Střední škola · krajská

Gymnázium, Praha 4, Budějovická 680

Gymnázium, Praha 4, Budějovická 680 je krajská střední škola v Praze 4. Do střední školy chodí 622 žáků z 700 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2024 se na obor Gymnázium – všeobecné (osmileté) hlásilo 691 uchazečů na 60 míst; poslední přijatý měl 81 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 86. percentilu všech maturantů v Česku.

SŠ Gymnázium krajská školní družina jídelna
Porovnat s jinou školou
Žáků
622
z 700 povolených · 2025/26
Na přijetí stačilo (2024)
81bodů ze 100
Gymnázium – všeobecné (osmileté) · velmi těžké
Maturita ČJ 2026
86.percentil
úspěšnost 99 %
Poslední inspekce ČŠI
–
za 10 let žádná zpráva

Základní údaje

Úplný název
Gymnázium, Praha 4, Budějovická 680
Adresa ředitelství
Budějovická 680/17, 140 00 Praha 4
Zřizovatel
HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
Web
www.gybu.cz
IČO
00335479
RED_IZO
600005348

Dny otevřených dveří a služby

Škola uvádí: DOD: 9. 12. 2026.

Jazyky
angličtina, němčina, španělština

Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy. Dny otevřených dveří v okolí

Index kvality

Index kvality: osmiletá gymnázia

Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.

Co znamená: index kvality přidaná hodnota

Jak to počítáme

96/100

špička

Lepší než 96 % osmiletých gymnázií. Odhad s nejistotou: 87–100.

  • Výsledky u maturityváha 35 % 79/100

    čeština 88. percentil · matematika 78. percentil · úspěšnost 99,0 % · 161 maturantů 2024–2026

  • Přidaná hodnotaváha 30 %, nezapočteno nelze změřit

    U velmi výběrových škol nelze spolehlivě změřit: přijatí mají v průměru 93. percentil, a maturita z češtiny má strop, takže očekávaný výsledek nejde výrazně překročit. Váhy ostatních pilířů se přepočítaly.

  • Zájem uchazečůváha 20 % 79/100

    4,1 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 99 % míst

  • Podmínky výukyváha 15 % 64/100

    kvalifikovaní učitelé 100 % úvazků · 28,3 žáka na třídu

V Česku
10. místo ze všech 262 osmiletých gymnázií
Hlavní město Praha
3. místo ze všech 41 v kraji
Skupina
Osmiletá gymnázia

Další skupiny oborů školy: šestiletá gymnázia: špička (orientačně)

Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu

Kde škola učí

Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).

Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap

Velikost a třídy

Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.

SoučástKapacitaDěti / žáciTřídNa tříduUčitelé (úvazky)Bez kvalifikace
Střední školaIZO 000335479 · 2025/26 700 62289 % kapacity 22 28,3nejvíc 32 52,3 0,0 %

Přijímačky 2026

Obory a kolik bodů stačilo

1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.

Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru

OborMístPřihlášekz toho 1. volbaPřijato Stačilo bodůPrůměr přijatýchObtížnostDřív (stačilo)
Dvojjazyčné gymnázium (šestileté)79-43-K/61 · 6 roky Přidat do přihlášky 32 533 169 30 71 78 velmi těžké 2025: 65
Dvojjazyčné gymnázium – česko-španělské (šestileté)79-43-K/61 · 6 roky 32 499 161 32 73 78 velmi těžké
Gymnázium (osmileté)79-41-K/81 · 8 roky Přidat do přihlášky 60 629 241 60 74 81 velmi těžké 2025: 70
Gymnázium – všeobecné (osmileté)79-41-K/81 · 8 roky 60 691 266 60 81 87 velmi těžké
Vývoj bodů v čase

Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obory s nejvíc přihláškami)

0 25 50 75 100 2025 2026 Dvojjazyčné gymnázium (šestileté) 2025: 65 Dvojjazyčné gymnázium (šestileté) 2026: 71 Gymnázium (osmileté) 2025: 70 Gymnázium (osmileté) 2026: 74
  • Gymnázium (osmileté)
  • Dvojjazyčné gymnázium (šestileté)

Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.

