Střední škola · krajská

OA a Jazyk.škola

OA a Jazyk.škola je krajská střední škola v městské části Liberec (nečleněné město). Do střední školy chodí 477 žáků z 530 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2026 se na obor Ekonomické lyceum hlásilo 227 uchazečů na 60 míst; poslední přijatý měl 56 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 62. percentilu všech maturantů v Česku.

SŠ krajská
Porovnat s jinou školou
Žáků
477
z 530 povolených · 2025/26
Na přijetí stačilo (2026)
56bodů ze 100
Ekonomické lyceum · těžké
Maturita ČJ 2026
62.percentil
úspěšnost 97 %
Poslední inspekce ČŠI
2/2024
2 zprávy za 10 let

Základní údaje

Úplný název
Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Liberec, Šamánkova 500/8, příspěvková organizace
Adresa ředitelství
Šamánkova 500/8, 460 01 Liberec
Zřizovatel
Liberecký kraj
Web
www.oalib.cz
IČO
46747966
RED_IZO
600010571

Dny otevřených dveří a služby

DOD: leden 2027. Ubytování je umožněno v Domově mládeže, Zeyerova ul. 33, Liberec. Stravování je možné ve školní jídelně Střední průmyslové školy, Masarykova 460/3, Liberec. Škola nemá bezbariérový přístup.

Jazyky
angličtina, němčina, španělština

Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy.

Index kvality

Index kvality: lycea a odborné školy s maturitou

Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.

Co znamená: index kvality přidaná hodnota

Jak to počítáme

83/100

nadprůměr

Lepší než 83 % lyceí a odborných škol s maturitou. Odhad s nejistotou: 70–93.

  • Výsledky u maturityváha 35 % 93/100

    čeština 57. percentil · angličtina 62. percentil · úspěšnost 97,7 % · 346 maturantů 2024–2026

  • Přidaná hodnotaváha 30 % 34/100

    −2,8 percentilového bodu v češtině oproti očekávání podle uchazečů · po úpravě na velikost vzorku (bez ní −3,0)

  • Zájem uchazečůváha 20 % 94/100

    1,6 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 100 % míst

  • Podmínky výukyváha 15 % 53/100

    kvalifikovaní učitelé 100 % úvazků · 29,8 žáka na třídu

V Česku
135. místo ze všech 770 lyceí a odborných škol s maturitou
Liberecký kraj
6. místo ze všech 35 v kraji
Skupina
Lycea a odborné školy s maturitou

Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu

Kde škola učí

Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).

Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap

Velikost a třídy

Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.

SoučástKapacitaDěti / žáciTřídNa tříduUčitelé (úvazky)Bez kvalifikace
Střední školaIZO 000082252 · 2025/26 530 47790 % kapacity 16 29,8nejvíc 32 36,9 0,0 %

Přijímačky 2026

Obory a kolik bodů stačilo

1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.

Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru

OborMístPřihlášekz toho 1. volbaPřijato Stačilo bodůPrůměr přijatýchObtížnostDřív (stačilo)
Obchodní akademie63-41-M/02 · 4 roky Přidat do přihlášky 60 288 105 60 54 68 těžké 2025: 52
2024: 59
Veřejnosprávní činnost68-43-M/01 · 4 roky 30 108 19 30 42 53 mírný převis 2024: 57
Ekonomické lyceum78-42-M/02 · 4 roky Přidat do přihlášky 60 227 83 60 56 69 těžké 2025: 56
2024: 73
Vývoj bodů v čase

Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obory s nejvíc přihláškami)

0 25 50 75 100 2024 2025 2026 Veřejnosprávní činnost 2024: 57 Veřejnosprávní činnost 2025: 42 Ekonomické lyceum 2024: 73 Ekonomické lyceum 2025: 56 Ekonomické lyceum 2026: 56 Obchodní akademie 2024: 59 Obchodní akademie 2025: 52 Obchodní akademie 2026: 54
  • Obchodní akademie
  • Ekonomické lyceum
  • Veřejnosprávní činnost

Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.

