Střední škola · krajská
Gymnázium, Olomouc - Hejčín
Gymnázium, Olomouc - Hejčín je krajská střední škola v Olomouci. Do střední školy chodí 993 žáků z 1 224 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2026 se na obor Gymnázium hlásilo 205 uchazečů na 58 míst; poslední přijatý měl 77 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 79. percentilu všech maturantů v Česku.
Oblíbené školy si pamatuje jen tento prohlížeč. Najdete je v Oblíbených, v nástroji Sestav přihlášku a v Porovnání škol.
- Žáků
- 993
- z 1 224 povolených · 2025/26
- Na přijetí stačilo (2026)
- 77bodů ze 100
- Gymnázium · velmi těžké
- Maturita ČJ 2026
- 79.percentil
- úspěšnost 100 %
- Poslední inspekce ČŠI
- 10/2023
- 2 zprávy za 10 let
Základní údaje
- Úplný název
- Gymnázium, Olomouc - Hejčín, Tomkova 45
- Adresa ředitelství
- Tomkova 314/45, 779 00 Olomouc
- Zřizovatel
- Olomoucký kraj
- Web
- www.gytool.cz
- IČO
- 00601799
- RED_IZO
- 600016927
Místa výuky
- SŠ: Tomkova 314/45, 779 00 Olomouc
- SŠ: Dolní hejčínská 56/8, 779 00 Olomouc
Dny otevřených dveří a služby
Škola uvádí: DOD: 5. 12. 2026. Bezbariérový přístup - ano. Uchazeči v rámci přijímacího řízení konají testy JPZ; Kritéria přijímacího řízení budou zveřejněna v lednu 2027; Pro žáky, kteří podají přihlášku ke studiu s prioritou naší školy 1, pořádá škola akci "Jak na přijímačky Hejčín" - seznámení s přijímacími zkouškami. Nabízíme široký výběr cizích jazyků, volitelných předmětů v ČJ i AJ, zapojení do mimoškolních aktivit, školní klubovnu, výměnné programy žáků. Škola disponuje moderními učebnami, laboratořemi, sportovním areálem, stravovacím komplexem, nabízejícím výběr z několika jídel i svačiny, úzce spolupracuje s UP Olomouc. Zájemcům jsou k dispozici ubytovací kapacity v domovech mládeže SZŠ a VOŠ zdravotnické, Olomouc, a SŠ logistiky a chemie, Olomouc.
- Stravování
- ano
- Jazyky
- angličtina, francouzština, italština, němčina, ruština, španělština
Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy. Dny otevřených dveří v okolí
Index kvality
Index kvality: šestiletá gymnázia
Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.
Co znamená: index kvality přidaná hodnota
nadprůměr
Odhad je příliš nejistý na přesné číslo – rozpětí 61–92 zasahuje do víc než dvou pásem. Ukazujeme jen pásmo (70–89) ve skupině šestiletá gymnázia.
-
Výsledky u maturityváha 35 % 64/100
čeština 76. percentil · angličtina 82. percentil · úspěšnost 100,0 % · 196 maturantů 2024–2026
-
Přidaná hodnotaváha 30 % 59/100
+1,3 percentilového bodu v češtině oproti očekávání podle uchazečů · po úpravě na velikost vzorku (bez ní +1,4)
-
Zájem uchazečůváha 20 % 79/100
3,1 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 100 % míst
-
Podmínky výukyváha 15 % 66/100
kvalifikovaní učitelé 100 % úvazků · 28,4 žáka na třídu
- V Česku
- 19. místo ze všech 64 šestiletých gymnázií
- Olomoucký kraj
- 1. místo ze všech 6 v kraji
- Skupina
- Šestiletá gymnázia
Další skupiny oborů školy: čtyřletá gymnázia: 99 (špička) · osmiletá gymnázia: 99 (špička)
Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu
Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).
Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap
Velikost a třídy
Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.
| Součást | Kapacita | Děti / žáci | Tříd | Na třídu | Učitelé (úvazky) | Bez kvalifikace |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Střední školaIZO 000601799 · 2025/26 | 1 224 | 99381 % kapacity | 35 | 28,4nejvíc 32 | 87,7 | 0,0 % |
Přijímačky 2026
Obory a kolik bodů stačilo
1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.
Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru
| Obor | Míst | Přihlášek | z toho 1. volba | Přijato | Stačilo bodů | Průměr přijatých | Obtížnost | Dřív (stačilo) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gymnázium79-41-K/41 · 4 roky Přidat do přihlášky | 58 | 205 | 135 | 58 | 77 | 84 | velmi těžké | 2025: 66 2024: 81 |
| Dvojjazyčné gymnázium (šestileté)79-43-K/61 · 6 roky Přidat do přihlášky | 58 | 241 | 163 | 58 | 53 | 67 | těžké | 2025: 52 2024: 60 |
| Gymnázium (osmileté)79-41-K/81 · 8 roky Přidat do přihlášky | 58 | 308 | 131 | 58 | 60 | 72 | těžké | 2025: 58 2024: 69 |
Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obory s nejvíc přihláškami)
- Gymnázium (osmileté)
- Dvojjazyčné gymnázium (šestileté)
- Gymnázium
Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.
