Obory · přijímačky 2026 · celé Česko
Právní a bezpečnostní obory v Česku
Právní a bezpečnostní obory v Česku v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 92 škol – dohromady 101 oborů s 3 954 místy.
- Škol
- 92
- 101 oborů · 3 954 míst
- Stačilo bodů – medián
- 31ze 100
- od 10 do 76
- Přihlášek na místo
- 3,2
- všechny priority
- Volná místa ve 2. kole
- 228
- u 27 oborů
Na přijetí stačilo od 10 bodů (OA a jazyková škola s právem SJZ) po 76 bodů (ŠKOLA EU PRAHA, střední odborná škola a gymnázium); u poloviny oborů stačilo nejvýš 31 bodů ze 100. Na jedno místo připadlo v průměru 3,2 přihlášky (všechny priority). Volná místa pro 2. kolo zůstala u 27 oborů (228 míst). Soukromé nebo církevní: 40 z 92 škol. Internát nebo domov mládeže uvádí 53 z 92 škol.
Právní a bezpečnostní obory podle krajů
Školy a obory v 1. kole přijímaček 2026. Medián = u poloviny oborů stačilo nejvýš tolik bodů.
| Kraj | Škol | Oborů | Míst | Stačilo bodů (medián) | Přihlášek na místo | Volná místa ve 2. kole |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hlavní město Praha | 12 | 15 | 827 | 46 | 3,4 | 36 |
| Jihočeský kraj | 5 | 5 | 180 | 34 | 3,2 | 1 |
| Jihomoravský kraj | 8 | 8 | 280 | 37 | 2,7 | 24 |
| Karlovarský kraj | 3 | 3 | 135 | 25 | 3,1 | 2 |
| Kraj Vysočina | 6 | 6 | 212 | 24 | 2,6 | 22 |
| Královéhradecký kraj | 5 | 6 | 268 | 31 | 2,9 | 9 |
| Liberecký kraj | 5 | 5 | 244 | 32 | 3,6 | 0 |
| Moravskoslezský kraj | 8 | 8 | 239 | 26,5 | 2,8 | 9 |
| Olomoucký kraj | 6 | 6 | 207 | 28,5 | 2,8 | 20 |
| Pardubický kraj | 6 | 6 | 215 | 40 | 3,2 | 12 |
| Plzeňský kraj | 4 | 5 | 152 | 32 | 3,0 | 38 |
| Středočeský kraj | 9 | 10 | 299 | 36 | 3,6 | 20 |
| Ústecký kraj | 10 | 11 | 387 | 24 | 3,2 | 23 |
| Zlínský kraj | 5 | 7 | 309 | 36 | 3,3 | 12 |
Nejvíc bodů na přijetí
Nejtěžší přijetí v Česku
Obory s nejvyšším počtem bodů posledního přijatého v 1. kole.
Co znamená: body ze 100 převis obtížnost přijetí index kvality
| Škola a obor | Míst | Přihlášek na místo | Stačilo bodů | Obtížnost | Index kvality | 2. kolo – míst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ŠKOLA EU PRAHA, střední odborná škola a gymnáziumVeřejnosprávní činnost · Praha · Právo · internát | 30 | 4,9 | 76 | velmi těžké | 98 | – |
| Střední odborná škola, Praha 5Veřejnosprávní činnost · Praha · Právní a diplomatické služby | 60 | 5,1 | 73 | velmi těžké | 99 | – |
| ŠKOLA EU PRAHA, střední odborná škola a gymnáziumVeřejnosprávní činnost · Praha · Diplomatické služby · internát | 60 | 3,6 | 73 | velmi těžké | 98 | – |
| Střední odborná škola, Praha 5Veřejnosprávní činnost · Praha · Krizové řízení a management | 30 | 4,4 | 64 | těžké | 99 | – |
| SPŠ strojnická a SOŠ profesora ŠvejcaraVeřejnosprávní činnost · Plzeň | 32 | 4,8 | 56 | těžké | 64 | – |
| OA, SOŠ a JŠ s pr. st. jaz. zk.Veřejnosprávní činnost · Hradec Králové · internát | 30 | 5,3 | 55 | těžké | 94 | – |
| Střední průmyslová škola chemická PardubiceBezpečnostně právní činnost · Pardubice · internát | 52 | 4,0 | 53 | těžké | 76 | – |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Kladno, DubskáVeřejnosprávní činnost · Kladno · Bezpečnost a právo · internát | 30 | 5,0 | 50 | těžké | 80 | – |
