Veřejná univerzitní vysoká škola · Brno
Masarykova univerzita
Masarykova univerzita je veřejná univerzitní vysoká škola se sídlem v Brnu s 10 fakultami. V roce 2025/26 tu studovalo 34 625 lidí. Přijato 39 % z 20 157 uchazečů (2025).
- Studentů 2025/26
- 34 625
- 62 % žen · 25 % cizinců
- Přijímací řízení 2025
- 39% přijatých
- 7 952 z 20 157 uchazečů
- Poprvé zapsaných 2025
- 6 654
- 7 999 absolventů
- Studijních programů
- 216
- podle MPSV
Základní údaje
- Typ
- veřejná univerzitní vysoká škola
- Sídlo
- Žerotínovo nám. 617/9 Brno-město 601 77 Brno
- Kraj
- Jihomoravský
- Učí se v
- Brno
- Web
- www.muni.cz
- IČO
- 00216224
- Kód MŠMT
- 14000
Studenti podle typu programu (2025/26)
- Bakalářský
- 17 612
- Magisterský
- 7 321
- Navazující magisterský
- 8 211
- Doktorský
- 2 041
- Prezenčně
- 30 970 studentů
Počty studií; kdo studuje dva programy, je započten u obou.
Fakulty
Fakulty a kolik se na ně dostane
Studenti k 31. 12., uchazeči a přijatí občané ČR v posledním přijímacím řízení.
| Fakulta | Studentů | Poprvé zapsaných | Uchazečů | Přijatých | Přijato | Programů |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ekonomicko-správní fakultaBrno | 2 945 | 673 | 2 321 | 775 | 33 % | 20 |
| Fakulta informatikyBrno | 2 633 | 494 | 963 | 414 | 43 % | 6 |
| Fakulta sociálních studiíBrno | 3 658 | 722 | 3 020 | 813 | 27 % | 28 |
| Fakulta sportovních studiíBrno | 1 701 | 354 | 1 781 | 503 | 28 % | 7 |
| Farmaceutická fakultaBrno | 1 071 | 254 | 597 | 278 | 47 % | 1 |
| Filozofická fakultaBrno | 6 473 | 1 092 | 4 623 | 1 766 | 38 % | 44 |
| Lékařská fakultaBrno | 4 782 | 823 | 4 445 | 667 | 15 % | 23 |
| Pedagogická fakultaBrno | 4 963 | 838 | 4 431 | 1 575 | 36 % | 24 |
| Právnická fakultaBrno | 3 218 | 601 | 3 216 | 1 058 | 33 % | 11 |
| Přírodovědecká fakultaBrno | 3 752 | 830 | 2 006 | 1 105 | 55 % | 52 |
Kromě fakult má škola celoškolská pracoviště (ústavy, centra), která také vyučují; jejich studenti jsou v číslech za celou školu.
Vývoj
Studenti, absolventi a přijímačky po letech
| Rok | Studentů | Poprvé zapsaných | Absolventů | Uchazečů | Přijatých | Zapsaných | Přijato |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025/26 | 34 625 | 6 654 | 7 999 | 20 157 | 7 952 | 7 002 | 39 % |
| 2024/25 | 33 491 | 6 302 | 7 464 | 19 407 | 7 496 | 6 650 | 39 % |
| 2023/24 | 32 768 | 5 872 | 7 244 | 18 520 | 7 146 | 6 374 | 39 % |
| 2022/23 | 32 252 | 6 035 | 6 735 | 18 975 | 7 350 | 6 481 | 39 % |
| 2021/22 | 31 896 | 5 858 | 6 802 | 20 326 | 8 635 | 6 695 | 42 % |
| 2020/21 | 31 381 | 5 587 | 6 925 | 17 781 | 8 401 | 6 436 | 47 % |
| 2019/20 | 29 608 | 5 270 | 6 925 | 17 225 | 8 190 | 6 038 | 48 % |
| 2018/19 | 30 077 | 5 350 | 7 112 | 17 661 | 8 301 | 6 256 | 47 % |
| 2017/18 | 30 397 | 4 887 | 7 310 | 17 794 | 8 043 | 5 981 | 45 % |
| 2016/17 | 31 668 | 4 954 | 7 833 | 18 177 | 8 036 | 6 148 | 44 % |
| 2015/16 | 32 909 | 4 767 | 8 379 | 19 616 | 8 462 | 6 501 | 43 % |
Studenti k 31. 12. (SIMS), poprvé zapsaní na jakoukoli vysokou školu, absolventi za kalendářní rok. Uchazeči, přijatí a zapsaní: občané ČR, přijímací řízení od 1. 11. předchozího do 31. 10. daného roku (úloha Uchazeč). Zdroj: MŠMT, statistika vysokých škol.
Body: místa, kde fakulty učí (podle registru MPSV); kliknutím otevřete fakultu.
Místa výuky: MPSV – registr Školy, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap
Dojíždění
Odkud se sem dá dojet veřejnou dopravou
Autobusem, vlakem nebo MHD ze středu obce s příjezdem do 8:55 v běžný všední den, včetně chůze na zastávku a ze zastávky.
- Do 30 minut
- 17
- obcí
- Do 60 minut
- 214
- obcí
- Do 90 minut
- 522
- obcí
- Do 120 minut
- 802
- obcí
Největší města a obce, odkud se sem dá dojet do 120 minut: Olomouc (95 min), Zlín (113 min), Jihlava (90 min), Prostějov (77 min), Třebíč (90 min), Znojmo (80 min), Kroměříž (72 min), Břeclav (57 min).
Jízdní řády CIS JŘ zpracované projektem JrUtil, metodika výpočtu.
Studium
Studijní programy
Programy jsou na stránkách jednotlivých fakult.
- 111 bakalářských
- 9 magisterských
- 77 navazujících magisterských
- 19 doktorských
Zdroj: MŠMT – Registr vysokých škol a uskutečňovaných studijních programů, statistika vysokých škol (SIMS, úloha Uchazeč); studijní programy MPSV – Školy. Bez osobních údajů (rektor, děkani).