Střední škola · krajská

Gymnázium, Plzeň

Gymnázium, Plzeň je krajská střední škola v městské části Plzeň 2-Slovany. Do střední školy chodí 756 žáků z 765 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2026 se na obor Gymnázium – matematika a přírodní vědy hlásilo 109 uchazečů na 30 míst; poslední přijatý měl 71 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 80. percentilu všech maturantů v Česku.

SŠ Gymnázium krajská jídelna
Porovnat s jinou školou
Žáků
756
z 765 povolených · 2025/26
Na přijetí stačilo (2026)
71bodů ze 100
Gymnázium – matematika a přírodní vědy · velmi těžké
Maturita ČJ 2026
80.percentil
úspěšnost 96 %
Poslední inspekce ČŠI
2/2025
2 zprávy za 10 let

Základní údaje

Úplný název
Gymnázium, Plzeň, Mikulášské nám. 23
Adresa ředitelství
Mikulášské náměstí 808/23, 326 00 Plzeň
Zřizovatel
Plzeňský kraj
Web
www.mikulasske.cz
IČO
49778145
RED_IZO
600009556

Dny otevřených dveří a služby

Škola uvádí: DOD: se bude konat 28.11.2026. Škola pořádá přípravné kurzy z Čj a matematiky. Pro nově nastupující žáky probíhají adaptační kurzy. Škola je vybavena multimediálními učebnami s audiovizuální a výpočetní technikou, laboratořemi pro výuku přírodovědných předmětů, tělocvičnou, posilovnou, lezeckou stěnou a venkovním hřištěm. Prostory školy jsou pokryty wi-fi připojením na internet. Stravování žáků nižšího gymnázia je zajištěno v nové výdejně školy, u vyššího gymnázia se žáci stravují v jídelně sousedního Církevního gymnázia. V prostoru školy je bufet a nápojový automat. Ubytování: v DM VOŠ a SPŠE. Během školního roku se koná řada kroužků se sportovním, jazykovým nebo přírodovědným zaměřením a kroužek 3D tisku. Pravidelné výměnné pobyty ke zdokonalení se v cizím jazyce s franc. lyceem v Châteaubriant a gymnáziem v německém Schwandorfu, Deggendorfu a Marktredwitzu, se kterými má škola partnerství.Škola má dlouhodobě výborné výsledky v umístění žáků v různých předmětových olympiádách a soutěžích.

Jazyky
angličtina, francouzština, němčina

Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy. Dny otevřených dveří v okolí

Index kvality

Index kvality: čtyřletá gymnázia

Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.

Co znamená: index kvality přidaná hodnota

Jak to počítáme

56/100

průměr

Lepší než 56 % čtyřletých gymnázií. Odhad s nejistotou: 38–86.

  • Výsledky u maturityváha 35 % 66/100

    čeština 77. percentil · angličtina 73. percentil · matematika 69. percentil · úspěšnost 95,7 % · 183 maturantů 2024–2026

  • Přidaná hodnotaváha 30 % 42/100

    −0,6 percentilového bodu v češtině oproti očekávání podle uchazečů · po úpravě na velikost vzorku (bez ní −0,8)

  • Zájem uchazečůváha 20 % 59/100

    1,4 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 89 % míst

  • Podmínky výukyváha 15 % 65/100

    kvalifikovaní učitelé 100 % úvazků · 28,0 žáka na třídu

V Česku
130. místo ze všech 297 čtyřletých gymnázií
Plzeňský kraj
5. místo ze všech 11 v kraji
Skupina
Čtyřletá gymnázia

Další skupiny oborů školy: osmiletá gymnázia: nadprůměr (orientačně) · šestiletá gymnázia: 96 (špička)

Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu

Kde škola učí

Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).

Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap

Velikost a třídy

Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.

SoučástKapacitaDěti / žáciTřídNa tříduUčitelé (úvazky)Bez kvalifikace
Střední školaIZO 049778145 · 2025/26 765 75699 % kapacity 27 28,0nejvíc 33 56,6 0,0 %

Přijímačky 2026

Obory a kolik bodů stačilo

1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.

Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru

OborMístPřihlášekz toho 1. volbaPřijato Stačilo bodůPrůměr přijatýchObtížnostDřív (stačilo)
Gymnázium – matematika a přírodní vědy79-41-K/41 · 4 roky Přidat do přihlášky 30 109 51 30 71 83 velmi těžké 2025: 51
2024: 72
Gymnázium – všeobecné79-41-K/41 · 4 roky Přidat do přihlášky 30 123 59 30 71 83 velmi těžké 2025: 67
2024: 64
Gymnázium – všobecné79-41-K/41 · 4 roky Přidat do přihlášky 10 7 5 2 málo dat –
Gymnázium – všeobecné (šestileté)79-41-K/61 · 6 roky Přidat do přihlášky 30 175 125 30 59 68 těžké 2025: 51
2024: 62
Gymnázium – matematika a přírodní vědy (osmileté)79-41-K/81 · 8 roky Přidat do přihlášky 30 274 81 30 67 75 velmi těžké 2025: 58
2024: 68
Vývoj bodů v čase

Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obory s nejvíc přihláškami)

