všechny priority
- Volná místa ve 2. kole
- 2 311
- u 300 oborů
Na přijetí stačilo od 9 bodů (Střední odborná škola Znojmo, Dvořákova) po 69 bodů (SPŠ, SOŠ a G, Praha 2, Podskalská 10); u poloviny oborů stačilo nejvýš 25 bodů ze 100. Bez jednotné přijímací zkoušky bylo 411 oborů. Na jedno místo připadlo v průměru 2,1 přihlášky (všechny priority). Volná místa pro 2. kolo zůstala u 300 oborů (2 311 míst). Soukromé nebo církevní: 21 z 220 škol. Internát nebo domov mládeže uvádí 162 z 220 škol.
Zemědělské a přírodovědné obory podle krajů
Školy a obory v 1. kole přijímaček 2026. Medián = u poloviny oborů stačilo nejvýš tolik bodů.
| Kraj | Škol | Oborů | Míst | Stačilo bodů (medián) | Přihlášek na místo | Volná místa ve 2. kole |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hlavní město Praha | 11 | 24 | 708 | 35 | 2,9 | 60 |
| Jihočeský kraj | 24 | 55 | 1 303 | 24 | 1,9 | 192 |
| Jihomoravský kraj | 19 | 51 | 1 227 | 27 | 1,8 | 225 |
| Karlovarský kraj | 6 | 20 | 322 | 20 | 2,4 | 65 |
| Kraj Vysočina | 17 | 39 | 765 | 25 | 1,8 | 138 |
| Královéhradecký kraj | 13 | 33 | 883 | 27 | 2,2 | 212 |
| Liberecký kraj | 7 | 21 | 384 | 29,5 | 2,8 | 76 |
| Moravskoslezský kraj | 20 | 47 | 1 010 | 21 | 2,2 | 202 |
| Olomoucký kraj | 17 | 54 | 1 043 | 25 | 2,0 | 201 |
| Pardubický kraj | 15 | 30 | 1 062 | 26 | 2,0 | 103 |
| Plzeňský kraj | 13 | 28 | 695 | 32,5 | 2,2 | 122 |
| Středočeský kraj | 27 | 78 | 1 398 | 30,5 | 2,5 | 327 |
| Ústecký kraj | 19 | 44 | 936 | 21,5 | 2,0 | 187 |
| Zlínský kraj | 12 | 30 | 733 | 21 | 1,8 | 201 |
Nejvíc bodů na přijetí
Nejtěžší přijetí v Česku
Obory s nejvyšším počtem bodů posledního přijatého v 1. kole.
Co znamená: body ze 100 převis obtížnost přijetí index kvality
| Škola a obor | Míst | Přihlášek na místo | Stačilo bodů | Obtížnost | Index kvality | 2. kolo – míst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SPŠ, SOŠ a G, Praha 2, Podskalská 10Veterinářství · Praha | 30 | 6,2 | 69 | velmi těžké | 78 | – |
| Střední průmyslová škola chemická a gymnázium Brno, VranovskáAnalýza potravin · Brno | 27 | 3,4 | 60 | mírný převis | 86 | 20 |
| Tauferova střední odborná škola veterinární KroměřížVeterinářství · Kroměříž · internát | 90 | 3,2 | 59 | těžké | 96 | – |
| Gymnázium a Střední odborná škola, PlasyVeterinářství · Plasy · internát | 30 | 4,2 | 53 | těžké | 82 | – |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Praha - ČakoviceChovatel cizokrajných zvířat · Praha | 30 | 4,7 | 52 | těžké | 62 | – |
| SOŠ veter.,mech.a zahr. a JŠ s práv. SJZVeterinářství · České Budějovice · internát | 60 | 2,9 | 51 | těžké | 73 | – |
| Střední odborná škola veterinární, Hradec Králové-KuklenyVeterinářství · Hradec Králové · internát | 90 | 2,8 | 48 | mírný převis | 98 | – |
| SPŠ, SOŠ a G, Praha 2, Podskalská 10Ekologie a životní prostředí · Praha · Ekologie a ochrana životního prostředí | 45 | 3,6 | 46 | mírný převis | 78 | – |
| Střední lesnická škola a Střední odborné učiliště, KřivoklátVeterinářství · Křivoklát · internát | 16 | 4,0 | 46 | mírný převis | 70 | – |
| Vyšší odborná škola a střední škola BoskoviceVeterinářství · Boskovice · internát | 30 | 2,8 | 46 | mírný převis | 37 | – |
| Střední odborná škola ekologická a potravinářská, Veselí nad LužnicíTechnologie potravin · Veselí nad Lužnicí · Potraviny a biotechnologie · internát | 30 | 0,7 | 44 | mírný převis | 63 | 9 |
| Střední zemědělská škola a Střední odborná škola PoděbradyVeterinářství · Poděbrady · internát | 30 | 4,6 | 43 | mírný převis | 58 | – |
| Střední škola hospodářská a lesnická, FrýdlantAgropodnikání · Frýdlant · internát | 22 | 1,2 | 43 | mírný převis | 49 | 6 |
| Vyšší odborná škola a Střední zemědělská škola, BenešovVeterinářství · Benešov · Veterinární technik | 15 | 3,9 | 43 | mírný převis | 64 | – |
| Gymnázium a Střední odborná škola, PlasyAgropodnikání · Plasy · internát | 15 | 4,3 | 42 | mírný převis | 82 | – |
Které obory sem patří
Obory podle počtu nabídek v Česku.
