Střední škola · vyšší odborná škola · krajská

Střední škola a vyšší odborná škola informatiky a financí Brno

Střední škola a vyšší odborná škola informatiky a financí Brno je krajská škola (SŠ a VOŠ) v městské části Brno-Komín. Do střední školy chodí 1 363 žáků z 1 390 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2025 se na obor Logistické a finanční služby – Logistika hlásilo 104 uchazečů na 60 míst; poslední přijatý měl 40 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 40. percentilu všech maturantů v Česku.

SŠVOŠ krajská jídelna
Porovnat s jinou školou
Žáků (SŠ)
1 363
z 1 390 povolených · 2025/26
Na přijetí stačilo (2025)
40bodů ze 100
Logistické a finanční služby – Logistika · mírný převis
Maturita ČJ 2026
40.percentil
úspěšnost 89 %
Poslední inspekce ČŠI
11/2023
2 zprávy za 10 let

Základní údaje

Úplný název
Střední škola a vyšší odborná škola informatiky a financí Brno, příspěvková organizace
Adresa ředitelství
Čichnova 982/23, 624 00 Brno
Zřizovatel
Jihomoravský kraj
Web
www.cichnovabrno.cz
IČO
00380385
RED_IZO
600013782

Místa výuky

  • SŠ: Čichnova 982/23, 624 00 Brno
  • VOŠ: Čichnova 982/23, 624 00 Brno

Dny otevřených dveří a služby

Škola uvádí: DOD: SO 28. 11. 2026, 9. 1. 2027, 23.1.2027 od 9.00 do 15.00 hod. Absolventi naší školy pokračují ve vzdělávání na vysokých školách technického či ekonomického zaměření případně se stávají ceněnými zaměstnanci v oblastech kybernetické bezpečnosti, bezpečnosti dat ve veřejné správě, bankovnictví a pojišťovnictví, logistice, IT a v oblasti informační a zabezpečovací techniky. Studenti mohou získat mezinárodní certifikáty CISCO, ECDL a další certifikáty spolupracujících firem, které jsou ceněny potencionálními zaměstnavateli. Organizujeme odborné přednášky, workshopy, exkurze, účastníme se mezinárodních projektů. Nově mohou studenti pokračovat ve vzdělávání na naší vyšší odborné škole obor Kybernetická bezpečnost pro kritickou infrastrukturu.

Ubytování
ano (domov mládeže / internát)
Stravování
ano
Jazyky
angličtina, francouzština, němčina, ruština

Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy. Dny otevřených dveří v okolí

Index kvality

Index kvality: lycea a odborné školy s maturitou

Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.

Co znamená: index kvality přidaná hodnota

Jak to počítáme

44/100

průměr

Lepší než 44 % lyceí a odborných škol s maturitou. Odhad s nejistotou: 32–58.

  • Výsledky u maturityváha 35 % 60/100

    čeština 40. percentil · angličtina 50. percentil · úspěšnost 92,4 % · 709 maturantů 2024–2026

  • Přidaná hodnotaváha 30 % 36/100

    −2,6 percentilového bodu v češtině oproti očekávání podle uchazečů · po úpravě na velikost vzorku (bez ní −2,8)

  • Zájem uchazečůváha 20 % 37/100

    0,8 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 68 % míst

  • Podmínky výukyváha 15 % 45/100

    kvalifikovaní učitelé 95 % úvazků · 25,2 žáka na třídu

V Česku
431. místo ze všech 770 lyceí a odborných škol s maturitou
Jihomoravský kraj
35. místo ze všech 73 v kraji
Skupina
Lycea a odborné školy s maturitou

Další skupiny oborů školy: nástavbové studium: podprůměr (orientačně)

Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu

Kde škola učí

Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).

Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap

Velikost a třídy

Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.

SoučástKapacitaDěti / žáciTřídNa tříduUčitelé (úvazky)Bez kvalifikace
Střední školaIZO 000380385 · 2025/26 1 390 1 36398 % kapacity 54 25,2nejvíc 34 119,9 5,0 %
Vyšší odborná školaIZO 250014751 90 – – – – –

Přijímačky 2026

Obory a kolik bodů stačilo

1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.

Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru

OborMístPřihlášekz toho 1. volbaPřijato Stačilo bodůPrůměr přijatýchObtížnostDřív (stačilo)
Informační technologie18-20-M/01 · 4 roky Přidat do přihlášky 60 211 53 56 31 62 volné 2025: 56
2024: 43
Informační technologie – Kybernetická bezpečnost18-20-M/01 · 4 roky Přidat do přihlášky 60 150 75 60 37 66 mírný převis 2025: 60
2024: 53
Mechanik elektrotechnik – Informační a zabezpečovací technika a 26-52-H/01 Elektromechanik pro zařízení a přístroje26-41-L/01 jen 2. kolo
Mechanik elektrotechnik – Informační a zabezpečovací technika, 26-52-H/01 Elektromechanik pro zařízení a přístroje26-41-L/01 · 4 roky Přidat do přihlášky 30 81 26 30 24 46 volné
Mechanik elektrotechnik – Informační a zabezpečovací technika, 26-52H/01 Elektromechanik26-41-L/01 · 4 roky 30 78 25 30 32 55 volné
Mechanik elektrotechnik – Informační a zebazpečovací technika + Elektromechanik pro zařízení a přístroje26-41-L/01 · 4 roky 30 96 22 25 38 53 mírný převis
Mechanik elektrotechnik26-41-L/51 jen 2. kolo
Mechanik elektrotechnik – Zařízení sdělovací techniky26-41-L/51 · 2 roky Přidat do přihlášky 15 34 22 15 28 38 volné 2025: 31
2024: 39
Elektromechanik pro zařízení a přístroje – Elektromechanik26-52-H/01 · 3 roky 15 22 3 8 bez JPZ –
Spojový mechanik – Inteligentní sítě a zařízení26-59-H/01 · 3 roky Přidat do přihlášky 12 44 11 11 bez JPZ – 2025: –
2024: –
Logistické a finanční služby37-42-L/51 jen 2. kolo
Logistické a finanční služby37-42-L/51 · 2 roky Přidat do přihlášky 15 10 8 7 24 37 volné 2025: –
2024: –
Logistické a finanční služby – Logistika37-42-M/01 · 4 roky 60 104 27 14 40 54 mírný převis 2025: 40
2024: 26
Logistické a finanční služby – Logsitika37-42-M/01 · 4 roky Přidat do přihlášky 60 90 18 21 33 50 volné
Manipulant poštovního provozu a přepravy37-51-H/01 jen 2. kolo
Manipulant poštovního provozu a přepravy – Logistika a přeprava37-51-H/01 · 3 roky Přidat do přihlášky 12 25 5 11 bez JPZ – 2025: –
2024: –
Ekonomika a podnikání – Bankovnictví a pojišťovnictví63-41-M/01 · 4 roky Přidat do přihlášky 60 153 35 60 27 50 volné 2025: 31
2024: 33
Ekonomika a podnikání – Bezpečnost dat63-41-M/01 · 4 roky Přidat do přihlášky 30 54 9 14 23 45 volné 2025: 35
2024: 33
Ekonomika a podnikání – Management kybernetické bezpečnosti63-41-M/01 · 4 roky 30 10 9 9 bez JPZ –
Technické lyceum78-42-M/01 · 4 roky Přidat do přihlášky 30 48 10 12 40 63 mírný převis 2025: –
Technické lyceum78-42-M/01 · 4 roky 30 50 6 3 málo dat – 2025: –
2024: –
Vývoj bodů v čase

Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obory s nejvíc přihláškami)

0 25 50 75 100 2024 2025 2026 Ekonomika a podnikání – Bezpečnost dat 2024: 33 Ekonomika a podnikání – Bezpečnost dat 2025: 35 Ekonomika a podnikání – Bezpečnost dat 2026: 23 Logistické a finanční služby – Logistika 2024: 26 Logistické a finanční služby – Logistika 2025: 40 Informační technologie – Kybernetická bezpečnost 2024: 53 Informační technologie – Kybernetická bezpečnost 2025: 60 Informační technologie – Kybernetická bezpečnost 2026: 37 Ekonomika a podnikání – Bankovnictví a pojišťovnictví 2024: 33 Ekonomika a podnikání – Bankovnictví a pojišťovnictví 2025: 31 Ekonomika a podnikání – Bankovnictví a pojišťovnictví 2026: 27 Informační technologie 2024: 43 Informační technologie 2025: 56 Informační technologie 2026: 31
  • Informační technologie
  • Ekonomika a podnikání – Bankovnictví a pojišťovnictví
  • Informační technologie – Kybernetická bezpečnost
  • Logistické a finanční služby – Logistika
  • Ekonomika a podnikání – Bezpečnost dat

Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.

