Obory · přijímačky 2026 · celé Česko

Gastronomie a služby v Česku

Gastronomie a služby v Česku v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 242 škol – dohromady 547 oborů s 16 015 místy.

Škol
242
547 oborů · 16 015 míst
Stačilo bodů – medián
25ze 100
od 9 do 58
Přihlášek na místo
2,5
všechny priority
Volná místa ve 2. kole
2 773
u 256 oborů

Na přijetí stačilo od 9 bodů (Hotelová škola s.r.o.) po 58 bodů (Střední zdravot.škola a VOŠ zdravotnická); u poloviny oborů stačilo nejvýš 25 bodů ze 100. Bez jednotné přijímací zkoušky bylo 353 oborů. Na jedno místo připadlo v průměru 2,5 přihlášky (všechny priority). Volná místa pro 2. kolo zůstala u 256 oborů (2 773 míst). Soukromé nebo církevní: 68 z 242 škol. Internát nebo domov mládeže uvádí 149 z 242 škol.

Gastronomie a služby podle krajů

Školy a obory v 1. kole přijímaček 2026. Medián = u poloviny oborů stačilo nejvýš tolik bodů.

KrajŠkolOborůMístStačilo bodů (medián)Přihlášek na místoVolná místa ve 2. kole
Hlavní město Praha 26 47 2 007 33,5 3,1 284
Jihočeský kraj 20 42 1 119 27 2,2 155
Jihomoravský kraj 23 51 1 691 30 2,4 367
Karlovarský kraj 5 17 559 20,5 2,8 56
Kraj Vysočina 16 37 939 22 1,9 161
Královéhradecký kraj 11 27 720 26,5 2,7 165
Liberecký kraj 7 20 598 31 3,5 29
Moravskoslezský kraj 27 67 1 888 20 2,3 380
Olomoucký kraj 21 42 917 29 2,8 170
Pardubický kraj 11 25 755 26 2,4 105
Plzeňský kraj 14 31 1 033 21 2,2 141
Středočeský kraj 25 46 1 314 24,5 2,7 259
Ústecký kraj 23 58 1 598 21 2,2 330
Zlínský kraj 13 37 877 22 2,0 171

Nejvíc bodů na přijetí

Nejtěžší přijetí v Česku

Obory s nejvyšším počtem bodů posledního přijatého v 1. kole.

Co znamená: body ze 100 převis obtížnost přijetí index kvality

Škola a obor Míst Přihlášek na místo Stačilo bodů Obtížnost Index kvality 2. kolo – míst
Střední zdravot.škola a VOŠ zdravotnickáMasér sportovní a rekondiční · Brno · internát 30 6,6 58 těžké 95 –
Smíchovská střední školaCestovní ruch · Praha 32 7,3 52 těžké 98 –
Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, PlzeňMasér sportovní a rekondiční · Plzeň 16 6,1 52 těžké 66 –
Obchodní akademie a Střední odborná škola cestovního ruchu ChoceňCestovní ruch · Choceň · internát 30 6,3 50 těžké 70 –
Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední zdravotnická škola, Praha 4Kosmetické služby · Praha 28 8,0 50 těžké 92 –
OA, VOŠ cest.ruchu a Jaz.škola s pr. SJZCestovní ruch · Karlovy Vary 60 4,4 49 mírný převis 97 –
Střední škola ARCUS, s.r.o.Cestovní ruch · Praha 26 5,3 48 mírný převis 89 –
Obchodní akademie, Hotelová škola a Střední odborná škola, TurnovCestovní ruch · Turnov · internát 30 6,0 47 mírný převis 38 –
VOŠ zdravotnická a SZŠ a gymnáziumOční optik · Praha 30 2,6 46 mírný převis 74 –
Obchodní akademie HovorčovickáCestovní ruch · Praha 120 3,8 44 mírný převis 69 –
Střední odborná škola - Centrum odborné přípravy a GymnáziumKosmetické služby · Praha 30 7,5 44 mírný převis 44 –
Střední odborná škola služeb s.r.o.Cestovní ruch · Olomouc · Management cestovního ruchu 32 3,7 44 mírný převis 55 –
Střední zdravot.škola a VOŠ zdravotnickáOční optik · Brno · internát 30 3,5 44 mírný převis 95 12
Střední škola gastronomická a hotelová s.r.o.Cestovní ruch · Praha 66 3,6 43 mírný převis 52 –
Střední škola Brno, CharbulovaCestovní ruch · Brno 60 5,1 41 mírný převis 34 –

Které obory sem patří

Obory podle počtu nabídek v Česku.

OborŠkolStačilo bodů (medián)
Kuchař – číšník 138 bez zkoušky
Kadeřník 70 bez zkoušky
Hotelnictví 59 23,5
Stravovací a ubytovací služby 55 bez zkoušky
Cestovní ruch 42 30
Kosmetické služby 38 26
Gastronomie 30 20,5
Masér sportovní a rekondiční 12 24,5
Rekondiční a sportovní masér 12 bez zkoušky
Práce ve stravování 10 bez zkoušky
Provozní služby 8 bez zkoušky
Oční optik 3 44

Kolik budete dojíždět?

Seznam středních škol s tímto zaměřením podle dojezdu veřejnou dopravou i autem z vaší obce.

Vybrat obec a zobrazit dojezd Kam se dostanu s mými body?

Související

Časté otázky

Kolik bodů stačilo na přijetí – gastronomie a služby v Česku?

V 1. kole přijímaček 2026 stačilo od 9 bodů (Hotelová škola s.r.o., Brno) po 58 bodů (Střední zdravot.škola a VOŠ zdravotnická, Brno). U poloviny oborů stačilo nejvýš 25 bodů. Body jsou součet testů z češtiny a matematiky (nejvýš 100), školy ale hodnotí i vysvědčení a vlastní kritéria.

Kam je v Česku nejtěžší se dostat?

Nejvíc bodů bylo potřeba na: Střední zdravot.škola a VOŠ zdravotnická, Brno (Masér sportovní a rekondiční) – 58 bodů, 6,6 přihlášky na místo; Smíchovská střední škola, Praha (Cestovní ruch) – 52 bodů, 7,3 přihlášky na místo; Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, Plzeň (Masér sportovní a rekondiční) – 52 bodů, 6,1 přihlášky na místo.

Kde zbyla volná místa ve 2. kole – gastronomie a služby v Česku?

Po 1. kole přijímaček 2026 vypsalo 2. kolo 256 oborů s 2 773 místy, nejvíc míst: Střední škola gastronomie, Praha (54 míst); Střední škola hotelnictví, řemesel a gastronomie, Trutnov (48 míst); Integrovaná střední škola Valašské Meziříčí (45 míst).

Kolik škol nabízí gastronomie a služby v Česku?

Gastronomie a služby v Česku v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 242 škol s 16 015 místy. Soukromé nebo církevní jsou 68 z nich, ostatní zřizuje kraj, obec nebo stát.

Dělá se na gastronomie a služby přijímací zkouška?

Jednotnou přijímací zkoušku z češtiny a matematiky vyžadovalo 194 oborů, 353 oborů ji nevyžadovalo. Bez ní školy přijímají podle vlastních kritérií – hlavně podle vysvědčení, umělecké obory podle talentové zkoušky.

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška 2026, 1. a 2. kolo; MŠMT – rejstřík škol; MPSV – ubytování.