Střední škola · krajská

Gymnázium Ostrov

Gymnázium Ostrov je krajská střední škola v Ostrově. Do střední školy chodí 589 žáků z 600 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2026 se na obor Gymnázium hlásilo 83 uchazečů na 30 míst; poslední přijatý měl 57 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 68. percentilu všech maturantů v Česku.

SŠ Gymnázium krajská
Porovnat s jinou školou
Žáků
589
z 600 povolených · 2025/26
Na přijetí stačilo (2026)
57bodů ze 100
Gymnázium · těžké
Maturita ČJ 2026
68.percentil
úspěšnost 99 %
Poslední inspekce ČŠI
10/2017
1 zpráva za 10 let

Základní údaje

Úplný název
Gymnázium Ostrov, příspěvková organizace
Adresa ředitelství
Studentská 1205, 363 01 Ostrov
Zřizovatel
Karlovarský kraj
Web
www.gymostrov.cz
IČO
49753771
RED_IZO
600009297

Dny otevřených dveří a služby

Škola uvádí: DOD: 16.1. 2027 od 9.00 do 13.00 hodin Stravování: ano Přípravný kurz k PZ: ano

Stravování
ano
Jazyky
angličtina, francouzština, němčina

Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy. Dny otevřených dveří v okolí

Index kvality

Index kvality: osmiletá gymnázia

Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.

Co znamená: index kvality přidaná hodnota

Jak to počítáme

podprůměr

orientační

Odhad je příliš nejistý na přesné číslo – rozpětí 7–31 zasahuje do víc než dvou pásem. Ukazujeme jen pásmo (10–29) ve skupině osmiletá gymnázia.

  • Výsledky u maturityváha 35 % 44/100

    čeština 70. percentil · angličtina 75. percentil · úspěšnost 98,9 % · 171 maturantů 2024–2026

  • Přidaná hodnotaváha 30 % 14/100

    −5,0 percentilového bodu v češtině oproti očekávání podle uchazečů · po úpravě na velikost vzorku (bez ní −6,3)

  • Zájem uchazečůváha 20 % 28/100

    1,3 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 97 % míst

  • Podmínky výukyváha 15 % 53/100

    kvalifikovaní učitelé 100 % úvazků · 29,5 žáka na třídu

V Česku
212. místo ze všech 262 osmiletých gymnázií
Karlovarský kraj
5. místo ze všech 7 v kraji
Skupina
Osmiletá gymnázia

Další skupiny oborů školy: čtyřletá gymnázia: nadprůměr (orientačně)

Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu

Kde škola učí

Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).

Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap

Velikost a třídy

Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.

SoučástKapacitaDěti / žáciTřídNa tříduUčitelé (úvazky)Bez kvalifikace
Střední školaIZO 049753771 · 2025/26 600 58998 % kapacity 20 29,5nejvíc 32 45,0 0,0 %

Přijímačky 2026

Obory a kolik bodů stačilo

1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.

Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru

OborMístPřihlášekz toho 1. volbaPřijato Stačilo bodůPrůměr přijatýchObtížnostDřív (stačilo)
Gymnázium79-41-K/41 · 4 roky Přidat do přihlášky 30 83 40 30 57 70 těžké 2025: 60
2024: 63
Gymnázium (osmileté)79-41-K/81 · 8 roky Přidat do přihlášky 60 156 71 58 35 49 volné 2025: 28
2024: 46
Vývoj bodů v čase

Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obory s nejvíc přihláškami)

0 25 50 75 100 2024 2025 2026 Gymnázium 2024: 63 Gymnázium 2025: 60 Gymnázium 2026: 57 Gymnázium (osmileté) 2024: 46 Gymnázium (osmileté) 2025: 28 Gymnázium (osmileté) 2026: 35
  • Gymnázium (osmileté)
  • Gymnázium

Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.

Zobrazit tabulku
Obor202620252024
Gymnázium (osmileté)352846
Gymnázium576063

Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.

Maturita

Výsledky maturit

Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.

Co znamená: percentil

RokMaturovaloÚspěšnostČeština (percentil)Matematiku voliloMatematika (percentil)
2026jaro + podzim 91 98,9 % 68. 10 % –
2025jaro + podzim 81 97,6 % 71. 6 % –
2024jaro + podzim 84 100,0 % 69. 7 % –
2023jaro + podzim 89 98,9 % 75. 12 % –
2022jaro + podzim 86 98,9 % 65. 26 % 53.
2021jaro + podzim 82 97,6 % 66. 23 % 52.
Česko 202682 38792,3 %50.18 %50.

Podle skupin oborů (2026)

  • GYMNÁZIUM 4LETÉ: 29 maturantů, úspěšnost 96,7 %, čeština 67. percentil
  • GYMNÁZIUM 8LETÉ: 62 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 68. percentil

Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.

Odhad

Přidaná hodnota

Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.

Co znamená: přidaná hodnota percentil

Žebříček přidané hodnoty

Gymnázium 4leté

v rámci očekávání −0,7 percentilového bodu (± 4,7)

Výsledek mezi ročníky kolísá: stejný směr jen v méně než 2 ze 3 ročníků. Do žebříčku přidané hodnoty ani do indexu kvality ho nepočítáme.

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2020–2022
71. percentil v češtině (228 uchazečů)
Maturita z češtiny 2024–2026
66. percentil (85 maturantů)
Uchazečů na maturanta
2,7
Očekáváno
67. percentil, pásmo 62.–72.

Gymnázium 8leté

pod očekáváním −6,3 percentilového bodu (± 3,6)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině o 6,3 percentilového bodu hůř, než je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči. Rozdíl je větší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2017–2018
48. percentil v češtině (368 uchazečů)
Maturita z češtiny 2025–2026
70. percentil (115 maturantů)
Uchazečů na maturanta
3,2
Očekáváno
77. percentil, pásmo 73.–80.

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.

ČŠI

Inspekční zprávy

Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.

Profil školy na portálu ČŠI

Dojíždění

Odkud se sem dá dojet do 30 minut

Co znamená: dojezd

Do 30 minut autem to sem má 54 obcí, ve kterých žije 8 754 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Karlovy Vary (14 min), Sokolov (28 min), Klášterec nad Ohří (24 min), Chodov (23 min), Nejdek (24 min), Nová Role (19 min), Loket (24 min), Březová (28 min).

Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz

V okolí

Podobné školy nejblíž

Vzdušnou čarou.

  1. Střední průmyslová škola Ostrov

    Klínovecká 1197, 363 01 Ostrov · Střední škola

    SŠ Index 690,2 km

    48/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  2. Střední škola Euroinstitut v Karlovarském kraji

    Krušnohorská 304, 363 01 Ostrov · Střední škola

    SŠ soukromá 0,6 km

    120žáků · 10,9 na třídu

  3. Integrovaná střední škola Cheb

    Hlavní 1/27, 362 63 Dalovice · Střední škola

    SŠ Index 107,4 km

    27/100bodů stačilo (2026)

    volné
  4. Střední škola logistická Dalovice

    Hlavní 114/29, 362 63 Dalovice · Střední škola

    SŠ Index 487,6 km

    30/100bodů stačilo (2026)

    volné
  5. Střední odborná škola stavební Karlovy Vary

    nám. K. Sabiny 159/16, 360 01 Karlovy Vary · Střední škola

    SŠ Index ≈ podprůměr8,8 km

    21/100bodů stačilo (2026)

    volné
  6. První české gymnázium v Karlových Varech

    Národní 445/25, 360 01 Karlovy Vary · Střední škola

    Gymnázium Index 498,9 km

    64/100bodů stačilo (2026)

    těžké

Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.