| Střední zdravotnická škola, HraniceBezpečnostně právní činnost · Přerov · Záchranářství a ochrana obyvatel | 16 | 4,4 | 50 | těžké | 59 | – |
| Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední zdravotnická škola, Praha 4Bezpečnostně právní činnost · Praha | 28 | 4,6 | 50 | těžké | 92 | – |
| Manažerská akademie, soukromá střední školaVeřejnosprávní činnost · Beroun · Připraven na úspěšný a spokojený život | 46 | 2,8 | 48 | mírný převis | 99 | – |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, DubnoBezpečnostně právní činnost · Dubno · internát | 30 | 4,3 | 48 | mírný převis | 63 | – |
| Střední zdravotnická školaBezpečnostně právní činnost · Praha | 28 | 5,1 | 48 | mírný převis | 88 | – |
| Vyšší polic.škola a Střed.polic.škola MVVnitřní pořádek a bezpečnost (režim pokusného ověřování) · Praha · Bezpečnostní pracovník, Praha · internát | 84 | 4,9 | 47 | mírný převis | 100 | – |
| Střední odborná škola a Střední zdravotnická škola BenešovVeřejnosprávní činnost · Benešov · internát | 20 | 4,7 | 46 | mírný převis | 81 | – |
Které obory sem patří
Obory podle počtu nabídek v Česku.
| Obor | Škol | Stačilo bodů (medián) |
|---|---|---|
| Veřejnosprávní činnost | 59 | 27 |
| Bezpečnostně právní činnost | 35 | 33,5 |
| Vnitřní pořádek a bezpečnost (režim pokusného ověřování) | 1 | 32,5 |
Kolik budete dojíždět?
Seznam středních škol s tímto zaměřením podle dojezdu veřejnou dopravou i autem z vaší obce.
Související
Časté otázky
Kolik bodů stačilo na přijetí – právní a bezpečnostní obory v Česku?
V 1. kole přijímaček 2026 stačilo od 10 bodů (OA a jazyková škola s právem SJZ, Ústí nad Labem) po 76 bodů (ŠKOLA EU PRAHA, střední odborná škola a gymnázium, Praha). U poloviny oborů stačilo nejvýš 31 bodů. Body jsou součet testů z češtiny a matematiky (nejvýš 100), školy ale hodnotí i vysvědčení a vlastní kritéria.
Kam je v Česku nejtěžší se dostat?
Nejvíc bodů bylo potřeba na: ŠKOLA EU PRAHA, střední odborná škola a gymnázium, Praha (Veřejnosprávní činnost) – 76 bodů, 4,9 přihlášky na místo; Střední odborná škola, Praha 5 (Veřejnosprávní činnost) – 73 bodů, 5,1 přihlášky na místo; SPŠ strojnická a SOŠ profesora Švejcara, Plzeň (Veřejnosprávní činnost) – 56 bodů, 4,8 přihlášky na místo.
Kde zbyla volná místa ve 2. kole – právní a bezpečnostní obory v Česku?
Po 1. kole přijímaček 2026 vypsalo 2. kolo 27 oborů s 228 místy, nejvíc míst: Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Jílové u Prahy (20 míst); Královská střední škola, s.r.o., Praha (18 míst); Akademie práva, pedagogiky a podnikání, s.r.o. Střední škola Třebíč (15 míst).
Kolik škol nabízí právní a bezpečnostní obory v Česku?
Právní a bezpečnostní obory v Česku v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 92 škol s 3 954 místy. Soukromé nebo církevní jsou 40 z nich, ostatní zřizuje kraj, obec nebo stát.
Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška 2026, 1. a 2. kolo; MŠMT – rejstřík škol; MPSV – ubytování.