Střední škola · krajská
Gymnázium Brno, Křenová
Gymnázium Brno, Křenová je krajská střední škola v městské části Brno-střed. Do střední školy chodí 614 žáků z 640 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2026 se na obor Gymnázium hlásilo 383 uchazečů na 120 míst; poslední přijatý měl 77 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 79. percentilu všech maturantů v Česku.
Oblíbené školy si pamatuje jen tento prohlížeč. Najdete je v Oblíbených, v nástroji Sestav přihlášku a v Porovnání škol.
- Žáků
- 614
- z 640 povolených · 2025/26
- Na přijetí stačilo (2026)
- 77bodů ze 100
- Gymnázium · velmi těžké
- Maturita ČJ 2026
- 79.percentil
- úspěšnost 100 %
- Poslední inspekce ČŠI
- 12/2021
- 1 zpráva za 10 let
Základní údaje
- Úplný název
- Gymnázium Brno, Křenová, příspěvková organizace
- Adresa ředitelství
- Křenová 304/36, 602 00 Brno
- Zřizovatel
- Jihomoravský kraj
- Web
- www.gymkren.cz
- IČO
- 00558991
- RED_IZO
- 600013464
Místa výuky
- SŠ: Cyrilská 352/4, 602 00 Brno
- SŠ: Křenová 304/36, 602 00 Brno
- SŠ: Cyrilská 355/8, 602 00 Brno
Dny otevřených dveří a služby
Termín DOD bude upřesněn během září 2026. Ročníková strategie studentů (viz web školy), studentský parlament, pěvecký sbor, studentský časopis, zapojení do DofE, příprava na mezinárodně uznávané zkoušky z němčiny (DSD II) a angličtiny (FCE), podpora prací SOČ, zahraniční exkurze do Německa, Velké Británie, Španělska a Rakouska, odborné učebny (Bi, Z, F, ČJL, Ch), stravování ve školní jídelně + školní bufet. Více informací na webových stránkách školy.
- Stravování
- ano
- Jazyky
- angličtina, francouzština, němčina, ruština, španělština
Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy.
Index kvality
Index kvality: čtyřletá gymnázia
Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.
Co znamená: index kvality přidaná hodnota
97/100
Lepší než 97 % čtyřletých gymnázií. Odhad s nejistotou: 95–99.
-
Výsledky u maturityváha 35 % 82/100
čeština 79. percentil · angličtina 75. percentil · úspěšnost 100,0 % · 313 maturantů 2024–2026
-
Přidaná hodnotaváha 30 %, nezapočteno nelze změřit
U velmi výběrových škol nelze spolehlivě změřit: přijatí mají v průměru 97. percentil, a maturita z češtiny má strop, takže očekávaný výsledek nejde výrazně překročit. Váhy ostatních pilířů se přepočítaly.
-
Zájem uchazečůváha 20 % 91/100
2,0 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 100 % míst
-
Podmínky výukyváha 15 % 47/100
kvalifikovaní učitelé 100 % úvazků · 30,7 žáka na třídu
- V Česku
- 8. místo ze všech 297 čtyřletých gymnázií
- Jihomoravský kraj
- 1. místo ze všech 35 v kraji
- Skupina
- Čtyřletá gymnázia
Další skupiny oborů školy: šestiletá gymnázia: 93 (špička)
Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu
Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).
Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap
Velikost a třídy
Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.
| Součást | Kapacita | Děti / žáci | Tříd | Na třídu | Učitelé (úvazky) | Bez kvalifikace |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Střední školaIZO 000558991 · 2025/26 | 640 | 61496 % kapacity | 20 | 30,7nejvíc 32 | 51,1 | 0,0 % |
Přijímačky 2026
Obory a kolik bodů stačilo
1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.
Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru
| Obor | Míst | Přihlášek | z toho 1. volba | Přijato | Stačilo bodů | Průměr přijatých | Obtížnost | Dřív (stačilo) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gymnázium79-41-K/41 · 4 roky Přidat do přihlášky | 120 | 383 | 205 | 120 | 77 | 87 | velmi těžké | 2025: 74 2024: 85 |
| Gymnázium (šestileté)79-41-K/61 · 6 roky Přidat do přihlášky | 30 | 535 | 187 | 30 | 66 | 77 | velmi těžké | 2025: 59 2024: 64 |
Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obory s nejvíc přihláškami)
- Gymnázium (šestileté)
- Gymnázium
Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.
Zobrazit tabulku
| Obor | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Gymnázium (šestileté) | 66 | 59 | 64 |
| Gymnázium | 77 | 74 | 85 |
Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.
Maturita
Výsledky maturit
Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.
Co znamená: percentil
| Rok | Maturovalo | Úspěšnost | Čeština (percentil) | Matematiku volilo | Matematika (percentil) |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026jaro + podzim | 151 | 100,0 % | 79. | 41 % | 56. |
| 2025jaro + podzim | 124 | 100,0 % | 84. | 46 % | 64. |
| 2024jaro + podzim | 128 | 100,0 % | 79. | 38 % | 54. |
| 2023jaro + podzim | 154 | 99,4 % | 78. | 41 % | 56. |
| 2022jaro + podzim | 158 | 99,4 % | 76. | 39 % | 56. |
| 2021jaro + podzim | 128 | 100,0 % | 80. | 35 % | 66. |
| Česko 2026 | 82 387 | 92,3 % | 50. | 18 % | 50. |
Podle skupin oborů (2026)
- GYMNÁZIUM 4LETÉ: 122 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 77. percentil
- GYMNÁZIUM 6LETÉ: 29 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 85. percentil
Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.
Odhad
Přidaná hodnota
Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.
Co znamená: přidaná hodnota percentil
Gymnázium 4leté
pod očekáváním −2,5 percentilového bodu (± 2,3)
- v rámci očekávání
- očekávaný percentil
- skutečný percentil
Maturanti dopadli v češtině o 2,5 percentilového bodu hůř, než je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči. Rozdíl je větší než nejistota odhadu.
- Uchazeči u přijímaček 2020–2022
- 83. percentil v češtině (1 000 uchazečů)
- Maturita z češtiny 2024–2026
- 80. percentil (313 maturantů)
- Uchazečů na maturanta
- 3,2
- Očekáváno
- 82. percentil, pásmo 80.–84.
Gymnázium 6leté
v rámci očekávání +0,1 percentilového bodu (± 4,1)
- v rámci očekávání
- očekávaný percentil
- skutečný percentil
Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.
- Uchazeči u přijímaček 2018–2020
- 54. percentil v češtině (1 001 uchazečů)
- Maturita z češtiny 2024–2026
- 84. percentil (90 maturantů)
- Uchazečů na maturanta
- 11,1
- Očekáváno
- 84. percentil, pásmo 80.–88.
Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.
ČŠI
Inspekční zprávy
Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.
Do 30 minut autem to sem má 161 obcí, ve kterých žije 34 328 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Blansko (28 min), Kuřim (15 min), Tišnov (26 min), Šlapanice (17 min), Slavkov u Brna (24 min), Rosice (20 min), Hustopeče (29 min), Pohořelice (28 min).
Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz
V okolí
Podobné školy nejblíž
Vzdušnou čarou.
-
Střední škola Brno, Charbulova
SŠ Index 340,7 km41/100bodů stačilo (2026)
mírný převis -
Střední odborná škola EDUCAnet Brno
Gymnázium soukromá Index 710,7 km33/100bodů stačilo (2026)
volné -
Akademie ped., soc. a hot. - SOŠ, s.r.o.
SŠ soukromá Index 70,8 km21/100bodů stačilo (2026)
volné -
Střední škola a Vyšší odborná škola tradičních řemesel s.r.o.
SŠ soukromá Index 361,0 km37/100bodů stačilo (2026)
mírný převis -
Gymnázium Brno, třída Kapitána Jaroše
Gymnázium Index 941,1 km66/100bodů stačilo (2026)
velmi těžké -
Střední škola umění a designu a vyšší odborná škola Brno
SŠ Index 971,1 km53.percentil maturity ČJ
Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.