Mateřská škola · střední škola · církevní

Cyrilometodějské gymnázium, SPedŠ a MŠ Brno

Cyrilometodějské gymnázium, SPedŠ a MŠ Brno je církevní škola (MŠ a SŠ) v městské části Brno-střed. Do střední školy chodí 538 žáků z 540 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2026 se na obor Pedagogické lyceum hlásilo 160 uchazečů na 29 míst; poslední přijatý měl 70 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 75. percentilu všech maturantů v Česku.

MŠSŠ Gymnázium církevní školní družina
Porovnat s jinou školou
Žáků (SŠ)
538
z 540 povolených · 2025/26
Na přijetí stačilo (2026)
70bodů ze 100
Pedagogické lyceum · velmi těžké
Maturita ČJ 2026
75.percentil
úspěšnost 100 %
Poslední inspekce ČŠI
1/2020
1 zpráva za 10 let

Základní údaje

Úplný název
Cyrilometodějské gymnázium, střední pedagogická škola a mateřská škola Brno, školská právnická osoba
Adresa ředitelství
Lerchova 343/63, 602 00 Brno
Zřizovatel
Česká provincie kongregace sester sv. Cyrila a Metoděje
Web
www.cmgp.cz
IČO
64329984
RED_IZO
600013740

Místa výuky

  • MŠ: Lerchova 343/63, 602 00 Brno
  • SŠ: Lerchova 344/65, 602 00 Brno
  • SŠ: Lerchova 343/63, 602 00 Brno

Dny otevřených dveří a služby

Škola uvádí: DOD: 2.12.2026 a 27.1.2027 od 13:00 do 17:00 hodin.

Stravování
ano
Jazyky
angličtina, francouzština, latina, němčina, španělština

Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy. Dny otevřených dveří v okolí

Index kvality

Index kvality: lycea a odborné školy s maturitou

Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.

Co znamená: index kvality přidaná hodnota

Jak to počítáme

100/100

špička

Lepší než 100 % lyceí a odborných škol s maturitou. Odhad s nejistotou: 99–100.

  • Výsledky u maturityváha 35 % 97/100

    čeština 72. percentil · angličtina 57. percentil · úspěšnost 100,0 % · 181 maturantů 2024–2026

  • Přidaná hodnotaváha 30 % 93/100

    +7,3 percentilového bodu v češtině oproti očekávání podle uchazečů · po úpravě na velikost vzorku (bez ní +8,4)

  • Zájem uchazečůváha 20 % 98/100

    2,5 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 100 % míst

  • Podmínky výukyváha 15 % 53/100

    kvalifikovaní učitelé 100 % úvazků · 29,9 žáka na třídu

V Česku
3. místo ze všech 770 lyceí a odborných škol s maturitou
Jihomoravský kraj
1. místo ze všech 73 v kraji
Skupina
Lycea a odborné školy s maturitou

Další skupiny oborů školy: osmiletá gymnázia: 65 (průměr)

Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu

Kde škola učí

Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).

Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap

Velikost a třídy

Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.

SoučástKapacitaDěti / žáciTřídNa tříduUčitelé (úvazky)Bez kvalifikace
Mateřská školaIZO 250011743 50 – – – – –
Střední školaIZO 110012461 · 2025/26 540 538100 % kapacity 18 29,9nejvíc 32 45,6 0,0 %

Přijímačky 2026

Obory a kolik bodů stačilo

1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.

Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru

OborMístPřihlášekz toho 1. volbaPřijato Stačilo bodůPrůměr přijatýchObtížnostDřív (stačilo)
Předškolní a mimoškolní pedagogika75-31-M/01 · 4 roky · školné 8 000 Kč/rok Přidat do přihlášky 30 90 56 30 54 70 těžké 2025: 57
2024: –
Předškolní a mimoškolní pedagogika – délka studia dva roky75-31-M/01 · 4 roky · školné 8 000 Kč/rok Přidat do přihlášky 25 36 32 25 bez JPZ –
Předškolní a mimoškolní pedagogika – zkrácené večerní studium, délka studia dva roky75-31-M/01 · 4 roky · školné 8 000 Kč/rok 25 50 43 25 bez JPZ –
Pedagogické lyceum78-42-M/03 · 4 roky · školné 8 000 Kč/rok Přidat do přihlášky 29 160 77 29 70 81 velmi těžké 2025: 59
2024: 77
Gymnázium (osmileté)79-41-K/81 · 8 roky · školné 8 000 Kč/rok Přidat do přihlášky 30 246 102 30 67 77 velmi těžké 2025: 59
2024: 70
Vývoj bodů v čase

Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obory s nejvíc přihláškami)

0 25 50 75 100 2024 2025 2026 Předškolní a mimoškolní pedagogika 2025: 57 Předškolní a mimoškolní pedagogika 2026: 54 Pedagogické lyceum 2024: 77 Pedagogické lyceum 2025: 59 Pedagogické lyceum 2026: 70 Gymnázium (osmileté) 2024: 70 Gymnázium (osmileté) 2025: 59 Gymnázium (osmileté) 2026: 67
  • Gymnázium (osmileté)
  • Pedagogické lyceum
  • Předškolní a mimoškolní pedagogika

Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.

