Základní škola · střední škola · základní umělecká škola · církevní

Biskupské gymnázium J. N. N., církevní ZŠ a ZUŠ

Biskupské gymnázium J. N. N., církevní ZŠ a ZUŠ je církevní škola (ZŠ, SŠ a ZUŠ) v Českých Budějovicích. Do základní školy chodí 476 žáků z 500 povolených (školní rok 2025/26). Do střední školy chodí 720 žáků z 1 040 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2026 se na obor Pedagogické lyceum hlásilo 157 uchazečů na 44 míst; poslední přijatý měl 42 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 81. percentilu všech maturantů v Česku.

ZŠSŠZUŠ Gymnázium církevní školní družina jídelna
Porovnat s jinou školou
Žáků (SŠ)
720
z 1 040 povolených · 2025/26
Na přijetí stačilo (2026)
63bodů ze 100
Gymnázium (osmileté) · těžké
Maturita ČJ 2026
81.percentil
úspěšnost 99 %
Poslední inspekce ČŠI
12/2022
1 zpráva za 10 let

Základní údaje

Úplný název
Biskupské gymnázium J. N. Neumanna, církevní základní škola a základní umělecká škola České Budějovice
Adresa ředitelství
Jirsíkova 420/5, 370 01 České Budějovice
Zřizovatel
Biskupství českobudějovické
Web
www.bigy-cb.cz
IČO
00666122
RED_IZO
600008088

Místa výuky

  • ZŠ: Rudolfovská tř. 1982/23, 370 01 České Budějovice
  • SŠ: Jirsíkova 420/5, 370 01 České Budějovice
  • SŠ: Žižkova tř. 250/4, 370 01 České Budějovice
  • ZUŠ: Jirsíkova 420/5, 370 01 České Budějovice
  • ZUŠ: Rudolfovská tř. 1982/23, 370 01 České Budějovice
  • ZUŠ: Kněžská 419/2, 370 01 České Budějovice

Dny otevřených dveří a služby

DOD: leden 2027. Bigy patří mezi nejprestižnější střední školy v ČR. Díky propracovanému systému volitelných seminářů se její studenti mohou cíleně připravovat na svou budoucnost. Absolventi gymnázia pokračují na špičkových univerzitách v ČR i zahraničí. Škola vyniká počtem získaných mezinárodních jazykových certifikátů (AJ, NJ, FJ, ŠJ) a nabízí i španělský bilingvní obor s českou i španělskou maturitou. Na gymnáziu i na pedagogickém lyceu je kladen důraz na tradiční hodnoty, duchovní rozvoj a přátelské prostředí.

Ubytování
ano (domov mládeže / internát)
Stravování
ano
Jazyky
angličtina, francouzština, latina, němčina, španělština

Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy.

Index kvality

Index kvality: šestiletá gymnázia

Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.

Co znamená: index kvality přidaná hodnota

Jak to počítáme

nadprůměr

orientační

Odhad je příliš nejistý na přesné číslo – rozpětí 63–94 zasahuje do víc než dvou pásem. Ukazujeme jen pásmo (70–89) ve skupině šestiletá gymnázia.

  • Výsledky u maturityváha 35 % 60/100

    čeština 79. percentil · angličtina 74. percentil · úspěšnost 100,0 % · 157 maturantů 2024–2026

  • Přidaná hodnotaváha 30 % 81/100

    +4,6 percentilového bodu v češtině oproti očekávání podle uchazečů · po úpravě na velikost vzorku (bez ní +5,1)

  • Zájem uchazečůváha 20 % 51/100

    2,1 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 97 % míst

  • Podmínky výukyváha 15 % 74/100

    kvalifikovaní učitelé 100 % úvazků · 24,0 žáka na třídu

V Česku
17. místo ze všech 64 šestiletých gymnázií
Jihočeský kraj
1. místo ze všech 6 v kraji
Skupina
Šestiletá gymnázia

Další skupiny oborů školy: čtyřletá gymnázia: nadprůměr (orientačně) · osmiletá gymnázia: nadprůměr (orientačně) · lycea a odborné školy s maturitou: nedostatek dat

Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu

Skóre podmínek

Skóre podmínek

Podmínky výuky ve srovnání se školami stejného typu: kvalifikovaní učitelé, velikost tříd, počet dětí na učitele a naplněnost. Neměří kvalitu výuky – výsledky žáků mateřských a základních škol nikdo nezveřejňuje.

