Střední škola · krajská

Gymnázium, Česká Lípa

Gymnázium, Česká Lípa je krajská střední škola v České Lípě. Do střední školy chodí 464 žáků z 600 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2026 se na obor Gymnázium hlásilo 115 uchazečů na 60 míst; poslední přijatý měl 55 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 71. percentilu všech maturantů v Česku.

SŠ Gymnázium krajská jídelna
Porovnat s jinou školou
Žáků
464
z 600 povolených · 2025/26
Na přijetí stačilo (2026)
55bodů ze 100
Gymnázium · těžké
Maturita ČJ 2026
71.percentil
úspěšnost 99 %
Poslední inspekce ČŠI
11/2024
2 zprávy za 10 let

Základní údaje

Úplný název
Gymnázium, Česká Lípa, Žitavská 2969, příspěvková organizace
Adresa ředitelství
Žitavská 2969, 470 06 Česká Lípa
Zřizovatel
Liberecký kraj
Web
www.gymcl.cz
IČO
62237004
RED_IZO
600009998

Dny otevřených dveří a služby

Stravování: školní výdejna - dovoz jídla, výběr jídel; DOD - únor 2027 (uvedeno na webu školy)

Stravování
ano
Jazyky
angličtina, francouzština, němčina, španělština

Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy.

Index kvality

Index kvality: čtyřletá gymnázia

Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.

Co znamená: index kvality přidaná hodnota

Jak to počítáme

59/100

průměr

Lepší než 59 % čtyřletých gymnázií. Odhad s nejistotou: 47–72.

  • Výsledky u maturityváha 35 % 59/100

    čeština 67. percentil · angličtina 69. percentil · úspěšnost 99,4 % · 159 maturantů 2024–2026

  • Přidaná hodnotaváha 30 % nezapočteno

    Výsledek se mezi ročníky mění (stejný směr méně než ve 2 ze 3 ročníků), proto se nezapočítává.

  • Zájem uchazečůváha 20 % 58/100

    1,1 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 100 % míst

  • Podmínky výukyváha 15 % 60/100

    kvalifikovaní učitelé 100 % úvazků · 29,0 žáka na třídu

V Česku
122. místo ze všech 297 čtyřletých gymnázií
Liberecký kraj
6. místo ze všech 10 v kraji
Skupina
Čtyřletá gymnázia

Další skupiny oborů školy: osmiletá gymnázia: 100 (špička)

Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu

Kde škola učí

Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).

Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap

Velikost a třídy

Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.

SoučástKapacitaDěti / žáciTřídNa tříduUčitelé (úvazky)Bez kvalifikace
Střední školaIZO 102145598 · 2025/26 600 46477 % kapacity 16 29,0nejvíc 32 35,0 0,0 %

Přijímačky 2026

Obory a kolik bodů stačilo

1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.

Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru

OborMístPřihlášekz toho 1. volbaPřijato Stačilo bodůPrůměr přijatýchObtížnostDřív (stačilo)
Gymnázium79-41-K/41 · 4 roky Přidat do přihlášky 60 115 73 60 55 72 těžké 2024: 49
Gymnázium – všeobecné79-41-K/41 · 4 roky 60 103 59 59 51 67 těžké
Gymnázium (osmileté)79-41-K/81 · 8 roky Přidat do přihlášky 30 85 64 30 46 60 mírný převis 2024: 49
Gymnázium – všeobecné (osmileté)79-41-K/81 · 8 roky 30 82 65 30 43 61 mírný převis
Vývoj bodů v čase

Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obory s nejvíc přihláškami)

0 25 50 75 100 2024 2025 2026 Gymnázium (osmileté) 2024: 49 Gymnázium (osmileté) 2026: 46 Gymnázium 2024: 49 Gymnázium 2026: 55
  • Gymnázium
  • Gymnázium (osmileté)

Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.

Zobrazit tabulku
Obor202620252024
Gymnázium55–49
Gymnázium (osmileté)46–49

Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.

