Střední škola · krajská

SPŠ a SOŠ

SPŠ a SOŠ je krajská střední škola v Dvoru Králové nad Labem. Do střední školy chodí 634 žáků z 750 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2026 se na obor Aplikovaná chemie – Forenzní analýza, Výroba a zpracování polymerů, Farmaceutický asistent hlásilo 63 uchazečů na 30 míst; poslední přijatý měl 37 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 42. percentilu všech maturantů v Česku.

SŠ krajská jídelna
Porovnat s jinou školou
Žáků
634
z 750 povolených · 2025/26
Na přijetí stačilo (2026)
37bodů ze 100
Aplikovaná chemie – Forenzní analýza, Výroba a zpracování polymerů, Farmaceutický asistent · mírný převis
Maturita ČJ 2026
42.percentil
úspěšnost 97 %
Poslední inspekce ČŠI
4/2022
1 zpráva za 10 let

Základní údaje

Úplný název
Střední průmyslová škola a Střední odborná škola, Dvůr Králové nad Labem, příspěvková organizace
Adresa ředitelství
Elišky Krásnohorské 2069, 544 01 Dvůr Králové nad Labem
Zřizovatel
Královéhradecký kraj
Web
www.sposdk.cz
IČO
67439918
RED_IZO
600013006

Místa výuky

  • SŠ: nábřeží Jiřího Wolkera 131, 544 01 Dvůr Králové nad Labem
  • SŠ: nábřeží Jiřího Wolkera 132, 544 01 Dvůr Králové nad Labem
  • SŠ: Elišky Krásnohorské 2069, 544 01 Dvůr Králové nad Labem
  • SŠ: Milady Horákové 141, 544 01 Dvůr Králové nad Labem

Dny otevřených dveří a služby

Škola uvádí: DOD: 10. 11. 2026, 09. 12. 2026, 21. 01. 2027, 09.02.2027 V areálu SPOŠ Dvůr Králové se nachází kromě budov školy veškeré zázemí včetně vlastní jídelny, domova mládeže, sportoviště s workoutem, hřiště na plážový volejbal, hřiště s umělým povrchem, odpočinková zóna, a to vše v docházkové vzdálenosti a v blízkosti centra města. Samozřejmostí je pokrytí budov SPOŠ velmi rychlým internetovým připojením včetně Wi-Fi. SPOŠ je Fakultní školou Fakulty chemicko – technologické Univerzity Pardubice, Fakultní školou Univerzity Hradec Králové - fakulta Informatiky a managementu a Fakultní školou Farmaceutické fakulty Karlovy univerzity.

Ubytování
ano (domov mládeže / internát)
Stravování
ano
Jazyky
angličtina, francouzština, němčina, španělština

Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy. Dny otevřených dveří v okolí

Index kvality

Index kvality: lycea a odborné školy s maturitou

Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.

Co znamená: index kvality přidaná hodnota

Jak to počítáme

67/100

průměr

Lepší než 67 % lyceí a odborných škol s maturitou. Odhad s nejistotou: 61–74.

  • Výsledky u maturityváha 35 % 65/100

    čeština 40. percentil · angličtina 45. percentil · úspěšnost 96,1 % · 357 maturantů 2024–2026

  • Přidaná hodnotaváha 30 % nezapočteno

    Výsledek se mezi ročníky mění (stejný směr méně než ve 2 ze 3 ročníků), proto se nezapočítává.

  • Zájem uchazečůváha 20 % 71/100

    1,1 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 93 % míst

  • Podmínky výukyváha 15 % 31/100

    kvalifikovaní učitelé 92 % úvazků · 27,6 žáka na třídu

V Česku
251. místo ze všech 770 lyceí a odborných škol s maturitou
Královéhradecký kraj
16. místo ze všech 45 v kraji
Skupina
Lycea a odborné školy s maturitou

Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu

Kde škola učí

Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).

Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap

Velikost a třídy

Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.

