Obory · přijímačky 2026 · celé Česko
Zemědělské a lesnické obory v Česku
Zemědělské a lesnické obory v Česku v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 140 škol – dohromady 311 oborů s 7 224 místy.
- Škol
- 140
- 311 oborů · 7 224 míst
- Stačilo bodů – medián
- 24ze 100
- od 9 do 52
- Přihlášek na místo
- 1,9
- všechny priority
- Volná místa ve 2. kole
- 1 443
- u 184 oborů
Na přijetí stačilo od 9 bodů (Střední odborná škola Znojmo, Dvořákova) po 52 bodů (Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Praha - Čakovice); u poloviny oborů stačilo nejvýš 24 bodů ze 100. Bez jednotné přijímací zkoušky bylo 227 oborů. Na jedno místo připadlo v průměru 1,9 přihlášky (všechny priority). Volná místa pro 2. kolo zůstala u 184 oborů (1 443 míst). Soukromé nebo církevní: 6 z 140 škol. Internát nebo domov mládeže uvádí 111 z 140 škol.
Zemědělské a lesnické obory podle krajů
Školy a obory v 1. kole přijímaček 2026. Medián = u poloviny oborů stačilo nejvýš tolik bodů.
| Kraj | Škol | Oborů | Míst | Stačilo bodů (medián) | Přihlášek na místo | Volná místa ve 2. kole |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hlavní město Praha | 5 | 10 | 299 | 26,5 | 2,6 | 25 |
| Jihočeský kraj | 19 | 33 | 823 | 22,5 | 1,8 | 95 |
| Jihomoravský kraj | 13 | 26 | 618 | 24,5 | 1,5 | 136 |
| Karlovarský kraj | 3 | 11 | 194 | 18 | 2,0 | 44 |
| Kraj Vysočina | 10 | 24 | 519 | 23 | 1,7 | 90 |
| Královéhradecký kraj | 9 | 20 | 535 | 23 | 2,1 | 131 |
| Liberecký kraj | 3 | 9 | 162 | 43 | 2,6 | 30 |
| Moravskoslezský kraj | 12 | 24 | 563 | 20 | 2,1 | 143 |
| Olomoucký kraj | 11 | 33 | 675 | 24 | 1,9 | 128 |
| Pardubický kraj | 7 | 14 | 600 | 26 | 1,9 | 76 |
| Plzeňský kraj | 10 | 16 | 443 | 20 | 1,7 | 102 |
| Středočeský kraj | 18 | 47 | 885 | 26,5 | 2,1 | 235 |
| Ústecký kraj | 12 | 28 | 545 | 24 | 1,6 | 126 |
| Zlínský kraj | 8 | 16 | 363 | 21 | 1,6 | 82 |
Nejvíc bodů na přijetí
Nejtěžší přijetí v Česku
Obory s nejvyšším počtem bodů posledního přijatého v 1. kole.
Co znamená: body ze 100 převis obtížnost přijetí index kvality
| Škola a obor | Míst | Přihlášek na místo | Stačilo bodů | Obtížnost | Index kvality | 2. kolo – míst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Praha - ČakoviceChovatel cizokrajných zvířat · Praha | 30 | 4,7 | 52 | těžké | 62 | – |
| Střední škola hospodářská a lesnická, FrýdlantAgropodnikání · Frýdlant · internát | 22 | 1,2 | 43 | mírný převis | 49 | 6 |
| Gymnázium a Střední odborná škola, PlasyAgropodnikání · Plasy · internát | 15 | 4,3 | 42 | mírný převis | 82 | – |
| Masarykova střední škola zemědělská a přírodovědná, OpavaAgropodnikání · Opava · internát | 30 | 3,3 | 40 | mírný převis | 59 | – |
| Střední lesnická škola a Střední odborné učiliště, KřivoklátLesnictví · Křivoklát · internát | 16 | 3,9 | 39 | mírný převis | 70 | – |
| VOŠ lesnická a Střední lesnická školaLesnictví · Písek · internát | 60 | 2,1 | 39 | mírný převis | 95 | – |
| Střední zahradnická škola RajhradZahradnictví · Želešice · internát | 30 | 2,1 | 37 | mírný převis | 35 | 12 |
| Střední škola zemědělská a zahradnická, OlomoucChovatelství · Olomouc · Chov koní a jezdecký sport · internát | 15 | 4,3 | 37 | mírný převis | 46 | – |
| Střední škola zemědělská, PřerovMechanizace a služby · Přerov · Provozní technika · internát | 15 | 2,5 | 36 | mírný převis | 78 | – |
| Vyšší odborná škola a Střední zemědělská škola, BenešovAgropodnikání · Benešov · Podnikání v precizním zemědělství | 10 | 2,4 | 36 | mírný převis | 64 | – |
| Vyšší odborná škola a Střední zemědělská škola, BenešovAgropodnikání · Benešov · Chov koní a jezdectví | 10 | 4,0 | 36 | mírný převis | 64 | – |
| Střední zemědělská škola a Základní školaAgropodnikání · Brandýs nad Labem-Stará Boleslav · Chov koní a jezdectví | 15 | 2,5 | 35 | mírný převis | 30 | – |
| Střední škola zemědělská, PřerovAgropodnikání · Přerov · Chovatel koní, jezdec · internát | 15 | 3,0 | 35 | mírný převis | 78 | – |
| SOŠ veter.,mech.a zahr. a JŠ s práv. SJZMechanizace a služby · České Budějovice · internát | 60 | 2,0 | 33 | volné | 73 | – |
| Masarykova obch. a zeměděl. akademie Rakovník, SOŠAgropodnikání · Rakovník | 30 | 1,7 | 31 | volné | 44 | 19 |
Které obory sem patří
Obory podle počtu nabídek v Česku.
