Střední škola · krajská

Obchodní akademie Hovorčovická

Obchodní akademie Hovorčovická je krajská střední škola v Praze 3. Do střední školy chodí 590 žáků z 600 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2026 se na obor Obchodní akademie hlásilo 199 uchazečů na 30 míst; poslední přijatý měl 57 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 41. percentilu všech maturantů v Česku.

SŠ krajská
Porovnat s jinou školou
Žáků
590
z 600 povolených · 2025/26
Na přijetí stačilo (2026)
57bodů ze 100
Obchodní akademie · těžké
Maturita ČJ 2026
41.percentil
úspěšnost 95 %
Poslední inspekce ČŠI
9/2021
1 zpráva za 10 let

Základní údaje

Úplný název
Obchodní akademie Hovorčovická
Adresa ředitelství
U vinohradského hřbitova 2471/3, 130 00 Praha 3
Zřizovatel
Hlavní město Praha
Web
www.oahovorcovicka.cz
IČO
61388017
RED_IZO
600005941

Index kvality

Index kvality: lycea a odborné školy s maturitou

Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.

Co znamená: index kvality přidaná hodnota

Jak to počítáme

69/100

průměr

Lepší než 69 % lyceí a odborných škol s maturitou. Odhad s nejistotou: 54–82.

  • Výsledky u maturityváha 35 % 64/100

    čeština 41. percentil · angličtina 50. percentil · úspěšnost 93,8 % · 382 maturantů 2024–2026

  • Přidaná hodnotaváha 30 % 42/100

    −2,3 percentilového bodu v češtině oproti očekávání podle uchazečů · po úpravě na velikost vzorku (bez ní −2,5)

  • Zájem uchazečůváha 20 % 84/100

    1,2 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 100 % míst

  • Podmínky výukyváha 15 % 55/100

    kvalifikovaní učitelé 100 % úvazků · 29,5 žáka na třídu

V Česku
240. místo ze všech 770 lyceí a odborných škol s maturitou
Hlavní město Praha
50. místo ze všech 102 v kraji
Skupina
Lycea a odborné školy s maturitou

Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu

Kde škola učí

Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).

Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap

Velikost a třídy

Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.

SoučástKapacitaDěti / žáciTřídNa tříduUčitelé (úvazky)Bez kvalifikace
Střední školaIZO 000638501 · 2025/26 600 59098 % kapacity 20 29,5nejvíc 34 46,0 0,0 %

Přijímačky 2026

Obory a kolik bodů stačilo

1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.

Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru

OborMístPřihlášekz toho 1. volbaPřijato Stačilo bodůPrůměr přijatýchObtížnostDřív (stačilo)
Obchodní akademie63-41-M/02 · 4 roky Přidat do přihlášky 30 199 33 30 57 66 těžké 2025: 44
Obchodní akademie63-41-M/02 · 4 roky 30 191 30 30 55 66 těžké
Cestovní ruch65-42-M/02 · 4 roky Přidat do přihlášky 120 453 119 120 44 60 mírný převis 2025: 48
Cestovní ruch65-42-M/02 · 4 roky 120 454 102 120 43 63 mírný převis
Vývoj bodů v čase

Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obory s nejvíc přihláškami)

0 25 50 75 100 2025 2026 Obchodní akademie 2025: 44 Obchodní akademie 2026: 57 Cestovní ruch 2025: 48 Cestovní ruch 2026: 44
  • Cestovní ruch
  • Obchodní akademie

Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.

Zobrazit tabulku
Obor20262025
Cestovní ruch4448
Obchodní akademie5744

Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.

Maturita

Výsledky maturit

Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.

Co znamená: percentil

RokMaturovaloÚspěšnostČeština (percentil)Matematiku voliloMatematika (percentil)
2026jaro + podzim 142 95,1 % 41. 14 % 30.
2025jaro + podzim 103 91,7 % 38. 15 % –
2024jaro + podzim 137 93,6 % 43. 13 % 22.
2023jaro + podzim 110 90,7 % 40. 19 % 28.
2022jaro + podzim 98 86,5 % 47. 8 % –
2021jaro + podzim 88 93,4 % 47. 13 % –
Česko 202682 38792,3 %50.18 %50.

Podle skupin oborů (2026)

  • SOŠ EKONOMICKÉ: 25 maturantů, úspěšnost 92,6 %, čeština 39. percentil
  • SOŠ HOTELOVÉ A PODNIKATELSKÉ: 117 maturantů, úspěšnost 95,7 %, čeština 42. percentil

Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.

Odhad

Přidaná hodnota

Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.

Co znamená: přidaná hodnota percentil

Žebříček přidané hodnoty

SOŠ hotelové a podnikatelské, SOŠ ekonomické

pod očekáváním −2,5 percentilového bodu (± 2,3)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině o 2,5 percentilového bodu hůř, než je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči. Rozdíl je větší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2020–2022
46. percentil v češtině (915 uchazečů)
Maturita z češtiny 2024–2026
41. percentil (382 maturantů)
Uchazečů na maturanta
2,4
Očekáváno
44. percentil, pásmo 41.–46.
SOŠ ekonomické
−3,0 p. b., v rámci očekávání (82 maturantů)
SOŠ hotelové a podnikatelské
−2,3 p. b., v rámci očekávání (300 maturantů)

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.

ČŠI

Inspekční zprávy

Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.

Profil školy na portálu ČŠI

Dojíždění

Odkud se sem dá dojet do 30 minut

Co znamená: dojezd

Do 30 minut autem to sem má 103 obcí, ve kterých žije 80 602 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Brandýs nad Labem-Stará Boleslav (29 min), Říčany (23 min), Jesenice (21 min), Hostivice (30 min), Roztoky (26 min), Černošice (30 min), Úvaly (29 min), Odolena Voda (30 min).

Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz

V okolí

Podobné školy nejblíž

Vzdušnou čarou.

  1. Vyšší odborná škola a Střední umělecká škola Václava Hollara, Praha 3

    Hollarovo náměstí 2275/2, 130 00 Praha 3 · Střední škola

    SŠ Index 930,1 km

    60.percentil maturity ČJ

  2. Střední zdravotnická škola

    Ruská 2200/91, 100 00 Praha 10 · Střední škola

    SŠ Index 880,3 km

    64/100bodů stačilo (2026)

    těžké
  3. Gymnázium, Praha 10, Omská 1300

    Omská 1300/4, 100 00 Praha 10 · Střední škola

    Gymnázium Index 530,5 km

    72/100bodů stačilo (2026)

    velmi těžké
  4. VOŠ inf.studií a SŠ el.,multimédií a inf

    K Červenému dvoru č. ev. 175/18a, 100 00 Praha 10 · Střední škola

    SŠ Index 460,8 km

    42/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  5. Střední odborná škola podnikatelská PROFIT, spol. s r.o.

    U nákladového nádraží 3265/10, 130 00 Praha 3 · Střední škola

    SŠ soukromá Index 410,9 km

    38/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  6. Střední škola Euroinstitut v Praze

    U hranic 3419/12b, 100 00 Praha 10 · Střední škola

    SŠ soukromá 0,9 km

    148žáků · 11,4 na třídu

Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.