Mateřská škola · základní škola · střední škola · církevní

Cyrilometodějské G, ZŠ a MŠ v Prostějově

Cyrilometodějské G, ZŠ a MŠ v Prostějově je církevní škola (MŠ, ZŠ a SŠ) v Prostějově. Do mateřské školy chodí 21 dětí z 50 povolených (školní rok 2025/26). Do základní školy chodí 116 žáků z 120 povolených (školní rok 2025/26). Do střední školy chodí 234 žáků z 240 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2026 se na obor Gymnázium – všeobecné (osmileté) hlásilo 147 uchazečů na 30 míst; poslední přijatý měl 52 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 83. percentilu všech maturantů v Česku.

MŠZŠSŠ Gymnázium církevní školní družina jídelna
Porovnat s jinou školou
Žáků (SŠ)
234
z 240 povolených · 2025/26
Na přijetí stačilo (2026)
52bodů ze 100
Gymnázium – všeobecné (osmileté) · těžké
Maturita ČJ 2026
83.percentil
úspěšnost 100 %
Poslední inspekce ČŠI
1/2024
2 zprávy za 10 let

Základní údaje

Úplný název
Cyrilometodějské gymnázium, základní škola a mateřská škola v Prostějově
Adresa ředitelství
Komenského 1592/17, 796 01 Prostějov
Zřizovatel
Arcibiskupství olomoucké
Web
www.cmgpv.cz
IČO
44053916
RED_IZO
600015211

Místa výuky

  • MŠ: sídl. Svobody 3552/53, 796 01 Prostějov
  • ZŠ: Komenského 1591/19, 796 01 Prostějov
  • SŠ: Komenského 1592/17, 796 01 Prostějov

Dny otevřených dveří a služby

Škola uvádí: DOD: 4.12.2026 Jednotné přijímací zkoušky z Čj a M, školní zkouška z kulturně historického přehledu. Bezbariérový přístup. Školní klub, SVČ Oáza, kaple, duchovní služba, školní psycholog. Obědy

Stravování
ano
Jazyky
angličtina, francouzština, latina, němčina, španělština

Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy. Dny otevřených dveří v okolí

Index kvality

Index kvality: osmiletá gymnázia

Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.

Co znamená: index kvality přidaná hodnota

Jak to počítáme

nadprůměr

orientační

Odhad je příliš nejistý na přesné číslo – rozpětí 50–96 zasahuje do víc než dvou pásem. Ukazujeme jen pásmo (70–89) ve skupině osmiletá gymnázia.

  • Výsledky u maturityváha 35 % 73/100

    čeština 84. percentil · angličtina 83. percentil · matematika 74. percentil · úspěšnost 100,0 % · 85 maturantů 2024–2026

  • Přidaná hodnotaváha 30 % 53/100

    +2,0 percentilového bodu v češtině oproti očekávání podle uchazečů · po úpravě na velikost vzorku (bez ní +3,1)

  • Zájem uchazečůváha 20 % 72/100

    2,1 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 100 % míst

  • Podmínky výukyváha 15 % 55/100

    kvalifikovaní učitelé 100 % úvazků · 29,3 žáka na třídu

V Česku
52. místo ze všech 262 osmiletých gymnázií
Olomoucký kraj
3. místo ze všech 16 v kraji
Skupina
Osmiletá gymnázia

Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu

Skóre podmínek

Skóre podmínek

Podmínky výuky ve srovnání se školami stejného typu: kvalifikovaní učitelé, velikost tříd, počet dětí na učitele a naplněnost. Neměří kvalitu výuky – výsledky žáků mateřských a základních škol nikdo nezveřejňuje.

Co znamená: skóre podmínek

Jak to počítáme

Mateřská škola

průměr

orientační

Odhad je příliš nejistý na přesné číslo – rozpětí 10–78 zasahuje do víc než dvou pásem. Ukazujeme jen pásmo (30–69) ve skupině mateřské školy.

UkazatelŠkolaPrůměr okresuVe skupině
Kvalifikovaní učiteléPodíl úvazků učitelů s odbornou kvalifikací. 100 % 95 % lepší než 66 %
Dětí na tříduPrůměrný počet dětí nebo žáků na třídu (menší je lepší, pod 15 už bez dalšího bonusu). 21,0 19,9 lepší než 40 %
Dětí na učiteleDěti nebo žáci na přepočtený úvazek učitele (méně je lepší, pod 8 už bez dalšího bonusu). 9,6 9,8 lepší než 56 %
Naplněnost kapacityPočet dětí nebo žáků vůči povolené kapacitě (do 100 %). 42 % 80 % lepší než 2 %

Dětí mladších 3 let: 4,8 % (jen pro informaci, do skóre se nepočítá).

V Česku
2952. místo ze všech 5 260 mateřských škol
Olomoucký kraj
244. místo ze všech 380 v kraji
Skupina
Mateřské školy

Základní škola

34/100

průměr

Lepší než 34 % základních škol jen s 1. stupněm. Odhad s nejistotou: 32–35.

