Obory · přijímačky 2026 · celé Česko
Elektrotechnické obory v Česku
Elektrotechnické obory v Česku v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 184 škol – dohromady 384 oborů s 10 259 místy.
- Škol
- 184
- 384 oborů · 10 259 míst
- Stačilo bodů – medián
- 31ze 100
- od 8 do 71
- Přihlášek na místo
- 2,8
- všechny priority
- Volná místa ve 2. kole
- 957
- u 108 oborů
Na přijetí stačilo od 8 bodů (Střední odborné učiliště elektrotechnické, Plzeň) po 71 bodů (Střední průmyslová škola na Proseku); u poloviny oborů stačilo nejvýš 31 bodů ze 100. Bez jednotné přijímací zkoušky bylo 223 oborů. Na jedno místo připadlo v průměru 2,8 přihlášky (všechny priority). Volná místa pro 2. kolo zůstala u 108 oborů (957 míst). Soukromé nebo církevní: 16 z 184 škol. Internát nebo domov mládeže uvádí 124 z 184 škol.
Elektrotechnické obory podle krajů
Školy a obory v 1. kole přijímaček 2026. Medián = u poloviny oborů stačilo nejvýš tolik bodů.
| Kraj | Škol | Oborů | Míst | Stačilo bodů (medián) | Přihlášek na místo | Volná místa ve 2. kole |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hlavní město Praha | 15 | 34 | 1 092 | 38 | 3,3 | 148 |
| Jihočeský kraj | 17 | 36 | 837 | 28 | 2,3 | 104 |
| Jihomoravský kraj | 20 | 47 | 1 245 | 29,5 | 2,8 | 129 |
| Karlovarský kraj | 6 | 9 | 236 | 38 | 3,0 | 15 |
| Kraj Vysočina | 10 | 22 | 602 | 38 | 2,4 | 34 |
| Královéhradecký kraj | 10 | 21 | 525 | 32,5 | 2,9 | 32 |
| Liberecký kraj | 7 | 15 | 416 | 29 | 3,3 | 32 |
| Moravskoslezský kraj | 21 | 39 | 1 099 | 28,5 | 2,6 | 105 |
| Olomoucký kraj | 15 | 26 | 765 | 26 | 2,3 | 123 |
| Pardubický kraj | 9 | 21 | 467 | 44 | 3,0 | 27 |
| Plzeňský kraj | 10 | 22 | 640 | 18 | 2,7 | 24 |
| Středočeský kraj | 17 | 36 | 895 | 32 | 3,3 | 65 |
| Ústecký kraj | 16 | 32 | 917 | 22,5 | 2,6 | 107 |
| Zlínský kraj | 11 | 24 | 523 | 37 | 3,4 | 12 |
Nejvíc bodů na přijetí
Nejtěžší přijetí v Česku
Obory s nejvyšším počtem bodů posledního přijatého v 1. kole.
Co znamená: body ze 100 převis obtížnost přijetí index kvality
| Škola a obor | Míst | Přihlášek na místo | Stačilo bodů | Obtížnost | Index kvality | 2. kolo – míst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Střední průmyslová škola na ProsekuElektrotechnika · Praha · Mechatronika | 30 | 4,5 | 71 | velmi těžké | 92 | – |
| Škoda Auto a.s., Střední odborné učiliště strojírenské, odštěpný závodElektrotechnika · Mladá Boleslav | 10 | 6,3 | 70 | velmi těžké | 99 | – |
| Střední průmyslová škola na ProsekuElektrotechnika · Praha · Automatizace měst a budov | 30 | 3,7 | 66 | velmi těžké | 92 | – |
| Střední odborná škola civilního letectví, Praha - RuzyněMechanik elektrotechnik · Praha · Avionik | 20 | 3,3 | 64 | těžké | 99 | – |
| VOŠ a SPŠ elektrotechnická Fr. KřižíkaElektrotechnika · Praha | 60 | 4,6 | 64 | těžké | 97 | – |
| Škoda Auto a.s., Střední odborné učiliště strojírenské, odštěpný závodMechanik elektrotechnik · Mladá Boleslav | 20 | 5,7 | 64 | těžké | 99 | – |
| Střední průmyslová škola sdělovací techniky, Praha 1Telekomunikace · Praha · Audiovizuální technika | 30 | 4,1 | 62 | těžké | 86 | – |
| Střední průmyslová škola Brno, PurkyňovaMechanik elektrotechnik · Brno | 24 | 4,8 | 58 | těžké | 73 | – |
| SPŠ elektrotechnická a VOŠElektrotechnika · Pardubice · IT systémy · internát | 25 | 3,2 | 57 | těžké | 84 | – |
| Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická, České BudějoviceElektrotechnika · České Budějovice · Robotika a řídicí technika · internát | 30 | 3,7 | 57 | těžké | 93 | – |
| Střední průmyslová škola JihlavaElektrotechnika · Jihlava | 30 | 3,3 | 56 | těžké | 94 | – |
| Střední průmyslová škola TřebíčElektrotechnika · Kožichovice · Energetika · internát | 50 | 2,5 | 55 | těžké | 67 | – |
| SPŠ elektrotechnická a VOŠElektrotechnika · Pardubice · Řídicí systémy · internát | 25 | 3,6 | 53 | těžké | 84 | – |
| Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická, České BudějoviceElektrotechnika · České Budějovice · Elektroenergetika a elektrické stroje · internát | 30 | 3,3 | 53 | těžké | 93 | – |
| Střední škola elektrotechnická a energetická SokolniceMechanik elektrotechnik · Brno · Technik silnoproudých zařízení · internát | 30 | 4,0 | 53 | těžké | 95 | – |
Které obory sem patří
Obory podle počtu nabídek v Česku.
| Obor | Škol | Stačilo bodů (medián) |
|---|---|---|
| Elektrotechnika | 68 | 33 |
| Mechanik elektrotechnik | 65 | 27 |
| Elektrikář | 64 | bez zkoušky |
| Elektrikář – silnoproud | 56 | bez zkoušky |
| Elektromechanik pro zařízení a přístroje | 43 | bez zkoušky |
| Autoelektrikář | 38 | bez zkoušky |
| Telekomunikace | 7 | 33 |
| Spojový mechanik | 6 | bez zkoušky |
| Elektrotechnické a strojně montážní práce | 1 | bez zkoušky |
Kolik budete dojíždět?
Seznam středních škol s tímto zaměřením podle dojezdu veřejnou dopravou i autem z vaší obce.
Související
Časté otázky
Kolik bodů stačilo na přijetí – elektrotechnické obory v Česku?
V 1. kole přijímaček 2026 stačilo od 8 bodů (Střední odborné učiliště elektrotechnické, Plzeň) po 71 bodů (Střední průmyslová škola na Proseku, Praha). U poloviny oborů stačilo nejvýš 31 bodů. Body jsou součet testů z češtiny a matematiky (nejvýš 100), školy ale hodnotí i vysvědčení a vlastní kritéria.
Kam je v Česku nejtěžší se dostat?
Nejvíc bodů bylo potřeba na: Střední průmyslová škola na Proseku, Praha (Elektrotechnika) – 71 bodů, 4,5 přihlášky na místo; Škoda Auto a.s., Střední odborné učiliště strojírenské, odštěpný závod, Mladá Boleslav (Elektrotechnika) – 70 bodů, 6,3 přihlášky na místo; Střední odborná škola civilního letectví, Praha - Ruzyně (Mechanik elektrotechnik) – 64 bodů, 3,3 přihlášky na místo.
Kde zbyla volná místa ve 2. kole – elektrotechnické obory v Česku?
Po 1. kole přijímaček 2026 vypsalo 2. kolo 108 oborů s 957 místy, nejvíc míst: Soukr. SOŠ a Soukr. SOU BEAN, s.r.o., Praha (70 míst); Střední škola strojírenská a elektrotechnická Brno (40 míst); Střední škola Edvarda Beneše Břeclav (26 míst).
Kolik škol nabízí elektrotechnické obory v Česku?
Elektrotechnické obory v Česku v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 184 škol s 10 259 místy. Soukromé nebo církevní jsou 16 z nich, ostatní zřizuje kraj, obec nebo stát.
Dělá se na elektrotechnické obory přijímací zkouška?
Jednotnou přijímací zkoušku z češtiny a matematiky vyžadovalo 161 oborů, 223 oborů ji nevyžadovalo. Bez ní školy přijímají podle vlastních kritérií – hlavně podle vysvědčení, umělecké obory podle talentové zkoušky.
Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška 2026, 1. a 2. kolo; MŠMT – rejstřík škol; MPSV – ubytování.