Střední škola · krajská
Střední škola služeb, obchodu a gastronomie
Střední škola služeb, obchodu a gastronomie je krajská střední škola v Hradci Králové. Do střední školy chodí 1 149 žáků z 1 200 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2026 se na obor Ekonomika a podnikání – Sportovní management hlásilo 172 uchazečů na 30 míst; poslední přijatý měl 43 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 32. percentilu všech maturantů v Česku.
Oblíbené školy si pamatuje jen tento prohlížeč. Najdete je v Oblíbených, v nástroji Sestav přihlášku a v Porovnání škol.
- Žáků
- 1 149
- z 1 200 povolených · 2025/26
- Na přijetí stačilo (2026)
- 43bodů ze 100
- Ekonomika a podnikání – Sportovní management · mírný převis
- Maturita ČJ 2026
- 32.percentil
- úspěšnost 88 %
- Poslední inspekce ČŠI
- 2/2024
- 1 zpráva za 10 let
Základní údaje
- Úplný název
- Střední škola služeb, obchodu a gastronomie
- Adresa ředitelství
- Velká 3/64, 503 41 Hradec Králové
- Zřizovatel
- Královéhradecký kraj
- Web
- www.sssoghk.cz
- IČO
- 00527939
- RED_IZO
- 600011712
Místa výuky
- SŠ: Velká 3/64, 503 41 Hradec Králové
- SŠ: V Lipkách 1523/7, 500 02 Hradec Králové
- SŠ: K Sokolovně 428/1a, 503 41 Hradec Králové
- SŠ: Gen. Govorova 110, 503 03 Smiřice
- SŠ: třída Edvarda Beneše 1543/46, 500 12 Hradec Králové
- SŠ: Truhlářská 462, 503 41 Hradec Králové
- SŠ: K Sokolovně 452/13, 503 41 Hradec Králové
- SŠ: Eliščino nábřeží 375/1, 500 03 Hradec Králové
Dny otevřených dveří a služby
- · možnost návštěvy provozoven školy Do kalendáře (.ics)
- Do kalendáře (.ics)
- Do kalendáře (.ics)
- Do kalendáře (.ics)
Škola uvádí: DOD: 15.-16. ledna 2027 HK, možnost návštěvy provozoven školy (13.11.2026 HK, 22.11.2026 Smiřice). Bližší informace na webu školy. Informace o škole: Ubytování poskytuje jiný subjekt-DM HK. OZP pouze s doporučením lékaře a dle platné legislativy. Není bezbariérový přístup. Nástavbový obor je určen pouze absolventům všech oborů s VL kategorie H. Žáci oboru Zahradník jsou finančně podporováni z prostředků Královéhradeckého kraje formou stipendia. Teoretické vyučování probíhá v HK a u vyznačených oborů ve Smiřicích; odborný výcvik v HK + Smiřice.
- Jazyky
- angličtina, němčina, ruština
Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy. Dny otevřených dveří v okolí
Index kvality
Index kvality: lycea a odborné školy s maturitou
Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.
Co znamená: index kvality přidaná hodnota
58/100
Lepší než 58 % lyceí a odborných škol s maturitou. Odhad s nejistotou: 45–71.
-
Výsledky u maturityváha 35 % 36/100
čeština 34. percentil · angličtina 36. percentil · úspěšnost 92,1 % · 257 maturantů 2024–2026
-
Přidaná hodnotaváha 30 % 56/100
−1,1 percentilového bodu v češtině oproti očekávání podle uchazečů · po úpravě na velikost vzorku (bez ní −1,2)
-
Zájem uchazečůváha 20 % 74/100
1,4 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 87 % míst
-
Podmínky výukyváha 15 % 63/100
kvalifikovaní učitelé 99 % úvazků · 23,5 žáka na třídu
- V Česku
- 322. místo ze všech 770 lyceí a odborných škol s maturitou
- Královéhradecký kraj
- 19. místo ze všech 45 v kraji
- Skupina
- Lycea a odborné školy s maturitou
Další skupiny oborů školy: nástavbové studium: 88 (nadprůměr)
Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu
Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).
Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap
Velikost a třídy
Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.
| Součást | Kapacita | Děti / žáci | Tříd | Na třídu | Učitelé (úvazky) | Bez kvalifikace |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Střední školaIZO 000527939 · 2025/26 | 1 200 | 1 14996 % kapacity | 49 | 23,4nejvíc 34 | 95,8 | 0,6 % |
Přijímačky 2026
Obory a kolik bodů stačilo
1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.
Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru
| Obor | Míst | Přihlášek | z toho 1. volba | Přijato | Stačilo bodů | Průměr přijatých | Obtížnost | Dřív (stačilo) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pekař29-53-H/01 · 3 roky Přidat do přihlášky | 15 | 26 | 1 | 6 | bez JPZ | – | 2025: – 2024: – |
|
| Cukrář29-54-H/01 · 3 roky Přidat do přihlášky | 25 | 105 | 25 | 21 | bez JPZ | – | 2025: – 2024: – |
|
| Fotograf34-56-L/01 · 4 roky Přidat do přihlášky | 30 | 56 | 14 | 13 | 26 | 39 | volné | 2025: 26 2024: 28 |
| Zahradník41-52-H/01 · 3 roky Přidat do přihlášky | 30 | 41 | 8 | 10 | bez JPZ | – | 2025: – 2024: – |
|
| Ekonomika a podnikání – Sportovní management63-41-M/01 · 4 roky Přidat do přihlášky | 30 | 172 | 64 | 30 | 43 | 59 | mírný převis | 2025: 34 2024: 45 |
| Podnikání64-41-L/51 · 2 roky | 30 | 149 | 78 | 30 | 23 | 40 | volné | 2024: 25 |
| Podnikání – denní studium64-41-L/51 · 2 roky Přidat do přihlášky | 30 | 216 | 104 | 29 | 30 | 44 | volné | |
| Podnikání – dálkové studium64-41-L/51 · 3 roky Přidat do přihlášky | 30 | 108 | 50 | 29 | 23 | 37 | volné | |
| Hotelnictví – Hotelnictví a cestovní ruch65-42-M/01 · 4 roky Přidat do přihlášky | 30 | 146 | 39 | 30 | 26 | 47 | volné | 2025: 25 2024: 31 |
| Kuchař - číšník – Barman, barista65-51-H/01 · 3 roky | 12 | 11 | 5 | 8 | bez JPZ | – | ||
| Kuchař - číšník – Barman, barista (zkrácené studium -1 rok)65-51-H/01 · 3 roky | 12 | 21 | 10 | 8 | bez JPZ | – | ||
| Kuchař - číšník – Kuchař65-51-H/01 · 3 roky | 30 | 76 | 11 | 23 | bez JPZ | – | 2024: – | |
| Kuchař - číšník – Kuchař a číšník65-51-H/01 · 3 roky | 22 | 49 | 8 | 6 | bez JPZ | – | 2024: – | |
| Kuchař - číšník – Kuchař, číšník65-51-H/01 · 3 roky | 19 | 41 | 8 | 11 | bez JPZ | – | ||
| Kuchař - číšník – zaměření BARMAN, BARISTA - délka studia 1 rok65-51-H/01 · 3 roky Přidat do přihlášky | 10 | 20 | 9 | 10 | bez JPZ | – | ||
| Kuchař - číšník – zaměření KUCHAŘ65-51-H/01 · 3 roky Přidat do přihlášky | 30 | 54 | 16 | 21 | bez JPZ | – | ||
| Kuchař - číšník – zaměření KUCHAŘ+ČÍŠNÍK65-51-H/01 · 3 roky Přidat do přihlášky | 19 | 46 | 9 | 13 | bez JPZ | – | ||
| Kuchař - číšník – zaměření ČÍŠNÍK65-51-H/01 · 3 roky Přidat do přihlášky | 19 | 49 | 8 | 10 | bez JPZ | – | ||
| Kuchař - číšník – Číšník65-51-H/01 · 3 roky | 19 | 36 | 10 | 12 | bez JPZ | – | 2024: – | |
| Prodavač – Prodavač květin66-51-H/01 · 3 roky Přidat do přihlášky | 10 | 21 | 4 | 1 | bez JPZ | – | 2025: – 2024: – |
|
| Prodavač – Specialista prodeje66-51-H/01 · 3 roky Přidat do přihlášky | 20 | 44 | 14 | 12 | bez JPZ | – | 2025: – 2024: – |
|
| Aranžér66-52-H/01 · 3 roky Přidat do přihlášky | 23 | 115 | 28 | 23 | bez JPZ | – | 2025: – 2024: – |
|
| Kosmetické služby69-41-L/01 · 4 roky | 30 | 192 | 48 | 29 | 26 | 41 | volné | 2024: 30 |
| Kosmetické služby – Kosmetička69-41-L/01 · 4 roky Přidat do přihlášky | 30 | 164 | 60 | 30 | 27 | 42 | volné | |
| Kadeřník69-51-H/01 · 3 roky Přidat do přihlášky | 60 | 284 | 65 | 59 | bez JPZ | – | 2025: – 2024: – |
|
| Rekondiční a sportovní masér69-53-H/01 · 3 roky | 13 | 24 | 14 | 13 | bez JPZ | – | ||
| Rekondiční a sportovní masér – (zkrácené studium - 1 rok)69-53-H/01 · 3 roky | 12 | 25 | 15 | 12 | bez JPZ | – | ||
| Rekondiční a sportovní masér – délka studia 1 rok69-53-H/01 · 3 roky Přidat do přihlášky | 12 | 38 | 29 | 12 | bez JPZ | – | ||
| Vlásenkář a maskér82-51-H/05 · 3 roky | 7 | 1 | 1 | 0 | bez JPZ | – |
Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obory s nejvíc přihláškami)
- Kosmetické služby
- Ekonomika a podnikání – Sportovní management
- Podnikání
- Hotelnictví – Hotelnictví a cestovní ruch
- Fotograf
Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.
