Střední škola · krajská
Střední škola živnostenská Sokolov
Střední škola živnostenská Sokolov je krajská střední škola v Sokolově. Do střední školy chodí 842 žáků z 1 000 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2025 se na obor Podnikání hlásilo 113 uchazečů na 45 míst; poslední přijatý měl 23 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 26. percentilu všech maturantů v Česku.
Oblíbené školy si pamatuje jen tento prohlížeč. Najdete je v Oblíbených, v nástroji Sestav přihlášku a v Porovnání škol.
- Žáků
- 842
- z 1 000 povolených · 2025/26
- Na přijetí stačilo (2025)
- 23bodů ze 100
- Podnikání · volné
- Maturita ČJ 2026
- 26.percentil
- úspěšnost 77 %
- Poslední inspekce ČŠI
- 3/2025
- 3 zprávy za 10 let
Základní údaje
- Úplný název
- Střední škola živnostenská Sokolov, příspěvková organizace
- Adresa ředitelství
- Žákovská 716, 356 01 Sokolov
- Zřizovatel
- Karlovarský kraj
- Web
- www.zivnostenska-sokolov.cz
- IČO
- 75059151
- RED_IZO
- 651012988
Místa výuky
- SŠ: Tovární 1363, 356 01 Sokolov
- SŠ: Žákovská 716, 356 01 Sokolov
- SŠ: Karla Havlíčka Borovského 1267, 356 01 Sokolov
- SŠ: Školní 764/3, 357 51 Kynšperk nad Ohří
- SŠ: Heyrovského 1627, 356 01 Sokolov
- SŠ: Školní 715/6, 357 51 Kynšperk nad Ohří
- SŠ: Kpt. Jaroše 1843, 358 01 Kraslice
- SŠ: Komenského 759, 356 01 Sokolov
- SŠ: Heyrovského 1626, 356 01 Sokolov
- SŠ: nábřeží Petra Bezruče 2291, 356 01 Sokolov
Dny otevřených dveří a služby
Škola uvádí: DOD: 11.11. 2026, 13. 1. 2027, 3. 2. 2027. Denní nástavbové studium Podnikání pro absolventy učebních oborů. Možnost získání prospěchového a motivačního stipendia až 9000 Kč ročně. Stravování ve vlastní jídelně. Pro obory aranžér, cukrář a kadeřník se koná školní přijímací zkouška (ŠPZ), která ověřuje základní předpoklady uchazečů pro studium daného oboru.
- Ubytování
- ano (domov mládeže / internát)
- Stravování
- ano
- Jazyky
- angličtina, němčina
Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy. Dny otevřených dveří v okolí
Index kvality
Index kvality: nástavbové studium
Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.
Co znamená: index kvality přidaná hodnota
53/100
Lepší než 53 % škol s nástavbovým studiem. Odhad s nejistotou: 36–69.
-
Výsledky u maturityváha 35 % 54/100
čeština 23. percentil · angličtina 37. percentil · úspěšnost 74,9 % · 97 maturantů 2024–2026
-
Přidaná hodnotaváha 30 % nezapočteno
U nástaveb se nepočítá (jiní uchazeči i maturanti).
-
Zájem uchazečůváha 20 % 67/100
1,3 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 94 % míst
-
Podmínky výukyváha 15 % 23/100
kvalifikovaní učitelé 83 % úvazků · 24,1 žáka na třídu
- V Česku
- 113. místo ze všech 238 škol s nástavbovým studiem
- Karlovarský kraj
- 2. místo ze všech 4 v kraji
- Skupina
- Nástavbové studium
Další skupiny oborů školy: lycea a odborné školy s maturitou: podprůměr (orientačně)
Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu
Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).
Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap
Velikost a třídy
Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.
| Součást | Kapacita | Děti / žáci | Tříd | Na třídu | Učitelé (úvazky) | Bez kvalifikace |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Střední školaIZO 151012997 · 2025/26 | 1 000 | 84284 % kapacity | 35 | 24,1nejvíc 32 | 72,5 | 17,2 % |
Přijímačky 2026
Obory a kolik bodů stačilo
1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.
Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru
| Obor | Míst | Přihlášek | z toho 1. volba | Přijato | Stačilo bodů | Průměr přijatých | Obtížnost | Dřív (stačilo) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Potravinářská výroba – /Cukrářské práce29-51-E/01 · 3 roky Přidat do přihlášky | 14 | 37 | 9 | 14 | bez JPZ | – | ||
| Potravinářská výroba – Cukrářské práce29-51-E/01 · 3 roky | 14 | 32 | 6 | 10 | bez JPZ | – | 2024: – | |
| Potravinářské práce – /Pekařské práce29-51-E/02 · 2 roky Přidat do přihlášky | 12 | 23 | 6 | 6 | bez JPZ | – | ||
| Potravinářské práce – Pekařské práce29-51-E/02 · 2 roky | 12 | 23 | 4 | 6 | bez JPZ | – | 2025: – 2024: – |
|
| Pekař29-53-H/01 · 3 roky Přidat do přihlášky | 8 | 23 | 1 | 5 | bez JPZ | – | 2025: – 2024: – |
|
| Pekař29-53-H/01 · 3 roky | 8 | 17 | 4 | 6 | bez JPZ | – | 2024: – | |
| Cukrář29-54-H/01 · 3 roky Přidat do přihlášky | 24 | 98 | 30 | 23 | bez JPZ | – | ||
| Cukrář29-54-H/01 · 3 roky | 24 | 69 | 16 | 24 | bez JPZ | – | 2024: – | |
| Truhlář33-56-H/01 · 3 roky Přidat do přihlášky | 15 | 56 | 15 | 15 | bez JPZ | – | ||
| Truhlář33-56-H/01 · 3 roky | 15 | 43 | 14 | 15 | bez JPZ | – | 2024: – | |
| Dřevařská výroba – /Zpracování dřeva33-57-E/01 · 3 roky Přidat do přihlášky | 12 | 27 | 8 | 12 | bez JPZ | – | ||
| Dřevařská výroba – Zpracování dřeva33-57-E/01 · 3 roky | 12 | 15 | 4 | 7 | bez JPZ | – | 2024: – | |
| Podnikání64-41-L/51 · 2 roky Přidat do přihlášky | 60 | 113 | 80 | 60 | 20 | 33 | volné | 2024: 20 |
| Podnikání64-41-L/51 · 2 roky | 45 | 113 | 84 | 45 | 23 | 37 | volné | |
| Práce ve stravování65-51-E/02 · 2 roky Přidat do přihlášky | 14 | 38 | 7 | 12 | bez JPZ | – | 2025: – 2024: – |
|
| Práce ve stravování65-51-E/02 · 2 roky | 14 | 36 | 11 | 12 | bez JPZ | – | 2024: – | |
| Kuchař - číšník – /Kuchař65-51-H/01 · 3 roky Přidat do přihlášky | 26 | 50 | 18 | 25 | bez JPZ | – | ||
| Kuchař - číšník – /Kuchař-číšník65-51-H/01 · 3 roky Přidat do přihlášky | 13 | 37 | 11 | 13 | bez JPZ | – | ||
| Kuchař - číšník – /Číšník-servírka65-51-H/01 · 3 roky Přidat do přihlášky | 13 | 60 | 15 | 12 | bez JPZ | – | ||
| Kuchař - číšník – Kuchař65-51-H/01 · 3 roky | 26 | 28 | 4 | 7 | bez JPZ | – | 2025: – 2024: – |
|
| Kuchař - číšník65-51-H/01 · 3 roky | 13 | 49 | 14 | 13 | bez JPZ | – | 2024: – | |
| Kuchař - číšník – Číšník - servírka65-51-H/01 · 3 roky | 13 | 40 | 7 | 11 | bez JPZ | – | 2024: – | |
| Kuchař - číšník – Číšník-servírka65-51-H/01 | jen 2. kolo | |||||||
| Prodavač66-51-H/01 · 3 roky Přidat do přihlášky | 15 | 40 | 11 | 15 | bez JPZ | – | 2025: – 2024: – |
|
| Prodavač66-51-H/01 · 3 roky | 30 | 14 | 2 | 4 | bez JPZ | – | 2024: – | |
| Aranžér66-52-H/01 · 3 roky Přidat do přihlášky | 23 | 54 | 6 | 17 | bez JPZ | – | ||
| Aranžér66-52-H/01 · 3 roky | 15 | 66 | 14 | 15 | bez JPZ | – | 2024: – | |
| Kosmetické služby69-41-L/01 · 4 roky Přidat do přihlášky | 30 | 111 | 27 | 30 | 16 | 28 | volné | 2024: 20 |
| Kosmetické služby – Kosmetička69-41-L/01 · 4 roky | 30 | 100 | 24 | 28 | 21 | 34 | volné | |
| Vlasová kosmetika69-41-L/52 · 2 roky | 15 | 15 | 13 | 10 | 20 | 27 | volné | |
| Vlasová kosmetika69-41-L/52 · 2 roky | 15 | 23 | 20 | 15 | 22 | 30 | volné | |
| Kadeřník69-51-H/01 · 3 roky Přidat do přihlášky | 34 | 124 | 38 | 34 | bez JPZ | – | ||
| Kadeřník69-51-H/01 · 3 roky | 34 | 122 | 36 | 33 | bez JPZ | – | 2024: – | |
| Informační služby72-41-M/01 · 4 roky Přidat do přihlášky | 30 | 54 | 13 | 22 | 15 | 30 | volné | 2025: – 2024: – |
| Informační služby – Knihovnické a informační systémy a služby72-41-M/01 · 4 roky | 32 | 48 | 16 | 21 | 16 | 31 | volné | 2024: 22 |
Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obory s nejvíc přihláškami)
- Podnikání
- Kosmetické služby
- Informační služby – Knihovnické a informační systémy a služby
Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.