| Obor | Škol | Stačilo bodů (medián) |
|---|---|---|
| Opravář zemědělských strojů | 59 | bez zkoušky |
| Agropodnikání | 38 | 23 |
| Zahradník | 38 | bez zkoušky |
| Zemědělec – farmář | 31 | bez zkoušky |
| Zahradnické práce | 25 | bez zkoušky |
| Opravářské práce | 20 | bez zkoušky |
| Zahradnictví | 11 | 23,5 |
| Lesní mechanizátor | 11 | bez zkoušky |
| Jezdec a chovatel koní | 10 | bez zkoušky |
| Mechanizace a služby | 7 | 28 |
| Chovatelství | 6 | 26 |
| Lesnictví | 6 | 27 |
| Opravář lesnických strojů | 6 | bez zkoušky |
| Podkovář a zemědělský kovář | 4 | bez zkoušky |
| Zahradnická výroba | 4 | bez zkoušky |
| Zemědělské práce | 4 | bez zkoušky |
| Lesnické práce | 3 | bez zkoušky |
| Rybář | 3 | bez zkoušky |
| Rybářství | 2 | 28 |
| Chovatel cizokrajných zvířat | 2 | 38,5 |
| Rostlinolékařství | 2 | 23 |
| Vinohradnictví | 1 | 22 |
| Zpracovatel dřeva | 1 | bez zkoušky |
Kolik budete dojíždět?
Seznam středních škol s tímto zaměřením podle dojezdu veřejnou dopravou i autem z vaší obce.
Související
Časté otázky
Kolik bodů stačilo na přijetí – zemědělské a lesnické obory v Česku?
V 1. kole přijímaček 2026 stačilo od 9 bodů (Střední odborná škola Znojmo, Dvořákova) po 52 bodů (Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Praha - Čakovice). U poloviny oborů stačilo nejvýš 24 bodů. Body jsou součet testů z češtiny a matematiky (nejvýš 100), školy ale hodnotí i vysvědčení a vlastní kritéria.
Kam je v Česku nejtěžší se dostat?
Nejvíc bodů bylo potřeba na: Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Praha - Čakovice (Chovatel cizokrajných zvířat) – 52 bodů, 4,7 přihlášky na místo; Střední škola hospodářská a lesnická, Frýdlant (Agropodnikání) – 43 bodů, 1,2 přihlášky na místo; Gymnázium a Střední odborná škola, Plasy (Agropodnikání) – 42 bodů, 4,3 přihlášky na místo.
Kde zbyla volná místa ve 2. kole – zemědělské a lesnické obory v Česku?
Po 1. kole přijímaček 2026 vypsalo 2. kolo 184 oborů s 1 443 místy, nejvíc míst: Střední odborná škola a Základní škola, Město Albrechtice (24 míst); Vyšší odborná škola a Střední odborná škola, Březnice (23 míst); Střední odborná škola a Základní škola, Město Albrechtice (23 míst).
Kolik škol nabízí zemědělské a lesnické obory v Česku?
Zemědělské a lesnické obory v Česku v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 140 škol s 7 224 místy. Soukromé nebo církevní jsou 6 z nich, ostatní zřizuje kraj, obec nebo stát.
Dělá se na zemědělské a lesnické obory přijímací zkouška?
Jednotnou přijímací zkoušku z češtiny a matematiky vyžadovalo 84 oborů, 227 oborů ji nevyžadovalo. Bez ní školy přijímají podle vlastních kritérií – hlavně podle vysvědčení, umělecké obory podle talentové zkoušky.
Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška 2026, 1. a 2. kolo; MŠMT – rejstřík škol; MPSV – ubytování.