Střední škola · krajská

Gymnázium a Střední odborná škola pedagogická, Liberec

Gymnázium a Střední odborná škola pedagogická, Liberec je krajská střední škola v městské části Liberec (nečleněné město). Do střední školy chodí 661 žáků z 750 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2026 se na obor Gymnázium hlásilo 203 uchazečů na 60 míst; poslední přijatý měl 64 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 75. percentilu všech maturantů v Česku.

SŠ Gymnázium krajská
Porovnat s jinou školou
Žáků
661
z 750 povolených · 2025/26
Na přijetí stačilo (2026)
64bodů ze 100
Gymnázium · těžké
Maturita ČJ 2026
75.percentil
úspěšnost 99 %
Poslední inspekce ČŠI
9/2022
1 zpráva za 10 let

Základní údaje

Úplný název
Gymnázium a Střední odborná škola pedagogická, Liberec, Jeronýmova 425/27, příspěvková organizace
Adresa ředitelství
Jeronýmova 425/27, 460 07 Liberec
Zřizovatel
Liberecký kraj
Web
www.jergym.cz
IČO
46748075
RED_IZO
600010589

Místa výuky

  • SŠ: U Školy 222/6, 460 07 Liberec
  • SŠ: Jeronýmova 425/27, 460 07 Liberec

Dny otevřených dveří a služby

Škola uvádí: DOD: 4.února 2027. Stravné je 60Kč/ den.

Stravování
ano
Jazyky
angličtina, francouzština, němčina, španělština

Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy. Dny otevřených dveří v okolí

Index kvality

Index kvality: čtyřletá gymnázia

Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.

Co znamená: index kvality přidaná hodnota

Jak to počítáme

88/100

nadprůměr

Lepší než 88 % čtyřletých gymnázií. Odhad s nejistotou: 72–97.

  • Výsledky u maturityváha 35 % 72/100

    čeština 80. percentil · angličtina 77. percentil · matematika 54. percentil · úspěšnost 99,2 % · 177 maturantů 2024–2026

  • Přidaná hodnotaváha 30 %, nezapočteno nelze změřit

    U velmi výběrových škol nelze spolehlivě změřit: přijatí mají v průměru 94. percentil, a maturita z češtiny má strop, takže očekávaný výsledek nejde výrazně překročit. Váhy ostatních pilířů se přepočítaly.

  • Zájem uchazečůváha 20 % 82/100

    1,8 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 100 % míst

  • Podmínky výukyváha 15 % 50/100

    kvalifikovaní učitelé 100 % úvazků · 30,1 žáka na třídu

V Česku
37. místo ze všech 297 čtyřletých gymnázií
Liberecký kraj
3. místo ze všech 10 v kraji
Skupina
Čtyřletá gymnázia

Další skupiny oborů školy: lycea a odborné školy s maturitou: 91 (špička) · osmiletá gymnázia: nadprůměr (orientačně)

Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu

Kde škola učí

Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).

Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap

Velikost a třídy

Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.

SoučástKapacitaDěti / žáciTřídNa tříduUčitelé (úvazky)Bez kvalifikace
Střední školaIZO 000392642 · 2025/26 750 66188 % kapacity 22 30,0nejvíc 31 54,5 0,0 %

Přijímačky 2026

Obory a kolik bodů stačilo

1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.

Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru

OborMístPřihlášekz toho 1. volbaPřijato Stačilo bodůPrůměr přijatýchObtížnostDřív (stačilo)
Předškolní a mimoškolní pedagogika75-31-M/01 · 4 roky Přidat do přihlášky 30 104 58 30 52 65 těžké 2025: 40
2024: 47
Pedagogické lyceum78-42-M/03 · 4 roky 30 128 48 30 59 70 těžké 2024: 69
Gymnázium79-41-K/41 · 4 roky Přidat do přihlášky 60 203 112 60 64 83 těžké 2025: 58
2024: 72
Gymnázium (osmileté)79-41-K/81 · 8 roky Přidat do přihlášky 30 184 94 30 62 70 těžké 2025: 58
2024: 60
Vývoj bodů v čase

Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obory s nejvíc přihláškami)

0 25 50 75 100 2024 2025 2026 Předškolní a mimoškolní pedagogika 2024: 47 Předškolní a mimoškolní pedagogika 2025: 40 Předškolní a mimoškolní pedagogika 2026: 52 Pedagogické lyceum 2024: 69 Pedagogické lyceum 2025: 59 Gymnázium (osmileté) 2024: 60 Gymnázium (osmileté) 2025: 58 Gymnázium (osmileté) 2026: 62 Gymnázium 2024: 72 Gymnázium 2025: 58 Gymnázium 2026: 64
  • Gymnázium
  • Gymnázium (osmileté)
  • Pedagogické lyceum
  • Předškolní a mimoškolní pedagogika

Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.

