Střední škola · krajská

Gymnázium, Pardubice, Mozartova 449

Gymnázium, Pardubice, Mozartova 449 je krajská střední škola v městské části Pardubice II. Do střední školy chodí 362 žáků z 400 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2024 se na obor Gymnázium – ŠVP pro čtyřleté gymnázium hlásilo 291 uchazečů na 90 míst; poslední přijatý měl 82 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 84. percentilu všech maturantů v Česku.

SŠ Gymnázium krajská jídelna
Porovnat s jinou školou
Žáků
362
z 400 povolených · 2025/26
Na přijetí stačilo (2024)
82bodů ze 100
Gymnázium – ŠVP pro čtyřleté gymnázium · velmi těžké
Maturita ČJ 2026
84.percentil
úspěšnost 100 %
Poslední inspekce ČŠI
2/2025
2 zprávy za 10 let

Základní údaje

Úplný název
Gymnázium, Pardubice, Mozartova 449
Adresa ředitelství
Mozartova 449, 530 09 Pardubice
Zřizovatel
Pardubický kraj
Web
www.gymozart.cz
IČO
48161063
RED_IZO
600012425

Dny otevřených dveří a služby

Škola uvádí: DOD: středa 9.12.2026 od 15:00 do 18:00; úterý 5.1.2027 od 15:00 do 18:00 Škola poskytuje všeobecné vzdělání s důrazem na přípravu ke studiu na VŠ. Nabízíme výuku šesti cizích jazyků. Organizujeme zahraniční zájezdy, adaptační a sportovní kurzy, exkurze, workshopy. Od 06/2026 revitalizované učebny JAZ1,2, od 09/2021 nové MAT, Dg, ICT, FYZ laboratoře, v roce 2024 modernizovaná jídelna. K dispozici je školní kantýna, aula, 1 venkovní a 3 vnitřní respiria pro žáky. Pro uchazeče organizujeme v termínu 01-04/2027 distanční přípravný kurz z MAT a ČJL. Více informací na www.gymozart.cz. Stravování v areálu školy, oběd 50 Kč. Ubytování v Domově mládeže a ŠJ Pardubice, Rožkova 331, 530 02 Pardubice.

Ubytování
ano (domov mládeže / internát)
Stravování
ano
Jazyky
angličtina, francouzština, latina, němčina, ruština, španělština

Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy. Dny otevřených dveří v okolí

Index kvality

Index kvality: čtyřletá gymnázia

Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.

Co znamená: index kvality přidaná hodnota

Jak to počítáme

90/100

špička

Lepší než 90 % čtyřletých gymnázií. Odhad s nejistotou: 80–97.

  • Výsledky u maturityváha 35 % 83/100

    čeština 83. percentil · angličtina 73. percentil · úspěšnost 100,0 % · 260 maturantů 2024–2026

  • Přidaná hodnotaváha 30 %, nezapočteno nelze změřit

    U velmi výběrových škol nelze spolehlivě změřit: přijatí mají v průměru 96. percentil, a maturita z češtiny má strop, takže očekávaný výsledek nejde výrazně překročit. Váhy ostatních pilířů se přepočítaly.

  • Zájem uchazečůváha 20 % 78/100

    1,6 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 100 % míst

  • Podmínky výukyváha 15 % 34/100

    kvalifikovaní učitelé 100 % úvazků · 30,2 žáka na třídu

V Česku
31. místo ze všech 297 čtyřletých gymnázií
Pardubický kraj
2. místo ze všech 16 v kraji
Skupina
Čtyřletá gymnázia

Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu

Kde škola učí

Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).

Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap

Velikost a třídy

Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.

SoučástKapacitaDěti / žáciTřídNa tříduUčitelé (úvazky)Bez kvalifikace
Střední školaIZO 110032233 · 2025/26 400 36291 % kapacity 12 30,2nejvíc 34 29,2 0,3 %

Přijímačky 2026

Obory a kolik bodů stačilo

1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.

Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru

OborMístPřihlášekz toho 1. volbaPřijato Stačilo bodůPrůměr přijatýchObtížnostDřív (stačilo)
Gymnázium79-41-K/41 · 4 roky Přidat do přihlášky 90 167 124 90 71 86 velmi těžké 2025: 73
Gymnázium – ŠVP pro čtyřleté gymnázium79-41-K/41 · 4 roky 90 291 169 88 82 90 velmi těžké
Vývoj bodů v čase

Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obor s daty za víc let)

0 25 50 75 100 2025 2026 Gymnázium 2025: 73 73 Gymnázium 2026: 71 71
  • Gymnázium

Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.

Zobrazit tabulku
Obor20262025
Gymnázium7173

Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.

Maturita

Výsledky maturit

Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.

Co znamená: percentil

RokMaturovaloÚspěšnostČeština (percentil)Matematiku voliloMatematika (percentil)
2026jaro + podzim 89 100,0 % 84. 14 % –
2025jaro + podzim 85 100,0 % 83. 25 % 77.
2024jaro + podzim 86 100,0 % 82. 21 % 71.
2023jaro + podzim 92 100,0 % 83. 21 % 68.
2022jaro + podzim 88 100,0 % 81. 21 % 58.
2021jaro + podzim 95 100,0 % 82. – –
Česko 202682 38792,3 %50.18 %50.

Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.

Odhad

Přidaná hodnota

Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.

Co znamená: přidaná hodnota percentil

Žebříček přidané hodnoty

Gymnázium 4leté

nad očekáváním +3,0 percentilového bodu (± 2,6)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině o 3,0 percentilového bodu lépe, než je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči. Rozdíl je větší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2020–2022
81. percentil v češtině (799 uchazečů)
Maturita z češtiny 2024–2026
83. percentil (260 maturantů)
Uchazečů na maturanta
3,1
Očekáváno
80. percentil, pásmo 78.–83.

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.

ČŠI

Inspekční zprávy

Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.

Profil školy na portálu ČŠI

Dojíždění

Odkud se sem dá dojet do 30 minut

Co znamená: dojezd

Do 30 minut autem to sem má 181 obcí, ve kterých žije 18 339 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Hradec Králové (23 min), Chrudim (16 min), Přelouč (20 min), Holice (26 min), Heřmanův Městec (18 min), Sezemice (13 min), Slatiňany (18 min), Lázně Bohdaneč (14 min).

Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz

V okolí

Podobné školy nejblíž

Vzdušnou čarou.

  1. Střední odborné učiliště plynárenské Pardubice

    Poděbradská 93, 530 09 Pardubice · Střední škola

    SŠ Index 541,5 km

    28/100bodů stačilo (2026)

    volné
  2. Střední škola cestovního ruchu a grafického designu, s.r.o.

    U Josefa 118, 530 09 Pardubice · Střední škola

    SŠ soukromá Index 871,6 km

    38/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  3. Střední průmyslová škola chemická Pardubice

    Poděbradská 94, 530 09 Pardubice · Střední škola

    SŠ Index 761,6 km

    53/100bodů stačilo (2026)

    těžké
  4. Labská SOŠ a SOU Pardubice, s. r. o.

    U Josefa 118, 530 09 Pardubice · Střední škola

    SŠ soukromá Index 671,6 km

    41/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  5. Obchodní akademie a JŠ s právem SJZ

    Štefánikova 325, 530 02 Pardubice · Střední škola

    SŠ Index 831,9 km

    47/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  6. Střední průmyslová škola potravinářství a služeb Pardubice

    náměstí Republiky 116, 530 02 Pardubice · Střední škola

    SŠ Index 32,1 km

    30/100bodů stačilo (2026)

    volné

Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.