Střední škola · krajská

Gymnázium, Vlašim

Gymnázium, Vlašim je krajská střední škola ve Vlašimi. Do střední školy chodí 452 žáků z 490 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2025 se na obor Gymnázium hlásilo 146 uchazečů na 60 míst; poslední přijatý měl 40 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 73. percentilu všech maturantů v Česku.

SŠ Gymnázium krajská jídelna
Porovnat s jinou školou
Žáků
452
z 490 povolených · 2025/26
Na přijetí stačilo (2026)
52bodů ze 100
Gymnázium – Škola pro život (osmileté) · těžké
Maturita ČJ 2026
73.percentil
úspěšnost 98 %
Poslední inspekce ČŠI
1/2022
1 zpráva za 10 let

Základní údaje

Úplný název
Gymnázium, Vlašim, Tylova 271
Adresa ředitelství
Tylova 271, 258 01 Vlašim
Zřizovatel
Středočeský kraj
Web
www.gymvla.cz
IČO
61664545
RED_IZO
600006751

Dny otevřených dveří a služby

Škola uvádí: DOD: 24.11.2026 od 16-18 hod., 9.1.2027 od 10-12 hod. Stravování pro žáky do 15 let 36 Kč, od 15 let 38 Kč. Jídelna v budově školy. Výběr ze dvou jídel. Široká nabídka volitelných předmětů. Možnost získání jazykového certifikátu (ANJ). Vynikající podmínky pro sport, spolupráce se zahraničními školami (Albstadt, Monor, Girona). Úspěšnost v přijímacím řízení na VŠ 99 %.

Stravování
ano
Jazyky
angličtina, francouzština, němčina, španělština

Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy. Dny otevřených dveří v okolí

Index kvality

Index kvality: čtyřletá gymnázia

Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.

Co znamená: index kvality přidaná hodnota

Jak to počítáme

podprůměr

orientační

Odhad je příliš nejistý na přesné číslo – rozpětí 9–39 zasahuje do víc než dvou pásem. Ukazujeme jen pásmo (10–29) ve skupině čtyřletá gymnázia.

  • Výsledky u maturityváha 35 % 46/100

    čeština 67. percentil · angličtina 60. percentil · úspěšnost 98,0 % · 110 maturantů 2024–2026

  • Přidaná hodnotaváha 30 % 11/100

    −3,9 percentilového bodu v češtině oproti očekávání podle uchazečů · po úpravě na velikost vzorku (bez ní −6,2)

  • Zájem uchazečůváha 20 % 43/100

    0,9 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 95 % míst

  • Podmínky výukyváha 15 % 64/100

    kvalifikovaní učitelé 100 % úvazků · 28,3 žáka na třídu

V Česku
227. místo ze všech 297 čtyřletých gymnázií
Středočeský kraj
26. místo ze všech 30 v kraji
Skupina
Čtyřletá gymnázia

Další skupiny oborů školy: osmiletá gymnázia: 52 (průměr)

Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu

Kde škola učí

Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).

Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap

Velikost a třídy

Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.

SoučástKapacitaDěti / žáciTřídNa tříduUčitelé (úvazky)Bez kvalifikace
Střední školaIZO 061664545 · 2025/26 490 45292 % kapacity 16 28,3nejvíc 31 37,7 0,0 %

Přijímačky 2026

Obory a kolik bodů stačilo

1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.

Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru

OborMístPřihlášekz toho 1. volbaPřijato Stačilo bodůPrůměr přijatýchObtížnostDřív (stačilo)
Gymnázium79-41-K/41 · 4 roky 60 146 58 54 40 64 mírný převis 2024: 49
Gymnázium – Škola pro život79-41-K/41 · 4 roky Přidat do přihlášky 60 146 58 60 40 68 mírný převis
Gymnázium (osmileté)79-41-K/81 · 8 roky 30 121 63 28 51 63 těžké 2024: 61
Gymnázium – Škola pro život (osmileté)79-41-K/81 · 8 roky Přidat do přihlášky 30 102 56 30 52 64 těžké
Vývoj bodů v čase

Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obory s nejvíc přihláškami)

0 25 50 75 100 2024 2025 Gymnázium (osmileté) 2024: 61 Gymnázium (osmileté) 2025: 51 Gymnázium 2024: 49 Gymnázium 2025: 40
  • Gymnázium
  • Gymnázium (osmileté)

Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.