Zobrazit tabulku
Obor202620252024
Gymnázium (osmileté)675970
Pedagogické lyceum705977
Předškolní a mimoškolní pedagogika5457–

Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.

Maturita

Výsledky maturit

Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.

Co znamená: percentil

RokMaturovaloÚspěšnostČeština (percentil)Matematiku voliloMatematika (percentil)
2026jaro + podzim 92 100,0 % 75. 19 % 43.
2025jaro + podzim 92 100,0 % 76. 9 % –
2024jaro + podzim 87 100,0 % 78. 17 % 49.
2023jaro + podzim 90 100,0 % 74. 11 % –
2022jaro + podzim 90 97,8 % 69. 18 % 32.
2021jaro + podzim 92 100,0 % 74. 32 % 48.
Česko 202682 38792,3 %50.18 %50.

Podle skupin oborů (2026)

  • GYMNÁZIUM 8LETÉ: 31 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 81. percentil
  • LYCEUM: 29 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 79. percentil
  • SOŠ PEDAGOGICKÉ A HUMANITNÍ: 32 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 64. percentil

Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.

Odhad

Přidaná hodnota

Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.

Co znamená: přidaná hodnota percentil

Žebříček přidané hodnoty

SOŠ pedagogické a humanitní, lyceum

nad očekáváním +8,4 percentilového bodu (± 3,2)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině o 8,4 percentilového bodu lépe, než je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči. Rozdíl je větší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2020–2022
66. percentil v češtině (704 uchazečů)
Maturita z češtiny 2024–2026
73. percentil (181 maturantů)
Uchazečů na maturanta
3,9
Očekáváno
64. percentil, pásmo 61.–67.
Lyceum
+8,9 p. b., nad očekáváním (89 maturantů)
SOŠ pedagogické a humanitní
+7,8 p. b., nad očekáváním (92 maturantů)

Gymnázium 8leté

v rámci očekávání −3,5 percentilového bodu (± 4,8)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2017–2018
63. percentil v češtině (322 uchazečů)
Maturita z češtiny 2025–2026
81. percentil (62 maturantů)
Uchazečů na maturanta
5,2
Očekáváno
85. percentil, pásmo 80.–90.

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.

ČŠI

Inspekční zprávy

Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.

Profil školy na portálu ČŠI

Dojíždění

Odkud se sem dá dojet do 30 minut

Co znamená: dojezd

Do 30 minut autem to sem má 161 obcí, ve kterých žije 34 328 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Blansko (28 min), Kuřim (15 min), Tišnov (26 min), Šlapanice (17 min), Slavkov u Brna (24 min), Rosice (20 min), Hustopeče (29 min), Pohořelice (28 min).

Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz

V okolí

Podobné školy nejblíž

Vzdušnou čarou.

  1. Biskupské gymnázium Brno a mateřská škola

    Barvičova 666/85, 602 00 Brno · Střední škola

    Gymnázium církevní Index 850,6 km

    68/100bodů stačilo (2026)

    velmi těžké
  2. Střední zdravot.škola a VOŠ zdravotnická

    Lipová 232/18, 602 00 Brno · Střední škola

    SŠ Index 950,7 km

    58/100bodů stačilo (2026)

    těžké
  3. Gymnázium Matyáše Lercha, Brno

    Žižkova 980/55, 616 00 Brno · Střední škola

    Gymnázium Index 900,9 km

    79/100bodů stačilo (2026)

    velmi těžké
  4. TRIVIS - Střední škola veřejnoprávní Brno, s.r.o.

    Veveří 331/95, 602 00 Brno · Střední škola

    SŠ soukromá Index 631,0 km

    43/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  5. Integrovaná střední škola automobilní Brno

    Dunajevského 1996/1, 616 00 Brno · Střední škola

    SŠ Index 551,1 km

    47/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  6. Obchodní akademie a vyšší odborná škola Brno, Kotlářská

    Kotlářská 263/9, 602 00 Brno · Střední škola

    SŠ Index 921,2 km

    61/100bodů stačilo (2026)

    těžké

Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.