Střední škola · obecní

SOŠ pro ochr. a obn. ŽP-Schola Humanitas

SOŠ pro ochr. a obn. ŽP-Schola Humanitas je obecní střední škola v Litvínově. Do střední školy chodí 172 žáků z 272 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2026 se na obor Ekologie a životní prostředí – Ochrana životního prostředí hlásilo 103 uchazečů na 45 míst; poslední přijatý měl 19 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 38. percentilu všech maturantů v Česku.

SŠ obecní jídelna
Porovnat s jinou školou
Žáků
172
z 272 povolených · 2025/26
Na přijetí stačilo (2026)
19bodů ze 100
Ekologie a životní prostředí – Ochrana životního prostředí · volné
Maturita ČJ 2026
38.percentil
úspěšnost 89 %
Poslední inspekce ČŠI
11/2025
1 zpráva za 10 let

Základní údaje

Úplný název
Střední odborná škola pro ochranu a obnovu životního prostředí - Schola Humanitas, Litvínov, Ukrajinská 379
Adresa ředitelství
Ukrajinská 379, 436 01 Litvínov
Zřizovatel
Město Litvínov
Web
www.humanitas.cz
IČO
00832375
RED_IZO
600011046

Dny otevřených dveří a služby

Škola uvádí: DOD: vždy 9.00-17.00 h: 22. 10., 10. 11., 23. 11., 12. 12. 2026 (10.00-15.00 h), 6. 1. 2027. Školu je možné navštívit po domluvě kdykoli: T: (telefon na webu školy), E-mail: (kontakt na webu školy). Domov mládeže přímo v budově školy. V každém ročníku oboru Ekologie a životní prostředí jsou dvě třídy po cca 22 žácích. Od šk. roku 2027/2028 otevíráme nový maturitní obor Průmyslová ekologie. Jídelna připravuje klasickou a vegetariánskou stravu, pro ubytované žáky zajišťuje celodenní stravování. Stravování: 880 Kč/měs. (obědy). Celodenní stravování: oběd 44 Kč, snídaně + svačina 35 Kč, večeře + svačina 44 Kč, druhá večeře 20 Kč. Propracovaný systém odborných praxí s vazbou na zaměstnavatele. Prospěchová stipendia. Tuzemské a zahraniční studijní cesty a pobyty.

Ubytování
ano (domov mládeže / internát)
Stravování
ano
Jazyky
angličtina, němčina

Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy. Dny otevřených dveří v okolí

Index kvality

Index kvality: lycea a odborné školy s maturitou

Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.

Co znamená: index kvality přidaná hodnota

Jak to počítáme

85/100

nadprůměr

Lepší než 85 % lyceí a odborných škol s maturitou. Odhad s nejistotou: 75–93.

  • Výsledky u maturityváha 35 % 61/100

    čeština 40. percentil · angličtina 46. percentil · úspěšnost 94,4 % · 119 maturantů 2024–2026

  • Přidaná hodnotaváha 30 % nezapočteno

    Výsledek se mezi ročníky mění (stejný směr méně než ve 2 ze 3 ročníků), proto se nezapočítává.

  • Zájem uchazečůváha 20 % 83/100

    1,1 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 100 % míst

  • Podmínky výukyváha 15 % 79/100

    kvalifikovaní učitelé 100 % úvazků · 21,5 žáka na třídu

V Česku
119. místo ze všech 770 lyceí a odborných škol s maturitou
Ústecký kraj
5. místo ze všech 58 v kraji
Skupina
Lycea a odborné školy s maturitou

Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu

Kde škola učí

Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).

Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap

Velikost a třídy

Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.

SoučástKapacitaDěti / žáciTřídNa tříduUčitelé (úvazky)Bez kvalifikace
Střední školaIZO 110018061 · 2025/26 272 17263 % kapacity 8 21,5nejvíc 24 18,3 0,0 %

Přijímačky 2026

Obory a kolik bodů stačilo

1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.

Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru

OborMístPřihlášekz toho 1. volbaPřijato Stačilo bodůPrůměr přijatýchObtížnostDřív (stačilo)
Ekologie a životní prostředí – Ochrana životního prostředí16-01-M/01 · 4 roky · školné 13 000 Kč/rok Přidat do přihlášky 45 103 46 45 19 48 volné 2025: 28
2024: 25
Vývoj bodů v čase

Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obor s daty za víc let)

0 25 50 75 100 2024 2025 2026 Ekologie a životní prostředí – Ochrana životního prostředí 2024: 25 25 Ekologie a životní prostředí – Ochrana životního prostředí 2025: 28 28 Ekologie a životní prostředí – Ochrana životního prostředí 2026: 19 19
  • Ekologie a životní prostředí – Ochrana životního prostředí

Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.

Zobrazit tabulku
Obor202620252024
Ekologie a životní prostředí – Ochrana životního prostředí192825

Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.

Maturita

Výsledky maturit

Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.

Co znamená: percentil

RokMaturovaloÚspěšnostČeština (percentil)Matematiku voliloMatematika (percentil)
2026jaro + podzim 45 88,9 % 38. – –
2025jaro + podzim 36 100,0 % 41. – –
2024jaro + podzim 38 100,0 % 43. – –
2023jaro + podzim 30 96,7 % 36. – –
2022jaro + podzim 33 100,0 % 46. – –
2021jaro + podzim 47 93,6 % 31. – –
Česko 202682 38792,3 %50.18 %50.

Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.

Odhad

Přidaná hodnota

Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.

Co znamená: přidaná hodnota percentil

Žebříček přidané hodnoty

SOŠ zemědělské

v rámci očekávání +0,7 percentilového bodu (± 4,8)

Výsledek mezi ročníky kolísá: stejný směr jen v méně než 2 ze 3 ročníků. Do žebříčku přidané hodnoty ani do indexu kvality ho nepočítáme.

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2020, 2022
43. percentil v češtině (153 uchazečů)
Maturita z češtiny 2024, 2026
40. percentil (83 maturantů)
Uchazečů na maturanta
1,8
Očekáváno
39. percentil, pásmo 35.–44.

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.

ČŠI

Inspekční zprávy

Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.

Profil školy na portálu ČŠI

Dojíždění

Odkud se sem dá dojet do 30 minut

Co znamená: dojezd

Do 30 minut autem to sem má 78 obcí, ve kterých žije 17 570 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Most (15 min), Teplice (24 min), Chomutov (22 min), Jirkov (21 min), Bílina (20 min), Krupka (30 min), Duchcov (14 min), Dubí (22 min).

Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz

V okolí

Podobné školy nejblíž

Vzdušnou čarou.

  1. Střední průmyslová škola Strojírna Litvínov spol. s r.o.

    Ukrajinská 453, 436 01 Litvínov · Střední škola

    SŠ soukromá Index ≈ podprůměr0,1 km

    11/100bodů stačilo (2026)

    volné
  2. Gymnázium T. G. Masaryka, Litvínov

    Studentská 640, 436 01 Litvínov · Střední škola

    Gymnázium Index 50,5 km

    30/100bodů stačilo (2026)

    volné
  3. Střední odborná škola, Litvínov - Hamr

    Mládežnická 236, 435 42 Litvínov · Střední škola

    SŠ Index 391,5 km

    21/100bodů stačilo (2026)

    volné
  4. Střední škola EDUCHEM, a.s.

    Okružní 128, 435 13 Meziboří · Střední škola

    SŠ soukromá Index 852,4 km

    24/100bodů stačilo (2026)

    volné
  5. Střední škola diplomacie a veřejné správy s.r.o.

    Aloise Jiráska 1887/3, 434 01 Most · Střední škola

    SŠ soukromá Index 809,8 km

    33/100bodů stačilo (2026)

    volné
  6. Podkrušnohorské gymnázium, Most

    Čsl. armády 1530/29, 434 01 Most · Střední škola

    Gymnázium Index 589,9 km

    31/100bodů stačilo (2026)

    volné

Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.