Zobrazit tabulku
Obor20252024
Gymnázium4049
Gymnázium (osmileté)5161

Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.

Maturita

Výsledky maturit

Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.

Co znamená: percentil

RokMaturovaloÚspěšnostČeština (percentil)Matematiku voliloMatematika (percentil)
2026jaro + podzim 77 97,5 % 73. 20 % 64.
2025jaro + podzim 59 100,0 % 68. 17 % –
2024jaro + podzim 58 100,0 % 70. 35 % 64.
2023jaro + podzim 74 100,0 % 71. 24 % 75.
2022jaro + podzim 59 100,0 % 65. 22 % –
2021jaro + podzim 45 100,0 % 67. 31 % –
Česko 202682 38792,3 %50.18 %50.

Podle skupin oborů (2026)

  • GYMNÁZIUM 4LETÉ: 48 maturantů, úspěšnost 96,0 %, čeština 67. percentil
  • GYMNÁZIUM 8LETÉ: 29 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 82. percentil

Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.

Odhad

Přidaná hodnota

Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.

Co znamená: přidaná hodnota percentil

Žebříček přidané hodnoty

Gymnázium 4leté

pod očekáváním −6,2 percentilového bodu (± 4,1)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině o 6,2 percentilového bodu hůř, než je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči. Rozdíl je větší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2020–2022
76. percentil v češtině (270 uchazečů)
Maturita z češtiny 2024–2026
67. percentil (110 maturantů)
Uchazečů na maturanta
2,5
Očekáváno
73. percentil, pásmo 69.–77.

Gymnázium 8leté

v rámci očekávání +0,4 percentilového bodu (± 5,1)

Výsledek mezi ročníky kolísá: stejný směr jen v méně než 2 ze 3 ročníků. Do žebříčku přidané hodnoty ani do indexu kvality ho nepočítáme.

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2017–2018
48. percentil v češtině (181 uchazečů)
Maturita z češtiny 2025–2026
77. percentil (57 maturantů)
Uchazečů na maturanta
3,2
Očekáváno
76. percentil, pásmo 71.–82.

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.

ČŠI

Inspekční zprávy

Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.

Profil školy na portálu ČŠI

Dojíždění

Odkud se sem dá dojet do 30 minut

Co znamená: dojezd

Do 30 minut autem to sem má 102 obcí, ve kterých žije 4 021 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Benešov (23 min), Zruč nad Sázavou (23 min), Bystřice (26 min), Mladá Vožice (27 min), Divišov (21 min), Mirošovice (30 min), Trhový Štěpánov (13 min), Čechtice (18 min).

Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz

V okolí

Podobné školy nejblíž

Vzdušnou čarou.

  1. Střední průmyslová škola Vlašim

    Komenského 41, 258 01 Vlašim · Střední škola

    SŠ Index 60,3 km

    40/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  2. Obchodní akademie, Vlašim

    V Sadě 1565, 258 01 Vlašim · Střední škola

    SŠ Index 510,9 km

    40/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  3. Střední škola Euroinstitut v Praze

    Odlochovice 1, 257 03 Jankov · Střední škola

    SŠ soukromá 13,0 km

    148žáků · 11,4 na třídu

  4. Integrovaná střední škola technická, Benešov

    Černoleská 1930, 256 01 Benešov · Střední škola

    SŠ Index ≈ podprůměr16,3 km

    30/100bodů stačilo (2026)

    volné
  5. Střední odborná škola a Střední zdravotnická škola Benešov

    Černoleská 1997, 256 01 Benešov · Střední škola

    SŠ Index 8116,7 km

    46/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  6. Gymnázium, Benešov

    Husova 470, 256 01 Benešov · Střední škola

    Gymnázium Index 5417,6 km

    53/100bodů stačilo (2026)

    těžké

Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.