| Obor | Škol | Stačilo bodů (medián) |
|---|---|---|
| Cukrář | 81 | bez zkoušky |
| Opravář zemědělských strojů | 59 | bez zkoušky |
| Agropodnikání | 38 | 23 |
| Zahradník | 38 | bez zkoušky |
| Zemědělec – farmář | 31 | bez zkoušky |
| Potravinářská výroba | 27 | bez zkoušky |
| Pekař | 28 | bez zkoušky |
| Zahradnické práce | 25 | bez zkoušky |
| Řezník – uzenář | 22 | bez zkoušky |
| Opravářské práce | 20 | bez zkoušky |
| Ekologie a životní prostředí | 20 | 25 |
| Veterinářství | 17 | 41,5 |
| Zahradnictví | 11 | 23,5 |
| Lesní mechanizátor | 11 | bez zkoušky |
| Výrobce potravin | 10 | bez zkoušky |
| Jezdec a chovatel koní | 10 | bez zkoušky |
| Analýza potravin | 8 | 27,5 |
| Technologie potravin | 5 | 32 |
| Mechanizace a služby | 7 | 28 |
| Potravinářské práce | 6 | bez zkoušky |
| Chovatelství | 6 | 26 |
| Lesnictví | 6 | 27 |
| Opravář lesnických strojů | 6 | bez zkoušky |
| Podkovář a zemědělský kovář | 4 | bez zkoušky |
| Průmyslová ekologie | 4 | 32 |
| Zahradnická výroba | 4 | bez zkoušky |
| Zemědělské práce | 4 | bez zkoušky |
| Lesnické práce | 3 | bez zkoušky |
| Rybář | 3 | bez zkoušky |
| Rybářství | 2 | 28 |
| Chovatel cizokrajných zvířat | 2 | 38,5 |
| Rostlinolékařství | 2 | 23 |
| Vinohradnictví | 1 | 22 |
| Zpracovatel dřeva | 1 | bez zkoušky |
Kolik budete dojíždět?
Seznam středních škol s tímto zaměřením podle dojezdu veřejnou dopravou i autem z vaší obce.
Související
Časté otázky
Kolik bodů stačilo na přijetí – zemědělské a přírodovědné obory v Česku?
V 1. kole přijímaček 2026 stačilo od 9 bodů (Střední odborná škola Znojmo, Dvořákova) po 69 bodů (SPŠ, SOŠ a G, Praha 2, Podskalská 10). U poloviny oborů stačilo nejvýš 25 bodů. Body jsou součet testů z češtiny a matematiky (nejvýš 100), školy ale hodnotí i vysvědčení a vlastní kritéria.
Kam je v Česku nejtěžší se dostat?
Nejvíc bodů bylo potřeba na: SPŠ, SOŠ a G, Praha 2, Podskalská 10 (Veterinářství) – 69 bodů, 6,2 přihlášky na místo; Střední průmyslová škola chemická a gymnázium Brno, Vranovská (Analýza potravin) – 60 bodů, 3,4 přihlášky na místo; Tauferova střední odborná škola veterinární Kroměříž (Veterinářství) – 59 bodů, 3,2 přihlášky na místo.
Kde zbyla volná místa ve 2. kole – zemědělské a přírodovědné obory v Česku?
Po 1. kole přijímaček 2026 vypsalo 2. kolo 300 oborů s 2 311 místy, nejvíc míst: Střední odborná škola a Základní škola, Město Albrechtice (24 míst); Vyšší odborná škola a Střední odborná škola, Březnice (23 míst); Střední odborná škola a Základní škola, Město Albrechtice (23 míst).
Kolik škol nabízí zemědělské a přírodovědné obory v Česku?
Zemědělské a přírodovědné obory v Česku v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 220 škol s 12 469 místy. Soukromé nebo církevní jsou 21 z nich, ostatní zřizuje kraj, obec nebo stát.
Dělá se na zemědělské a přírodovědné obory přijímací zkouška?
Jednotnou přijímací zkoušku z češtiny a matematiky vyžadovalo 143 oborů, 411 oborů ji nevyžadovalo. Bez ní školy přijímají podle vlastních kritérií – hlavně podle vysvědčení, umělecké obory podle talentové zkoušky.
Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška 2026, 1. a 2. kolo; MŠMT – rejstřík škol; MPSV – ubytování.