Střední škola · krajská

Střední odborná škola ekologická a potravinářská, Veselí nad Lužnicí

Střední odborná škola ekologická a potravinářská, Veselí nad Lužnicí je krajská střední škola ve Veselí nad Lužnicí. Do střední školy chodí 250 žáků z 384 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2026 se na obor Technologie potravin – Potraviny a biotechnologie hlásilo 22 uchazečů na 30 míst; poslední přijatý měl 44 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 47. percentilu všech maturantů v Česku.

SŠ krajská
Porovnat s jinou školou
Žáků
250
z 384 povolených · 2025/26
Na přijetí stačilo (2026)
44bodů ze 100
Technologie potravin – Potraviny a biotechnologie · mírný převis
Maturita ČJ 2026
47.percentil
úspěšnost 97 %
Poslední inspekce ČŠI
5/2024
2 zprávy za 10 let

Základní údaje

Úplný název
Střední odborná škola ekologická a potravinářská, Veselí nad Lužnicí, Blatské sídliště 600/I
Adresa ředitelství
Blatské sídliště 600, 391 81 Veselí nad Lužnicí
Zřizovatel
Jihočeský kraj
Web
www.sos-veseli.cz
IČO
60061855
RED_IZO
600008851

Dny otevřených dveří a služby

Škola uvádí: DOD: sobota 21. 11. 2026 (10.00-13.00 hod.), sobota 16. 1. 2027 (10.00 -13.00 hodin), po telefonické domluvě v ÚT od 14.00 do 15.30 hod. Poznámka ke škole: oběd 39,-Kč, domov mládeže - ubytování 1500,-Kč/ měsíc, stravování 150,-Kč/den. Vlastní fotovoltaická elektrárna, jazykové učebny, mezinárodní ekologické a potravinářské projekty. Partnerské školy: Rakousko, Maďarsko, Slovensko, Polsko. Škola právě staví nový domov mládeže, nejmodernější v Jihočeském kraji.

Ubytování
ano (domov mládeže / internát)
Stravování
ano
Jazyky
angličtina, němčina

Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy. Dny otevřených dveří v okolí

Index kvality

Index kvality: lycea a odborné školy s maturitou

Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.

Co znamená: index kvality přidaná hodnota

Jak to počítáme

63/100

průměr

Lepší než 63 % lyceí a odborných škol s maturitou. Odhad s nejistotou: 49–75.

  • Výsledky u maturityváha 35 % 67/100

    čeština 47. percentil · angličtina 46. percentil · úspěšnost 93,5 % · 177 maturantů 2024–2026

  • Přidaná hodnotaváha 30 % 61/100

    +0,1 percentilového bodu v češtině oproti očekávání podle uchazečů · po úpravě na velikost vzorku (bez ní +0,1)

  • Zájem uchazečůváha 20 % 12/100

    0,4 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 48 % míst

  • Podmínky výukyváha 15 % 81/100

    kvalifikovaní učitelé 100 % úvazků · 20,8 žáka na třídu

V Česku
284. místo ze všech 770 lyceí a odborných škol s maturitou
Jihočeský kraj
20. místo ze všech 50 v kraji
Skupina
Lycea a odborné školy s maturitou

Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu

Kde škola učí

Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).

Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap

Velikost a třídy

Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.

SoučástKapacitaDěti / žáciTřídNa tříduUčitelé (úvazky)Bez kvalifikace
Střední školaIZO 060061855 · 2025/26 384 25065 % kapacity 12 20,8nejvíc 25 26,0 0,0 %

Přijímačky 2026

Obory a kolik bodů stačilo

1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.

Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru

OborMístPřihlášekz toho 1. volbaPřijato Stačilo bodůPrůměr přijatýchObtížnostDřív (stačilo)
Ekologie a životní prostředí16-01-M/01 · 4 roky Přidat do přihlášky 30 50 12 18 26 44 volné 2025: 28
Ekologie a životní prostředí16-01-M/01 · 4 roky 30 61 19 24 32 55 volné
Technologie potravin – Potraviny a biotechnologie29-41-M/01 · 4 roky Přidat do přihlášky 30 22 6 6 44 57 mírný převis 2025: 23
2024: 37
Analýza potravin – Kvalita a bezpečnost potravin29-42-M/01 · 4 roky Přidat do přihlášky 30 31 8 8 21 42 volné 2025: 35
2024: 27
Přírodovědné lyceum78-42-M/05 · 4 roky Přidat do přihlášky 30 34 8 10 35 60 mírný převis 2025: 40
Přírodovědné lyceum78-42-M/05 · 4 roky 30 58 10 19 25 57 volné
Vývoj bodů v čase

Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obory s nejvíc přihláškami)

