Střední škola · krajská

Gymnázium J. K. Tyla, Hradec Králové

Gymnázium J. K. Tyla, Hradec Králové je krajská střední škola v Hradci Králové. Do střední školy chodí 610 žáků z 640 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2026 se na obor Gymnázium hlásilo 342 uchazečů na 150 míst; poslední přijatý měl 67 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 77. percentilu všech maturantů v Česku.

SŠ Gymnázium krajská jídelna
Porovnat s jinou školou
Žáků
610
z 640 povolených · 2025/26
Na přijetí stačilo (2026)
67bodů ze 100
Gymnázium · velmi těžké
Maturita ČJ 2026
77.percentil
úspěšnost 99 %
Poslední inspekce ČŠI
1/2023
1 zpráva za 10 let

Základní údaje

Úplný název
Gymnázium J. K. Tyla, Hradec Králové, Tylovo nábř. 682
Adresa ředitelství
Tylovo nábřeží 682/12, 500 02 Hradec Králové
Zřizovatel
Královéhradecký kraj
Web
www.gjkt.cz
IČO
62690060
RED_IZO
600011674

Dny otevřených dveří a služby

Škola uvádí: DOD: 14.1.2027. Inf. o škole: Gymnázium J. K. Tyla nabízí vzdělávání ve čtyřletém studijním oboru všeobecné gymnázium. Velký důraz se klade na výuku cizích jazyků, M a ČJ, čemuž odpovídá bohatá hodinová dotace i časté dělení tříd do menších skupin. Od třetího ročníku studují naši žáci se zaměřením přírodovědným, nebo společenskovědním na základě své volby. V případě společenskovědního bloku mají možnost volby projektové třídy, kde se společenskovědní předměty spojují v jeden, v němž se pohlíží na aktuální společenské problémy z perspektiv těchto oborů. Pořádáme adaptační, lyžařské a sportovní kurzy. V prvním a třetím ročníku se konají týdenní projekty. Organizujeme jazykové i jiné vzdělávací zahraniční pobyty, rozvíjíme mimoškolní aktivity.

Stravování
ano
Jazyky
angličtina, francouzština, němčina, ruština, španělština

Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy. Dny otevřených dveří v okolí

Index kvality

Index kvality: čtyřletá gymnázia

Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.

Co znamená: index kvality přidaná hodnota

Jak to počítáme

93/100

špička

Lepší než 93 % čtyřletých gymnázií. Odhad s nejistotou: 89–97.

  • Výsledky u maturityváha 35 % 75/100

    čeština 76. percentil · angličtina 73. percentil · úspěšnost 99,1 % · 448 maturantů 2024–2026

  • Přidaná hodnotaváha 30 %, nezapočteno nelze změřit

    U velmi výběrových škol nelze spolehlivě změřit: přijatí mají v průměru 93. percentil, a maturita z češtiny má strop, takže očekávaný výsledek nejde výrazně překročit. Váhy ostatních pilířů se přepočítaly.

  • Zájem uchazečůváha 20 % 89/100

    1,8 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 100 % míst

  • Podmínky výukyváha 15 % 48/100

    kvalifikovaní učitelé 100 % úvazků · 30,5 žáka na třídu

V Česku
20. místo ze všech 297 čtyřletých gymnázií
Královéhradecký kraj
2. místo ze všech 16 v kraji
Skupina
Čtyřletá gymnázia

Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu

Kde škola učí

Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).

Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap

Velikost a třídy

Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.

SoučástKapacitaDěti / žáciTřídNa tříduUčitelé (úvazky)Bez kvalifikace
Střední školaIZO 062690060 · 2025/26 640 61095 % kapacity 20 30,5nejvíc 32 53,0 0,0 %

Přijímačky 2026

Obory a kolik bodů stačilo

1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.

Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru

OborMístPřihlášekz toho 1. volbaPřijato Stačilo bodůPrůměr přijatýchObtížnostDřív (stačilo)
Gymnázium79-41-K/41 · 4 roky Přidat do přihlášky 150 342 255 150 67 82 velmi těžké 2025: 62
2024: 73
Vývoj bodů v čase

Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obor s daty za víc let)

0 25 50 75 100 2024 2025 2026 Gymnázium 2024: 73 73 Gymnázium 2025: 62 62 Gymnázium 2026: 67 67
  • Gymnázium

Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.

Zobrazit tabulku
Obor202620252024
Gymnázium676273

Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.

Maturita

Výsledky maturit

Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.

Co znamená: percentil

RokMaturovaloÚspěšnostČeština (percentil)Matematiku voliloMatematika (percentil)
2026jaro + podzim 149 98,7 % 77. 31 % 51.
2025jaro + podzim 154 99,4 % 74. 28 % 57.
2024jaro + podzim 145 100,0 % 77. 30 % 63.
2023jaro + podzim 156 98,7 % 73. 26 % 40.
2022jaro + podzim 140 100,0 % 71. 26 % 55.
2021jaro + podzim 145 99,3 % 73. 20 % 45.
Česko 202682 38792,3 %50.18 %50.

Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.

Odhad

Přidaná hodnota

Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.

Co znamená: přidaná hodnota percentil

Žebříček přidané hodnoty

Gymnázium 4leté

v rámci očekávání −0,2 percentilového bodu (± 2,1)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2020–2022
79. percentil v češtině (970 uchazečů)
Maturita z češtiny 2024–2026
76. percentil (448 maturantů)
Uchazečů na maturanta
2,2
Očekáváno
76. percentil, pásmo 74.–78.

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.

ČŠI

Inspekční zprávy

Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.

Profil školy na portálu ČŠI

Dojíždění

Odkud se sem dá dojet do 30 minut

Co znamená: dojezd

Do 30 minut autem to sem má 193 obcí, ve kterých žije 18 112 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Pardubice (23 min), Jaroměř (24 min), Holice (25 min), Týniště nad Orlicí (26 min), Třebechovice pod Orebem (19 min), Chlumec nad Cidlinou (30 min), Sezemice (22 min), Lázně Bohdaneč (25 min).

Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz

V okolí

Podobné školy nejblíž

Vzdušnou čarou.

  1. Střední škola vizuální tvorby, s.r.o.

    Jiráskovy sady 237/1, 500 03 Hradec Králové · Střední škola

    SŠ soukromá Index 790,3 km

    41.percentil maturity ČJ

  2. SPŠ, SOŠ a SOU

    Dlouhá 190, 500 03 Hradec Králové · Střední škola

    SŠ Index 430,5 km

    53/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  3. Biskupské gymnázium, círk. ZŠ, MŠ a ZUŠ

    Orlické nábřeží 356/1, 500 03 Hradec Králové · Střední škola

    Gymnázium církevní Index 930,6 km

    62/100bodů stačilo (2026)

    těžké
  4. Akademie ped., soc. a hot. - SOŠ, s.r.o.

    Gočárova třída 1517/26, 500 02 Hradec Králové · Střední škola

    SŠ soukromá Index 70,6 km

    21/100bodů stačilo (2026)

    volné
  5. Střední škola služeb, obchodu a gastronomie

    V Lipkách 1523/7, 500 02 Hradec Králové · Střední škola

    SŠ Index 580,8 km

    43/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  6. Střední škola a vyšší odborná škola aplikované kybernetiky s.r.o.

    Hradecká 1151/9, 500 03 Hradec Králové · Střední škola

    SŠ soukromá Index 230,8 km

    34/100bodů stačilo (2026)

    volné

Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.