Střední škola · krajská

Obchodní akademie a Střední odborná škola cestovního ruchu Choceň

Obchodní akademie a Střední odborná škola cestovního ruchu Choceň je krajská střední škola v Chocni. Do střední školy chodí 625 žáků z 660 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2026 se na obor Cestovní ruch hlásilo 190 uchazečů na 30 míst; poslední přijatý měl 50 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 42. percentilu všech maturantů v Česku.

SŠ krajská jídelna
Porovnat s jinou školou
Žáků
625
z 660 povolených · 2025/26
Na přijetí stačilo (2026)
50bodů ze 100
Cestovní ruch · těžké
Maturita ČJ 2026
42.percentil
úspěšnost 93 %
Poslední inspekce ČŠI
3/2019
1 zpráva za 10 let

Základní údaje

Úplný název
Obchodní akademie a Střední odborná škola cestovního ruchu Choceň
Adresa ředitelství
T. G. Masaryka 1000, 565 01 Choceň
Zřizovatel
Pardubický kraj
Web
www.oa-chocen.cz
IČO
49314661
RED_IZO
600013031

Místa výuky

  • SŠ: Bj. Krawce 1883, 565 01 Choceň
  • SŠ: náměstí Tyršovo 220, 565 01 Choceň
  • SŠ: Vysokomýtská 1206, 565 01 Choceň
  • SŠ: T. G. Masaryka 1000, 565 01 Choceň

Dny otevřených dveří a služby

Škola uvádí: DOD:20.11.2026 (13:30-17:00), 21.11.2026 (9:00-12:00), 15.1.2027 (13:30-17:00), 16.1.2027 (9:00-12:00). Cena oběda 45,- Kč, snídaně se svačinou 30,- Kč, večeře 45,- Kč. Velmi dobré vlakové a autobusové spojení. Vlastní školní jídelna a domov mládeže. Maturitní obory s rozšířenou výukou cizích jazyků. Autorizované centrum zkoušek Cambridge P.A.R.K. Státní zkoušky z psaní a úpravy textu na PC, osvědčení ECDL. Spolupráce s JA Czech, program DofE. Učební obory s možností absolvovat barmanský, baristický a carwingový kurz v základní nebo vyšší úrovni.

Ubytování
ano (domov mládeže / internát)
Stravování
ano
Jazyky
angličtina, francouzština, němčina, ruština, španělština

Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy. Dny otevřených dveří v okolí

Index kvality

Index kvality: lycea a odborné školy s maturitou

Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.

Co znamená: index kvality přidaná hodnota

Jak to počítáme

70/100

nadprůměr

Lepší než 70 % lyceí a odborných škol s maturitou. Odhad s nejistotou: 54–82.

  • Výsledky u maturityváha 35 % 63/100

    čeština 44. percentil · angličtina 46. percentil · úspěšnost 93,1 % · 320 maturantů 2024–2026

  • Přidaná hodnotaváha 30 % 48/100

    −1,9 percentilového bodu v češtině oproti očekávání podle uchazečů · po úpravě na velikost vzorku (bez ní −2,0)

  • Zájem uchazečůváha 20 % 92/100

    1,4 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 100 % míst

  • Podmínky výukyváha 15 % 38/100

    kvalifikovaní učitelé 96 % úvazků · 28,4 žáka na třídu

V Česku
234. místo ze všech 770 lyceí a odborných škol s maturitou
Pardubický kraj
15. místo ze všech 46 v kraji
Skupina
Lycea a odborné školy s maturitou

Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu

Kde škola učí

Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).

Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap

Velikost a třídy

Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.

SoučástKapacitaDěti / žáciTřídNa tříduUčitelé (úvazky)Bez kvalifikace
Střední školaIZO 049314661 · 2025/26 660 62595 % kapacity 22 28,4nejvíc 34 51,4 3,9 %

Přijímačky 2026

Obory a kolik bodů stačilo

1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.

Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru

OborMístPřihlášekz toho 1. volbaPřijato Stačilo bodůPrůměr přijatýchObtížnostDřív (stačilo)
Cukrář29-54-H/01 · 3 roky Přidat do přihlášky 30 84 21 29 bez JPZ – 2025: –
2024: –
Obchodní akademie63-41-M/02 · 4 roky Přidat do přihlášky 60 270 93 60 47 60 mírný převis 2025: 47
2024: 46
Cestovní ruch65-42-M/02 · 4 roky Přidat do přihlášky 30 190 61 30 50 61 těžké 2025: 47
2024: 49
Kuchař - číšník65-51-H/01 · 3 roky Přidat do přihlášky 30 45 13 20 bez JPZ – 2025: –
2024: –
Prodavač66-51-H/01 · 3 roky 30 12 1 2 bez JPZ – 2024: –
Prodavač – Prodej a výroba lahůdek66-51-H/01 · 3 roky 30 11 2 2 bez JPZ –
Prodavač – Výroba a prodej lahůdek66-51-H/01 jen 2. kolo
Veřejnosprávní činnost68-43-M/01 · 4 roky Přidat do přihlášky 30 103 26 30 39 53 mírný převis 2025: 38
2024: 37
Vývoj bodů v čase

Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obory s nejvíc přihláškami)

0 25 50 75 100 2024 2025 2026 Veřejnosprávní činnost 2024: 37 Veřejnosprávní činnost 2025: 38 Veřejnosprávní činnost 2026: 39 Cestovní ruch 2024: 49 Cestovní ruch 2025: 47 Cestovní ruch 2026: 50 Obchodní akademie 2024: 46 Obchodní akademie 2025: 47 Obchodní akademie 2026: 47
  • Obchodní akademie
  • Cestovní ruch
  • Veřejnosprávní činnost

Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.

Zobrazit tabulku
Obor202620252024
Obchodní akademie474746
Cestovní ruch504749
Veřejnosprávní činnost393837

Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.

Maturita

Výsledky maturit

Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.

Co znamená: percentil

RokMaturovaloÚspěšnostČeština (percentil)Matematiku voliloMatematika (percentil)
2026jaro + podzim 119 93,4 % 42. 4 % –
2025jaro + podzim 98 91,9 % 41. – –
2024jaro + podzim 103 94,3 % 52. 5 % –
2023jaro + podzim 106 94,4 % 44. 7 % –
2022jaro + podzim 99 96,1 % 45. – –
2021jaro + podzim 108 99,1 % 40. – –
Česko 202682 38792,3 %50.18 %50.

Podle skupin oborů (2026)

  • SOŠ EKONOMICKÉ: 58 maturantů, úspěšnost 88,3 %, čeština 44. percentil
  • SOŠ HOTELOVÉ A PODNIKATELSKÉ: 30 maturantů, úspěšnost 96,7 %, čeština 44. percentil
  • SOŠ PEDAGOGICKÉ A HUMANITNÍ: 31 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 37. percentil

Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.

Odhad

Přidaná hodnota

Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.

Co znamená: přidaná hodnota percentil

Žebříček přidané hodnoty

SOŠ ekonomické, SOŠ hotelové a podnikatelské, SOŠ pedagogické a humanitní

v rámci očekávání −2,0 percentilového bodu (± 2,4)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2020–2022
50. percentil v češtině (816 uchazečů)
Maturita z češtiny 2024–2026
45. percentil (320 maturantů)
Uchazečů na maturanta
2,6
Očekáváno
47. percentil, pásmo 45.–49.
SOŠ ekonomické
−2,5 p. b., v rámci očekávání (159 maturantů)
SOŠ hotelové a podnikatelské
−1,1 p. b., v rámci očekávání (81 maturantů)
SOŠ pedagogické a humanitní
−2,0 p. b., v rámci očekávání (80 maturantů)

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.

ČŠI

Inspekční zprávy

Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.

Profil školy na portálu ČŠI

Dojíždění

Odkud se sem dá dojet do 30 minut

Co znamená: dojezd

Do 30 minut autem to sem má 129 obcí, ve kterých žije 7 606 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Ústí nad Orlicí (22 min), Vysoké Mýto (14 min), Litomyšl (24 min), Holice (28 min), Letohrad (29 min), Kostelec nad Orlicí (23 min), Žamberk (26 min), Vamberk (26 min).

Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz

V okolí

Podobné školy nejblíž

Vzdušnou čarou.

  1. Střední škola stavební Vysoké Mýto

    Kpt. Poplera 619, 566 01 Vysoké Mýto · Střední škola

    SŠ Index 816,5 km

    40/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  2. Gymnázium Vysoké Mýto

    nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto · Střední škola

    Gymnázium Index ≈ nadprůměr7,3 km

    36/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  3. Střední škola podnikání Vysoké Mýto, s.r.o.

    Gen. Závady 118, 566 01 Vysoké Mýto · Střední škola

    SŠ soukromá Index 947,3 km

    50/100bodů stačilo (2026)

    těžké
  4. Střední škola technická Vysoké Mýto

    Mládežnická 380, 566 01 Vysoké Mýto · Střední škola

    SŠ Index 17,7 km

    25/100bodů stačilo (2026)

    volné
  5. Základní škola a Praktická škola SVÍTÁNÍ

    Plk. B. Kohouta 914, 566 01 Vysoké Mýto · Střední škola

    SŠ soukromá 8,1 km

    25žáků · 8,3 na třídu

  6. Střední škola uměleckoprůmyslová Ústí nad Orlicí

    Zahradní 541, 562 01 Ústí nad Orlicí · Střední škola

    SŠ Index 3612,3 km

    30/100bodů stačilo (2026)

    volné

Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.