Co znamená: skóre podmínek

Jak to počítáme

56/100

průměr

Lepší než 56 % základních škol s 1. i 2. stupněm. Odhad s nejistotou: 51–61.

UkazatelŠkolaPrůměr okresuVe skupině
Kvalifikovaní učiteléPodíl úvazků učitelů s odbornou kvalifikací. 100 % 97 % lepší než 86 %
Žáků na tříduPrůměrný počet dětí nebo žáků na třídu (menší je lepší, pod 15 už bez dalšího bonusu). 21,6 19,7 lepší než 33 %
Žáků na učiteleDěti nebo žáci na přepočtený úvazek učitele (méně je lepší, pod 8 už bez dalšího bonusu). 17,4 13,8 lepší než 1 %
Naplněnost kapacityPočet dětí nebo žáků vůči povolené kapacitě (do 100 %). 95 % 81 % lepší než 91 %
V Česku
1104. místo ze všech 2 506 základních škol s 1. i 2. stupněm
Jihočeský kraj
101. místo ze všech 162 v kraji
Skupina
Základní školy s 1. i 2. stupněm

Zdroj: MŠMT – výkazy škol (stav k 30. září 2025) a rejstřík škol; průměr okresu ze škol stejné skupiny; výpočet Školní radar. Metodika a limity skóre

Kde škola učí

Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).

Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap

Velikost a třídy

Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.

SoučástKapacitaDěti / žáciTřídNa tříduUčitelé (úvazky)Bez kvalifikace
Základní školaIZO 150004222 · 2025/26 500 47695 % kapacity 22 21,6nejvíc 28 27,3 0,0 %
Střední školaIZO 000666122 · 2025/26 1 040 72069 % kapacity 30 24,0nejvíc 32 62,1 0,0 %
Základní umělecká školaIZO 181119749 180 – – – – –

Přijímačky 2026

Obory a kolik bodů stačilo

1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.

Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru

OborMístPřihlášekz toho 1. volbaPřijato Stačilo bodůPrůměr přijatýchObtížnostDřív (stačilo)
Pedagogické lyceum78-42-M/03 · 4 roky · školné 10 000 Kč/rok Přidat do přihlášky 44 157 61 49 42 67 mírný převis
Gymnázium79-41-K/41 · 4 roky Přidat do přihlášky 28 73 38 47 40 68 mírný převis 2025: 62
2024: 78
Gymnázium (šestileté)79-41-K/61 · 6 roky Přidat do přihlášky 44 123 94 42 48 61 těžké 2025: 46
2024: 62
Dvojjazyčné gymnázium (šestileté)79-43-K/61 · 6 roky Přidat do přihlášky 20 96 24 19 41 55 mírný převis 2025: 45
2024: 50
Gymnázium (osmileté)79-41-K/81 · 8 roky Přidat do přihlášky 30 186 54 28 63 70 těžké 2025: 53
2024: 67
Vývoj bodů v čase

Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obory s nejvíc přihláškami)

0 25 50 75 100 2024 2025 2026 Gymnázium 2024: 78 Gymnázium 2025: 62 Gymnázium 2026: 40 Dvojjazyčné gymnázium (šestileté) 2024: 50 Dvojjazyčné gymnázium (šestileté) 2025: 45 Dvojjazyčné gymnázium (šestileté) 2026: 41 Gymnázium (šestileté) 2024: 62 Gymnázium (šestileté) 2025: 46 Gymnázium (šestileté) 2026: 48 Gymnázium (osmileté) 2024: 67 Gymnázium (osmileté) 2025: 53 Gymnázium (osmileté) 2026: 63
  • Gymnázium (osmileté)
  • Gymnázium (šestileté)
  • Dvojjazyčné gymnázium (šestileté)
  • Gymnázium

Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.

Zobrazit tabulku
Obor202620252024
Gymnázium (osmileté)635367
Gymnázium (šestileté)484662
Dvojjazyčné gymnázium (šestileté)414550
Gymnázium406278

Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.

Maturita

Výsledky maturit

Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.