Zobrazit tabulku
Obor20262025
Gymnázium (osmileté)7470
Dvojjazyčné gymnázium (šestileté)7165

Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.

Maturita

Výsledky maturit

Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.

Co znamená: percentil

RokMaturovaloÚspěšnostČeština (percentil)Matematiku voliloMatematika (percentil)
2026jaro + podzim 73 98,6 % 86. 64 % 76.
2025jaro + podzim 86 100,0 % 90. 65 % 81.
2024jaro + podzim 76 100,0 % 85. 63 % 80.
2023jaro + podzim 78 100,0 % 87. 69 % 71.
2022jaro + podzim 85 100,0 % 86. 48 % 71.
2021jaro + podzim 73 98,6 % 85. 58 % 77.
Česko 202682 38792,3 %50.18 %50.

Podle skupin oborů (2026)

  • GYMNÁZIUM 6LETÉ: 24 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 86. percentil
  • GYMNÁZIUM 8LETÉ: 49 maturantů, úspěšnost 98,0 %, čeština 86. percentil

Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.

Odhad

Přidaná hodnota

Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.

Co znamená: přidaná hodnota percentil

Žebříček přidané hodnoty

Gymnázium 6leté

v rámci očekávání +0,5 percentilového bodu (± 4,5)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2018–2020
57. percentil v češtině (584 uchazečů)
Maturita z češtiny 2024–2026
84. percentil (74 maturantů)
Uchazečů na maturanta
7,9
Očekáváno
83. percentil, pásmo 79.–88.

Gymnázium 8leté

v rámci očekávání +0,7 percentilového bodu (± 3,8)

Výsledek mezi ročníky kolísá: stejný směr jen v méně než 2 ze 3 ročníků. Do žebříčku přidané hodnoty ani do indexu kvality ho nepočítáme.

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2017–2018
59. percentil v češtině (979 uchazečů)
Maturita z češtiny 2025–2026
90. percentil (105 maturantů)
Uchazečů na maturanta
9,3
Očekáváno
89. percentil, pásmo 85.–93.
Matematika
+4,2 p. b., nad očekáváním (93 maturantů)

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.

ČŠI

Inspekční zprávy

Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.

Profil školy na portálu ČŠI

Za posledních 10 let tu ČŠI inspekční zprávu nezveřejnila.

Dojíždění

Odkud se sem dá dojet do 30 minut

Co znamená: dojezd

Do 30 minut autem to sem má 103 obcí, ve kterých žije 80 602 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Brandýs nad Labem-Stará Boleslav (29 min), Říčany (23 min), Jesenice (21 min), Hostivice (30 min), Roztoky (26 min), Černošice (30 min), Úvaly (29 min), Odolena Voda (30 min).

Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz

V okolí

Podobné školy nejblíž

Vzdušnou čarou.

  1. AVIDA - gymnázium, střední škola a základní škola s.r.o.

    Poláčkova 1067/3, 140 00 Praha 4 · Střední škola

    Gymnázium soukromá 0,4 km

    18povolená kapacita

  2. Mateřská škola, základní škola a gymnázium sv. Augustina

    Hornokrčská 709/3, 140 00 Praha 4 · Střední škola

    Gymnázium církevní Index ≈ průměr0,5 km

    57/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  3. Křesťanská střední škola, základní škola a mateřská škola Elijáš

    Baarova 360/24, 140 00 Praha 4 · Střední škola

    SŠ církevní Index ≈ nadprůměr0,7 km

    57/100bodů stačilo (2026)

    těžké
  4. Gymnázium Elišky Krásnohorské

    Ohradní 111/55, 140 00 Praha 4 · Střední škola

    Gymnázium Index 501,0 km

    76/100bodů stačilo (2026)

    velmi těžké
  5. Střední odborné učiliště, Praha 4

    Ohradní 126/57, 140 00 Praha 4 · Střední škola

    SŠ 1,0 km

    24.percentil maturity ČJ

  6. Střední škola gastronomická a hotelová s.r.o.

    Na líše 936/16, 141 00 Praha 4 · Střední škola

    Gymnázium soukromá Index 521,0 km

    43/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis

Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.