Střední škola · krajská

Gymnázium, Ústí nad Labem

Gymnázium, Ústí nad Labem je krajská střední škola v městské části Ústí nad Labem-město. Do střední školy chodí 679 žáků z 720 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2026 se na obor Gymnázium hlásilo 281 uchazečů na 120 míst; poslední přijatý měl 30 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 69. percentilu všech maturantů v Česku.

SŠ Gymnázium krajská jídelna
Porovnat s jinou školou
Žáků
679
z 720 povolených · 2025/26
Na přijetí stačilo (2026)
49bodů ze 100
Gymnázium (osmileté) · těžké
Maturita ČJ 2026
69.percentil
úspěšnost 97 %
Poslední inspekce ČŠI
4/2024
1 zpráva za 10 let

Základní údaje

Úplný název
Gymnázium, Ústí nad Labem, Jateční 22, příspěvková organizace
Adresa ředitelství
Jateční 243/22, 400 01 Ústí nad Labem
Zřizovatel
Ústecký kraj
Web
www.gymjat.cz
IČO
44555423
RED_IZO
600011321

Dny otevřených dveří a služby

Škola uvádí: DOD 15. 12. 2026 od 9:00 do 13:00; DOD 19. 1. 2027 od 17:00 do 19:00. Stravování je poskytováno - ceny oběda pro žáky: 11-14 let 31Kč/oběd, 15 a více let 36Kč/oběd.

Jazyky
angličtina, francouzština, němčina

Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy. Dny otevřených dveří v okolí

Index kvality

Index kvality: čtyřletá gymnázia

Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.

Co znamená: index kvality přidaná hodnota

Jak to počítáme

41/100

průměr

Lepší než 41 % čtyřletých gymnázií. Odhad s nejistotou: 22–58.

  • Výsledky u maturityváha 35 % 40/100

    čeština 65. percentil · angličtina 64. percentil · úspěšnost 97,0 % · 300 maturantů 2024–2026

  • Přidaná hodnotaváha 30 % 50/100

    +0,2 percentilového bodu v češtině oproti očekávání podle uchazečů · po úpravě na velikost vzorku (bez ní +0,2)

  • Zájem uchazečůváha 20 % 60/100

    1,0 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 100 % míst

  • Podmínky výukyváha 15 % 41/100

    kvalifikovaní učitelé 98 % úvazků · 28,3 žáka na třídu

V Česku
175. místo ze všech 297 čtyřletých gymnázií
Ústecký kraj
9. místo ze všech 18 v kraji
Skupina
Čtyřletá gymnázia

Další skupiny oborů školy: osmiletá gymnázia: 61 (průměr)

Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu

Kde škola učí

Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).

Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap

Velikost a třídy

Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.

SoučástKapacitaDěti / žáciTřídNa tříduUčitelé (úvazky)Bez kvalifikace
Střední školaIZO 000081931 · 2025/26 720 67994 % kapacity 24 28,3nejvíc 31 56,3 2,2 %

Přijímačky 2026

Obory a kolik bodů stačilo

1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.

Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru

OborMístPřihlášekz toho 1. volbaPřijato Stačilo bodůPrůměr přijatýchObtížnostDřív (stačilo)
Gymnázium79-41-K/41 · 4 roky Přidat do přihlášky 120 281 105 120 30 59 volné 2025: 46
2024: 44
Gymnázium (osmileté)79-41-K/81 · 8 roky Přidat do přihlášky 30 138 74 29 49 64 těžké 2025: 36
2024: 59
Vývoj bodů v čase

Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obory s nejvíc přihláškami)

0 25 50 75 100 2024 2025 2026 Gymnázium (osmileté) 2024: 59 Gymnázium (osmileté) 2025: 36 Gymnázium (osmileté) 2026: 49 Gymnázium 2024: 44 Gymnázium 2025: 46 Gymnázium 2026: 30
  • Gymnázium
  • Gymnázium (osmileté)

Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.

Zobrazit tabulku
Obor202620252024
Gymnázium304644
Gymnázium (osmileté)493659

Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.

Maturita

Výsledky maturit

Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.

Co znamená: percentil

RokMaturovaloÚspěšnostČeština (percentil)Matematiku voliloMatematika (percentil)
2026jaro + podzim 119 96,7 % 69. 41 % 60.
2025jaro + podzim 138 98,6 % 71. 37 % 55.
2024jaro + podzim 135 99,3 % 68. 35 % 66.
2023jaro + podzim 155 98,7 % 66. 31 % 56.
2022jaro + podzim 150 100,0 % 69. 32 % 61.
2021jaro + podzim 99 100,0 % 67. 36 % 52.
Česko 202682 38792,3 %50.18 %50.

Podle skupin oborů (2026)

  • GYMNÁZIUM 4LETÉ: 89 maturantů, úspěšnost 95,6 %, čeština 65. percentil
  • GYMNÁZIUM 8LETÉ: 30 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 82. percentil

Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.

Odhad

Přidaná hodnota

Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.

Co znamená: přidaná hodnota percentil

Žebříček přidané hodnoty

Gymnázium 4leté

v rámci očekávání +0,2 percentilového bodu (± 2,6)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2020–2022
70. percentil v češtině (642 uchazečů)
Maturita z češtiny 2024–2026
65. percentil (300 maturantů)
Uchazečů na maturanta
2,1
Očekáváno
65. percentil, pásmo 63.–68.

Gymnázium 8leté

v rámci očekávání +2,0 percentilového bodu (± 4,8)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2017–2018
49. percentil v češtině (331 uchazečů)
Maturita z češtiny 2025–2026
83. percentil (61 maturantů)
Uchazečů na maturanta
5,4
Očekáváno
81. percentil, pásmo 77.–86.

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.

ČŠI

Inspekční zprávy

Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.

Profil školy na portálu ČŠI

Dojíždění

Odkud se sem dá dojet do 30 minut

Co znamená: dojezd

Do 30 minut autem to sem má 94 obcí, ve kterých žije 19 326 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Teplice (22 min), Děčín (24 min), Litoměřice (27 min), Bílina (30 min), Krupka (18 min), Lovosice (23 min), Duchcov (30 min), Dubí (27 min).

Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz

V okolí

Podobné školy nejblíž

Vzdušnou čarou.

  1. SPŠ stavební a SOŠ stavební a technická

    U Panského dvora 1006/1a, 400 01 Ústí nad Labem · Střední škola

    SŠ Index 90,4 km

    17/100bodů stačilo (2026)

    volné
  2. VOŠ zdravotnická a SŠ zdravotnická

    Palachova 700/35, 400 01 Ústí nad Labem · Střední škola

    SŠ Index 500,9 km

    40/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  3. Střední průmyslová škola, Ústí nad Labem

    Resslova 210/5, 400 01 Ústí nad Labem · Střední škola

    SŠ Index 691,0 km

    31/100bodů stačilo (2026)

    volné
  4. Severočeská střední škola s.r.o.

    Bělehradská 1523/58, 400 11 Ústí nad Labem · Střední škola

    SŠ soukromá Index 511,8 km

    23/100bodů stačilo (2026)

    volné
  5. OA a jazyková škola s právem SJZ

    Pařížská 1670/15, 400 01 Ústí nad Labem · Střední škola

    SŠ Index 881,9 km

    37/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  6. Gymnázium a Střední odborná škola dr. Václava Šmejkala, Ústí nad Labem

    Stará 3299/99, 400 11 Ústí nad Labem · Střední škola

    Gymnázium Index ≈ nadprůměr1,9 km

    57/100bodů stačilo (2026)

    těžké

Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.