Žebříček · Plzeňský kraj · 2026
Nejvyšší přidaná hodnota (odhad) – Plzeňský kraj
Odhad: o kolik percentilových bodů dopadli maturanti v češtině lépe nebo hůř, než se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček před 4, 6 nebo 8 lety. Poslední 3 ročníky, od 30 maturantů, jen školy, kde výsledek držel směr aspoň ve 2 ze 3 ročníků. Velmi výběrové školy (přijatí v průměru nad 90. percentilem) neřadíme: maturita z češtiny má strop a jejich přidanou hodnotu nelze spolehlivě změřit. Je to odhad s nejistotou, ne známka školy.
| Škola a obor | Přidaná hodnota ČJ | Uchazeči u přijímaček | Maturita ČJ | Očekáváno | Odhad |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 Gymnázium a Střední odborná škola, Rokycany gymnázium 8leté · 337 01 Rokycany | +10,3± 5,3 | 43.2017–2018 | 82.2025–2026 | 72. | nad očekáváním |
| 2 Gymnázium a Střední odborná škola, Plasy gymnázium 8leté · 331 01 Plasy | +9,5± 5,4 | 44.2017–2018 | 80.2025–2026 | 71. | nad očekáváním |
| 3 Gymnázium J.Š.Baara, Domažlice gymnázium 8leté · 344 01 Domažlice | +8,7± 5,3 | 47.2017–2018 | 81.2025–2026 | 73. | nad očekáváním |
| 4 Gymnázium Jaroslava Vrchlického, Klatovy gymnázium 8leté · 339 01 Klatovy | +6,7± 5,4 | 52.2017–2018 | 84.2025–2026 | 77. | nad očekáváním |
| 5 Gymnázium, Stříbro gymnázium 8leté · 349 01 Stříbro | +6,6± 5,4 | 43.2017–2018 | 81.2025–2026 | 74. | nad očekáváním |
| 6 Střední průmyslová škola, Tachov SOŠ technické, SOU technické (maturitní obory) · 347 01 Tachov | +5,8± 5,9 | 27.2020, 2022 | 34.2024, 2026 | 29. | v rámci očekávání |
| 7 Gymnázium, Sušice gymnázium 8leté · 342 01 Sušice | +5,3± 5,4 | 45.2017–2018 | 75.2025–2026 | 70. | v rámci očekávání |
| 8 Střední průmyslová škola, Klatovy SOŠ technické, SOŠ hotelové a podnikatelské · 339 01 Klatovy | +4,7± 3,3 | 52.2020–2022 | 52.2024–2026 | 48. | nad očekáváním |
| 9 Střední škola informatiky a finančních služeb, Plzeň SOŠ technické, SOŠ technologické · 301 00 Plzeň | +4,6± 2,6 | 46.2020–2022 | 47.2024–2026 | 43. | nad očekáváním |
| 10 Gymnázium, Tachov gymnázium 6leté · 347 01 Tachov | +4,4± 4,2 | 35.2018–2020 | 68.2024–2026 | 63. | nad očekáváním |
| 11 Sportovní gymnázium Plzeň gymnázium 4leté · 318 00 Plzeň | +4,3± 3,3 | 63.2020–2022 | 63.2024–2026 | 59. | nad očekáváním |
| 12 Církevní gymnázium Plzeň gymnázium 8leté · 326 00 Plzeň | +3,8± 3,4 | 62.2017–2018 | 87.2025–2026 | 83. | nad očekáváním |
| 13 Gymnázium, Stříbro SOŠ ekonomické · 349 01 Stříbro | +3,7± 5,7 | 47.2020–2022 | 46.2024–2026 | 43. | v rámci očekávání |
| 14 Střední odborná škola obchodu, užitého umění a designu, Plzeň SOŠ hotelové a podnikatelské, SOU ostatní (maturitní obory) · 301 00 Plzeň | +3,5± 2,7 | 53.2020–2022 | 52.2024–2026 | 49. | nad očekáváním |
| 15 Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola elektrotechnická, Plzeň SOŠ technické, lyceum · 326 00 Plzeň | +3,2± 1,7 | 56.2020–2022 | 55.2024–2026 | 51. | nad očekáváním |
| 16 Gymnázium J.Š.Baara, Domažlice gymnázium 6leté · 344 01 Domažlice | +1,7± 4,7 | 50.2018–2020 | 75.2024–2026 | 73. | v rámci očekávání |
| 17 Obchodní akademie, Plzeň SOŠ ekonomické, lyceum · 301 00 Plzeň | +1,6± 2,1 | 64.2020–2022 | 62.2024–2026 | 60. | v rámci očekávání |
| 18 Masarykovo gymnázium, Plzeň gymnázium 4leté · 301 00 Plzeň | +1,4± 3,2 | 82.2020–2022 | 81.2024–2026 | 80. | v rámci očekávání |
| 19 Gymnázium J.Š.Baara, Domažlice gymnázium 4leté · 344 01 Domažlice | +1,2± 4,8 | 74.2020–2022 | 71.2024–2026 | 69. | v rámci očekávání |
| 20 Gymnázium, Blovice gymnázium 4leté · 336 01 Blovice | +0,7± 5,1 | 71.2020–2022 | 67.2024–2026 | 67. | v rámci očekávání |
| 21 Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Horšovský Týn SOŠ pedagogické a humanitní, SOŠ zemědělské · 346 01 Horšovský Týn | +0,4± 3,6 | 42.2020–2022 | 39.2024–2026 | 39. | v rámci očekávání |
