Technická univerzita v Liberci · Liberec
Fakulta strojní
Fakulta strojní – Technická univerzita v Liberci, Liberec. V roce 2025/26 tu studovalo 689 lidí. Přijato 82 % z 392 uchazečů (2025).
- Studentů 2025/26
- 689
- 9 % žen · 11 % cizinců
- Přijímací řízení 2025
- 82% přijatých
- 322 z 392 uchazečů · 397 přihlášek
- Poprvé zapsaných 2025
- 184
- 141 absolventů
- Studijních programů
- 22
- podle MPSV
Základní údaje
- Vysoká škola
- Technická univerzita v Liberci
- Místo výuky
- Liberec
- Web
- www.fs.tul.cz
- Kód MŠMT
- 24210
Studenti podle typu programu (2025/26)
- Bakalářský
- 495
- Magisterský
- 0
- Navazující magisterský
- 150
- Doktorský
- 44
- Prezenčně
- 591 studentů
Studium
Studijní programy
| Program | Typ | Forma | Délka | Přijímací zkouška | Školné |
|---|---|---|---|---|---|
| StrojírenstvíB0715A270008 | bakalářský | prezenční | 3 r. | – | – |
| Strojní inženýrství23-01-R/016 | bakalářský | prezenční | 3 r. | – | – |
| Aplikovaná mechanika39-01-T/003 | navazující magisterský | prezenční | 3 r. | – | – |
| Aplikovaná mechanikaN0715A270020 | navazující magisterský | prezenční | 2 r. | – | – |
| Automatizované systémy řízení ve strojírenství39-02-T/021 | navazující magisterský | prezenční | 3 r. | – | – |
| Automobilové inženýrstvíN0716A270006 | navazující magisterský | prezenční | 2 r. | – | – |
| Inovační a průmyslové inženýrstvíN0788A270004 | navazující magisterský | prezenční | 2 r. | – | – |
| Inovační inženýrství39-09-T/010 | navazující magisterský | prezenční | 2 r. | – | – |
| Konstrukce strojů a zařízení23-02-T/010 | navazující magisterský | prezenční | 2 r. | – | – |
| Konstrukce strojů a zařízeníN0715A270019 | navazující magisterský | prezenční | 2 r. | – | – |
| Materiály a technologieN0715A270015 | navazující magisterský | prezenční | 2 r. | – | – |
| Strojírenská technologie23-03-T/002 | navazující magisterský | prezenční | 3 r. | – | – |
| Strojírenská technologie a materiály23-01-T/048 | navazující magisterský | prezenční | 2 r. | – | – |
| Technologie plastů a kompozitůN0722A270001 | navazující magisterský | prezenční | 2 r. | – | – |
| Výrobní systémy /Produktionssysteme/23-01-T/030 | navazující magisterský | prezenční | 3 r. | – | – |
| Výrobní systémy a procesy /Manufacturing Systems and Processes/23-01-T/049 | navazující magisterský | prezenční | 2 r. | – | – |
| Aplikovaná mechanika39-01-V/003 | doktorský | prezenční | 4 r. | – | – |
| Konstrukce strojů a zařízení23-02-V/010 | doktorský | prezenční | 4 r. | – | – |
| Materiálové inženýrství39-11-V/011 | doktorský | prezenční | 4 r. | – | – |
| Strojírenská technologie23-03-V/002 | doktorský | prezenční | 4 r. | – | – |
| Výrobní systémy a procesy23-01-V/031 | doktorský | kombinovaná | 4 r. | – | – |
| Výrobní systémy a procesy23-01-V/031 | doktorský | prezenční | 4 r. | – | – |
Programy, které škola uvedla v databázi MPSV „Školy“ (portál Úřadu práce pro volbu povolání); nemusí být úplné ani aktuální – ověřte na webu školy. Kódy B…/N…/M…/P… jsou akreditované studijní programy, kódy typu 61-07-R/000 starší studijní obory.
Vývoj
Studenti, absolventi a přijímačky po letech
| Rok | Studentů | Poprvé zapsaných | Absolventů | Uchazečů | Přijatých | Zapsaných | Přijato |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025/26 | 689 | 184 | 141 | 392 | 322 | 258 | 82 % |
| 2024/25 | 709 | 207 | 115 | 437 | 361 | 296 | 83 % |
| 2023/24 | 637 | 144 | 122 | 331 | 264 | 212 | 80 % |
| 2022/23 | 665 | 171 | 125 | 380 | 315 | 275 | 83 % |
| 2021/22 | 667 | 153 | 128 | 372 | 362 | 246 | 97 % |
| 2020/21 | 728 | 177 | 118 | 385 | 319 | 277 | 83 % |
| 2019/20 | 763 | 195 | 117 | 428 | 367 | 322 | 86 % |
| 2018/19 | 727 | 178 | 135 | 411 | 337 | 281 | 82 % |
| 2017/18 | 770 | 175 | 147 | 463 | 397 | 309 | 86 % |
| 2016/17 | 834 | 195 | 184 | 482 | 402 | 328 | 83 % |
| 2015/16 | 954 | 199 | 187 | 552 | 486 | 401 | 88 % |
Studenti k 31. 12. (SIMS), poprvé zapsaní na jakoukoli vysokou školu, absolventi za kalendářní rok. Uchazeči, přijatí a zapsaní: občané ČR, přijímací řízení od 1. 11. předchozího do 31. 10. daného roku (úloha Uchazeč). Zdroj: MŠMT, statistika vysokých škol.
Velké body: místa výuky této fakulty. Šedé body: ostatní fakulty školy.
Místa výuky: MPSV – registr Školy, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap
Dojíždění
Odkud se sem dá dojet veřejnou dopravou
Autobusem, vlakem nebo MHD ze středu obce s příjezdem do 8:55 v běžný všední den, včetně chůze na zastávku a ze zastávky.
- Do 30 minut
- 1
- obec
- Do 60 minut
- 36
- obcí
- Do 90 minut
- 111
- obcí
- Do 120 minut
- 171
- obcí
Největší města a obce, odkud se sem dá dojet do 120 minut: Praha (114 min), Mladá Boleslav (88 min), Jablonec nad Nisou (36 min), Brandýs nad Labem-Stará Boleslav (98 min), Varnsdorf (84 min), Turnov (52 min), Rumburk (116 min), Mnichovo Hradiště (61 min).
Jízdní řády CIS JŘ zpracované projektem JrUtil, metodika výpočtu.
Další fakulty školy
Zdroj: MŠMT – Registr vysokých škol, statistika vysokých škol (SIMS, úloha Uchazeč); studijní programy a místo výuky MPSV – Školy (RÚIAN). Bez osobních údajů.