Střední škola · krajská
OA, SOŠ a JŠ s pr. st. jaz. zk.
OA, SOŠ a JŠ s pr. st. jaz. zk. je krajská střední škola v Hradci Králové. Do střední školy chodí 591 žáků z 770 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2026 se na obor Ekonomické lyceum hlásilo 168 uchazečů na 30 míst; poslední přijatý měl 67 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 61. percentilu všech maturantů v Česku.
Oblíbené školy si pamatuje jen tento prohlížeč. Najdete je v Oblíbených, v nástroji Sestav přihlášku a v Porovnání škol.
- Žáků
- 591
- z 770 povolených · 2025/26
- Na přijetí stačilo (2026)
- 67bodů ze 100
- Ekonomické lyceum · velmi těžké
- Maturita ČJ 2026
- 61.percentil
- úspěšnost 99 %
- Poslední inspekce ČŠI
- 1/2025
- 2 zprávy za 10 let
Základní údaje
- Úplný název
- Obchodní akademie, Střední odborná škola a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Hradec Králové
- Adresa ředitelství
- Pospíšilova 365/9, 500 03 Hradec Králové
- Zřizovatel
- Královéhradecký kraj
- Web
- www.oahk.cz
- IČO
- 62690272
- RED_IZO
- 600011739
Dny otevřených dveří a služby
Škola uvádí: DOD: 25.11.2026, 13.1.2027. Informace o škole: Ekonomické lyceum: předmět Studentské společnosti (fungují jako skutečné). Obchodní akademie: praktické činnosti vykonávané na odborných pracovištích v rámci předmětu Fiktivní firma. Sociální činnost a Veřejnosprávní činnost: odborná praxe v reálném prostředí. K dispozici odborné učebny.
- Ubytování
- ano (domov mládeže / internát)
- Stravování
- ano
- Jazyky
- angličtina, francouzština, italština, němčina, ruština, španělština
Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy. Dny otevřených dveří v okolí
Index kvality
Index kvality: lycea a odborné školy s maturitou
Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.
Co znamená: index kvality přidaná hodnota
94/100
Lepší než 94 % lyceí a odborných škol s maturitou. Odhad s nejistotou: 90–98.
-
Výsledky u maturityváha 35 % 95/100
čeština 59. percentil · angličtina 58. percentil · úspěšnost 98,8 % · 435 maturantů 2024–2026
-
Přidaná hodnotaváha 30 % 66/100
+1,3 percentilového bodu v češtině oproti očekávání podle uchazečů · po úpravě na velikost vzorku (bez ní +1,4)
-
Zájem uchazečůváha 20 % 93/100
1,5 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 100 % míst
-
Podmínky výukyváha 15 % 55/100
kvalifikovaní učitelé 100 % úvazků · 29,6 žáka na třídu
- V Česku
- 44. místo ze všech 770 lyceí a odborných škol s maturitou
- Královéhradecký kraj
- 3. místo ze všech 45 v kraji
- Skupina
- Lycea a odborné školy s maturitou
Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu
Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).
Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap
Velikost a třídy
Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.
| Součást | Kapacita | Děti / žáci | Tříd | Na třídu | Učitelé (úvazky) | Bez kvalifikace |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Střední školaIZO 062690272 · 2025/26 | 770 | 59177 % kapacity | 20 | 29,6nejvíc 31 | 50,0 | 0,0 % |
Přijímačky 2026
Obory a kolik bodů stačilo
1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.
Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru
| Obor | Míst | Přihlášek | z toho 1. volba | Přijato | Stačilo bodů | Průměr přijatých | Obtížnost | Dřív (stačilo) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Obchodní akademie63-41-M/02 · 4 roky Přidat do přihlášky | 60 | 286 | 103 | 60 | 56 | 70 | těžké | 2025: 55 2024: 50 |
| Veřejnosprávní činnost68-43-M/01 · 4 roky Přidat do přihlášky | 30 | 158 | 46 | 30 | 55 | 65 | těžké | 2025: 48 2024: 60 |
| Sociální činnost75-41-M/01 · 4 roky Přidat do přihlášky | 30 | 120 | 30 | 30 | 40 | 52 | mírný převis | 2024: 43 |
| Sociální činnost – Výchovná a humanitární činnost75-41-M/01 · 4 roky | 30 | 119 | 27 | 30 | 39 | 53 | mírný převis | |
| Ekonomické lyceum78-42-M/02 · 4 roky Přidat do přihlášky | 30 | 168 | 56 | 30 | 67 | 76 | velmi těžké | 2024: 65 |
| Ekonomické lyceum – s rozšířenou výukou anglického jazyka78-42-M/02 · 4 roky | 30 | 162 | 61 | 30 | 55 | 71 | těžké |
Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obory s nejvíc přihláškami)
- Obchodní akademie
- Ekonomické lyceum
- Veřejnosprávní činnost
- Sociální činnost
Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.