Zobrazit tabulku
| Obor | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Podnikání | 20 | – | 20 |
| Kosmetické služby | 16 | – | 20 |
| Informační služby – Knihovnické a informační systémy a služby | – | 16 | 22 |
Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.
Maturita
Výsledky maturit
Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.
Co znamená: percentil
| Rok | Maturovalo | Úspěšnost | Čeština (percentil) | Matematiku volilo | Matematika (percentil) |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026jaro + podzim | 68 | 77,1 % | 26. | 16 % | – |
| 2025jaro + podzim | 57 | 71,2 % | 23. | – | – |
| 2024jaro + podzim | 48 | 65,4 % | 23. | 10 % | – |
| 2023jaro + podzim | 47 | 65,4 % | 17. | – | – |
| 2022jaro + podzim | 40 | 54,9 % | 23. | 22 % | – |
| 2021jaro + podzim | 48 | 70,4 % | 26. | 9 % | – |
| Česko 2026 | 82 387 | 92,3 % | 50. | 18 % | 50. |
Podle skupin oborů (2026)
- NÁSTAVBOVÉ STUDIUM OSTATNÍ: 36 maturantů, úspěšnost 84,2 %, čeština 25. percentil
- SOŠ PEDAGOGICKÉ A HUMANITNÍ: 15 maturantů, úspěšnost 66,7 %, čeština 32. percentil
- SOU OSTATNÍ: 17 maturantů, úspěšnost 70,6 %, čeština 24. percentil
Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.
Odhad
Přidaná hodnota
Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.
Co znamená: přidaná hodnota percentil
SOU ostatní (maturitní obory), SOŠ pedagogické a humanitní
v rámci očekávání −1,8 percentilového bodu (± 4,7)
- v rámci očekávání
- očekávaný percentil
- skutečný percentil
Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.
- Uchazeči u přijímaček 2020–2022
- 28. percentil v češtině (147 uchazečů)
- Maturita z češtiny 2024–2026
- 28. percentil (76 maturantů)
- Uchazečů na maturanta
- 1,9
- Očekáváno
- 30. percentil, pásmo 25.–34.
- SOŠ pedagogické a humanitní
- +2,5 p. b., v rámci očekávání (35 maturantů)
- SOU ostatní (maturitní obory)
- −5,5 p. b., v rámci očekávání (41 maturantů)
Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.
ČŠI
Inspekční zprávy
Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.
Do 30 minut autem to sem má 70 obcí, ve kterých žije 11 127 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Karlovy Vary (16 min), Cheb (24 min), Ostrov (29 min), Chodov (15 min), Nejdek (30 min), Františkovy Lázně (26 min), Horní Slavkov (22 min), Habartov (17 min).
Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz
V okolí
Podobné školy nejblíž
Vzdušnou čarou.
-
Soukromá obchodní akademie Sokolov, s.r.o.
SŠ soukromá Index 600,5 km25/100bodů stačilo (2026)
volné -
Integrovaná střední škola technická a ekonomická Sokolov
SŠ Index 121,2 km32/100bodů stačilo (2026)
volné -
ŠMP Mánesova - gymnázium, ZŠ a MŠ s.r.o.
Gymnázium soukromá Index 11,2 km24/100bodů stačilo (2026)
volné -
Vojenská SŠ a VOŠ Ministerstva obrany
SŠ státní Index 971,2 km51/100bodů stačilo (2026)
těžké -
Střední škola Euroinstitut v Karlovarském kraji
SŠ soukromá 1,3 km120žáků · 10,9 na třídu
-
Gymnázium Sokolov a Krajské vzdělávací centrum
Gymnázium Index 571,5 km25/100bodů stačilo (2026)
mírný převis
Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.