| 22 Gymnázium a Střední odborná škola, Plasy SOŠ zemědělské, gymnázium 4leté, SOŠ ekonomické · 331 01 Plasy | −0,2± 2,7 | 56.2020–2022 | 51.2024–2026 | 51. | v rámci očekávání |
| 23 Střední průmyslová škola dopravní, Plzeň SOŠ technologické, SOU technické (maturitní obory), SOŠ zemědělské, SOŠ technické · 323 00 Plzeň | −0,2± 1,7 | 35.2020–2022 | 33.2024–2026 | 33. | v rámci očekávání |
| 24 Gymnázium, Plzeň gymnázium 4leté · 326 00 Plzeň | −0,8± 3,2 | 80.2020–2022 | 76.2024–2026 | 77. | v rámci očekávání |
| 25 Gymnázium Jaroslava Vrchlického, Klatovy gymnázium 4leté · 339 01 Klatovy | −1,4± 3,4 | 76.2020–2022 | 70.2024–2026 | 71. | v rámci očekávání |
| 26 Masarykovo gymnázium, Plzeň gymnázium 8leté · 301 00 Plzeň | −1,6± 3,4 | 58.2017–2018 | 80.2025–2026 | 82. | v rámci očekávání |
| 27 Střední škola zemědělská a potravinářská, Klatovy SOŠ zemědělské, SOŠ pedagogické a humanitní, SOŠ hotelové a podnikatelské, SOU ostatní (maturitní obory) · 339 01 Klatovy | −1,6± 3,3 | 43.2020–2022 | 39.2024–2026 | 40. | v rámci očekávání |
| 28 Gymnázium, Sušice gymnázium 4leté · 342 01 Sušice | −1,7± 7,2 | 72.2020–2022 | 67.2024–2026 | 69. | v rámci očekávání |
| 29 Bezpečnostně právní akademie Plzeň, s.r.o., střední škola SOŠ pedagogické a humanitní · 318 00 Plzeň | −1,8± 3,2 | 39.2020–2022 | 36.2024–2026 | 38. | v rámci očekávání |
| 30 Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, Plzeň SOŠ zdravotnické, lyceum, SOU ostatní (maturitní obory) · 323 00 Plzeň | −2,6± 1,8 | 52.2020–2022 | 46.2024–2026 | 49. | pod očekáváním |
| 31 Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Sušice SOŠ hotelové a podnikatelské, SOŠ pedagogické a humanitní, SOŠ technické · 342 01 Sušice | −2,6± 5,6 | 35.2020, 2022 | 30.2024, 2026 | 33. | v rámci očekávání |
| 32 Střední odborné učiliště elektrotechnické, Plzeň SOU technické (maturitní obory), SOŠ technické · 301 00 Plzeň | −3,4± 2,3 | 29.2020–2022 | 26.2024–2026 | 29. | pod očekáváním |
| 33 Střední odborné učiliště, Domažlice SOU technické (maturitní obory), SOU ostatní (maturitní obory) · 333 01 Stod | −3,6± 5,7 | 27.2020, 2022 | 25.2024, 2026 | 29. | v rámci očekávání |
| 34 Gymnázium, Plzeň gymnázium 8leté · 326 00 Plzeň | −3,8± 4,9 | 56.2017–2018 | 83.2025–2026 | 86. | v rámci očekávání |
| 35 Sportovní a podnikatelská střední škola, spol. s r.o. SOŠ hotelové a podnikatelské · 301 00 Plzeň | −4,3± 3,3 | 33.2020–2022 | 27.2024–2026 | 32. | pod očekáváním |
| 36 Střední průmyslová škola stavební, Plzeň SOŠ technické, lyceum, SOŠ technologické · 301 00 Plzeň | −5,0± 2,3 | 57.2020–2022 | 47.2024–2026 | 52. | pod očekáváním |
| 37 VOŠ,OA,Střed.zdrav.škola a JŠ s práv.SJZ SOŠ ekonomické, SOŠ zdravotnické, lyceum, SOU ostatní (maturitní obory) · 339 01 Klatovy | −5,3± 2,3 | 52.2020–2022 | 43.2024–2026 | 48. | pod očekáváním |
| 38 Gymnázium Luďka Pika, Plzeň gymnázium 6leté · 312 00 Plzeň | −7,6± 4,5 | 51.2018–2020 | 70.2024–2026 | 78. | pod očekáváním |
| 39 VOŠ, Obch.akademie a Střed.zdravot.škola SOŠ technické, SOŠ ekonomické, SOŠ zdravotnické · 344 01 Domažlice | −7,7± 3,3 | 49.2020–2022 | 38.2024–2026 | 46. | pod očekáváním |
| 40 Gymnázium Františka Křižíka a základní škola, s.r.o. gymnázium 8leté · 323 00 Plzeň | −8,0± 3,9 | 50.2017–2018 | 61.2025–2026 | 69. | pod očekáváním |
| 41 Integrovaná střední škola živnostenská, Plzeň SOŠ hotelové a podnikatelské, SOU ostatní (maturitní obory), SOŠ technologické · 318 00 Plzeň | −10,0± 2,7 | 37.2020–2022 | 26.2024–2026 | 36. | pod očekáváním |
Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška 2017–2023 (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita po skupinách oborů; odhad Školní radar; MŠMT – rejstřík škol.