0 25 50 75 100 2024 2025 2026 Technologie potravin – Potraviny a biotechnologie 2024: 37 Technologie potravin – Potraviny a biotechnologie 2025: 23 Technologie potravin – Potraviny a biotechnologie 2026: 44 Analýza potravin – Kvalita a bezpečnost potravin 2024: 27 Analýza potravin – Kvalita a bezpečnost potravin 2025: 35 Analýza potravin – Kvalita a bezpečnost potravin 2026: 21 Přírodovědné lyceum 2025: 40 Přírodovědné lyceum 2026: 35 Ekologie a životní prostředí 2025: 28 Ekologie a životní prostředí 2026: 26
  • Ekologie a životní prostředí
  • Přírodovědné lyceum
  • Analýza potravin – Kvalita a bezpečnost potravin
  • Technologie potravin – Potraviny a biotechnologie

Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.

Zobrazit tabulku
Obor202620252024
Ekologie a životní prostředí2628–
Přírodovědné lyceum3540–
Analýza potravin – Kvalita a bezpečnost potravin213527
Technologie potravin – Potraviny a biotechnologie442337

Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.

Maturita

Výsledky maturit

Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.

Co znamená: percentil

RokMaturovaloÚspěšnostČeština (percentil)Matematiku voliloMatematika (percentil)
2026jaro + podzim 65 97,0 % 47. 20 % –
2025jaro + podzim 62 90,6 % 46. 25 % 37.
2024jaro + podzim 50 89,1 % 47. 16 % –
2023jaro + podzim 47 87,5 % 33. 19 % –
2022jaro + podzim 43 100,0 % 60. 19 % –
2021jaro + podzim 46 93,5 % 38. 13 % –
Česko 202682 38792,3 %50.18 %50.

Podle skupin oborů (2026)

  • LYCEUM: 20 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 57. percentil
  • SOŠ TECHNOLOGICKÉ: 20 maturantů, úspěšnost 90,5 %, čeština 42. percentil
  • SOŠ ZEMĚDĚLSKÉ: 25 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 43. percentil

Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.

Odhad

Přidaná hodnota

Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.

Co znamená: přidaná hodnota percentil

Žebříček přidané hodnoty

SOŠ zemědělské, SOŠ technologické, lyceum

v rámci očekávání +0,1 percentilového bodu (± 3,8)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2020–2022
52. percentil v češtině (238 uchazečů)
Maturita z češtiny 2024–2026
47. percentil (140 maturantů)
Uchazečů na maturanta
1,7
Očekáváno
47. percentil, pásmo 43.–51.
Lyceum
−7,5 p. b., v rámci očekávání (30 maturantů)
SOŠ technologické
+2,2 p. b., v rámci očekávání (41 maturantů)
SOŠ zemědělské
+2,2 p. b., v rámci očekávání (69 maturantů)

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.

ČŠI

Inspekční zprávy

Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.

Profil školy na portálu ČŠI

Dojíždění

Odkud se sem dá dojet do 30 minut

Co znamená: dojezd

Do 30 minut autem to sem má 159 obcí, ve kterých žije 15 051 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: České Budějovice (23 min), Tábor (22 min), Jindřichův Hradec (29 min), Třeboň (23 min), Týn nad Vltavou (29 min), Sezimovo Ústí (20 min), Soběslav (11 min), Hluboká nad Vltavou (26 min).

Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz

V okolí

Podobné školy nejblíž

Vzdušnou čarou.

  1. Střední škola řemeslná a Základní škola, Soběslav

    Jiráskova 544, 392 01 Soběslav · Střední škola

    SŠ 7,5 km

    427žáků · 20,3 na třídu

  2. Gymnázium, Soběslav

    tř. Dr. Edvarda Beneše 449/20, 392 01 Soběslav · Střední škola

    Gymnázium Index 547,8 km

    64/100bodů stačilo (2026)

    těžké
  3. Střední odborná škola a Střední odborné učiliště

    Hněvkovice na pravém břehu Vlt. 865, 375 01 Týn nad Vltavou · Střední škola

    SŠ Index 4918,1 km

    18/100bodů stačilo (2026)

    volné
  4. Gymnázium, Týn nad Vltavou

    Čihovice 13, 375 01 Týn nad Vltavou · Střední škola

    Gymnázium Index 5919,8 km

    76.percentil maturity ČJ

  5. OA, SOŠ a SOU

    Táboritská 1064, 379 01 Třeboň · Střední škola

    SŠ Index 4020,0 km

    19/100bodů stačilo (2026)

    volné
  6. Střední škola rybářská a vodohospodářská Jakuba Krčína, Třeboň

    Táboritská 941, 379 01 Třeboň · Střední škola

    SŠ Index ≈ podprůměr20,1 km

    25/100bodů stačilo (2026)

    volné

Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.