Zobrazit tabulku
Obor202620252024
Informační technologie315643
Ekonomika a podnikání – Bankovnictví a pojišťovnictví273133
Informační technologie – Kybernetická bezpečnost376053
Logistické a finanční služby – Logistika–4026
Ekonomika a podnikání – Bezpečnost dat233533

Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.

Maturita

Výsledky maturit

Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.

Co znamená: percentil

RokMaturovaloÚspěšnostČeština (percentil)Matematiku voliloMatematika (percentil)
2026jaro + podzim 277 88,7 % 40. 12 % 35.
2025jaro + podzim 278 92,9 % 40. 7 % 34.
2024jaro + podzim 207 92,9 % 37. 8 % 26.
2023jaro + podzim 169 91,4 % 37. 8 % –
2022jaro + podzim 184 93,7 % 38. 9 % 33.
2021jaro + podzim 180 94,7 % 38. 8 % –
Česko 202682 38792,3 %50.18 %50.

Podle skupin oborů (2026)

  • SOŠ HOTELOVÉ A PODNIKATELSKÉ: 68 maturantů, úspěšnost 87,3 %, čeština 34. percentil
  • SOŠ TECHNICKÉ: 124 maturantů, úspěšnost 96,1 %, čeština 48. percentil
  • SOŠ TECHNOLOGICKÉ: 46 maturantů, úspěšnost 93,5 %, čeština 35. percentil
  • SOU TECHNICKÉ: 22 maturantů, úspěšnost 69,0 %, čeština 39. percentil

Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.

Odhad

Přidaná hodnota

Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.

Co znamená: přidaná hodnota percentil

Žebříček přidané hodnoty

SOŠ technické, SOŠ hotelové a podnikatelské, SOŠ technologické, SOU technické (maturitní obory)

pod očekáváním −2,7 percentilového bodu (± 1,7)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině o 2,7 percentilového bodu hůř, než je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči. Rozdíl je větší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2020–2022
47. percentil v češtině (1 337 uchazečů)
Maturita z češtiny 2024–2026
40. percentil (709 maturantů)
Uchazečů na maturanta
1,9
Očekáváno
43. percentil, pásmo 41.–45.
SOŠ hotelové a podnikatelské
−9,2 p. b., pod očekáváním (166 maturantů)
SOŠ technické
+0,7 p. b., v rámci očekávání (360 maturantů)
SOŠ technologické
−2,1 p. b., v rámci očekávání (123 maturantů)
SOU technické (maturitní obory)
−6,8 p. b., pod očekáváním (60 maturantů)

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.

ČŠI

Inspekční zprávy

Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.

Profil školy na portálu ČŠI

Dojíždění

Odkud se sem dá dojet do 30 minut

Co znamená: dojezd

Do 30 minut autem to sem má 161 obcí, ve kterých žije 34 328 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Blansko (28 min), Kuřim (15 min), Tišnov (26 min), Šlapanice (17 min), Slavkov u Brna (24 min), Rosice (20 min), Hustopeče (29 min), Pohořelice (28 min).

Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz

V okolí

Podobné školy nejblíž

Vzdušnou čarou.

  1. EUROPEAN COLLEGE, vyšší odborná škola Brno, s.r.o.

    Královopolská 3052/139, 612 00 Brno · Vyšší odborná škola

    VOŠ soukromá 1,6 km

    2 742povolená kapacita

  2. Vyšší odborná škola EDUCARI - Brno, s.r.o.

    Kolejní 2906/4, 612 00 Brno · Vyšší odborná škola

    VOŠ soukromá 2,1 km

    615povolená kapacita

  3. Střední zdravot.škola a VOŠ zdravotnická

    Lipová 232/18, 602 00 Brno · Vyšší odborná škola

    VOŠ 2,5 km

    490povolená kapacita

  4. Obchodní akademie a vyšší odborná škola Brno, Kotlářská

    Kotlářská 263/9, 602 00 Brno · Vyšší odborná škola

    VOŠ 2,7 km

    755povolená kapacita

  5. Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola Brno, Sokolská

    Sokolská 366/1, 602 00 Brno · Vyšší odborná škola

    VOŠ 3,0 km

    180povolená kapacita

  6. Vyšší odborná škola zdravotnická Brno

    Kounicova 684/16, 602 00 Brno · Vyšší odborná škola

    VOŠ 3,2 km

    900povolená kapacita

Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.