Střední škola · krajská

Gymnázium, Kolín III

Gymnázium, Kolín III je krajská střední škola v Kolíně. Do střední školy chodí 465 žáků z 538 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2026 se na obor Gymnázium hlásilo 148 uchazečů na 60 míst; poslední přijatý měl 61 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 75. percentilu všech maturantů v Česku.

SŠ Gymnázium krajská jídelna
Porovnat s jinou školou
Žáků
465
z 538 povolených · 2025/26
Na přijetí stačilo (2026)
61bodů ze 100
Gymnázium · těžké
Maturita ČJ 2026
75.percentil
úspěšnost 99 %
Poslední inspekce ČŠI
5/2023
1 zpráva za 10 let

Základní údaje

Úplný název
Gymnázium, Kolín III, Žižkova 162
Adresa ředitelství
Žižkova 162, 280 02 Kolín
Zřizovatel
Středočeský kraj
Web
www.gkolin.cz
IČO
48665819
RED_IZO
600007081

Dny otevřených dveří a služby

Škola uvádí: DOD: ČT 26. 11. 2026 a ÚT 12. 1. 2027 14 - 17 hod. Výměnné pobyty s Holandskem. Projekty OPVK. Poznávací exkurze do jiných států EU (GB, FR,DE..). Kurzy programování. Výtvarný kroužek. Psychologický kroužek. Biologický kroužek. Kroužek deskových her. Sportovní kroužky. Posilovna. Vodácký klub. FREE WIFI. Vlastní divadelní představení. Příprava na účast ve znalostních soutěžích a olympiádách s následnými výtečnými výsledky reprezentantů. Kvalitní příprava na vysokoškolská studia všech oborů.Trvalá a mimořádná úspěšnost absolventů v př. řízeních na další studia.

Ubytování
ano (domov mládeže / internát)
Stravování
ano
Jazyky
angličtina, francouzština, latina, němčina, ruština

Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy. Dny otevřených dveří v okolí

Index kvality

Index kvality: čtyřletá gymnázia

Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.

Co znamená: index kvality přidaná hodnota

Jak to počítáme

43/100

průměr

Lepší než 43 % čtyřletých gymnázií. Odhad s nejistotou: 24–63.

  • Výsledky u maturityváha 35 % 61/100

    čeština 71. percentil · angličtina 65. percentil · úspěšnost 99,1 % · 150 maturantů 2024–2026

  • Přidaná hodnotaváha 30 % 32/100

    −1,5 percentilového bodu v češtině oproti očekávání podle uchazečů · po úpravě na velikost vzorku (bez ní −2,2)

  • Zájem uchazečůváha 20 % 72/100

    1,2 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 100 % míst

  • Podmínky výukyváha 15 % 26/100

    kvalifikovaní učitelé 94 % úvazků · 29,1 žáka na třídu

V Česku
169. místo ze všech 297 čtyřletých gymnázií
Středočeský kraj
20. místo ze všech 30 v kraji
Skupina
Čtyřletá gymnázia

Další skupiny oborů školy: osmiletá gymnázia: nadprůměr (orientačně)

Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu

Kde škola učí

Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).

Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap

Velikost a třídy

Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.

SoučástKapacitaDěti / žáciTřídNa tříduUčitelé (úvazky)Bez kvalifikace
Střední školaIZO 000068799 · 2025/26 538 46586 % kapacity 16 29,1nejvíc 30 37,1 5,9 %

Přijímačky 2026

Obory a kolik bodů stačilo

1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.

Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru

OborMístPřihlášekz toho 1. volbaPřijato Stačilo bodůPrůměr přijatýchObtížnostDřív (stačilo)
Gymnázium79-41-K/41 · 4 roky Přidat do přihlášky 60 148 71 61 61 75 těžké 2025: 66
2024: 66
Gymnázium (osmileté)79-41-K/81 · 8 roky Přidat do přihlášky 30 141 73 30 53 66 těžké 2025: 53
2024: 58
Vývoj bodů v čase

Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obory s nejvíc přihláškami)

0 25 50 75 100 2024 2025 2026 Gymnázium (osmileté) 2024: 58 Gymnázium (osmileté) 2025: 53 Gymnázium (osmileté) 2026: 53 Gymnázium 2024: 66 Gymnázium 2025: 66 Gymnázium 2026: 61
  • Gymnázium
  • Gymnázium (osmileté)

Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.

