Základní škola · střední škola · obecní

Základní škola a gymnázium města Konice

Základní škola a gymnázium města Konice je obecní škola (ZŠ a SŠ) v Konici. Do základní školy chodí 385 žáků z 620 povolených (školní rok 2025/26). Do střední školy chodí 195 žáků z 240 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2026 se na obor Gymnázium (osmileté) hlásilo 60 uchazečů na 30 míst; poslední přijatý měl 34 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 77. percentilu všech maturantů v Česku.

ZŠSŠ Gymnázium obecní školní družina jídelna
Porovnat s jinou školou
Žáků (SŠ)
195
z 240 povolených · 2025/26
Na přijetí stačilo (2026)
34bodů ze 100
Gymnázium (osmileté) · volné
Maturita ČJ 2026
77.percentil
úspěšnost 95 %
Poslední inspekce ČŠI
12/2023
2 zprávy za 10 let

Základní údaje

Úplný název
Základní škola a gymnázium města Konice, příspěvková organizace
Adresa ředitelství
Tyršova 609, 798 52 Konice
Zřizovatel
Město Konice
Web
www.gymnazium-konice.cz
IČO
47918594
RED_IZO
600015149

Místa výuky

  • ZŠ: Tyršova 609, 798 52 Konice
  • SŠ: Tyršova 609, 798 52 Konice

Dny otevřených dveří a služby

Škola má bezbarierový přístup. Den otevřených dveří pro zájemce o studium a veřejnost proběhne v podzimních měsících. Informace o termínu a programu budou dostupné na webu školy.

Stravování
ano
Jazyky
angličtina, němčina

Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy.

Index kvality

Index kvality: osmiletá gymnázia

Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.

Co znamená: index kvality přidaná hodnota

Jak to počítáme

průměr

orientační

Odhad je příliš nejistý na přesné číslo – rozpětí 29–80 zasahuje do víc než dvou pásem. Ukazujeme jen pásmo (30–69) ve skupině osmiletá gymnázia.

  • Výsledky u maturityváha 35 % 30/100

    čeština 73. percentil · angličtina 60. percentil · matematika 73. percentil · úspěšnost 97,5 % · 57 maturantů 2024–2026

  • Přidaná hodnotaváha 30 % 89/100

    +5,6 percentilového bodu v češtině oproti očekávání podle uchazečů · po úpravě na velikost vzorku (bez ní +10,5)

  • Zájem uchazečůváha 20 % 17/100

    1,1 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 94 % míst

  • Podmínky výukyváha 15 % 76/100

    kvalifikovaní učitelé 100 % úvazků · 24,4 žáka na třídu

V Česku
134. místo ze všech 262 osmiletých gymnázií
Olomoucký kraj
10. místo ze všech 16 v kraji
Skupina
Osmiletá gymnázia

Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu

Skóre podmínek

Skóre podmínek

Podmínky výuky ve srovnání se školami stejného typu: kvalifikovaní učitelé, velikost tříd, počet dětí na učitele a naplněnost. Neměří kvalitu výuky – výsledky žáků mateřských a základních škol nikdo nezveřejňuje.

Co znamená: skóre podmínek

Jak to počítáme

46/100

průměr

Lepší než 46 % základních škol s 1. i 2. stupněm. Odhad s nejistotou: 39–54.

UkazatelŠkolaPrůměr okresuVe skupině
Kvalifikovaní učiteléPodíl úvazků učitelů s odbornou kvalifikací. 100 % 96 % lepší než 86 %
Žáků na tříduPrůměrný počet dětí nebo žáků na třídu (menší je lepší, pod 15 už bez dalšího bonusu). 21,4 18,5 lepší než 35 %
Žáků na učiteleDěti nebo žáci na přepočtený úvazek učitele (méně je lepší, pod 8 už bez dalšího bonusu). 14,7 12,6 lepší než 25 %
Naplněnost kapacityPočet dětí nebo žáků vůči povolené kapacitě (do 100 %). 62 % 70 % lepší než 24 %
V Česku
1354. místo ze všech 2 506 základních škol s 1. i 2. stupněm
Olomoucký kraj
126. místo ze všech 159 v kraji
Skupina
Základní školy s 1. i 2. stupněm

Zdroj: MŠMT – výkazy škol (stav k 30. září 2025) a rejstřík škol; průměr okresu ze škol stejné skupiny; výpočet Školní radar. Metodika a limity skóre

Kde škola učí

Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).

Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap

Velikost a třídy

Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.

SoučástKapacitaDěti / žáciTřídNa tříduUčitelé (úvazky)Bez kvalifikace
Základní školaIZO 110012577 · 2025/26 620 38562 % kapacity 18 21,4nejvíc 29 26,2 0,0 %
Střední školaIZO 110012569 · 2025/26 240 19581 % kapacity 8 24,4nejvíc 30 17,0 0,0 %

Přijímačky 2026

Obory a kolik bodů stačilo

1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.

Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru

OborMístPřihlášekz toho 1. volbaPřijato Stačilo bodůPrůměr přijatýchObtížnostDřív (stačilo)
Gymnázium (osmileté)79-41-K/81 · 8 roky Přidat do přihlášky 30 60 29 27 34 50 volné 2025: 25
2024: 20
Vývoj bodů v čase

Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obor s daty za víc let)

0 25 50 75 100 2024 2025 2026 Gymnázium (osmileté) 2024: 20 20 Gymnázium (osmileté) 2025: 25 25 Gymnázium (osmileté) 2026: 34 34
  • Gymnázium (osmileté)

Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.

Zobrazit tabulku
Obor202620252024
Gymnázium (osmileté)342520

Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.

Maturita

Výsledky maturit

Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.

Co znamená: percentil

RokMaturovaloÚspěšnostČeština (percentil)Matematiku voliloMatematika (percentil)
2026jaro + podzim 19 95,0 % 77. 40 % –
2025jaro + podzim 18 100,0 % 71. 56 % –
2024jaro + podzim 20 100,0 % 69. – –
2023jaro + podzim 20 100,0 % 75. 45 % –
2022jaro + podzim 17 94,4 % 72. 50 % –
2021jaro + podzim 22 100,0 % 78. 32 % –
Česko 202682 38792,3 %50.18 %50.

Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.

Odhad

Přidaná hodnota

Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.

Co znamená: přidaná hodnota percentil

Žebříček přidané hodnoty

Gymnázium 8leté

nad očekáváním +10,4 percentilového bodu (± 6,4)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině o 10,4 percentilového bodu lépe, než je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči. Rozdíl je větší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2017–2018
25. percentil v češtině (82 uchazečů)
Maturita z češtiny 2025–2026
74. percentil (37 maturantů)
Uchazečů na maturanta
2,2
Očekáváno
63. percentil, pásmo 57.–70.

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.

ČŠI

Inspekční zprávy

Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.

Profil školy na portálu ČŠI

Dojíždění

Odkud se sem dá dojet do 30 minut

Co znamená: dojezd

Do 30 minut autem to sem má 108 obcí, ve kterých žije 7 358 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Prostějov (28 min), Litovel (24 min), Velké Opatovice (29 min), Loštice (30 min), Lutín (26 min), Kostelec na Hané (20 min), Jevíčko (26 min), Plumlov (26 min).

Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz

V okolí

Podobné školy nejblíž

Vzdušnou čarou.

  1. Gymnázium, Jevíčko

    A. K. Vitáka 452, 569 43 Jevíčko · Střední škola

    Gymnázium Index ≈ průměr13,6 km

    54/100bodů stačilo (2026)

    těžké
  2. Střední škola technická Mohelnice

    Žádlovice 18, 789 83 Loštice · Střední škola

    SŠ Index 3417,1 km

    26/100bodů stačilo (2026)

    volné
  3. Střední škola sociální péče a služeb, Zábřeh

    Žádlovice 9, 789 83 Loštice · Střední škola

    SŠ Index 617,2 km

    20/100bodů stačilo (2026)

    volné
  4. Střední odborná škola Litovel

    Komenského 677/1, 784 01 Litovel · Střední škola

    SŠ Index ≈ podprůměr18,0 km

    23/100bodů stačilo (2026)

    volné
  5. Gymnázium Jana Opletala, Litovel

    Opletalova 189/4, 784 01 Litovel · Střední škola

    Gymnázium Index ≈ průměr18,4 km

    65/100bodů stačilo (2026)

    těžké
  6. Sigmundova střední škola strojírenská, Lutín

    Jana Sigmunda 308, 783 49 Lutín · Střední škola

    SŠ Index ≈ podprůměr18,8 km

    22/100bodů stačilo (2026)

    volné

Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.