Střední škola · krajská

Obchodní akademie a střední škola polytechnická Veselí nad Moravou

Obchodní akademie a střední škola polytechnická Veselí nad Moravou je krajská střední škola ve Veselí nad Moravou. Do střední školy chodí 504 žáků z 600 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2026 se na obor Pedagogické lyceum hlásilo 126 uchazečů na 30 míst; poslední přijatý měl 50 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 46. percentilu všech maturantů v Česku.

SŠ krajská jídelna
Porovnat s jinou školou
Žáků
504
z 600 povolených · 2025/26
Na přijetí stačilo (2026)
50bodů ze 100
Pedagogické lyceum · těžké
Maturita ČJ 2026
46.percentil
úspěšnost 97 %
Poslední inspekce ČŠI
9/2024
3 zprávy za 10 let

Základní údaje

Úplný název
Obchodní akademie a střední škola polytechnická Veselí nad Moravou, příspěvková organizace
Adresa ředitelství
Kollárova 1669, 698 01 Veselí nad Moravou
Zřizovatel
Jihomoravský kraj
Web
www.oaveseli.cz
IČO
00566438
RED_IZO
600014622

Místa výuky

  • SŠ: Kollárova 1229, 698 01 Veselí nad Moravou
  • SŠ: Kollárova 1660, 698 01 Veselí nad Moravou
  • SŠ: Kollárova 1659, 698 01 Veselí nad Moravou
  • SŠ: Kollárova 1669, 698 01 Veselí nad Moravou

Dny otevřených dveří a služby

Škola uvádí: DOD: st 14.10.2026 od 10:00 do 16:00, pá 6.11.2026, so 7.11.2026, pá 4.12.2026, so 5.12.2026, pá 8.1.2027 a so 9.1.2027. Páteční termíny máme od 14:00 do 17:00 hod. a sobotní od 9:00 do 12:00 hod. U maturitních oborů se koná JPZ. Do učebních oborů se JPZ nekoná, uchazeči budou přijímání dle prospěchu na ZŠ. Nabízíme moderní vybavení včetně nových odborných dílen, příjemnou atmosféru, Wi-Fi pokrytí, vysokou úspěšnost u maturit a závěrečných zkoušek, zahraniční zájezdy, školní akce a turnaje ve sportech. Budova OA je bezbarierová, ve školní jídelně je možnost výběru ze dvou jídel.

Stravování
ano
Jazyky
angličtina, francouzština, němčina

Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy. Dny otevřených dveří v okolí

Index kvality

Index kvality: lycea a odborné školy s maturitou

Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.

Co znamená: index kvality přidaná hodnota

Jak to počítáme

85/100

nadprůměr

Lepší než 85 % lyceí a odborných škol s maturitou. Odhad s nejistotou: 80–91.

  • Výsledky u maturityváha 35 % 81/100

    čeština 45. percentil · angličtina 52. percentil · úspěšnost 98,4 % · 153 maturantů 2024–2026

  • Přidaná hodnotaváha 30 % nezapočteno

    Výsledek se mezi ročníky mění (stejný směr méně než ve 2 ze 3 ročníků), proto se nezapočítává.

  • Zájem uchazečůváha 20 % 82/100

    1,2 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 99 % míst

  • Podmínky výukyváha 15 % 37/100

    kvalifikovaní učitelé 95 % úvazků · 28,0 žáka na třídu

V Česku
113. místo ze všech 770 lyceí a odborných škol s maturitou
Jihomoravský kraj
10. místo ze všech 73 v kraji
Skupina
Lycea a odborné školy s maturitou

Další skupiny oborů školy: nástavbové studium: 62 (průměr)

Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu

Kde škola učí

Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).

Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap

Velikost a třídy

Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.

SoučástKapacitaDěti / žáciTřídNa tříduUčitelé (úvazky)Bez kvalifikace
Střední školaIZO 000837733 · 2025/26 600 50484 % kapacity 18 28,0nejvíc 34 46,1 4,6 %

Přijímačky 2026

Obory a kolik bodů stačilo

1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.

Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru

OborMístPřihlášekz toho 1. volbaPřijato Stačilo bodůPrůměr přijatýchObtížnostDřív (stačilo)
Informační technologie18-20-M/01 · 4 roky Přidat do přihlášky 30 87 29 30 30 55 volné 2025: 41
2024: 44
Provozní technika23-43-L/51 · 2 roky Přidat do přihlášky 30 31 30 30 11 27 volné 2025: 13
2024: 10
Strojní mechanik23-51-H/01 · 3 roky Přidat do přihlášky 24 39 8 11 bez JPZ – 2025: –
2024: –
Obráběč kovů23-56-H/01 · 3 roky Přidat do přihlášky 24 21 2 7 bez JPZ – 2025: –
2024: –
Elektromechanik pro zařízení a přístroje26-52-H/01 · 3 roky Přidat do přihlášky 24 37 10 17 bez JPZ – 2025: –
2024: –
Opravář zemědělských strojů41-55-H/01 · 3 roky Přidat do přihlášky 30 71 41 30 bez JPZ – 2025: –
2024: –
Obchodní akademie63-41-M/02 · 4 roky Přidat do přihlášky 30 130 34 30 41 57 mírný převis 2025: 33
2024: 40
Pedagogické lyceum78-42-M/03 · 4 roky Přidat do přihlášky 30 126 50 30 50 63 těžké 2025: 45
2024: 32
Vývoj bodů v čase

Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obory s nejvíc přihláškami)

0 25 50 75 100 2024 2025 2026 Provozní technika 2024: 10 Provozní technika 2025: 13 Provozní technika 2026: 11 Informační technologie 2024: 44 Informační technologie 2025: 41 Informační technologie 2026: 30 Pedagogické lyceum 2024: 32 Pedagogické lyceum 2025: 45 Pedagogické lyceum 2026: 50 Obchodní akademie 2024: 40 Obchodní akademie 2025: 33 Obchodní akademie 2026: 41
  • Obchodní akademie
  • Pedagogické lyceum
  • Informační technologie
  • Provozní technika

Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.

Zobrazit tabulku
Obor202620252024
Obchodní akademie413340
Pedagogické lyceum504532
Informační technologie304144
Provozní technika111310

Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.

Maturita

Výsledky maturit

Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.

Co znamená: percentil

RokMaturovaloÚspěšnostČeština (percentil)Matematiku voliloMatematika (percentil)
2026jaro + podzim 62 96,9 % 46. 8 % –
2025jaro + podzim 57 96,6 % 36. – –
2024jaro + podzim 68 90,1 % 37. – –
2023jaro + podzim 59 94,9 % 39. – –
2022jaro + podzim 42 86,0 % 32. – –
2021jaro + podzim 59 91,8 % 30. – –
Česko 202682 38792,3 %50.18 %50.

Podle skupin oborů (2026)

  • NÁSTAVBOVÉ STUDIUM TECHNICKÉ: 11 maturantů, úspěšnost 84,6 %, čeština 32. percentil
  • SOŠ EKONOMICKÉ: 20 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 42. percentil
  • SOŠ TECHNICKÉ: 31 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 54. percentil

Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.

Odhad

Přidaná hodnota

Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.

Co znamená: přidaná hodnota percentil

Žebříček přidané hodnoty

SOŠ technické, SOŠ ekonomické

v rámci očekávání +1,3 percentilového bodu (± 4,4)

Výsledek mezi ročníky kolísá: stejný směr jen v méně než 2 ze 3 ročníků. Do žebříčku přidané hodnoty ani do indexu kvality ho nepočítáme.

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2020, 2022
49. percentil v češtině (195 uchazečů)
Maturita z češtiny 2024, 2026
46. percentil (104 maturantů)
Uchazečů na maturanta
1,9
Očekáváno
45. percentil, pásmo 41.–49.
SOŠ ekonomické
−2,5 p. b., v rámci očekávání (43 maturantů)
SOŠ technické
+4,0 p. b., v rámci očekávání (61 maturantů)

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.

ČŠI

Inspekční zprávy

Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.

Profil školy na portálu ČŠI

Dojíždění

Odkud se sem dá dojet do 30 minut

Co znamená: dojezd

Do 30 minut autem to sem má 90 obcí, ve kterých žije 9 055 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Uherské Hradiště (22 min), Kyjov (29 min), Napajedla (30 min), Staré Město (22 min), Kunovice (16 min), Strážnice (14 min), Vracov (18 min), Bzenec (12 min).

Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz

V okolí

Podobné školy nejblíž

Vzdušnou čarou.

  1. Střední škola gastronomie, hotelnictví a lesnictví Bzenec

    Přívoz 735, 696 81 Bzenec · Střední škola

    SŠ Index 316,9 km

    26/100bodů stačilo (2026)

    volné
  2. Střední škola Strážnice

    J. Skácela 890, 696 62 Strážnice · Střední škola

    SŠ Index 477,1 km

    34/100bodů stačilo (2026)

    volné
  3. Veřejnosprávní akademie a střední škola, s.r.o.

    náměstí Svobody 494, 696 62 Strážnice · Střední škola

    SŠ soukromá Index ≈ podprůměr7,2 km

    20/100bodů stačilo (2026)

    volné
  4. Purkyňovo gymnázium, Strážnice

    Masarykova 379, 696 62 Strážnice · Střední škola

    Gymnázium Index 327,4 km

    44/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  5. Soukr.gymnázium, SOŠ a JŠ se SJZ, s.r.o.

    Osvobození 699, 686 04 Kunovice · Střední škola

    Gymnázium soukromá Index 3311,0 km

    36.percentil maturity ČJ

  6. Střední škola letecká s.r.o.

    Na Záhonech 1177, 686 04 Kunovice · Střední škola

    SŠ soukromá Index 9111,7 km

    45/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis

Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.