Základní škola · střední škola · obecní

Základní škola T. G. Masaryka a gymnázium Česká Kamenice

Základní škola T. G. Masaryka a gymnázium Česká Kamenice je obecní škola (ZŠ a SŠ) v České Kamenici. Do základní školy chodí 425 žáků z 580 povolených (školní rok 2025/26). Do střední školy chodí 229 žáků z 240 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2026 se na obor Gymnázium (osmileté) hlásilo 71 uchazečů na 28 míst; poslední přijatý měl 24 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 64. percentilu všech maturantů v Česku.

ZŠSŠ Gymnázium obecní
Porovnat s jinou školou
Žáků (SŠ)
229
z 240 povolených · 2025/26
Na přijetí stačilo (2026)
24bodů ze 100
Gymnázium (osmileté) · volné
Maturita ČJ 2026
64.percentil
úspěšnost 100 %
Poslední inspekce ČŠI
1/2023
1 zpráva za 10 let

Základní údaje

Úplný název
Základní škola T. G. Masaryka a gymnázium Česká Kamenice, příspěvková organizace
Adresa ředitelství
Palackého 535, 407 21 Česká Kamenice
Zřizovatel
Město Česká Kamenice
Web
www.zs-gymnazium.cz
IČO
47274735
RED_IZO
600076431

Místa výuky

  • ZŠ: Palackého 535, 407 21 Česká Kamenice
  • ZŠ: Komenského 360, 407 21 Česká Kamenice
  • SŠ: Palackého 535, 407 21 Česká Kamenice

Dny otevřených dveří a služby

Škola uvádí: DOD: 12.11.2026 a 12.1.2027 od 15:00 do 18:00 hodin. Nabízíme rodinnou a přátelskou atmosféru. Vytváříme velmi dobré podmínky pro vstup na VŠ. Stravování poskytuje organizace CDM v blízkosti školy, cena stravování je určena dle věku žáků. Škola je bezbariérová. Škola umožňuje přestup žáků ze SŠ do vyšších ročníků. Přijímací zkošky jsou dle školského zákona pro všechny uchazeče z pátých tříd jednotně.

Stravování
ano
Jazyky
angličtina, němčina, španělština

Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy. Dny otevřených dveří v okolí

Index kvality

Index kvality: osmiletá gymnázia

Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.

Co znamená: index kvality přidaná hodnota

Jak to počítáme

4/100

slabší

Lepší než 4 % osmiletých gymnázií. Odhad s nejistotou: 0–15.

  • Výsledky u maturityváha 35 % 15/100

    čeština 60. percentil · angličtina 70. percentil · úspěšnost 96,9 % · 81 maturantů 2024–2026

  • Přidaná hodnotaváha 30 % 8/100

    −5,8 percentilového bodu v češtině oproti očekávání podle uchazečů · po úpravě na velikost vzorku (bez ní −9,1)

  • Zájem uchazečůváha 20 % 45/100

    1,5 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 99 % míst

  • Podmínky výukyváha 15 % 19/100

    kvalifikovaní učitelé 82 % úvazků · 28,6 žáka na třídu

V Česku
251. místo ze všech 262 osmiletých gymnázií
Ústecký kraj
16. místo ze všech 20 v kraji
Skupina
Osmiletá gymnázia

Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu

Skóre podmínek

Skóre podmínek

Podmínky výuky ve srovnání se školami stejného typu: kvalifikovaní učitelé, velikost tříd, počet dětí na učitele a naplněnost. Neměří kvalitu výuky – výsledky žáků mateřských a základních škol nikdo nezveřejňuje.

Co znamená: skóre podmínek

Jak to počítáme

30/100

průměr

Lepší než 30 % základních škol s 1. i 2. stupněm. Odhad s nejistotou: 13–56.

UkazatelŠkolaPrůměr okresuVe skupině
Kvalifikovaní učiteléPodíl úvazků učitelů s odbornou kvalifikací. 93 % 83 % lepší než 47 %
Žáků na tříduPrůměrný počet dětí nebo žáků na třídu (menší je lepší, pod 15 už bez dalšího bonusu). 21,3 19,8 lepší než 37 %
Žáků na učiteleDěti nebo žáci na přepočtený úvazek učitele (méně je lepší, pod 8 už bez dalšího bonusu). 14,0 13,1 lepší než 41 %
Naplněnost kapacityPočet dětí nebo žáků vůči povolené kapacitě (do 100 %). 73 % 68 % lepší než 43 %
V Česku
1751. místo ze všech 2 506 základních škol s 1. i 2. stupněm
Ústecký kraj
109. místo ze všech 196 v kraji
Skupina
Základní školy s 1. i 2. stupněm

Zdroj: MŠMT – výkazy škol (stav k 30. září 2025) a rejstřík škol; průměr okresu ze škol stejné skupiny; výpočet Školní radar. Metodika a limity skóre

Kde škola učí

Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).

Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap

Velikost a třídy

Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.

SoučástKapacitaDěti / žáciTřídNa tříduUčitelé (úvazky)Bez kvalifikace
Základní školaIZO 047274735 · 2025/26 580 42573 % kapacity 20 21,3nejvíc 29 30,4 6,6 %
Střední školaIZO 047274701 · 2025/26 240 22995 % kapacity 8 28,6nejvíc 30 16,7 18,0 %

Přijímačky 2026

Obory a kolik bodů stačilo

1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.

Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru

OborMístPřihlášekz toho 1. volbaPřijato Stačilo bodůPrůměr přijatýchObtížnostDřív (stačilo)
Gymnázium (osmileté)79-41-K/81 · 8 roky Přidat do přihlášky 28 71 47 30 24 43 volné 2025: 28
2024: 34
Vývoj bodů v čase

Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obor s daty za víc let)

0 25 50 75 100 2024 2025 2026 Gymnázium (osmileté) 2024: 34 34 Gymnázium (osmileté) 2025: 28 28 Gymnázium (osmileté) 2026: 24 24
  • Gymnázium (osmileté)

Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.

Zobrazit tabulku
Obor202620252024
Gymnázium (osmileté)242834

Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.

Maturita

Výsledky maturit

Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.

Co znamená: percentil

RokMaturovaloÚspěšnostČeština (percentil)Matematiku voliloMatematika (percentil)
2026jaro + podzim 27 100,0 % 64. 26 % –
2025jaro + podzim 28 89,7 % 52. 17 % –
2024jaro + podzim 26 100,0 % 62. – –
2023jaro + podzim 27 100,0 % 52. – –
2022jaro + podzim 20 100,0 % 49. – –
2021jaro + podzim 23 100,0 % 50. – –
Česko 202682 38792,3 %50.18 %50.

Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.

Odhad

Přidaná hodnota

Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.

Co znamená: přidaná hodnota percentil

Žebříček přidané hodnoty

Gymnázium 8leté

pod očekáváním −9,1 percentilového bodu (± 5,3)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině o 9,1 percentilového bodu hůř, než je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči. Rozdíl je větší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2017–2018
38. percentil v češtině (95 uchazečů)
Maturita z češtiny 2025–2026
58. percentil (55 maturantů)
Uchazečů na maturanta
1,7
Očekáváno
67. percentil, pásmo 62.–72.

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.

ČŠI

Inspekční zprávy

Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.

Profil školy na portálu ČŠI

Dojíždění

Odkud se sem dá dojet do 30 minut

Co znamená: dojezd

Do 30 minut autem to sem má 67 obcí, ve kterých žije 8 962 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Děčín (20 min), Česká Lípa (24 min), Nový Bor (18 min), Cvikov (22 min), Kamenický Šenov (9 min), Benešov nad Ploučnicí (18 min), Krásná Lípa (25 min), Zákupy (30 min).

Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz

V okolí

Podobné školy nejblíž

Vzdušnou čarou.

  1. Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská, Kamenický Šenov

    Havlíčkova 56, 471 14 Kamenický Šenov · Střední škola

    SŠ Index 604,5 km

    38.percentil maturity ČJ

  2. Vyšší odborná škola sklářská a Střední škola, Nový Bor

    Nemocniční 635, 473 01 Nový Bor · Střední škola

    Gymnázium Index 239,8 km

    38/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  3. SŠ zahradnická a zeměděl. A. E. Komerse

    Benešovská 1371, 405 02 Děčín · Střední škola

    SŠ Index 5313,1 km

    31/100bodů stačilo (2026)

    volné
  4. Střední škola Klíč s.r.o.

    Pražská 3061, 470 01 Česká Lípa · Střední škola

    SŠ soukromá Index 7513,7 km

    18/100bodů stačilo (2026)

    volné
  5. Euroškola Česká Lípa střední odborná škola s.r.o.

    Železničářská 2232, 470 01 Česká Lípa · Střední škola

    SŠ soukromá Index 6514,1 km

    34/100bodů stačilo (2026)

    volné
  6. Gymnázium Děčín

    Komenského nám. 340/4, 405 02 Děčín · Střední škola

    Gymnázium Index 2514,3 km

    42/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis

Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.