Zobrazit tabulku
Obor202620252024
Gymnázium645872
Gymnázium (osmileté)625860
Pedagogické lyceum–5969
Předškolní a mimoškolní pedagogika524047

Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.

Maturita

Výsledky maturit

Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.

Co znamená: percentil

RokMaturovaloÚspěšnostČeština (percentil)Matematiku voliloMatematika (percentil)
2026jaro + podzim 118 99,2 % 75. 48 % 54.
2025jaro + podzim 142 97,9 % 72. 34 % 63.
2024jaro + podzim 142 99,3 % 73. 34 % 62.
2023jaro + podzim 123 96,7 % 73. 38 % 57.
2022jaro + podzim 111 96,4 % 70. 34 % 47.
2021jaro + podzim 147 100,0 % 71. 28 % 53.
Česko 202682 38792,3 %50.18 %50.

Podle skupin oborů (2026)

  • GYMNÁZIUM 4LETÉ: 60 maturantů, úspěšnost 98,3 %, čeština 78. percentil
  • GYMNÁZIUM 8LETÉ: 28 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 86. percentil
  • SOŠ PEDAGOGICKÉ A HUMANITNÍ: 30 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 60. percentil

Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.

Odhad

Přidaná hodnota

Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.

Co znamená: přidaná hodnota percentil

Žebříček přidané hodnoty

Gymnázium 4leté, SOŠ pedagogické a humanitní, lyceum

v rámci očekávání +1,3 percentilového bodu (± 2,4)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2020–2022
72. percentil v češtině (1 017 uchazečů)
Maturita z češtiny 2024–2026
71. percentil (321 maturantů)
Uchazečů na maturanta
3,2
Očekáváno
70. percentil, pásmo 68.–72.
Matematika
−2,5 p. b., v rámci očekávání (72 maturantů)
Gymnázium 4leté
+0,3 p. b., v rámci očekávání (177 maturantů)
Lyceum
+5,2 p. b., v rámci očekávání (56 maturantů)
SOŠ pedagogické a humanitní
+0,7 p. b., v rámci očekávání (88 maturantů)

Gymnázium 8leté

v rámci očekávání +1,9 percentilového bodu (± 5,1)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2017–2018
54. percentil v češtině (312 uchazečů)
Maturita z češtiny 2025–2026
85. percentil (56 maturantů)
Uchazečů na maturanta
5,6
Očekáváno
83. percentil, pásmo 78.–88.

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.

ČŠI

Inspekční zprávy

Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.

Profil školy na portálu ČŠI

Dojíždění

Odkud se sem dá dojet do 30 minut

Co znamená: dojezd

Do 30 minut autem to sem má 104 obcí, ve kterých žije 16 321 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Jablonec nad Nisou (14 min), Turnov (20 min), Mnichovo Hradiště (27 min), Hrádek nad Nisou (21 min), Frýdlant (27 min), Chrastava (11 min), Železný Brod (27 min), Tanvald (30 min).

Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz

V okolí

Podobné školy nejblíž

Vzdušnou čarou.

  1. Střední škola právní - Právní akademie, s.r.o.

    Dr. Milady Horákové 447/60, 460 07 Liberec · Střední škola

    SŠ soukromá Index 660,7 km

    42/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  2. Střední škola a Mateřská škola, Liberec

    Na Bojišti 772/15a, 460 07 Liberec · Střední škola

    Gymnázium Index 310,8 km

    38/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  3. Střední škola strojní, stavební a dopravní, Liberec

    Řepná 1248/12, 460 06 Liberec · Střední škola

    SŠ Index 91,0 km

    28/100bodů stačilo (2026)

    volné
  4. Střední odborná škola obchodní s.r.o.

    Broumovská 839/5, 460 06 Liberec · Střední škola

    SŠ soukromá Index 791,5 km

    49/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  5. Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, Liberec

    Kostelní 8/9, 460 01 Liberec · Střední škola

    SŠ Index 471,8 km

    34/100bodů stačilo (2026)

    volné
  6. Střední průmyslová škola stavební

    nám. Sokolovské 264/14, 460 01 Liberec · Střední škola

    SŠ Index 371,9 km

    45/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis

Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.