Obory · přijímačky 2026 · celé Česko
Potravinářské obory v Česku
Potravinářské obory v Česku v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 108 škol – dohromady 201 oborů s 3 992 místy.
- Škol
- 108
- 201 oborů · 3 992 míst
- Stačilo bodů – medián
- 28ze 100
- od 18 do 60
- Přihlášek na místo
- 2,3
- všechny priority
- Volná místa ve 2. kole
- 691
- u 99 oborů
Na přijetí stačilo od 18 bodů (VOŠ potrav. a SPŠ mlékár. Kroměříž) po 60 bodů (Střední průmyslová škola chemická a gymnázium Brno, Vranovská); u poloviny oborů stačilo nejvýš 28 bodů ze 100. Bez jednotné přijímací zkoušky bylo 184 oborů. Na jedno místo připadlo v průměru 2,3 přihlášky (všechny priority). Volná místa pro 2. kolo zůstala u 99 oborů (691 míst). Soukromé nebo církevní: 11 z 108 škol. Internát nebo domov mládeže uvádí 77 z 108 škol.
Potravinářské obory podle krajů
Školy a obory v 1. kole přijímaček 2026. Medián = u poloviny oborů stačilo nejvýš tolik bodů.
| Kraj | Škol | Oborů | Míst | Stačilo bodů (medián) | Přihlášek na místo | Volná místa ve 2. kole |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hlavní město Praha | 6 | 12 | 334 | 35 | 2,7 | 35 |
| Jihočeský kraj | 12 | 18 | 330 | 32,5 | 1,9 | 73 |
| Jihomoravský kraj | 9 | 21 | 496 | 60 | 2,1 | 64 |
| Karlovarský kraj | 3 | 8 | 113 | – | 3,0 | 21 |
| Kraj Vysočina | 7 | 13 | 206 | 31 | 1,9 | 40 |
| Královéhradecký kraj | 5 | 11 | 228 | – | 2,2 | 64 |
| Liberecký kraj | 5 | 9 | 155 | – | 3,2 | 25 |
| Moravskoslezský kraj | 10 | 20 | 372 | – | 2,5 | 49 |
| Olomoucký kraj | 9 | 18 | 315 | 25 | 2,0 | 55 |
| Pardubický kraj | 7 | 13 | 365 | 26 | 1,9 | 15 |
| Plzeňský kraj | 6 | 10 | 196 | – | 3,1 | 20 |
| Středočeský kraj | 15 | 23 | 330 | – | 3,0 | 75 |
| Ústecký kraj | 8 | 13 | 302 | – | 2,3 | 51 |
| Zlínský kraj | 6 | 12 | 250 | 18 | 1,7 | 104 |
Nejvíc bodů na přijetí
Nejtěžší přijetí v Česku
Obory s nejvyšším počtem bodů posledního přijatého v 1. kole.
Co znamená: body ze 100 převis obtížnost přijetí index kvality
| Škola a obor | Míst | Přihlášek na místo | Stačilo bodů | Obtížnost | Index kvality | 2. kolo – míst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Střední průmyslová škola chemická a gymnázium Brno, VranovskáAnalýza potravin · Brno | 27 | 3,4 | 60 | mírný převis | 86 | 20 |
| Střední odborná škola ekologická a potravinářská, Veselí nad LužnicíTechnologie potravin · Veselí nad Lužnicí · Potraviny a biotechnologie · internát | 30 | 0,7 | 44 | mírný převis | 63 | 9 |
| SPŠ, SOŠ a G, Praha 2, Podskalská 10Technologie potravin · Praha · Zpracování mouky, technologie pekařských a cukrářských výrobků | 9 | 2,7 | 38 | mírný převis | 78 | – |
| SPŠ, SOŠ a G, Praha 2, Podskalská 10Analýza potravin · Praha | 30 | 3,6 | 35 | mírný převis | 78 | – |
| OA, VOŠZ a SZŠ, SOŠS a JŠ s právem SJZAnalýza potravin · Jihlava · internát | 26 | 1,3 | 31 | volné | 72 | 6 |
| Střední průmyslová škola potravinářství a služeb PardubiceAnalýza potravin · Pardubice · hodnocení kvality · internát | 30 | 1,5 | 30 | volné | 3 | – |
| Střední průmyslová škola potravinářství a služeb PardubiceTechnologie potravin · Pardubice · management potravinářských výrob · internát | 60 | 0,8 | 26 | volné | 3 | – |
