Střední škola · vyšší odborná škola · soukromá

Střední škola podnikatelská a Vyšší odborná škola, s.r.o.

Střední škola podnikatelská a Vyšší odborná škola, s.r.o. je soukromá škola (SŠ a VOŠ) ve Zlíně. Do střední školy chodí 401 žáků z 725 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2026 se na obor Ekonomika a podnikání – Sportovní akademie (zaměření Trenérství) hlásilo 124 uchazečů na 25 míst; poslední přijatý měl 41 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 35. percentilu všech maturantů v Česku.

SŠVOŠ soukromá
Porovnat s jinou školou
Žáků (SŠ)
401
z 725 povolených · 2025/26
Na přijetí stačilo (2026)
41bodů ze 100
Ekonomika a podnikání – Sportovní akademie (zaměření Trenérství) · mírný převis
Maturita ČJ 2026
35.percentil
úspěšnost 85 %
Poslední inspekce ČŠI
1/2024
2 zprávy za 10 let

Základní údaje

Úplný název
Střední škola podnikatelská a Vyšší odborná škola, s.r.o.
Adresa ředitelství
nám. T. G. Masaryka 2433, 760 01 Zlín
Web
www.spos.cz
IČO
25344412
RED_IZO
600020525

Místa výuky

  • SŠ: nám. T. G. Masaryka 2433, 760 01 Zlín
  • SŠ: Tovačovského 337/9, 767 01 Kroměříž
  • VOŠ: nám. T. G. Masaryka 2433, 760 01 Zlín
  • VOŠ: Tovačovského 337/9, 767 01 Kroměříž

Dny otevřených dveří a služby

Škola uvádí: DOD: 20. 11. 2026 (14.00 – 18.00), 21. 11. 2026 (09.00 – 13.00), 15. 1. 2027 (14.00 – 18.00), 4. 2. 2027 (14.00 – 18.00). Nabízíme zaměření Firemní management a právo, Cestovní ruch a průvodcovství, (nově) IT pro firmy a podnikání, Ekonomiku a cizí jazyky, Sportovní management nebo oblíbené zaměření Trenérství. Žáci vyjíždí na odborné stáže do zahraničí v rámci programu Erasmus+. Nabízíme prospěchové stipendium a motivační program. Možnost přípravy a složení mezinárodní zkoušky z ANJ B2 a C1. Individuální vzdělávací plány, centrum sportu a regenerace, posilovna, rodinné prostředí. Pořádáme kurzy k přijímacím zkouškám.

Ubytování
ano (domov mládeže / internát)
Jazyky
angličtina, němčina, ruština, španělština

Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy. Dny otevřených dveří v okolí

Index kvality

Index kvality: lycea a odborné školy s maturitou

Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.

Co znamená: index kvality přidaná hodnota

Jak to počítáme

45/100

průměr

Lepší než 45 % lyceí a odborných škol s maturitou. Odhad s nejistotou: 36–54.

  • Výsledky u maturityváha 35 % 47/100

    čeština 35. percentil · angličtina 45. percentil · úspěšnost 92,0 % · 204 maturantů 2024–2026

  • Přidaná hodnotaváha 30 % 7/100

    −6,2 percentilového bodu v češtině oproti očekávání podle uchazečů · po úpravě na velikost vzorku (bez ní −7,1)

  • Zájem uchazečůváha 20 % 83/100

    1,2 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 100 % míst

  • Podmínky výukyváha 15 % 77/100

    kvalifikovaní učitelé 100 % úvazků · 22,3 žáka na třídu

V Česku
421. místo ze všech 770 lyceí a odborných škol s maturitou
Zlínský kraj
26. místo ze všech 50 v kraji
Skupina
Lycea a odborné školy s maturitou

Další skupiny oborů školy: nástavbové studium: 9 (slabší)

Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu

Kde škola učí

Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).

Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap

Velikost a třídy

Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.

SoučástKapacitaDěti / žáciTřídNa tříduUčitelé (úvazky)Bez kvalifikace
Střední školaIZO 108021041 · 2025/26 725 40155 % kapacity 18 22,3nejvíc 27 30,3 0,0 %
Vyšší odborná školaIZO 110033965 375 – – – – –

Přijímačky 2026

Obory a kolik bodů stačilo

1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.

Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru

OborMístPřihlášekz toho 1. volbaPřijato Stačilo bodůPrůměr přijatýchObtížnostDřív (stačilo)
Ekonomika a podnikání – Sportovní akademie (Trenérství)63-41-M/01 · 4 roky · školné 34 000 Kč/rok 25 100 48 25 32 51 volné 2024: 45
Ekonomika a podnikání – Sportovní akademie (zaměření Trenérství)63-41-M/01 · 4 roky · školné 34 000 Kč/rok Přidat do přihlášky 25 124 41 25 41 56 mírný převis
Ekonomika a podnikání – Učíme se podnikat63-41-M/01 · 4 roky · školné 34 000 Kč/rok Přidat do přihlášky 50 222 54 50 35 51 mírný převis 2025: 24
2024: 41
Podnikání64-41-L/51 · 3 roky · školné 22 000 Kč/rok Přidat do přihlášky 18 30 20 9 14 29 volné 2024: –
Podnikání64-41-L/51 · 3 roky · školné 22 000 Kč/rok 18 20 6 12 20 25 volné 2024: –
Vývoj bodů v čase

Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obory s nejvíc přihláškami)

0 25 50 75 100 2024 2025 2026 Ekonomika a podnikání – Sportovní akademie (Trenérství) 2024: 45 Ekonomika a podnikání – Sportovní akademie (Trenérství) 2025: 32 Ekonomika a podnikání – Učíme se podnikat 2024: 41 Ekonomika a podnikání – Učíme se podnikat 2025: 24 Ekonomika a podnikání – Učíme se podnikat 2026: 35
  • Ekonomika a podnikání – Učíme se podnikat
  • Ekonomika a podnikání – Sportovní akademie (Trenérství)

Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.

Zobrazit tabulku
Obor202620252024
Ekonomika a podnikání – Učíme se podnikat352441
Ekonomika a podnikání – Sportovní akademie (Trenérství)–3245

Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.

Maturita

Výsledky maturit

Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.

Co znamená: percentil

RokMaturovaloÚspěšnostČeština (percentil)Matematiku voliloMatematika (percentil)
2026jaro + podzim 105 85,3 % 35. 9 % –
2025jaro + podzim 76 83,5 % 32. – –
2024jaro + podzim 56 81,4 % 29. 10 % –
2023jaro + podzim 42 78,3 % 22. – –
2022jaro + podzim 43 72,9 % 41. – –
2021jaro + podzim 30 93,3 % 37. – –
Česko 202682 38792,3 %50.18 %50.

Podle skupin oborů (2026)

  • NÁSTAVBOVÉ STUDIUM OSTATNÍ: 17 maturantů, úspěšnost 36,8 %, čeština 22. percentil
  • SOŠ HOTELOVÉ A PODNIKATELSKÉ: 88 maturantů, úspěšnost 95,6 %, čeština 38. percentil

Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.

Odhad

Přidaná hodnota

Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.

Co znamená: přidaná hodnota percentil

Žebříček přidané hodnoty

SOŠ hotelové a podnikatelské

pod očekáváním −7,1 percentilového bodu (± 3,2)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině o 7,1 percentilového bodu hůř, než je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči. Rozdíl je větší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2020–2022
46. percentil v češtině (327 uchazečů)
Maturita z češtiny 2024–2026
35. percentil (204 maturantů)
Uchazečů na maturanta
1,6
Očekáváno
42. percentil, pásmo 39.–45.

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.

ČŠI

Inspekční zprávy

Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.

Profil školy na portálu ČŠI

Dojíždění

Odkud se sem dá dojet do 30 minut

Co znamená: dojezd

Do 30 minut autem to sem má 121 obcí, ve kterých žije 13 418 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Kroměříž (28 min), Otrokovice (20 min), Holešov (19 min), Bystřice pod Hostýnem (29 min), Napajedla (20 min), Hulín (23 min), Luhačovice (29 min), Vizovice (18 min).

Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz

V okolí

Podobné školy nejblíž

Vzdušnou čarou.

  1. Obchodní akademie Tomáše Bati a Vyšší odborná škola ekonomická Zlín

    nám. T. G. Masaryka 3669, 760 01 Zlín · Vyšší odborná škola

    VOŠ 0,2 km

    700povolená kapacita

  2. Zlínská soukromá vyšší odborná škola umění

    Dřevnická 1788, 760 01 Zlín · Vyšší odborná škola

    VOŠ soukromá 2,5 km

    90povolená kapacita

  3. Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická Zlín

    Broučkova 372, 760 01 Zlín · Vyšší odborná škola

    VOŠ 2,9 km

    170povolená kapacita

  4. Vyšší polic.škola a Střed.polic.škola MV

    Zlínská 991, 769 01 Holešov · Vyšší odborná škola

    VOŠ státní 12,9 km
  5. OA , VOŠ a Jazyková škola s právem SJZ

    Obvodová 3503/7, 767 01 Kroměříž · Vyšší odborná škola

    VOŠ 20,3 km

    280povolená kapacita

  6. VOŠ pedagog. a soc. a SPgŠ Kroměříž

    1. máje 221/10, 767 01 Kroměříž · Vyšší odborná škola

    VOŠ 21,3 km

    180povolená kapacita

Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.