Zobrazit tabulku
| Obor | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Obchodní akademie | 56 | 55 | 50 |
| Ekonomické lyceum | 67 | – | 65 |
| Veřejnosprávní činnost | 55 | 48 | 60 |
| Sociální činnost | 40 | – | 43 |
Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.
Maturita
Výsledky maturit
Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.
Co znamená: percentil
| Rok | Maturovalo | Úspěšnost | Čeština (percentil) | Matematiku volilo | Matematika (percentil) |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026jaro + podzim | 146 | 99,3 % | 61. | 6 % | – |
| 2025jaro + podzim | 143 | 97,9 % | 61. | 4 % | – |
| 2024jaro + podzim | 146 | 98,6 % | 55. | 3 % | – |
| 2023jaro + podzim | 145 | 99,3 % | 50. | 11 % | 46. |
| 2022jaro + podzim | 137 | 96,4 % | 49. | 4 % | – |
| 2021jaro + podzim | 136 | 95,6 % | 43. | 17 % | 27. |
| Česko 2026 | 82 387 | 92,3 % | 50. | 18 % | 50. |
Podle skupin oborů (2026)
- LYCEUM: 31 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 77. percentil
- SOŠ EKONOMICKÉ: 60 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 63. percentil
- SOŠ PEDAGOGICKÉ A HUMANITNÍ: 55 maturantů, úspěšnost 98,2 %, čeština 49. percentil
Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.
Odhad
Přidaná hodnota
Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.
Co znamená: přidaná hodnota percentil
SOŠ ekonomické, SOŠ pedagogické a humanitní, lyceum
v rámci očekávání +1,4 percentilového bodu (± 2,0)
- v rámci očekávání
- očekávaný percentil
- skutečný percentil
Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.
- Uchazeči u přijímaček 2020–2022
- 60. percentil v češtině (1 503 uchazečů)
- Maturita z češtiny 2024–2026
- 59. percentil (435 maturantů)
- Uchazečů na maturanta
- 3,5
- Očekáváno
- 57. percentil, pásmo 55.–59.
- Lyceum
- +3,2 p. b., v rámci očekávání (90 maturantů)
- SOŠ ekonomické
- +1,8 p. b., v rámci očekávání (179 maturantů)
- SOŠ pedagogické a humanitní
- 0,0 p. b., v rámci očekávání (166 maturantů)
Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.
ČŠI
Inspekční zprávy
Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.
Do 30 minut autem to sem má 193 obcí, ve kterých žije 18 112 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Pardubice (23 min), Jaroměř (24 min), Holice (25 min), Týniště nad Orlicí (26 min), Třebechovice pod Orebem (19 min), Chlumec nad Cidlinou (30 min), Sezemice (22 min), Lázně Bohdaneč (25 min).
Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz
V okolí
Podobné školy nejblíž
Vzdušnou čarou.
-
Střední průmyslová škola stavební, Hradec Králové
SŠ Index 770,1 km69/100bodů stačilo (2026)
velmi těžké -
Gymnázium Boženy Němcové, Hradec Králové
Gymnázium Index 910,2 km81.percentil maturity ČJ
-
Hotelová škola Hradec Králové, s.r.o.
SŠ soukromá Index 640,3 km14/100bodů stačilo (2026)
volné -
VOŠ zdravotnická a Střední zdrav. škola
SŠ Index 900,6 km65/100bodů stačilo (2026)
těžké -
SPŠ, SOŠ a SOU
SŠ Index 430,7 km53/100bodů stačilo (2026)
mírný převis -
Biskupské gymnázium, círk. ZŠ, MŠ a ZUŠ
Gymnázium církevní Index 930,8 km62/100bodů stačilo (2026)
těžké
Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.