| SPŠ, SOŠ a G, Praha 2, Podskalská 10Technologie potravin · Praha · Technologie piva, vína, lihu a nealkoholických nápojů | 30 | 1,6 | 25 | volné | 78 | 6 |
| Střední průmyslová škola potravinářství a služeb PardubiceAnalýza potravin · Pardubice · Výživový poradce · internát | 30 | 2,8 | 25 | volné | 3 | – |
| Švehlova střední škola polytechnická ProstějovAnalýza potravin · Prostějov · internát | 24 | 1,8 | 25 | volné | 17 | 4 |
| Střední odborná škola ekologická a potravinářská, Veselí nad LužnicíAnalýza potravin · Veselí nad Lužnicí · Kvalita a bezpečnost potravin · internát | 30 | 1,0 | 21 | volné | 63 | 10 |
| VOŠ potrav. a SPŠ mlékár. KroměřížAnalýza potravin · Kroměříž · Chemická, mikrobiální a senzorická analýza potravin · internát | 30 | 1,8 | 18 | volné | 34 | 16 |
| Albrechtova střední škola, Český TěšínCukrář · Český Těšín | 24 | 3,0 | bez zkoušky | 28 | – | |
| Albrechtova střední škola, Český TěšínPekař · Český Těšín | 12 | 2,4 | bez zkoušky | 28 | 7 | |
| Albrechtova střední škola, Český TěšínŘezník – uzenář · Český Těšín | 12 | 0,6 | bez zkoušky | 28 | 8 |
Které obory sem patří
Obory podle počtu nabídek v Česku.
| Obor | Škol | Stačilo bodů (medián) |
|---|---|---|
| Cukrář | 81 | bez zkoušky |
| Potravinářská výroba | 27 | bez zkoušky |
| Pekař | 28 | bez zkoušky |
| Řezník – uzenář | 22 | bez zkoušky |
| Výrobce potravin | 10 | bez zkoušky |
| Analýza potravin | 8 | 27,5 |
| Technologie potravin | 5 | 32 |
| Potravinářské práce | 6 | bez zkoušky |
Kolik budete dojíždět?
Seznam středních škol s tímto zaměřením podle dojezdu veřejnou dopravou i autem z vaší obce.
Související
Časté otázky
Kolik bodů stačilo na přijetí – potravinářské obory v Česku?
V 1. kole přijímaček 2026 stačilo od 18 bodů (VOŠ potrav. a SPŠ mlékár. Kroměříž) po 60 bodů (Střední průmyslová škola chemická a gymnázium Brno, Vranovská). U poloviny oborů stačilo nejvýš 28 bodů. Body jsou součet testů z češtiny a matematiky (nejvýš 100), školy ale hodnotí i vysvědčení a vlastní kritéria.
Kam je v Česku nejtěžší se dostat?
Nejvíc bodů bylo potřeba na: Střední průmyslová škola chemická a gymnázium Brno, Vranovská (Analýza potravin) – 60 bodů, 3,4 přihlášky na místo; Střední odborná škola ekologická a potravinářská, Veselí nad Lužnicí (Technologie potravin) – 44 bodů, 0,7 přihlášky na místo; SPŠ, SOŠ a G, Praha 2, Podskalská 10 (Technologie potravin) – 38 bodů, 2,7 přihlášky na místo.
Kde zbyla volná místa ve 2. kole – potravinářské obory v Česku?
Po 1. kole přijímaček 2026 vypsalo 2. kolo 99 oborů s 691 místy, nejvíc míst: VOŠ potrav. a SPŠ mlékár. Kroměříž (22 míst); Střední průmyslová škola chemická a gymnázium Brno, Vranovská (20 míst); Střední škola Pohoda s.r.o., Litoměřice (19 míst).
Kolik škol nabízí potravinářské obory v Česku?
Potravinářské obory v Česku v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 108 škol s 3 992 místy. Soukromé nebo církevní jsou 11 z nich, ostatní zřizuje kraj, obec nebo stát.
Dělá se na potravinářské obory přijímací zkouška?
Jednotnou přijímací zkoušku z češtiny a matematiky vyžadovalo 17 oborů, 184 oborů ji nevyžadovalo. Bez ní školy přijímají podle vlastních kritérií – hlavně podle vysvědčení, umělecké obory podle talentové zkoušky.
Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška 2026, 1. a 2. kolo; MŠMT – rejstřík škol; MPSV – ubytování.