Zobrazit tabulku
Obor202620252024
Obchodní akademie545259
Ekonomické lyceum565673
Veřejnosprávní činnost–4257

Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.

Maturita

Výsledky maturit

Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.

Co znamená: percentil

RokMaturovaloÚspěšnostČeština (percentil)Matematiku voliloMatematika (percentil)
2026jaro + podzim 114 96,5 % 62. 43 % 43.
2025jaro + podzim 117 99,2 % 55. 42 % 38.
2024jaro + podzim 115 98,3 % 49. 33 % 44.
2023jaro + podzim 111 98,2 % 53. 11 % –
2022jaro + podzim 111 99,1 % 50. 12 % –
2021jaro + podzim 111 98,2 % 55. 18 % 44.
Česko 202682 38792,3 %50.18 %50.

Podle skupin oborů (2026)

  • LYCEUM: 30 maturantů, úspěšnost 96,7 %, čeština 73. percentil
  • SOŠ EKONOMICKÉ: 56 maturantů, úspěšnost 98,2 %, čeština 57. percentil
  • SOŠ PEDAGOGICKÉ A HUMANITNÍ: 28 maturantů, úspěšnost 92,9 %, čeština 60. percentil

Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.

Odhad

Přidaná hodnota

Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.

Co znamená: přidaná hodnota percentil

Žebříček přidané hodnoty

SOŠ ekonomické, lyceum, SOŠ pedagogické a humanitní

pod očekáváním −3,0 percentilového bodu (± 2,3)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině o 3,0 percentilového bodu hůř, než je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči. Rozdíl je větší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2020–2022
61. percentil v češtině (1 216 uchazečů)
Maturita z češtiny 2024–2026
55. percentil (346 maturantů)
Uchazečů na maturanta
3,5
Očekáváno
58. percentil, pásmo 56.–60.
Matematika
−1,6 p. b., v rámci očekávání (44 maturantů)
Lyceum
−2,0 p. b., v rámci očekávání (87 maturantů)
SOŠ ekonomické
−4,6 p. b., pod očekáváním (173 maturantů)
SOŠ pedagogické a humanitní
−0,7 p. b., v rámci očekávání (86 maturantů)

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.

ČŠI

Inspekční zprávy

Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.

Profil školy na portálu ČŠI

Dojíždění

Odkud se sem dá dojet do 30 minut

Co znamená: dojezd

Do 30 minut autem to sem má 104 obcí, ve kterých žije 16 321 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Jablonec nad Nisou (14 min), Turnov (20 min), Mnichovo Hradiště (27 min), Hrádek nad Nisou (21 min), Frýdlant (27 min), Chrastava (11 min), Železný Brod (27 min), Tanvald (30 min).

Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz

V okolí

Podobné školy nejblíž

Vzdušnou čarou.

  1. Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola, Liberec

    Masarykova 460/3, 460 01 Liberec · Střední škola

    SŠ Index 760,2 km

    58/100bodů stačilo (2026)

    těžké
  2. Střední průmyslová škola stavební

    nám. Sokolovské 264/14, 460 01 Liberec · Střední škola

    SŠ Index 370,6 km

    45/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  3. Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, Liberec

    Kostelní 8/9, 460 01 Liberec · Střední škola

    SŠ Index 470,6 km

    34/100bodů stačilo (2026)

    volné
  4. Doctrina - Podještědské gymnázium, s.r.o.

    Sokolovská 328/17, 460 01 Liberec · Střední škola

    Gymnázium soukromá Index 961,2 km

    61/100bodů stačilo (2026)

    těžké
  5. Střední škola gastronomie a služeb, Liberec

    Dvorská 447/29, 460 05 Liberec · Střední škola

    SŠ Index 51,2 km

    34/100bodů stačilo (2026)

    volné
  6. Střední odborná škola obchodní s.r.o.

    Broumovská 839/5, 460 06 Liberec · Střední škola

    SŠ soukromá Index 791,4 km

    49/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis

Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.