SoučástKapacitaDěti / žáciTřídNa tříduUčitelé (úvazky)Bez kvalifikace
Střední školaIZO 110037791 · 2025/26 750 63485 % kapacity 23 27,6nejvíc 32 57,1 8,2 %

Přijímačky 2026

Obory a kolik bodů stačilo

1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.

Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru

OborMístPřihlášekz toho 1. volbaPřijato Stačilo bodůPrůměr přijatýchObtížnostDřív (stačilo)
Informační technologie – Kybernetická bezpečnost18-20-M/01 · 4 roky Přidat do přihlášky 30 71 27 28 21 47 volné 2025: 27
2024: 42
Aplikovaná chemie – Forenzní analýza, Farmaceutické substance - farmaceutický asistent, Výroba a zpracování polymerů28-44-M/01 · 4 roky 30 55 14 21 27 47 volné
Aplikovaná chemie – Forenzní analýza, Výroba a zpracování polymerů, Farmaceutické substance28-44-M/01 · 4 roky 30 72 18 21 33 62 volné 2024: 33
Aplikovaná chemie – Forenzní analýza, Výroba a zpracování polymerů, Farmaceutický asistent28-44-M/01 · 4 roky Přidat do přihlášky 30 63 20 20 37 61 mírný převis
Cestovní ruch65-42-M/02 · 4 roky 30 149 34 30 31 47 volné 2024: 35
Cestovní ruch65-42-M/02 · 4 roky Přidat do přihlášky 30 99 31 29 36 53 mírný převis
Bezpečnostně právní činnost68-42-M/01 · 4 roky Přidat do přihlášky 30 113 42 30 30 47 volné 2025: 39
2024: 38
Kosmetické služby69-41-L/01 · 4 roky 15 78 26 15 28 45 volné
Kosmetické služby – Kosmetika a vizážistika69-41-L/01 · 4 roky Přidat do přihlášky 15 75 27 14 33 45 volné 2025: 27
Masér sportovní a rekondiční69-41-L/02 · 4 roky Přidat do přihlášky 15 55 15 15 31 47 volné 2025: 30
2024: 25
Kadeřník69-51-H/01 · 3 roky 30 155 56 29 bez JPZ –
Kadeřník – Vizážista, Holič a pánský stylista69-51-H/01 · 3 roky Přidat do přihlášky 30 103 35 30 bez JPZ – 2025: –
Vývoj bodů v čase

Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obory s nejvíc přihláškami)

0 25 50 75 100 2024 2025 2026 Masér sportovní a rekondiční 2024: 25 Masér sportovní a rekondiční 2025: 30 Masér sportovní a rekondiční 2026: 31 Informační technologie – Kybernetická bezpečnost 2024: 42 Informační technologie – Kybernetická bezpečnost 2025: 27 Informační technologie – Kybernetická bezpečnost 2026: 21 Kosmetické služby – Kosmetika a vizážistika 2025: 27 Kosmetické služby – Kosmetika a vizážistika 2026: 33 Bezpečnostně právní činnost 2024: 38 Bezpečnostně právní činnost 2025: 39 Bezpečnostně právní činnost 2026: 30 Cestovní ruch 2024: 35 Cestovní ruch 2025: 31
  • Cestovní ruch
  • Bezpečnostně právní činnost
  • Kosmetické služby – Kosmetika a vizážistika
  • Informační technologie – Kybernetická bezpečnost
  • Masér sportovní a rekondiční

Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.

Zobrazit tabulku
Obor202620252024
Cestovní ruch–3135
Bezpečnostně právní činnost303938
Kosmetické služby – Kosmetika a vizážistika3327–
Informační technologie – Kybernetická bezpečnost212742
Masér sportovní a rekondiční313025

Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.

Maturita

Výsledky maturit

Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.

