Střední škola · vyšší odborná škola · krajská

Zem. akademie a Gymn. Hořice - SŠ a VOŠ

Zem. akademie a Gymn. Hořice - SŠ a VOŠ je krajská škola (SŠ a VOŠ) v Lázních Bělohradě. Do střední školy chodí 758 žáků z 1 200 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2026 se na obor Gymnázium hlásilo 59 uchazečů na 30 míst; poslední přijatý měl 36 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 47. percentilu všech maturantů v Česku.

SŠVOŠ Gymnázium krajská jídelna
Porovnat s jinou školou
Žáků (SŠ)
758
z 1 200 povolených · 2025/26
Na přijetí stačilo (2026)
36bodů ze 100
Gymnázium · mírný převis
Maturita ČJ 2026
47.percentil
úspěšnost 90 %
Poslední inspekce ČŠI
3/2022
1 zpráva za 10 let

Základní údaje

Úplný název
Zemědělská akademie a Gymnázium Hořice - střední škola a vyšší odborná škola, příspěvková organizace
Adresa ředitelství
Riegrova 1403, 508 01 Hořice
Zřizovatel
Královéhradecký kraj
Web
www.zaghorice.cz
IČO
06668364
RED_IZO
691012458

Místa výuky

  • SŠ: Kotykova alej 128, 507 81 Lázně Bělohrad
  • SŠ: Riegrova 1403, 508 01 Hořice
  • SŠ: Riegrova 900, 508 01 Hořice
  • SŠ: Šalounova 919, 508 01 Hořice
  • SŠ: Šalounova 2164, 508 01 Hořice
  • VOŠ: Riegrova 1403, 508 01 Hořice

Dny otevřených dveří a služby

DOD: informace na webu: www.zaghorice.cz Informace o škole: Nabízíme sportovní halu s horolezeckou stěnou, nově zrekonstruovaný školní statek, účast na odborných exkurzích, praxi ve firmách i na úřadech, zapojení do mezinárodních projektů. Studentni vydávají časopis Tempus, pořádáme literární besedy se známými osobnostmi. Dále nabízíme výuku jezdectví, včelařství, sportovní kroužky a kurzy ( adaptační, lyžařský, vodácký, cykloturistický, plavecký, ekologický kurz) a autoškolu. Cena za oběd 36,- Kč pro žáky do 14 let, žáci 15+ 43,- Kč, celodenní strava 145,- Kč.

Ubytování
ano (domov mládeže / internát)
Stravování
ano
Jazyky
angličtina, němčina, ruština, španělština

Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy.

Index kvality

Index kvality: lycea a odborné školy s maturitou

Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.

Co znamená: index kvality přidaná hodnota

Jak to počítáme

podprůměr

orientační

Odhad je příliš nejistý na přesné číslo – rozpětí 3–34 zasahuje do víc než dvou pásem. Ukazujeme jen pásmo (10–29) ve skupině lycea a odborné školy s maturitou.

  • Výsledky u maturityváha 35 % 17/100

    čeština 30. percentil · angličtina 31. percentil · úspěšnost 84,9 % · 144 maturantů 2024–2026

  • Přidaná hodnotaváha 30 % 24/100

    −3,5 percentilového bodu v češtině oproti očekávání podle uchazečů · po úpravě na velikost vzorku (bez ní −4,2)

  • Zájem uchazečůváha 20 % 40/100

    0,6 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 87 % míst

  • Podmínky výukyváha 15 % 50/100

    kvalifikovaní učitelé 99 % úvazků · 27,1 žáka na třídu

V Česku
671. místo ze všech 770 lyceí a odborných škol s maturitou
Královéhradecký kraj
37. místo ze všech 45 v kraji
Skupina
Lycea a odborné školy s maturitou

Další skupiny oborů školy: osmiletá gymnázia: 7 (slabší) · čtyřletá gymnázia: nedostatek dat

Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu

Kde škola učí

Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).

Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap

Velikost a třídy

Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.

SoučástKapacitaDěti / žáciTřídNa tříduUčitelé (úvazky)Bez kvalifikace
Střední školaIZO 110200039 · 2025/26 1 200 75863 % kapacity 28 27,1nejvíc 33 69,8 1,4 %
Vyšší odborná školaIZO 110029178 270 – – – – –

Přijímačky 2026

Obory a kolik bodů stačilo

1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.

Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru

OborMístPřihlášekz toho 1. volbaPřijato Stačilo bodůPrůměr přijatýchObtížnostDřív (stačilo)
Agropodnikání41-41-M/01 · 4 roky Přidat do přihlášky 60 107 28 43 15 37 volné 2025: 14
2024: 19
Zemědělec - farmář41-51-H/01 · 3 roky Přidat do přihlášky 30 120 39 30 bez JPZ – 2025: –
2024: –
Opravář zemědělských strojů41-55-H/01 · 3 roky Přidat do přihlášky 30 71 28 30 bez JPZ – 2025: –
2024: –
Ošetřovatel53-41-H/01 · 3 roky Přidat do přihlášky 30 52 17 26 bez JPZ – 2025: –
2024: –
Sociální činnost75-41-M/01 · 4 roky Přidat do přihlášky 30 68 18 29 13 35 volné 2025: 19
2024: 14
Gymnázium79-41-K/41 · 4 roky Přidat do přihlášky 30 59 9 12 36 54 mírný převis
Gymnázium (osmileté)79-41-K/81 · 8 roky 32 66 35 24 24 38 volné 2024: 18
Vývoj bodů v čase

Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obory s nejvíc přihláškami)

0 25 50 75 100 2024 2025 2026 Gymnázium (osmileté) 2024: 18 Gymnázium (osmileté) 2025: 24 Sociální činnost 2024: 14 Sociální činnost 2025: 19 Sociální činnost 2026: 13 Agropodnikání 2024: 19 Agropodnikání 2025: 14 Agropodnikání 2026: 15
  • Agropodnikání
  • Sociální činnost
  • Gymnázium (osmileté)

Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.

Zobrazit tabulku
Obor202620252024
Agropodnikání151419
Sociální činnost131914
Gymnázium (osmileté)–2418

Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.

Maturita

Výsledky maturit

Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.

Co znamená: percentil

RokMaturovaloÚspěšnostČeština (percentil)Matematiku voliloMatematika (percentil)
2026jaro + podzim 80 90,2 % 47. 10 % –
2025jaro + podzim 70 86,1 % 40. 17 % –
2024jaro + podzim 59 88,9 % 38. 25 % 27.
2023jaro + podzim 60 84,8 % 39. 18 % –
2022jaro + podzim 53 82,5 % 43. 21 % –
2021jaro + podzim 47 89,6 % 37. 23 % –
Česko 202682 38792,3 %50.18 %50.

Podle skupin oborů (2026)

  • GYMNÁZIUM 8LETÉ: 25 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 79. percentil
  • SOŠ PEDAGOGICKÉ A HUMANITNÍ: 25 maturantů, úspěšnost 81,5 %, čeština 36. percentil
  • SOŠ ZEMĚDĚLSKÉ: 30 maturantů, úspěšnost 90,0 %, čeština 29. percentil

Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.

Odhad

Přidaná hodnota

Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.

Co znamená: přidaná hodnota percentil

Žebříček přidané hodnoty

SOŠ zemědělské, SOŠ pedagogické a humanitní

pod očekáváním −4,2 percentilového bodu (± 3,4)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině o 4,2 percentilového bodu hůř, než je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči. Rozdíl je větší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2020–2022
36. percentil v češtině (250 uchazečů)
Maturita z češtiny 2024–2026
30. percentil (144 maturantů)
Uchazečů na maturanta
1,7
Očekáváno
34. percentil, pásmo 31.–37.
SOŠ pedagogické a humanitní
−2,8 p. b., v rámci očekávání (67 maturantů)
SOŠ zemědělské
−5,5 p. b., pod očekáváním (77 maturantů)

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.

ČŠI

Inspekční zprávy

Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.

Profil školy na portálu ČŠI

Dojíždění

Odkud se sem dá dojet do 30 minut

Co znamená: dojezd

Do 30 minut autem to sem má 132 obcí, ve kterých žije 5 869 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Jičín (21 min), Dvůr Králové nad Labem (27 min), Nová Paka (14 min), Hořice (16 min), Stará Paka (21 min), Studenec (24 min), Všestary (28 min), Smidary (30 min).

Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz

V okolí

Podobné školy nejblíž

Vzdušnou čarou.

  1. Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola, Jičín

    Pod Koželuhy 100, 506 01 Jičín · Vyšší odborná škola

    VOŠ 15,4 km

    120povolená kapacita

  2. Gymnázium, Střední odborná škola a Vyšší odborná škola, Nový Bydžov

    Jana Maláta 1869, 504 01 Nový Bydžov · Vyšší odborná škola

    VOŠ 21,7 km

    160povolená kapacita

  3. Česká lesnická akademie Trutnov - střední škola a vyšší odborná škola

    Babí, 541 02 Trutnov · Vyšší odborná škola

    VOŠ 28,1 km

    90povolená kapacita

  4. VOŠ zdrav., Střední zdrav. škola a OA

    Procházkova 303, 541 01 Trutnov · Vyšší odborná škola

    VOŠ 28,7 km

    210povolená kapacita

  5. VOŠ zdravotnická a Střední zdrav. škola

    Komenského 234/6, 500 03 Hradec Králové · Vyšší odborná škola

    VOŠ 31,1 km

    440povolená kapacita

  6. OA, SPgŠ, VOŠ a JŠ s pr. SJZ

    třída SNP 170/32a, 500 03 Hradec Králové · Vyšší odborná škola

    VOŠ soukromá 31,1 km

    60povolená kapacita

Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.