Střední škola · krajská

Gymnázium, Milevsko

Gymnázium, Milevsko je krajská střední škola v Milevsku. Do střední školy chodí 214 žáků z 320 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2026 se na obor Gymnázium – Škola bránou do života hlásilo 69 uchazečů na 30 míst; poslední přijatý měl 43 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 62. percentilu všech maturantů v Česku.

SŠ Gymnázium krajská
Porovnat s jinou školou
Žáků
214
z 320 povolených · 2025/26
Na přijetí stačilo (2026)
43bodů ze 100
Gymnázium – Škola bránou do života · mírný převis
Maturita ČJ 2026
62.percentil
úspěšnost 91 %
Poslední inspekce ČŠI
3/2024
2 zprávy za 10 let

Základní údaje

Úplný název
Gymnázium, Milevsko, Masarykova 183
Adresa ředitelství
Masarykova 183, 399 01 Milevsko
Zřizovatel
Jihočeský kraj
Web
www.gymnazium-milevsko.cz
IČO
60869046
RED_IZO
600008533

Dny otevřených dveří a služby

DOD: listopad, leden, adaptační kurz, sportovně turistický kurz, lyžařský kurz

Stravování
ano
Jazyky
angličtina, němčina, ruština

Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy.

Index kvality

Index kvality: čtyřletá gymnázia

Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.

Co znamená: index kvality přidaná hodnota

Jak to počítáme

podprůměr

orientační

Odhad je příliš nejistý na přesné číslo – rozpětí 1–44 zasahuje do víc než dvou pásem. Ukazujeme jen pásmo (10–29) ve skupině čtyřletá gymnázia.

  • Výsledky u maturityváha 35 % 20/100

    čeština 64. percentil · angličtina 56. percentil · úspěšnost 92,1 % · 61 maturantů 2024–2026

  • Přidaná hodnotaváha 30 % 40/100

    −0,6 percentilového bodu v češtině oproti očekávání podle uchazečů · po úpravě na velikost vzorku (bez ní −1,4)

  • Zájem uchazečůváha 20 % 16/100

    0,4 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 66 % míst

  • Podmínky výukyváha 15 % 76/100

    kvalifikovaní učitelé 100 % úvazků · 23,8 žáka na třídu

V Česku
249. místo ze všech 297 čtyřletých gymnázií
Jihočeský kraj
18. místo ze všech 20 v kraji
Skupina
Čtyřletá gymnázia

Další skupiny oborů školy: šestiletá gymnázia: nedostatek dat

Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu

Kde škola učí

Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).

Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap

Velikost a třídy

Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.

SoučástKapacitaDěti / žáciTřídNa tříduUčitelé (úvazky)Bez kvalifikace
Střední školaIZO 108054063 · 2025/26 320 21467 % kapacity 9 23,8nejvíc 30 19,3 0,0 %

Přijímačky 2026

Obory a kolik bodů stačilo

1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.

Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru

OborMístPřihlášekz toho 1. volbaPřijato Stačilo bodůPrůměr přijatýchObtížnostDřív (stačilo)
Gymnázium79-41-K/41 · 4 roky 30 81 17 29 33 52 volné 2025: 33
2024: 33
Gymnázium – Škola bránou do života79-41-K/41 · 4 roky Přidat do přihlášky 30 69 7 12 43 59 mírný převis
Gymnázium (šestileté)79-41-K/61 · 6 roky 30 57 35 26 30 46 volné 2024: 30
Gymnázium – Škola bránou do života (šestileté)79-41-K/61 · 6 roky Přidat do přihlášky 30 60 36 29 30 46 volné
Vývoj bodů v čase

Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obory s nejvíc přihláškami)

0 25 50 75 100 2024 2025 Gymnázium (šestileté) 2024: 30 Gymnázium (šestileté) 2025: 30 Gymnázium 2024: 33 Gymnázium 2025: 33
  • Gymnázium
  • Gymnázium (šestileté)

Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.

Zobrazit tabulku
Obor20252024
Gymnázium3333
Gymnázium (šestileté)3030

Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.

Maturita

Výsledky maturit

Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.

Co znamená: percentil

RokMaturovaloÚspěšnostČeština (percentil)Matematiku voliloMatematika (percentil)
2026jaro + podzim 21 90,9 % 62. 23 % –
2025jaro + podzim 19 95,0 % 69. – –
2024jaro + podzim 21 90,9 % 61. – –
2023jaro + podzim 27 100,0 % 69. 19 % –
2022jaro + podzim 27 100,0 % 65. 33 % –
2021jaro + podzim 35 100,0 % 77. 20 % –
Česko 202682 38792,3 %50.18 %50.

Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.

Odhad

Přidaná hodnota

Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.

Co znamená: přidaná hodnota percentil

Žebříček přidané hodnoty

Gymnázium 4leté

v rámci očekávání −1,4 percentilového bodu (± 6,0)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2020–2022
71. percentil v češtině (108 uchazečů)
Maturita z češtiny 2024–2026
64. percentil (61 maturantů)
Uchazečů na maturanta
1,8
Očekáváno
66. percentil, pásmo 60.–72.

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.

ČŠI

Inspekční zprávy

Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.

Profil školy na portálu ČŠI

Dojíždění

Odkud se sem dá dojet do 30 minut

Co znamená: dojezd

Do 30 minut autem to sem má 90 obcí, ve kterých žije 5 961 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Tábor (28 min), Písek (30 min), Bechyně (23 min), Sedlec-Prčice (25 min), Jistebnice (18 min), Mirovice (28 min), Kovářov (16 min), Opařany (14 min).

Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz

V okolí

Podobné školy nejblíž

Vzdušnou čarou.

  1. Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Milevsko

    Čs. armády 777, 399 01 Milevsko · Střední škola

    SŠ Index 11,5 km

    16/100bodů stačilo (2026)

    volné
  2. Střední uměleckoprůmyslová škola, Bechyně

    Písecká 203, 391 65 Bechyně · Střední škola

    SŠ Index 7118,8 km

    35.percentil maturity ČJ

  3. Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Písek

    Samoty 2124, 397 01 Písek · Střední škola

    SŠ Index 4720,7 km

    34/100bodů stačilo (2026)

    volné
  4. Střední odborná škola a střední odborné učiliště HEUREKA s.r.o.

    Kpt. Jaroše 2392, 390 03 Tábor · Střední škola

    SŠ soukromá 21,0 km

    88žáků · 29,3 na třídu

  5. SŠ obch.,služeb a řemes. a JŠ s práv.SJZ

    Žižkovo nám. 5/5, 390 01 Tábor · Střední škola

    SŠ Index 4721,9 km

    40/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  6. Svobodná waldorfská MŠ, ZŠ a SŠ Písek

    Šobrova 2070, 397 01 Písek · Střední škola

    SŠ 22,1 km

    120povolená kapacita

Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.