Co znamená: percentil

RokMaturovaloÚspěšnostČeština (percentil)Matematiku voliloMatematika (percentil)
2026jaro + podzim 125 96,8 % 42. 13 % 29.
2025jaro + podzim 118 95,8 % 37. 4 % –
2024jaro + podzim 114 94,9 % 40. 10 % –
2023jaro + podzim 111 93,1 % 41. 5 % –
2022jaro + podzim 113 87,5 % 41. 4 % –
2021jaro + podzim 88 90,9 % 29. – –
Česko 202682 38792,3 %50.18 %50.

Podle skupin oborů (2026)

  • SOŠ HOTELOVÉ A PODNIKATELSKÉ: 27 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 37. percentil
  • SOŠ PEDAGOGICKÉ A HUMANITNÍ: 26 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 55. percentil
  • SOŠ TECHNICKÉ: 48 maturantů, úspěšnost 93,8 %, čeština 44. percentil
  • SOU OSTATNÍ: 24 maturantů, úspěšnost 95,8 %, čeština 30. percentil

Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.

Odhad

Přidaná hodnota

Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.

Co znamená: přidaná hodnota percentil

Žebříček přidané hodnoty

SOŠ technické, SOŠ pedagogické a humanitní, SOU ostatní (maturitní obory), SOŠ hotelové a podnikatelské

v rámci očekávání +0,3 percentilového bodu (± 2,4)

Výsledek mezi ročníky kolísá: stejný směr jen v méně než 2 ze 3 ročníků. Do žebříčku přidané hodnoty ani do indexu kvality ho nepočítáme.

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2020–2022
43. percentil v češtině (794 uchazečů)
Maturita z češtiny 2024–2026
41. percentil (309 maturantů)
Uchazečů na maturanta
2,6
Očekáváno
41. percentil, pásmo 39.–44.
SOŠ hotelové a podnikatelské
−8,3 p. b., pod očekáváním (48 maturantů)
SOŠ pedagogické a humanitní
+4,3 p. b., v rámci očekávání (81 maturantů)
SOŠ technické
+2,6 p. b., v rámci očekávání (131 maturantů)
SOU ostatní (maturitní obory)
−3,9 p. b., v rámci očekávání (49 maturantů)

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.

ČŠI

Inspekční zprávy

Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.

Profil školy na portálu ČŠI

Dojíždění

Odkud se sem dá dojet do 30 minut

Co znamená: dojezd

Do 30 minut autem to sem má 123 obcí, ve kterých žije 7 884 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Trutnov (25 min), Jaroměř (20 min), Hořice (23 min), Úpice (30 min), Česká Skalice (24 min), Hostinné (23 min), Lázně Bělohrad (27 min), Smiřice (21 min).

Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz

V okolí

Podobné školy nejblíž

Vzdušnou čarou.

  1. Základní škola speciální a praktická škola Diakonie ČCE Vrchlabí

    náměstí T. G. Masaryka 40, 544 01 Dvůr Králové nad Labem · Střední škola

    SŠ církevní 0,3 km

    28žáků · 9,3 na třídu

  2. Gymnázium, Dvůr Králové nad Labem

    náměstí Odboje 304, 544 01 Dvůr Králové nad Labem · Střední škola

    Gymnázium Index 480,4 km

    44/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  3. Střední škola řemeslná, Jaroměř

    Husova 140, 551 01 Jaroměř · Střední škola

    SŠ 11,8 km

    26.percentil maturity ČJ

  4. Gymnázium Jaroslava Žáka, Jaroměř

    Lužická 423, 551 01 Jaroměř · Střední škola

    Gymnázium Index ≈ podprůměr12,0 km

    55/100bodů stačilo (2026)

    těžké
  5. Střední škola a Základní škola Sluneční, Hostinné

    Labský Mlýn - Deymova 1, 543 71 Hostinné · Střední škola

    SŠ 13,2 km

    143žáků · 11,9 na třídu

  6. Krkonošské gymnázium a Střední odborná škola

    Horská 309, 543 71 Hostinné · Střední škola

    Gymnázium Index 3213,4 km

    49/100bodů stačilo (2026)

    těžké

Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.