Střední škola · krajská

Gymnázium a obchodní akademie Bučovice

Gymnázium a obchodní akademie Bučovice je krajská střední škola v Bučovicích. Do střední školy chodí 471 žáků z 660 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2026 se na obor Gymnázium hlásilo 107 uchazečů na 30 míst; poslední přijatý měl 63 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 69. percentilu všech maturantů v Česku.

SŠ Gymnázium krajská jídelna
Porovnat s jinou školou
Žáků
471
z 660 povolených · 2025/26
Na přijetí stačilo (2026)
63bodů ze 100
Gymnázium · těžké
Maturita ČJ 2026
69.percentil
úspěšnost 95 %
Poslední inspekce ČŠI
11/2023
1 zpráva za 10 let

Základní údaje

Úplný název
Gymnázium a obchodní akademie Bučovice, příspěvková organizace
Adresa ředitelství
Součkova 500, 685 01 Bučovice
Zřizovatel
Jihomoravský kraj
Web
goabuc.edupage.org
IČO
00559261
RED_IZO
600015637

Místa výuky

  • SŠ: Komenského 211, 685 01 Bučovice
  • SŠ: Součkova 500, 685 01 Bučovice

Dny otevřených dveří a služby

Škola uvádí: DOD: 5.11.2026 15:00-18:00 09.01.2027 9:00-12:00

Stravování
ano
Jazyky
angličtina, francouzština, němčina, ruština, španělština

Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy. Dny otevřených dveří v okolí

Index kvality

Index kvality: čtyřletá gymnázia

Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.

Co znamená: index kvality přidaná hodnota

Jak to počítáme

38/100

průměr

Lepší než 38 % čtyřletých gymnázií. Odhad s nejistotou: 15–58.

  • Výsledky u maturityváha 35 % 55/100

    čeština 72. percentil · angličtina 62. percentil · úspěšnost 98,3 % · 83 maturantů 2024–2026

  • Přidaná hodnotaváha 30 % 20/100

    −2,4 percentilového bodu v češtině oproti očekávání podle uchazečů · po úpravě na velikost vzorku (bez ní −4,3)

  • Zájem uchazečůváha 20 % 73/100

    1,2 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 100 % míst

  • Podmínky výukyváha 15 % 36/100

    kvalifikovaní učitelé 99 % úvazků · 29,4 žáka na třídu

V Česku
185. místo ze všech 297 čtyřletých gymnázií
Jihomoravský kraj
19. místo ze všech 35 v kraji
Skupina
Čtyřletá gymnázia

Další skupiny oborů školy: osmiletá gymnázia: 50 (průměr) · lycea a odborné školy s maturitou: 59 (průměr)

Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu

Kde škola učí

Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).

Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap

Velikost a třídy

Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.

SoučástKapacitaDěti / žáciTřídNa tříduUčitelé (úvazky)Bez kvalifikace
Střední školaIZO 102807647 · 2025/26 660 47171 % kapacity 16 29,4nejvíc 32 36,9 1,4 %

Přijímačky 2026

Obory a kolik bodů stačilo

1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.

Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru

OborMístPřihlášekz toho 1. volbaPřijato Stačilo bodůPrůměr přijatýchObtížnostDřív (stačilo)
Obchodní akademie63-41-M/02 · 4 roky 30 125 39 30 41 53 mírný převis 2024: 36
Obchodní akademie – M63-41-M/02 · 4 roky Přidat do přihlášky 30 106 27 30 31 52 volné
Gymnázium79-41-K/41 · 4 roky Přidat do přihlášky 30 107 42 30 63 75 těžké 2025: 52
2024: 57
Gymnázium (osmileté)79-41-K/81 · 8 roky Přidat do přihlášky 30 92 46 30 49 60 těžké 2025: 47
2024: 59
Vývoj bodů v čase

Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obory s nejvíc přihláškami)

0 25 50 75 100 2024 2025 2026 Gymnázium (osmileté) 2024: 59 Gymnázium (osmileté) 2025: 47 Gymnázium (osmileté) 2026: 49 Gymnázium 2024: 57 Gymnázium 2025: 52 Gymnázium 2026: 63 Obchodní akademie 2024: 36 Obchodní akademie 2025: 41
  • Obchodní akademie
  • Gymnázium
  • Gymnázium (osmileté)

Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.

Zobrazit tabulku
Obor202620252024
Obchodní akademie–4136
Gymnázium635257
Gymnázium (osmileté)494759

Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.