0 25 50 75 100 2024 2025 2026 Gymnázium – matematika a přírodní vědy 2024: 72 Gymnázium – matematika a přírodní vědy 2025: 51 Gymnázium – matematika a přírodní vědy 2026: 71 Gymnázium – všeobecné 2024: 64 Gymnázium – všeobecné 2025: 67 Gymnázium – všeobecné 2026: 71 Gymnázium – všeobecné (šestileté) 2024: 62 Gymnázium – všeobecné (šestileté) 2025: 51 Gymnázium – všeobecné (šestileté) 2026: 59 Gymnázium – matematika a přírodní vědy (osmileté) 2024: 68 Gymnázium – matematika a přírodní vědy (osmileté) 2025: 58 Gymnázium – matematika a přírodní vědy (osmileté) 2026: 67
  • Gymnázium – matematika a přírodní vědy (osmileté)
  • Gymnázium – všeobecné (šestileté)
  • Gymnázium – všeobecné
  • Gymnázium – matematika a přírodní vědy

Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.

Zobrazit tabulku
Obor202620252024
Gymnázium – matematika a přírodní vědy (osmileté)675868
Gymnázium – všeobecné (šestileté)595162
Gymnázium – všeobecné716764
Gymnázium – matematika a přírodní vědy715172

Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.

Maturita

Výsledky maturit

Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.

Co znamená: percentil

RokMaturovaloÚspěšnostČeština (percentil)Matematiku voliloMatematika (percentil)
2026jaro + podzim 122 96,1 % 80. 50 % 70.
2025jaro + podzim 116 98,3 % 81. 48 % 75.
2024jaro + podzim 116 99,1 % 76. 61 % 73.
2023jaro + podzim 117 96,7 % 80. 53 % 73.
2022jaro + podzim 120 99,2 % 74. 65 % 66.
2021jaro + podzim 125 99,2 % 78. 64 % 65.
Česko 202682 38792,3 %50.18 %50.

Podle skupin oborů (2026)

  • GYMNÁZIUM 4LETÉ: 63 maturantů, úspěšnost 94,0 %, čeština 79. percentil
  • GYMNÁZIUM 6LETÉ: 28 maturantů, úspěšnost 96,6 %, čeština 78. percentil
  • GYMNÁZIUM 8LETÉ: 31 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 83. percentil

Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.

Odhad

Přidaná hodnota

Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.

Co znamená: přidaná hodnota percentil

Žebříček přidané hodnoty

Gymnázium 4leté

v rámci očekávání −0,8 percentilového bodu (± 3,2)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2020–2022
80. percentil v češtině (412 uchazečů)
Maturita z češtiny 2024–2026
76. percentil (183 maturantů)
Uchazečů na maturanta
2,3
Očekáváno
77. percentil, pásmo 74.–80.
Matematika
+10,5 p. b., nad očekáváním (74 maturantů)

Gymnázium 6leté

v rámci očekávání +2,4 percentilového bodu (± 4,2)

Výsledek mezi ročníky kolísá: stejný směr jen v méně než 2 ze 3 ročníků. Do žebříčku přidané hodnoty ani do indexu kvality ho nepočítáme.

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2018–2020
50. percentil v češtině (437 uchazečů)
Maturita z češtiny 2024–2026
80. percentil (81 maturantů)
Uchazečů na maturanta
5,4
Očekáváno
78. percentil, pásmo 73.–82.

Gymnázium 8leté

v rámci očekávání −3,8 percentilového bodu (± 4,9)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2017–2018
56. percentil v češtině (425 uchazečů)
Maturita z češtiny 2025–2026
83. percentil (58 maturantů)
Uchazečů na maturanta
7,3
Očekáváno
86. percentil, pásmo 81.–91.

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.

ČŠI

Inspekční zprávy

Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.

Profil školy na portálu ČŠI

Dojíždění

Odkud se sem dá dojet do 30 minut

Co znamená: dojezd

Do 30 minut autem to sem má 147 obcí, ve kterých žije 18 319 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Rokycany (20 min), Nýřany (19 min), Přeštice (20 min), Dobřany (16 min), Starý Plzenec (15 min), Třemošná (15 min), Vejprnice (12 min), Blovice (28 min).

Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz

V okolí

Podobné školy nejblíž

Vzdušnou čarou.

  1. Církevní gymnázium Plzeň

    Mikulášské náměstí 509/15, 326 00 Plzeň · Střední škola

    Gymnázium církevní Index ≈ nadprůměr0,1 km

    85.percentil maturity ČJ

  2. Střední odborné učiliště stavební, Plzeň

    Jateční - tesárna, 312 00 Plzeň-Bílá Hora · Střední škola

    SŠ Index 930,6 km

    19/100bodů stačilo (2026)

    volné
  3. Církevní základní škola a střední škola Plzeň

    Táborská 2081/28, 326 00 Plzeň · Střední škola

    SŠ církevní Index 720,6 km

    39/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  4. Integrovaná střední škola živnostenská, Plzeň

    Škroupova 209/13, 301 00 Plzeň · Střední škola

    SŠ Index 110,9 km

    40/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  5. Masarykovo gymnázium, Plzeň

    Petákova 2055/2, 301 00 Plzeň · Střední škola

    Gymnázium Index 361,0 km

    72/100bodů stačilo (2026)

    velmi těžké
  6. Obchodní akademie, Plzeň

    náměstí T. G. Masaryka 1530/13, 301 00 Plzeň · Střední škola

    SŠ Index 931,1 km

    48/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis

Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.