Co znamená: percentil

RokMaturovaloÚspěšnostČeština (percentil)Matematiku voliloMatematika (percentil)
2026jaro + podzim 116 99,1 % 81. 28 % 70.
2025jaro + podzim 114 100,0 % 80. 29 % 57.
2024jaro + podzim 112 100,0 % 77. 21 % 63.
2023jaro + podzim 105 100,0 % 81. 13 % –
2022jaro + podzim 123 100,0 % 78. 10 % –
2021jaro + podzim 115 100,0 % 81. 19 % 82.
Česko 202682 38792,3 %50.18 %50.

Podle skupin oborů (2026)

  • GYMNÁZIUM 4LETÉ: 31 maturantů, úspěšnost 96,9 %, čeština 79. percentil
  • GYMNÁZIUM 6LETÉ: 57 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 82. percentil
  • GYMNÁZIUM 8LETÉ: 28 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 81. percentil

Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.

Odhad

Přidaná hodnota

Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.

Co znamená: přidaná hodnota percentil

Žebříček přidané hodnoty

Gymnázium 4leté

v rámci očekávání +2,4 percentilového bodu (± 4,7)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2020–2022
79. percentil v češtině (195 uchazečů)
Maturita z češtiny 2024–2026
78. percentil (96 maturantů)
Uchazečů na maturanta
2,0
Očekáváno
76. percentil, pásmo 71.–81.

Gymnázium 6leté

nad očekáváním +5,1 percentilového bodu (± 3,2)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině o 5,1 percentilového bodu lépe, než je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči. Rozdíl je větší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2018–2020
51. percentil v češtině (411 uchazečů)
Maturita z češtiny 2024–2026
79. percentil (157 maturantů)
Uchazečů na maturanta
2,6
Očekáváno
73. percentil, pásmo 70.–77.

Gymnázium 8leté

v rámci očekávání +3,2 percentilového bodu (± 4,9)

Výsledek mezi ročníky kolísá: stejný směr jen v méně než 2 ze 3 ročníků. Do žebříčku přidané hodnoty ani do indexu kvality ho nepočítáme.

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2017–2018
59. percentil v češtině (211 uchazečů)
Maturita z češtiny 2025–2026
84. percentil (57 maturantů)
Uchazečů na maturanta
3,7
Očekáváno
81. percentil, pásmo 76.–86.

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.

ČŠI

Inspekční zprávy

Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.

Profil školy na portálu ČŠI

Dojíždění

Odkud se sem dá dojet do 30 minut

Co znamená: dojezd

Do 30 minut autem to sem má 143 obcí, ve kterých žije 13 686 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Český Krumlov (27 min), Třeboň (24 min), Kaplice (26 min), Soběslav (29 min), Veselí nad Lužnicí (24 min), Hluboká nad Vltavou (18 min), Trhové Sviny (24 min), Lišov (17 min).

Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz

V okolí

Podobné školy nejblíž

Vzdušnou čarou.

  1. Základní umělecká škola, České Budějovice

    Rudolfovská tř. 2010/1, 370 01 České Budějovice · Základní umělecká škola

    ZUŠ 0,2 km

    900povolená kapacita

  2. Základní umělecká škola B. Jeremiáše, České Budějovice

    Kanovnická 391/22, 370 01 České Budějovice · Základní umělecká škola

    ZUŠ 0,4 km

    907povolená kapacita

  3. Soukromá základní umělecká škola SOLIS s.r.o.

    Žižkova tř. 1321/1, 370 01 České Budějovice · Základní umělecká škola

    ZUŠ soukromá 0,5 km

    35povolená kapacita

  4. První soukromá základní umělecká škola s.r.o.

    Pražská tř. 1813/3, 370 04 České Budějovice · Základní umělecká škola

    ZUŠ soukromá 0,8 km

    380povolená kapacita

  5. Základní umělecká škola Vojtěch

    Emy Destinové 1/1, 370 05 České Budějovice · Základní umělecká škola

    ZUŠ soukromá 2,2 km

    50povolená kapacita

  6. Druhá soukromá základní umělecká škola, s.r.o.

    Emy Destinové 1138/46, 370 05 České Budějovice · Základní umělecká škola

    ZUŠ soukromá 2,6 km

    580povolená kapacita

Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.