Maturita

Výsledky maturit

Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.

Co znamená: percentil

RokMaturovaloÚspěšnostČeština (percentil)Matematiku voliloMatematika (percentil)
2026jaro + podzim 80 95,1 % 69. 22 % 69.
2025jaro + podzim 80 97,5 % 65. 19 % 54.
2024jaro + podzim 71 97,3 % 60. 16 % –
2023jaro + podzim 71 97,2 % 62. 11 % –
2022jaro + podzim 71 98,6 % 67. 22 % 67.
2021jaro + podzim 69 98,6 % 64. 19 % –
Česko 202682 38792,3 %50.18 %50.

Podle skupin oborů (2026)

  • GYMNÁZIUM 4LETÉ: 27 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 74. percentil
  • GYMNÁZIUM 8LETÉ: 26 maturantů, úspěšnost 96,3 %, čeština 84. percentil
  • SOŠ EKONOMICKÉ: 27 maturantů, úspěšnost 88,9 %, čeština 51. percentil

Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.

Odhad

Přidaná hodnota

Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.

Co znamená: přidaná hodnota percentil

Žebříček přidané hodnoty

Gymnázium 4leté, SOŠ ekonomické

pod očekáváním −4,4 percentilového bodu (± 3,4)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině o 4,4 percentilového bodu hůř, než je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči. Rozdíl je větší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2020–2022
68. percentil v češtině (359 uchazečů)
Maturita z češtiny 2024–2026
60. percentil (156 maturantů)
Uchazečů na maturanta
2,3
Očekáváno
64. percentil, pásmo 60.–67.
Gymnázium 4leté
−4,3 p. b., v rámci očekávání (83 maturantů)
SOŠ ekonomické
−4,4 p. b., v rámci očekávání (73 maturantů)

Gymnázium 8leté

v rámci očekávání +3,0 percentilového bodu (± 5,3)

Výsledek mezi ročníky kolísá: stejný směr jen v méně než 2 ze 3 ročníků. Do žebříčku přidané hodnoty ani do indexu kvality ho nepočítáme.

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2017–2018
47. percentil v češtině (155 uchazečů)
Maturita z češtiny 2025–2026
79. percentil (52 maturantů)
Uchazečů na maturanta
3,0
Očekáváno
76. percentil, pásmo 70.–81.

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.

ČŠI

Inspekční zprávy

Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.

Profil školy na portálu ČŠI

Dojíždění

Odkud se sem dá dojet do 30 minut

Co znamená: dojezd

Do 30 minut autem to sem má 127 obcí, ve kterých žije 8 618 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Vyškov (22 min), Kyjov (29 min), Šlapanice (26 min), Slavkov u Brna (12 min), Rousínov (20 min), Újezd u Brna (25 min), Ivanovice na Hané (28 min), Mokrá-Horákov (27 min).

Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz

V okolí

Podobné školy nejblíž

Vzdušnou čarou.

  1. Střední škola Slavkov – Austerlitz

    Tyršova 479, 684 01 Slavkov u Brna · Střední škola

    SŠ Index 89,0 km

    30/100bodů stačilo (2026)

    volné
  2. Střední škola polytechnická Vyškov

    Brněnská 518/29b, 682 01 Vyškov · Střední škola

    SŠ Index 1313,2 km

    31/100bodů stačilo (2026)

    volné
  3. Gymnázium a střední odborná škola zdravotnická a ekonomická Vyškov

    Tyršova 811/2a, 682 01 Vyškov · Střední škola

    Gymnázium Index 3414,1 km

    52/100bodů stačilo (2026)

    těžké
  4. Mateřská škola, základní škola a střední škola Vyškov

    Sídliště Osvobození 681/55, 682 01 Vyškov · Střední škola

    SŠ 14,9 km

    43žáků · 8,6 na třídu

  5. Střední škola polytechnická Kyjov

    Nádražní 471/48, 697 01 Kyjov · Střední škola

    SŠ Index ≈ podprůměr17,2 km

    29/100bodů stačilo (2026)

    volné
  6. Klvaňovo gymnázium, SZdrŠ a VOŠ zdravotnická Kyjov

    třída Komenského 549/23, 697 01 Kyjov · Střední škola

    Gymnázium Index ≈ průměr17,8 km

    51/100bodů stačilo (2026)

    těžké

Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.