Zobrazit tabulku
| Obor | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Gymnázium (osmileté) | 60 | 58 | 69 |
| Dvojjazyčné gymnázium (šestileté) | 53 | 52 | 60 |
| Gymnázium | 77 | 66 | 81 |
Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.
Maturita
Výsledky maturit
Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.
Co znamená: percentil
| Rok | Maturovalo | Úspěšnost | Čeština (percentil) | Matematiku volilo | Matematika (percentil) |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026jaro + podzim | 164 | 100,0 % | 79. | 26 % | 76. |
| 2025jaro + podzim | 166 | 100,0 % | 79. | 31 % | 60. |
| 2024jaro + podzim | 145 | 100,0 % | 81. | 23 % | 70. |
| 2023jaro + podzim | 145 | 99,3 % | 78. | 27 % | 72. |
| 2022jaro + podzim | 173 | 98,3 % | 77. | 26 % | 60. |
| 2021jaro + podzim | 166 | 99,4 % | 80. | 32 % | 62. |
| Česko 2026 | 82 387 | 92,3 % | 50. | 18 % | 50. |
Podle skupin oborů (2026)
- GYMNÁZIUM 4LETÉ: 59 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 77. percentil
- GYMNÁZIUM 6LETÉ: 78 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 76. percentil
- GYMNÁZIUM 8LETÉ: 27 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 91. percentil
Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.
Odhad
Přidaná hodnota
Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.
Co znamená: přidaná hodnota percentil
Gymnázium 4leté
v rámci očekávání −0,5 percentilového bodu (± 3,2)
- v rámci očekávání
- očekávaný percentil
- skutečný percentil
Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.
- Uchazeči u přijímaček 2020–2022
- 80. percentil v češtině (550 uchazečů)
- Maturita z češtiny 2024–2026
- 79. percentil (168 maturantů)
- Uchazečů na maturanta
- 3,3
- Očekáváno
- 79. percentil, pásmo 76.–82.
Gymnázium 6leté
v rámci očekávání +1,4 percentilového bodu (± 2,7)
- v rámci očekávání
- očekávaný percentil
- skutečný percentil
Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.
- Uchazeči u přijímaček 2018–2020
- 53. percentil v češtině (622 uchazečů)
- Maturita z češtiny 2024–2026
- 77. percentil (196 maturantů)
- Uchazečů na maturanta
- 3,2
- Očekáváno
- 75. percentil, pásmo 73.–78.
Gymnázium 8leté
v rámci očekávání +0,5 percentilového bodu (± 4,2)
Výsledek mezi ročníky kolísá: stejný směr jen v méně než 2 ze 3 ročníků. Do žebříčku přidané hodnoty ani do indexu kvality ho nepočítáme.
- v rámci očekávání
- očekávaný percentil
- skutečný percentil
Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.
- Uchazeči u přijímaček 2017–2018
- 58. percentil v češtině (422 uchazečů)
- Maturita z češtiny 2025–2026
- 84. percentil (82 maturantů)
- Uchazečů na maturanta
- 5,1
- Očekáváno
- 84. percentil, pásmo 79.–88.
- Matematika
- +2,6 p. b., v rámci očekávání (47 maturantů)
Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.
ČŠI
Inspekční zprávy
Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.
Do 30 minut autem to sem má 157 obcí, ve kterých žije 20 484 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Prostějov (21 min), Přerov (24 min), Šternberk (21 min), Mohelnice (27 min), Litovel (20 min), Lipník nad Bečvou (25 min), Hlubočky (21 min), Velká Bystřice (12 min).
Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz
V okolí
Podobné školy nejblíž
Vzdušnou čarou.
-
Waldorfská střední škola Olomouc s.r.o.
SŠ soukromá Index 480,1 km30/100bodů stačilo (2026)
volné -
SŠ, ZŠ a MŠ prof. V. Vejdovského
SŠ Index 310,7 km38/100bodů stačilo (2026)
mírný převis -
Střední odborná škola Olomouc spol. s r.o.
SŠ soukromá Index ≈ podprůměr0,7 km31/100bodů stačilo (2026)
volné -
SZdŠ a VOŠ zdr. E. Pöttinga a JŠ s PSJZ
SŠ Index 960,8 km51/100bodů stačilo (2026)
těžké -
Obchodní akademie, Olomouc
SŠ Index 861,0 km64/100bodů stačilo (2026)
těžké -
Gymnázium Jana Blahoslava a Střední pedagogická škola, Přerov
Gymnázium Index 861,0 km51/100bodů stačilo (2026)
těžké
Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.