UkazatelŠkolaPrůměr okresuVe skupině
Kvalifikovaní učiteléPodíl úvazků učitelů s odbornou kvalifikací. 100 % 89 % lepší než 81 %
Žáků na tříduPrůměrný počet dětí nebo žáků na třídu (menší je lepší, pod 15 už bez dalšího bonusu). 29,0 14,0 lepší než 0 %
Žáků na učiteleDěti nebo žáci na přepočtený úvazek učitele (méně je lepší, pod 8 už bez dalšího bonusu). 16,3 11,0 lepší než 4 %
Naplněnost kapacityPočet dětí nebo žáků vůči povolené kapacitě (do 100 %). 97 % 61 % lepší než 97 %
V Česku
986. místo ze všech 1 486 základních škol jen s 1. stupněm
Olomoucký kraj
99. místo ze všech 124 v kraji
Skupina
Základní školy jen s 1. stupněm

Zdroj: MŠMT – výkazy škol (stav k 30. září 2025) a rejstřík škol; průměr okresu ze škol stejné skupiny; výpočet Školní radar. Metodika a limity skóre

Kde škola učí

Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).

Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap

Velikost a třídy

Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.

SoučástKapacitaDěti / žáciTřídNa tříduUčitelé (úvazky)Bez kvalifikace
Mateřská školaIZO 181009722 · 2025/26 50 2142 % kapacity 1 21,0 2,2 0,0 %
Základní školaIZO 181066939 · 2025/26 120 11697 % kapacity 4 29,0nejvíc 30 7,1 0,0 %
Střední školaIZO 108030814 · 2025/26 240 23498 % kapacity 8 29,3nejvíc 31 18,1 0,0 %

Přijímačky 2026

Obory a kolik bodů stačilo

1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.

Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru

OborMístPřihlášekz toho 1. volbaPřijato Stačilo bodůPrůměr přijatýchObtížnostDřív (stačilo)
Gymnázium (osmileté)79-41-K/81 · 8 roky · školné 8 000 Kč/rok 30 126 55 30 49 59 těžké
Gymnázium – všeobecné (osmileté)79-41-K/81 · 8 roky · školné 8 000 Kč/rok Přidat do přihlášky 30 147 69 30 52 71 těžké 2024: 51
Vývoj bodů v čase

Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obor s daty za víc let)

0 25 50 75 100 2024 2025 2026 Gymnázium – všeobecné (osmileté) 2024: 51 51 Gymnázium – všeobecné (osmileté) 2026: 52 52
  • Gymnázium – všeobecné (osmileté)

Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.

Zobrazit tabulku
Obor202620252024
Gymnázium – všeobecné (osmileté)52–51

Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.

Maturita

Výsledky maturit

Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.

Co znamená: percentil

RokMaturovaloÚspěšnostČeština (percentil)Matematiku voliloMatematika (percentil)
2026jaro + podzim 30 100,0 % 83. 37 % –
2025jaro + podzim 26 100,0 % 85. 58 % 74.
2024jaro + podzim 29 100,0 % 83. 28 % –
2023jaro + podzim 28 96,6 % 82. 48 % –
2022jaro + podzim 31 100,0 % 88. 65 % 74.
2021jaro + podzim 28 100,0 % 82. 36 % –
Česko 202682 38792,3 %50.18 %50.

Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.

Odhad

Přidaná hodnota

Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.

Co znamená: přidaná hodnota percentil

Žebříček přidané hodnoty

Gymnázium 8leté

v rámci očekávání +3,1 percentilového bodu (± 5,1)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2017–2018
50. percentil v češtině (283 uchazečů)
Maturita z češtiny 2025–2026
84. percentil (56 maturantů)
Uchazečů na maturanta
5,1
Očekáváno
81. percentil, pásmo 76.–86.

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.

ČŠI

Inspekční zprávy

Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.

Profil školy na portálu ČŠI

Dojíždění

Odkud se sem dá dojet do 30 minut

Co znamená: dojezd

Do 30 minut autem to sem má 179 obcí, ve kterých žije 18 265 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Olomouc (21 min), Vyškov (24 min), Litovel (27 min), Kojetín (28 min), Velká Bystřice (27 min), Velký Týnec (23 min), Lutín (16 min), Ivanovice na Hané (19 min).

Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz

V okolí

Podobné školy nejblíž

Vzdušnou čarou.

  1. Střední odborná škola Prostějov

    Západní 1/75, 796 04 Prostějov · Střední škola

    SŠ Index 330,8 km

    35/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  2. Obchodní akademie, Prostějov

    Palackého 159/18, 796 01 Prostějov · Střední škola

    SŠ Index 730,9 km

    50/100bodů stačilo (2026)

    těžké
  3. Gymnázium Jiřího Wolkera, Prostějov

    Za velodromem 4692/7, 796 01 Prostějov · Střední škola

    Gymnázium Index 171,1 km

    71/100bodů stačilo (2026)

    velmi těžké
  4. Střední odborná škola podnikání a obchodu, spol. s r.o.

    Rejskova 2987/4, 796 01 Prostějov · Střední škola

    SŠ soukromá Index 911,2 km

    49/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  5. Střední škola designu a módy, Prostějov

    Vápenice 2986/1, 796 01 Prostějov · Střední škola

    SŠ Index 841,2 km

    43.percentil maturity ČJ

  6. Střední zdravotnická škola, Prostějov

    Vápenice 2985/3, 796 01 Prostějov · Střední škola

    SŠ Index 961,3 km

    27/100bodů stačilo (2026)

    volné

Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.