Maturita

Výsledky maturit

Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.

Co znamená: percentil

RokMaturovaloÚspěšnostČeština (percentil)Matematiku voliloMatematika (percentil)
2026jaro + podzim 85 98,8 % 71. 20 % 71.
2025jaro + podzim 80 98,8 % 76. 32 % 71.
2024jaro + podzim 79 100,0 % 75. 30 % 66.
2023jaro + podzim 88 100,0 % 77. 27 % 70.
2022jaro + podzim 84 100,0 % 74. 19 % 77.
2021jaro + podzim 87 100,0 % 75. 18 % 66.
Česko 202682 38792,3 %50.18 %50.

Podle skupin oborů (2026)

  • GYMNÁZIUM 4LETÉ: 59 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 64. percentil
  • GYMNÁZIUM 8LETÉ: 26 maturantů, úspěšnost 96,3 %, čeština 85. percentil

Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.

Odhad

Přidaná hodnota

Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.

Co znamená: přidaná hodnota percentil

Žebříček přidané hodnoty

Gymnázium 4leté

v rámci očekávání +1,5 percentilového bodu (± 3,8)

Výsledek mezi ročníky kolísá: stejný směr jen v méně než 2 ze 3 ročníků. Do žebříčku přidané hodnoty ani do indexu kvality ho nepočítáme.

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2020–2022
72. percentil v češtině (248 uchazečů)
Maturita z češtiny 2024–2026
68. percentil (159 maturantů)
Uchazečů na maturanta
1,6
Očekáváno
67. percentil, pásmo 63.–70.

Gymnázium 8leté

nad očekáváním +11,0 percentilového bodu (± 5,1)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině o 11,0 percentilového bodu lépe, než je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči. Rozdíl je větší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2017–2018
45. percentil v češtině (163 uchazečů)
Maturita z češtiny 2025–2026
85. percentil (57 maturantů)
Uchazečů na maturanta
2,9
Očekáváno
74. percentil, pásmo 69.–79.

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.

ČŠI

Inspekční zprávy

Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.

Profil školy na portálu ČŠI

Dojíždění

Odkud se sem dá dojet do 30 minut

Co znamená: dojezd

Do 30 minut autem to sem má 70 obcí, ve kterých žije 7 069 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Nový Bor (13 min), Mimoň (20 min), Doksy (20 min), Česká Kamenice (25 min), Cvikov (21 min), Kamenický Šenov (18 min), Stráž pod Ralskem (30 min), Benešov nad Ploučnicí (29 min).

Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz

V okolí

Podobné školy nejblíž

Vzdušnou čarou.

  1. Střední zdravotnická škola a Střední odborná škola, Česká Lípa

    Lužická 588/14, 470 06 Česká Lípa · Střední škola

    SŠ Index 320,6 km

    17/100bodů stačilo (2026)

    volné
  2. Střední škola Klíč s.r.o.

    Pražská 3061, 470 01 Česká Lípa · Střední škola

    SŠ soukromá Index 750,9 km

    18/100bodů stačilo (2026)

    volné
  3. Střední průmyslová škola, Česká Lípa

    Havlíčkova 426/5, 470 01 Česká Lípa · Střední škola

    SŠ Index 631,4 km

    49/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  4. Obchodní akademie, Česká Lípa

    náměstí Osvobození 422/2, 470 01 Česká Lípa · Střední škola

    SŠ Index 441,4 km

    45/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  5. Euroškola Česká Lípa střední odborná škola s.r.o.

    Železničářská 2232, 470 01 Česká Lípa · Střední škola

    SŠ soukromá Index 651,4 km

    34/100bodů stačilo (2026)

    volné
  6. Vyšší odborná škola sklářská a Střední škola, Nový Bor

    Wolkerova 316, 473 01 Nový Bor · Střední škola

    Gymnázium Index 237,1 km

    38/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis

Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.