Obory · přijímačky 2026 · celé Česko

Gastronomické a hotelové obory v Česku

Gastronomické a hotelové obory v Česku v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 201 škol – dohromady 398 oborů s 11 698 místy.

Škol
201
398 oborů · 11 698 míst
Stačilo bodů – medián
24ze 100
od 9 do 52
Přihlášek na místo
2,1
všechny priority
Volná místa ve 2. kole
2 496
u 224 oborů

Na přijetí stačilo od 9 bodů (Hotelová škola s.r.o.) po 52 bodů (Smíchovská střední škola); u poloviny oborů stačilo nejvýš 24 bodů ze 100. Bez jednotné přijímací zkoušky bylo 258 oborů. Na jedno místo připadlo v průměru 2,1 přihlášky (všechny priority). Volná místa pro 2. kolo zůstala u 224 oborů (2 496 míst). Soukromé nebo církevní: 53 z 201 škol. Internát nebo domov mládeže uvádí 133 z 201 škol.

Gastronomické a hotelové obory podle krajů

Školy a obory v 1. kole přijímaček 2026. Medián = u poloviny oborů stačilo nejvýš tolik bodů.

KrajŠkolOborůMístStačilo bodů (medián)Přihlášek na místoVolná místa ve 2. kole
Hlavní město Praha 18 34 1 508 33,5 2,6 246
Jihočeský kraj 18 31 805 23,5 1,8 141
Jihomoravský kraj 20 36 1 175 30 1,9 309
Karlovarský kraj 4 13 450 25 2,6 56
Kraj Vysočina 15 28 723 22 1,5 161
Královéhradecký kraj 10 16 472 25 2,0 154
Liberecký kraj 7 17 508 30 2,9 29
Moravskoslezský kraj 24 49 1 366 20 1,9 343
Olomoucký kraj 17 29 629 24 2,0 162
Pardubický kraj 8 19 579 27 2,1 99
Plzeňský kraj 11 22 766 20 1,7 141
Středočeský kraj 22 35 986 24,5 2,4 249
Ústecký kraj 17 38 1 054 16 2,0 246
Zlínský kraj 10 31 677 20 1,6 160

Nejvíc bodů na přijetí

Nejtěžší přijetí v Česku

Obory s nejvyšším počtem bodů posledního přijatého v 1. kole.

Co znamená: body ze 100 převis obtížnost přijetí index kvality

Škola a obor Míst Přihlášek na místo Stačilo bodů Obtížnost Index kvality 2. kolo – míst
Smíchovská střední školaCestovní ruch · Praha 32 7,3 52 těžké 98 –
Obchodní akademie a Střední odborná škola cestovního ruchu ChoceňCestovní ruch · Choceň · internát 30 6,3 50 těžké 70 –
OA, VOŠ cest.ruchu a Jaz.škola s pr. SJZCestovní ruch · Karlovy Vary 60 4,4 49 mírný převis 97 –
Střední škola ARCUS, s.r.o.Cestovní ruch · Praha 26 5,3 48 mírný převis 89 –
Obchodní akademie, Hotelová škola a Střední odborná škola, TurnovCestovní ruch · Turnov · internát 30 6,0 47 mírný převis 38 –
Obchodní akademie HovorčovickáCestovní ruch · Praha 120 3,8 44 mírný převis 69 –
Střední odborná škola služeb s.r.o.Cestovní ruch · Olomouc · Management cestovního ruchu 32 3,7 44 mírný převis 55 –
Střední škola gastronomická a hotelová s.r.o.Cestovní ruch · Praha 66 3,6 43 mírný převis 52 –
Střední škola Brno, CharbulovaCestovní ruch · Brno 60 5,1 41 mírný převis 34 –
Střední odborná škola HraniceCestovní ruch · Hranice 20 1,6 40 mírný převis 47 10
Střední škola hotelnictví a služeb a Vyšší odborná škola, OpavaCestovní ruch · Opava · internát 30 6,7 40 mírný převis 62 –
Obchodní akademie, Hotelová škola a Střední odborná škola, TurnovHotelnictví · Turnov · internát 30 4,2 39 mírný převis 38 –
Soukromá střední odborná škola START, s.r.o.Cestovní ruch · Praha 24 4,9 39 mírný převis 36 –
Střední škola cestovního ruchu a grafického designu, s.r.o.Cestovní ruch · Pardubice · internát 60 3,3 38 mírný převis 87 –
Střední škola gastronomická a hotelová s.r.o.Hotelnictví · Praha 34 3,9 38 mírný převis 52 –

Které obory sem patří

Obory podle počtu nabídek v Česku.

OborŠkolStačilo bodů (medián)
Kuchař – číšník 138 bez zkoušky
Hotelnictví 59 23,5
Stravovací a ubytovací služby 55 bez zkoušky
Cestovní ruch 42 30
Gastronomie 30 20,5
Práce ve stravování 10 bez zkoušky

Kolik budete dojíždět?

Seznam středních škol s tímto zaměřením podle dojezdu veřejnou dopravou i autem z vaší obce.

Vybrat obec a zobrazit dojezd Kam se dostanu s mými body?

Související

Časté otázky

Kolik bodů stačilo na přijetí – gastronomické a hotelové obory v Česku?

V 1. kole přijímaček 2026 stačilo od 9 bodů (Hotelová škola s.r.o., Brno) po 52 bodů (Smíchovská střední škola, Praha). U poloviny oborů stačilo nejvýš 24 bodů. Body jsou součet testů z češtiny a matematiky (nejvýš 100), školy ale hodnotí i vysvědčení a vlastní kritéria.

Kam je v Česku nejtěžší se dostat?

Nejvíc bodů bylo potřeba na: Smíchovská střední škola, Praha (Cestovní ruch) – 52 bodů, 7,3 přihlášky na místo; Obchodní akademie a Střední odborná škola cestovního ruchu Choceň (Cestovní ruch) – 50 bodů, 6,3 přihlášky na místo; OA, VOŠ cest.ruchu a Jaz.škola s pr. SJZ, Karlovy Vary (Cestovní ruch) – 49 bodů, 4,4 přihlášky na místo.

Kde zbyla volná místa ve 2. kole – gastronomické a hotelové obory v Česku?

Po 1. kole přijímaček 2026 vypsalo 2. kolo 224 oborů s 2 496 místy, nejvíc míst: Střední škola gastronomie, Praha (54 míst); Střední škola hotelnictví, řemesel a gastronomie, Trutnov (48 míst); Integrovaná střední škola Valašské Meziříčí (45 míst).

Kolik škol nabízí gastronomické a hotelové obory v Česku?

Gastronomické a hotelové obory v Česku v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 201 škol s 11 698 místy. Soukromé nebo církevní jsou 53 z nich, ostatní zřizuje kraj, obec nebo stát.

Dělá se na gastronomické a hotelové obory přijímací zkouška?

Jednotnou přijímací zkoušku z češtiny a matematiky vyžadovalo 140 oborů, 258 oborů ji nevyžadovalo. Bez ní školy přijímají podle vlastních kritérií – hlavně podle vysvědčení, umělecké obory podle talentové zkoušky.

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška 2026, 1. a 2. kolo; MŠMT – rejstřík škol; MPSV – ubytování.