Zobrazit tabulku
Obor202620252024
Gymnázium616666
Gymnázium (osmileté)535358

Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.

Maturita

Výsledky maturit

Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.

Co znamená: percentil

RokMaturovaloÚspěšnostČeština (percentil)Matematiku voliloMatematika (percentil)
2026jaro + podzim 81 98,8 % 75. 32 % 60.
2025jaro + podzim 74 100,0 % 75. 39 % 60.
2024jaro + podzim 75 100,0 % 76. 21 % 65.
2023jaro + podzim 86 98,8 % 77. 29 % 57.
2022jaro + podzim 87 98,9 % 76. 30 % 53.
2021jaro + podzim 85 100,0 % 78. 45 % 56.
Česko 202682 38792,3 %50.18 %50.

Podle skupin oborů (2026)

  • GYMNÁZIUM 4LETÉ: 56 maturantů, úspěšnost 98,2 %, čeština 72. percentil
  • GYMNÁZIUM 8LETÉ: 25 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 83. percentil

Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.

Odhad

Přidaná hodnota

Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.

Co znamená: přidaná hodnota percentil

Žebříček přidané hodnoty

Gymnázium 4leté

v rámci očekávání −2,2 percentilového bodu (± 3,6)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2020–2022
77. percentil v češtině (314 uchazečů)
Maturita z češtiny 2024–2026
71. percentil (150 maturantů)
Uchazečů na maturanta
2,1
Očekáváno
74. percentil, pásmo 70.–77.

Gymnázium 8leté

v rámci očekávání +4,7 percentilového bodu (± 5,4)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2017–2018
50. percentil v češtině (208 uchazečů)
Maturita z češtiny 2025–2026
84. percentil (50 maturantů)
Uchazečů na maturanta
4,2
Očekáváno
79. percentil, pásmo 74.–85.

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.

ČŠI

Inspekční zprávy

Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.

Profil školy na portálu ČŠI

Dojíždění

Odkud se sem dá dojet do 30 minut

Co znamená: dojezd

Do 30 minut autem to sem má 180 obcí, ve kterých žije 11 446 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Kutná Hora (15 min), Poděbrady (24 min), Čáslav (23 min), Český Brod (29 min), Chlumec nad Cidlinou (26 min), Pečky (25 min), Uhlířské Janovice (27 min), Vrdy (27 min).

Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz

V okolí

Podobné školy nejblíž

Vzdušnou čarou.

  1. Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, Kolín

    Karoliny Světlé 135, 280 02 Kolín · Střední škola

    SŠ Index 520,6 km

    56/100bodů stačilo (2026)

    těžké
  2. SPŠ strojírenská a JŠ s právem SJZ

    Heverova 191, 280 02 Kolín · Střední škola

    SŠ Index 210,7 km

    52/100bodů stačilo (2026)

    těžké
  3. Obchodní akademie, Kolín IV

    Kutnohorská 41/12, 280 02 Kolín · Střední škola

    SŠ Index 770,7 km

    54/100bodů stačilo (2026)

    těžké
  4. Střední škola informatiky a ekonomiky Kolín

    Jaselská 826, 280 02 Kolín · Střední škola

    SŠ Index 780,7 km

    53/100bodů stačilo (2026)

    těžké
  5. SOŠ stavební a SOU stavební

    Pražská 112, 280 02 Kolín · Střední škola

    SŠ Index 720,9 km

    35/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  6. Odborná střední škola podnikání a mediální tvorby Kolín s.r.o.

    U Křižovatky 262, 280 02 Kolín · Střední škola

    SŠ soukromá Index 490,9 km

    36/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis

Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.