Zobrazit tabulku
| Obor | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Kosmetické služby | – | 26 | 30 |
| Ekonomika a podnikání – Sportovní management | 43 | 34 | 45 |
| Podnikání | – | 23 | 25 |
| Hotelnictví – Hotelnictví a cestovní ruch | 26 | 25 | 31 |
| Fotograf | 26 | 26 | 28 |
Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.
Maturita
Výsledky maturit
Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.
Co znamená: percentil
| Rok | Maturovalo | Úspěšnost | Čeština (percentil) | Matematiku volilo | Matematika (percentil) |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026jaro + podzim | 116 | 88,2 % | 32. | 9 % | – |
| 2025jaro + podzim | 116 | 84,2 % | 32. | 8 % | – |
| 2024jaro + podzim | 129 | 92,2 % | 37. | 5 % | – |
| 2023jaro + podzim | 108 | 75,0 % | 26. | 5 % | – |
| 2022jaro + podzim | 88 | 72,9 % | 32. | 16 % | 12. |
| 2021jaro + podzim | 139 | 93,5 % | 27. | 5 % | – |
| Česko 2026 | 82 387 | 92,3 % | 50. | 18 % | 50. |
Podle skupin oborů (2026)
- NÁSTAVBOVÉ STUDIUM OSTATNÍ: 29 maturantů, úspěšnost 74,2 %, čeština 29. percentil
- SOŠ HOTELOVÉ A PODNIKATELSKÉ: 53 maturantů, úspěšnost 98,1 %, čeština 37. percentil
- SOU OSTATNÍ: 34 maturantů, úspěšnost 85,7 %, čeština 28. percentil
Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.
Odhad
Přidaná hodnota
Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.
Co znamená: přidaná hodnota percentil
SOŠ hotelové a podnikatelské, SOU ostatní (maturitní obory)
v rámci očekávání −1,2 percentilového bodu (± 2,6)
- v rámci očekávání
- očekávaný percentil
- skutečný percentil
Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.
- Uchazeči u přijímaček 2020–2022
- 35. percentil v češtině (667 uchazečů)
- Maturita z češtiny 2024–2026
- 34. percentil (257 maturantů)
- Uchazečů na maturanta
- 2,6
- Očekáváno
- 36. percentil, pásmo 33.–38.
- SOŠ hotelové a podnikatelské
- −0,9 p. b., v rámci očekávání (145 maturantů)
- SOU ostatní (maturitní obory)
- −1,6 p. b., v rámci očekávání (112 maturantů)
Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.
ČŠI
Inspekční zprávy
Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.
Do 30 minut autem to sem má 193 obcí, ve kterých žije 18 112 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Pardubice (23 min), Jaroměř (24 min), Holice (25 min), Týniště nad Orlicí (26 min), Třebechovice pod Orebem (19 min), Chlumec nad Cidlinou (30 min), Sezemice (22 min), Lázně Bohdaneč (25 min).
Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz
V okolí
Podobné školy nejblíž
Vzdušnou čarou.
-
Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Hradec Králové
SŠ Index 271,2 km44/100bodů stačilo (2026)
mírný převis -
První soukromé jazykové gymnázium Hradec Králové spol. s r.o.
Gymnázium soukromá Index 301,5 km43/100bodů stačilo (2026)
mírný převis -
OA, SPgŠ, VOŠ a JŠ s pr. SJZ
SŠ soukromá Index 961,5 km50/100bodů stačilo (2026)
těžké -
Střední průmyslová škola stavební, Hradec Králové
SŠ Index 772,0 km69/100bodů stačilo (2026)
velmi těžké -
OA, SOŠ a JŠ s pr. st. jaz. zk.
SŠ Index 942,1 km67/100bodů stačilo (2026)
velmi těžké -
Gymnázium Boženy Němcové, Hradec Králové
Gymnázium Index 912,2 km81.percentil maturity ČJ
Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.